July 14th, 2018

07/14/2018  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 40
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaivi K (8.87) 2:10.72
2nd Brianna U (8.96) 2:11.56 2:46.87 -0:35.31
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scotty L (7.84) 2:27.56 2:59.50 -0:31.94
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Juliana R (10.65) 1:27.72 1:27.00 +0:00.72
2nd Arshia K (10.77) 1:40.15
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Emerson C (10.53) 2:12.22 2:33.75 -0:21.53
2nd Brice B (9.58) 2:50.66
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sofia R (12.83) 1:32.72 1:31.06 +0:01.66
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaivi K (8.87) 0:26.94
2nd Brianna U (8.96) 0:27.50 0:28.00 -0:00.50
3rd Alexis P (7.67) 0:32.75
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scotty L (7.84) 0:40.09 0:45.75 -0:05.66
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Juliana R (10.65) 0:19.66 0:15.97 +0:03.69
2nd Arshia K (10.77) 0:19.97 0:20.41 -0:00.44
3rd Brianna N (9.19) 0:24.91
4th Aurora T (9.80) 0:32.78
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Emerson C (10.53) 0:25.63 0:31.28 -0:05.65
2nd Brayden M (9.59) 0:28.22 0:27.88 +0:00.34
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sofia R (12.83) 0:48.56 0:46.12 +0:02.44
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zoey S (4.94) 0:36.03 0:43.81 -0:07.78
2nd Taylor Y (4.73) 0:42.72
3rd Charlotte S (3.73) 1:16.50 1:29.69 -0:13.19
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chase S (4.99) 1:03.75 1:16.09 -0:12.34
2nd Zaid T (3.46) 1:06.13
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Keira C (6.89) 0:34.00 0:37.04 -0:03.04
2nd Abigail L (5.10) 0:43.87 0:56.91 -0:13.04
3rd Chloe H (6.77) 0:45.81
4th Emma Y (6.89) 0:58.37
5th Vivienne S (5.69) 1:01.12 1:06.84 -0:05.72
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Levi T (5.61) 0:40.53
2nd Evan H (6.09) 0:50.66
3rd Bennett C (6.28) 0:55.66
4th Torin C (6.03) 1:07.47
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brianna U (8.96) 0:26.53 0:23.72 +0:02.81
2nd Alexis P (7.67) 0:28.19
3rd Violet M (8.80) 0:37.60 0:50.97 -0:13.37
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scotty L (7.84) 0:26.43 0:32.10 -0:05.67
2nd Ethan J (8.20) 0:32.88 0:32.43 +0:00.45
3rd Nicholas U (7.24) 0:38.04
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Juliana R (10.65) 0:20.00 0:20.37 -0:00.37
2nd Katie T (9.87) 0:27.03 0:33.25 -0:06.22
3rd Evelyn B (9.18) 0:27.09
4th Aurora T (9.80) 0:32.48 0:30.94 +0:01.54
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kyle J (10.44) 0:23.43 0:26.56 -0:03.13
2nd Brice B (9.58) 0:24.53 0:23.21 +0:01.32
3rd Wyatt M (10.73) 0:25.15 0:27.72 -0:02.57
4th Brayden M (9.59) 0:30.78 0:26.53 +0:04.25
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vivienne S (5.69) 2:02.75
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Charlie Z (4.12) 2:03.93 2:42.38 -0:38.45
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alexis P (7.67) 1:02.87 1:17.94 -0:15.07
2nd Keira C (6.89) 1:13.34 1:23.56 -0:10.22
3rd Chloe H (6.77) 1:55.28
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scotty L (7.84) 1:03.94 1:06.47 -0:02.53
2nd Heber T (7.36) 1:08.81 1:26.66 -0:17.85
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brianna N (9.19) 0:44.90 0:54.59 -0:09.69
2nd Katie T (9.87) 0:58.81
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sofia R (12.83) 0:41.82 0:39.88 +0:01.94
2nd Arshia K (10.77) 0:45.59 0:45.38 +0:00.21
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zoey S (4.94) 1:38.62 1:37.18 +0:01.44
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Abigail L (5.10) 1:08.75 1:21.12 -0:12.37
2nd Vivienne S (5.69) 1:34.66
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaivi K (8.87) 0:29.53 0:33.09 -0:03.56
2nd Brianna U (8.96) 0:29.60 0:32.34 -0:02.74
3rd Alexis P (7.67) 0:39.97
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ethan J (8.20) 0:34.31 0:45.37 -0:11.06
2nd Scotty L (7.84) 0:35.47 0:35.09 +0:00.38
3rd Heber T (7.36) 0:38.41
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aurora T (9.80) 0:36.03 0:40.00 -0:03.97
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wyatt M (10.73) 0:29.31
2nd Kyle J (10.44) 0:30.13 0:36.69 -0:06.56
3rd Brayden M (9.59) 0:32.28 0:30.69 +0:01.59
4th Brice B (9.58) 0:40.54 0:45.59 -0:05.05
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Charlie Z (4.12) 4:19.91 3:32.06 +1:47.85
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brianna N (9.19) 1:03.10
2nd Ava grace P (8.79) 1:07.22
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Juliana R (10.65) 0:46.94 0:44.97 +0:01.97
2nd Sofia R (12.83) 0:48.19 0:48.32 -0:00.13
3rd Arshia K (10.77) 0:52.50 0:56.50 -0:04.00
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas C (13.21) 1:23.91 2:20.81 -0:56.90
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zoey S (4.94) 0:46.59 0:46.50 +0:00.09
2nd Taylor Y (4.73) 0:52.21
3rd Charlotte S (3.73) 1:20.59 1:07.16 +0:13.43
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chase S (4.99) 0:52.56 1:18.94 -0:26.38
2nd Charlie Z (4.12) 1:06.72 1:16.97 -0:10.25
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Keira C (6.89) 0:25.74 0:31.59 -0:05.85
2nd Emma Y (6.89) 0:41.43
3rd Abigail L (5.10) 0:50.79 1:01.88 -0:11.09
4th Vivienne S (5.69) 1:17.15 1:05.75 +0:11.40
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Eli B (6.37) 0:38.31
2nd Levi T (5.61) 0:46.53 0:46.00 +0:00.53
3rd Bennett C (6.28) 0:57.62
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alexis P (7.67) 0:26.03
2nd Sarah S (8.26) 0:27.34 1:06.97 -0:39.63
3rd Claire B (8.46) 0:35.72
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scotty L (7.84) 0:30.00 0:32.87 -0:02.87
2nd Heber T (7.36) 0:37.56 0:42.59 -0:05.03
3rd Nicholas U (7.24) 0:55.19
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Katie T (9.87) 0:24.28 0:31.16 -0:06.88
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brice B (9.58) 0:23.78 0:26.47 -0:02.69
2nd Brayden M (9.59) 0:25.50 0:23.37 +0:02.13
3rd Wyatt M (10.73) 0:25.87
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alexis P (7.67) 1:04.03 1:14.57 -0:10.54
2nd Keira C (6.89) 1:05.47 1:35.42 -0:29.95
3rd Chloe H (6.77) 2:09.60
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aurora T (9.80) 0:52.72 0:01.16 +1:51.56
2nd Brianna N (9.19) 0:54.53 0:51.53 +0:03.00
3rd Shaivi K (8.87) 0:54.88 1:03.41 -0:08.53
4th Ava grace P (8.79) 0:55.50
5th Katie T (9.87) 0:57.46 1:15.34 -0:17.88
6th Brianna U (8.96) 0:59.53 1:29.50 -0:29.97
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brayden M (9.59) 0:52.38 0:50.97 +0:01.41
2nd Ethan J (8.20) 0:55.09 1:05.50 -0:10.41
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Juliana R (10.65) 0:34.78 0:34.09 +0:00.69
2nd Sofia R (12.83) 0:38.75 0:37.06 +0:01.69
3rd Arshia K (10.77) 0:40.84 0:38.75 +0:02.09
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kyle J (10.44) 0:50.38 0:51.69 -0:01.31