August 8th, 2015

8/8/2015  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 34
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Rachel (7.31) 2:33.09
2nd Bungert, Isabella (7.18) 2:42.31 2:50.91 -0:08.60
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.6) 2:03.63 2:06.63 -0:03.00
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Camilla (5.74) 0:44.44 0:42.37 +0:02.07
2nd Yellope, Isabella (5.37) 0:51.62
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Luke (5.42) 1:15.15 0:56.96 +0:18.19
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 0:27.10 0:33.03 -0:05.93
2nd Carpenter, Danika (8.75) 0:30.85
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 0:34.00 0:32.88 +0:01.12
4th Bungert, Isabella (7.18) 0:42.82 0:40.84 +0:01.98
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.6) 0:26.41 0:26.31 +0:00.10
2nd Camangian, Renard (8.11) 0:29.90 0:36.00 -0:06.10
3rd Izmitlian, Alek (7.08) 0:42.25 0:47.44 -0:05.19
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hecker, Landon (10.52) 0:29.56
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 1:02.19
2nd Chen, Rachel (7.31) 1:11.78 1:28.41 -0:16.63
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 1:24.00 1:29.71 -0:05.71
4th Kieran, Camilla (5.74) 1:25.93
5th Bungert, Isabella (7.18) 1:32.32
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.6) 1:02.75 1:03.31 -0:00.56
2nd Camangian, Renard (8.11) 1:07.06
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Annabelle (3.95) 1:33.72 1:16.20 +0:17.52
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Quincy (3.66) 0:48.90 0:54.06 -0:05.16
2nd Schneider, Nicholas (4.24) 1:04.25
3rd Kaufman, Asher (4.1) 1:12.03
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yellope, Isabella (5.37) 0:33.81 0:31.78 +0:02.03
2nd Engstrom, Tova (6.69) 0:35.03 0:35.35 -0:00.32
3rd Kieran, Camilla (5.74) 0:46.97 0:37.45 +0:09.52
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Cooper (6.88) 0:36.81 0:34.53 +0:02.28
2nd Norton, Henry (5.74) 0:40.41 0:48.69 -0:08.28
3rd Schneider, Taylor (6.72) 0:46.07 1:14.91 -0:28.84
4th Kumar, Rishi (6.1) 0:48.75
5th Carpenter, Dillan (5.42) 0:49.49 0:49.52 -0:00.03
6th Cortes, Luke (5.42) 0:49.94 0:42.41 +0:07.53
7th Guimet, Christian (6.92) 1:19.09 2:39.69 -1:20.60
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Rachel (7.31) 0:29.44 0:31.31 -0:01.87
2nd Bungert, Isabella (7.18) 0:31.66 0:32.12 -0:00.46
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 0:32.56 0:31.87 +0:00.69
4th Murphy, Kaitlyn (7.23) 0:32.75
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Parker (8.32) 0:26.58 0:27.43 -0:00.85
2nd Wilson, Aidan (8.6) 0:28.34 0:26.47 +0:01.87
3rd Camangian, Renard (8.11) 0:31.19 0:34.07 -0:02.88
4th Izmitlian, Alek (7.08) 0:46.52 0:33.93 +0:12.59
5th Hosseini, Parsa (7.34) 0:50.34
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hosseini, Maryam (9.26) 0:35.97 0:37.73 -0:01.76
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guimet, Moises (9.59) 0:39.62 0:39.15 +0:00.47
2nd Hecker, Landon (10.52) 1:05.18
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (4.87) 1:09.53 1:08.03 +0:01.50
2nd Yellope, Isabella (5.37) 1:14.00
3rd Kieran, Camilla (5.74) 1:21.88 1:12.13 +0:09.75
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Norton, Henry (5.74) 1:25.03 1:47.00 -0:21.97
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Rachel (7.31) 1:04.88 1:07.59 -0:02.71
2nd Golin, Rachel (7.11) 1:06.37 1:08.16 -0:01.79
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 1:09.50 1:10.44 -0:00.94
4th Bungert, Isabella (7.18) 1:14.31 1:13.90 +0:00.41
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Cooper (6.88) 1:22.06
2nd Izmitlian, Alek (7.08) 1:35.19 1:17.72 +0:17.47
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (8.75) 0:57.26 0:58.28 -0:01.02
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Engstrom, Tova (6.69) 0:39.84
2nd Kieran, Camilla (5.74) 0:54.22 1:08.70 -0:14.48
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Cooper (6.88) 0:56.28 0:49.37 +0:06.91
2nd Schneider, Taylor (6.72) 1:13.44
3rd Cortes, Luke (5.42) 1:33.10 1:17.28 +0:15.82
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 0:28.56 0:51.97 -0:23.41
2nd Carpenter, Danika (8.75) 0:29.03 0:24.69 +0:04.34
3rd Chen, Rachel (7.31) 0:38.06 0:42.56 -0:04.50
4th Boeckman, Giselle (7.99) 0:39.04 0:36.75 +0:02.29
5th Bungert, Isabella (7.18) 0:46.40 0:42.00 +0:04.40
6th Golin, Rachel (7.11) 0:49.75 0:50.63 -0:00.88
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Parker (8.32) 0:28.74 0:26.15 +0:02.59
2nd Wilson, Aidan (8.6) 0:30.47 0:32.16 -0:01.69
3rd Camangian, Renard (8.11) 0:37.09 0:43.31 -0:06.22
4th Izmitlian, Alek (7.08) 1:10.41 1:00.88 +0:09.53
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hecker, Landon (10.52) 0:34.82
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 1:01.78 1:13.00 -0:11.22
2nd Chen, Rachel (7.31) 1:23.07 1:28.88 -0:05.81
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 1:23.87 1:22.05 +0:01.82
4th Bungert, Isabella (7.18) 1:45.35 1:38.53 +0:06.82
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (8.75) 1:01.72 0:58.34 +0:03.38
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.6) 1:05.72 1:11.31 -0:05.59
2nd Camangian, Renard (8.11) 1:19.09
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Rachel (7.31) 2:24.03
2nd Bungert, Isabella (7.18) 2:34.88
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Annabelle (3.95) 1:50.91 1:22.53 +0:28.38
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Quincy (3.66) 0:48.50 0:53.32 -0:04.82
2nd Schneider, Nicholas (4.24) 1:26.22 1:16.79 +0:09.43
3rd Kaufman, Asher (4.1) 1:39.37 1:28.16 +0:11.21
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Camilla (5.74) 0:29.97 0:32.78 -0:02.81
2nd Engstrom, Tova (6.69) 0:33.62 0:39.38 -0:05.76
3rd Yellope, Isabella (5.37) 0:33.81 0:32.81 +0:01.00
4th Handson, Callie (6.31) 0:38.50 0:42.94 -0:04.44
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Norton, Henry (5.74) 0:38.03 0:38.78 -0:00.75
2nd Hurt, Cooper (6.88) 0:38.44 0:40.00 -0:01.56
3rd Cobos, Josue (6.23) 0:40.09 0:36.30 +0:03.79
4th Schneider, Taylor (6.72) 0:42.34 1:11.28 -0:28.94
5th Guimet, Christian (6.92) 0:46.69 1:01.22 -0:14.53
6th Carpenter, Dillan (5.42) 0:49.15 0:41.44 +0:07.71
7th Cortes, Luke (5.42) 0:54.50 0:41.68 +0:12.82
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 0:24.10 0:32.69 -0:08.59
2nd Chen, Rachel (7.31) 0:24.72 0:25.57 -0:00.85
3rd Carpenter, Danika (8.75) 0:27.41 0:23.12 +0:04.29
4th Boeckman, Giselle (7.99) 0:30.25 0:27.85 +0:02.40
5th Bungert, Isabella (7.18) 0:30.78 0:32.15 -0:01.37
6th Golin, Rachel (7.11) 0:33.32 0:34.55 -0:01.23
7th Murphy, Kaitlyn (7.23) 0:38.06
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.6) 0:23.00 0:23.30 -0:00.30
2nd Camangian, Renard (8.11) 0:23.50 0:26.47 -0:02.97
3rd Hurt, Parker (8.32) 0:23.53 0:23.22 +0:00.31
4th Izmitlian, Alek (7.08) 0:37.97 0:31.81 +0:06.16
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hosseini, Maryam (9.26) 0:47.56 0:42.81 +0:04.75
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hecker, Landon (10.52) 0:24.78
2nd Guimet, Moises (9.59) 0:50.56 0:50.28 +0:00.28
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Camilla (5.74) 1:11.10 1:10.43 +0:00.67
2nd Yellope, Isabella (5.37) 1:19.28
3rd Nikkel, Ruby (4.87) 1:20.94 1:22.16 -0:01.22
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bell, Amanda (7.18) 0:48.34 0:55.09 -0:06.75
2nd Chen, Rachel (7.31) 0:57.75 1:01.90 -0:04.15
3rd Boeckman, Giselle (7.99) 1:06.85 1:05.18 +0:01.67
4th Bungert, Isabella (7.18) 1:07.15 1:16.72 -0:09.57
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Izmitlian, Alek (7.08) 1:15.34 1:19.84 -0:04.50
2nd Hurt, Cooper (6.88) 1:16.72
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (8.75) 0:56.28 0:54.95 +0:01.33
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Camangian, Renard (8.11) 0:52.96 1:10.44 -0:17.48
2nd Wilson, Aidan (8.6) 0:53.35 0:53.71 -0:00.36