December 6th, 2014

12/6/2014  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 50
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 2:40.51 2:32.06 +0:08.45
2nd Peca, Sophia (5.78) 2:47.68
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (7.75) 2:09.72 2:06.13 +0:03.59
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 1:41.65 1:41.15 +0:00.50
2nd Tsao, Jeremy (8.92) 2:12.72 2:10.32 +0:02.40
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 1:37.62 1:45.32 -0:07.70
2nd Brance, Savannah (10.62) 1:54.96 1:53.53 +0:01.43
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fingersh, Dylan (9.11) 2:23.14
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 0:34.13 0:35.96 -0:01.83
2nd Peca, Sophia (5.78) 0:35.12 0:36.03 -0:00.91
3rd Patel, Zeal (6.29) 0:42.45
4th Tibackx, Sydney (5.61) 0:47.01 0:42.50 +0:04.51
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Roschmann, Sullivan (5.22) 1:19.33 1:08.63 +0:10.70
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:25.19 0:25.31 -0:00.12
2nd Marar, Nidhii (7.75) 0:26.94 0:27.52 -0:00.58
3rd Bouzid, Louisa (7.21) 0:37.38 0:32.57 +0:04.81
4th Tang, Zoey (8.48) 0:38.14 0:33.19 +0:04.95
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:19.95 0:19.38 +0:00.57
2nd Tsao, Jeremy (8.92) 0:28.53 0:30.07 -0:01.54
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:18.70 0:23.70 -0:05.00
2nd Slavuk, Anna (9.39) 0:26.51 0:29.28 -0:02.77
3rd Esteban, Vanessa (10.5) 0:26.78 0:26.03 +0:00.75
4th Clark, Emma (10.29) 0:27.57 0:27.91 -0:00.34
5th Brance, Whitney (9.6) 0:34.69 0:33.88 +0:00.81
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fingersh, Dylan (9.11) 0:30.52
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (7.75) 0:59.31 1:03.76 -0:04.45
2nd Bouzid, Louisa (7.21) 1:33.00 1:23.22 +0:09.78
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Zoey (8.48) 1:32.38 1:12.27 +0:20.11
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:44.93 0:45.34 -0:00.41
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:47.08 0:56.32 -0:09.24
2nd Brance, Savannah (10.62) 0:58.19 0:57.08 +0:01.11
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Sariya (4.97) 0:40.63 0:39.00 +0:01.63
2nd Navas, Lillian (4.96) 0:50.83 0:45.38 +0:05.45
3rd Chang, Colette (4.32) 0:54.47 0:51.06 +0:03.41
4th Stanisai, Gwyneth (4.9) 1:02.45
5th Kumar, Diya (4.74) 1:05.90
6th Tavaglione, Lillian (4.39) 1:27.33
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pickell, Byron (4.95) 0:44.25 0:43.89 +0:00.36
2nd Chiang, Matthew (4.56) 0:59.02 1:03.69 -0:04.67
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jurgensen, Isabella (6.08) 0:30.12
2nd Mandel, Lexi (6.32) 0:33.65 0:33.47 +0:00.18
3rd Symchych, Ava (5.04) 0:34.13 0:30.82 +0:03.31
4th Peca, Sophia (5.78) 0:38.27 0:33.08 +0:05.19
5th Tibackx, Sydney (5.61) 0:39.01 0:33.25 +0:05.76
6th Tavaglione, Grace (6.43) 0:44.76 0:35.27 +0:09.49
7th Patel, Zeal (6.29) 0:47.64 0:37.63 +0:10.01
8th Fingersh, Taylor (5.77) 0:47.83 1:04.47 -0:16.64
9th Sarigumba, Abigail (5.53) 0:50.89 0:55.47 -0:04.58
10th Kambal, Sanvi (5.1) 0:53.66 0:47.63 +0:06.03
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Roschmann, Sullivan (5.22) 0:46.97 0:52.88 -0:05.91
2nd Nguyen, Mason (5.42) 0:53.60 1:03.68 -0:10.08
3rd Symchych, Elliott (5.04) 1:29.33 0:59.96 +0:29.37
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:24.75 0:24.72 +0:00.03
2nd Marar, Nidhii (7.75) 0:31.22 0:27.01 +0:04.21
3rd Karchmer, Naomi (7.54) 0:34.78 0:51.31 -0:16.53
4th Bouzid, Louisa (7.21) 0:35.70 0:32.84 +0:02.86
5th Tang, Zoey (8.48) 0:39.26 0:30.21 +0:09.05
6th Gregson, Malia (7.5) 1:01.31 0:40.51 +0:20.80
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:23.28 0:20.96 +0:02.32
2nd Perricone, Vinny (8.86) 0:41.81 0:38.76 +0:03.05
3rd Badari, Ayush (7.2) 0:48.50 0:59.89 -0:11.39
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:22.70 0:22.07 +0:00.63
2nd Esteban, Vanessa (10.5) 0:24.31 0:23.45 +0:00.86
3rd Brance, Whitney (9.6) 0:31.00 0:32.85 -0:01.85
4th Slavuk, Anna (9.39) 0:31.97 0:35.71 -0:03.74
5th Clark, Emma (10.29) 0:36.02 0:42.12 -0:06.10
6th Panda, Celina (9.64) 0:37.38 0:35.45 +0:01.93
7th Badari, Ananya (9.59) 0:49.90 0:43.58 +0:06.32
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fingersh, Dylan (9.11) 0:42.26 0:46.00 -0:03.74
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (5.61) 1:23.88 1:16.95 +0:06.93
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Roschmann, Sullivan (5.22) 1:36.21
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 1:03.21 1:11.02 -0:07.81
2nd Marar, Nidhii (7.75) 1:07.88 1:00.22 +0:07.66
3rd Bouzid, Louisa (7.21) 1:12.40 1:08.57 +0:03.83
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:55.55 0:56.88 -0:01.33
2nd Tang, Zoey (8.48) 1:23.50 1:04.53 +0:18.97
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:48.14 0:48.56 -0:00.42
2nd Tsao, Jeremy (8.92) 0:59.43 1:01.20 -0:01.77
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:50.64 0:50.94 -0:00.30
2nd Brance, Savannah (10.62) 0:53.64
3rd Esteban, Vanessa (10.5) 0:58.44 0:58.12 +0:00.32
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 1:49.25 1:51.51 -0:02.26
2nd Mandel, Lexi (6.32) 2:21.16 2:24.72 -0:03.56
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Navas, Lillian (4.96) 1:02.72 1:08.20 -0:05.48
2nd Patel, Sariya (4.97) 1:04.83 1:05.00 -0:00.17
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.56) 1:03.88 0:56.53 +0:07.35
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 0:32.63 0:31.53 +0:01.10
2nd Tibackx, Sydney (5.61) 0:40.01 0:42.27 -0:02.26
3rd Peca, Sophia (5.78) 0:42.31 0:42.76 -0:00.45
4th Symchych, Ava (5.04) 0:50.87 0:49.37 +0:01.50
5th Patel, Zeal (6.29) 0:56.69 0:49.57 +0:07.12
6th Fingersh, Taylor (5.77) 1:04.14 1:06.77 -0:02.63
7th Tavaglione, Grace (6.43) 1:06.85 0:56.28 +0:10.57
8th Kambal, Sanvi (5.1) 1:17.58 1:10.09 +0:07.49
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dalea, Kai (5.75) 1:21.44 1:06.34 +0:15.10
2nd Roschmann, Sullivan (5.22) 1:41.15 1:13.78 +0:27.37
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:26.50 0:27.94 -0:01.44
2nd Marar, Nidhii (7.75) 0:30.52 0:30.38 +0:00.14
3rd Bouzid, Louisa (7.21) 0:38.52 0:37.28 +0:01.24
4th Tang, Zoey (8.48) 0:46.81 0:40.69 +0:06.12
5th Gregson, Malia (7.5) 1:27.63
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:24.16 0:24.02 +0:00.14
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:23.62 0:23.66 -0:00.04
2nd Brance, Whitney (9.6) 0:33.13 0:36.02 -0:02.89
3rd Clark, Emma (10.29) 0:34.27 0:31.32 +0:02.95
4th Badari, Ananya (9.59) 0:37.78 0:40.76 -0:02.98
5th Esteban, Vanessa (10.5) 0:38.22 0:37.72 +0:00.50
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fingersh, Dylan (9.11) 0:32.21
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (5.61) 1:41.15 1:37.95 +0:03.20
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 1:17.02 1:14.44 +0:02.58
2nd Bouzid, Louisa (7.21) 1:23.32 1:21.20 +0:02.12
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.71) 1:20.72 1:17.97 +0:02.75
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:58.63 1:06.71 -0:08.08
2nd Slavuk, Anna (9.39) 1:01.97 1:18.50 -0:16.53
3rd Brance, Whitney (9.6) 1:18.45 1:18.53 -0:00.08
4th Tang, Zoey (8.48) 1:40.95 1:24.94 +0:16.01
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:55.60 0:54.76 +0:00.84
2nd Tsao, Jeremy (8.92) 1:11.87 1:09.69 +0:02.18
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:54.77 0:53.28 +0:01.49
2nd Brance, Savannah (10.62) 1:03.77 1:03.57 +0:00.20
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 1:55.44 1:54.25 +0:01.19
2nd Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 2:10.43
3rd Brance, Savannah (10.62) 2:19.15 2:13.62 +0:05.53
4th Mandel, Lexi (6.32) 2:49.25 2:38.40 +0:10.85
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 1:40.57 1:44.52 -0:03.95
2nd Brance, Savannah (10.62) 1:54.21 1:41.39 +0:12.82
3rd Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 1:56.28
4th Marar, Nidhii (7.75) 2:01.88 1:56.33 +0:05.55
5th Mandel, Lexi (6.32) 2:45.18 2:35.89 +0:09.29
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 1:32.14 1:36.37 -0:04.23
2nd Fingersh, Dylan (9.11) 2:21.51
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Navas, Lillian (4.96) 0:38.03 0:36.26 +0:01.77
2nd Stanisai, Gwyneth (4.9) 0:49.02
3rd Patel, Sariya (4.97) 0:50.71 0:44.08 +0:06.63
4th Kumar, Diya (4.74) 0:52.72 1:08.56 -0:15.84
5th Chang, Colette (4.32) 1:07.14 0:56.19 +0:10.95
6th Jang, Tori (4.03) 1:09.25
7th Tavaglione, Lillian (4.39) 1:18.94 1:06.46 +0:12.48
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pickell, Byron (4.95) 0:42.50 0:43.57 -0:01.07
2nd Chiang, Matthew (4.56) 0:49.20 0:50.08 -0:00.88
3rd Daffronte, John (4.44) 0:54.47 0:48.64 +0:05.83
4th Douglas, Zachary (4.57) 1:12.96
5th Oh, Parker (4.22) 1:28.57
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.32) 0:27.93 0:28.38 -0:00.45
2nd Jurgensen, Isabella (6.08) 0:28.64
3rd Patel, Zeal (6.29) 0:32.44 0:31.90 +0:00.54
4th Symchych, Ava (5.04) 0:32.76 0:32.57 +0:00.19
5th Peca, Sophia (5.78) 0:33.97 0:29.70 +0:04.27
6th Tavaglione, Grace (6.43) 0:36.19 0:33.76 +0:02.43
7th Tibackx, Sydney (5.61) 0:40.57 0:37.38 +0:03.19
8th Sarigumba, Abigail (5.53) 0:48.28 0:49.78 -0:01.50
9th Kambal, Sanvi (5.1) 0:53.71 0:44.59 +0:09.12
10th Fingersh, Taylor (5.77) 0:54.69 1:04.20 -0:09.51
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dalea, Kai (5.75) 0:37.32 0:35.37 +0:01.95
2nd Roschmann, Sullivan (5.22) 0:51.76 0:47.84 +0:03.92
3rd Symchych, Elliott (5.04) 1:02.25 0:39.39 +0:22.86
4th Nguyen, Mason (5.42) 1:12.50 1:12.34 +0:00.16
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:22.72 0:19.88 +0:02.84
2nd Marar, Nidhii (7.75) 0:23.09 0:22.25 +0:00.84
3rd Bouzid, Louisa (7.21) 0:28.51 0:28.72 -0:00.21
4th Karchmer, Naomi (7.54) 0:32.20 0:33.07 -0:00.87
5th Tang, Zoey (8.48) 0:39.70 0:30.82 +0:08.88
6th Gregson, Malia (7.5) 0:42.59 0:44.14 -0:01.55
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (8.67) 0:19.14 0:17.38 +0:01.76
2nd Perricone, Vinny (8.86) 0:45.88 0:44.56 +0:01.32
3rd Badari, Ayush (7.2) 0:55.22 0:49.31 +0:05.91
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:18.27 0:18.33 -0:00.06
2nd Esteban, Vanessa (10.5) 0:18.57 0:19.62 -0:01.05
3rd Brance, Whitney (9.6) 0:29.15 0:30.77 -0:01.62
4th Panda, Celina (9.64) 0:36.00 0:33.57 +0:02.43
5th Badari, Ananya (9.59) 0:45.91 0:36.95 +0:08.96
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peca, Sophia (5.78) 1:12.01 1:09.34 +0:02.67
2nd Tibackx, Sydney (5.61) 1:33.46 1:21.58 +0:11.88
3rd Fingersh, Taylor (5.77) 1:47.28
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Roschmann, Sullivan (5.22) 1:47.70 1:33.21 +0:14.49
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (7.75) 0:57.90 0:48.77 +0:09.13
2nd Mandel, Lexi (6.32) 1:06.51 1:11.00 -0:04.49
3rd Bouzid, Louisa (7.21) 1:16.39 1:08.50 +0:07.89
4th Tavaglione, Grace (6.43) 1:25.01 1:15.40 +0:09.61
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.71) 1:14.63 1:09.33 +0:05.30
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Slavuk, Anna (9.39) 0:50.94
2nd Jaramillo-Robles, Marissa (8.98) 0:51.82 0:46.96 +0:04.86
3rd Brance, Whitney (9.6) 1:10.45 1:10.75 -0:00.30
4th Tang, Zoey (8.48) 1:20.59 1:10.00 +0:10.59
5th Panda, Celina (9.64) 1:30.52 1:27.46 +0:03.06
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fingersh, Dylan (9.11) 1:02.27 1:13.57 -0:11.30
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.37) 0:43.21 0:43.39 -0:00.18
2nd Brance, Savannah (10.62) 0:49.28 0:46.12 +0:03.16
3rd Esteban, Vanessa (10.5) 0:51.96 0:53.43 -0:01.47
4th Clark, Emma (10.29) 0:56.37