Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

April 8th, 2017

4/8/2017  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 41
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 1:47.69 2:03.07 -0:15.38
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jang, David (14.68) 1:15.00
2nd Mu, Michael (13.11) 1:32.40 1:33.20 -0:00.80
3rd Liu, Kevin (13.61) 1:39.47 1:33.33 +0:06.14
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Le, Adelyn (4.89) 0:29.96 0:39.52 -0:09.56
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:23.08 0:26.10 -0:03.02
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smidt, Will (6.45) 0:47.88
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Diep, Mikayla (8.79) 0:30.25
2nd Mu, Maggie (5.99) 0:33.03 0:34.45 -0:01.42
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.06) 0:24.21
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:23.70 0:20.39 +0:03.31
2nd Ong, Li Min (10.46) 0:40.59
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:55.95 1:00.08 -0:04.13
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:53.50 0:47.85 +0:05.65
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Michael (13.11) 0:43.20 0:46.40 -0:03.20
2nd Liu, Kevin (13.61) 0:48.69 0:46.97 +0:01.72
3rd Ofarrill, Connor (11.55) 1:00.52
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Le, Adelyn (4.89) 0:29.26 0:30.39 -0:01.13
2nd Shulman, Adira (4.21) 0:50.93 0:53.59 -0:02.66
3rd Johnson, Makhana (4.47) 1:13.33 1:02.21 +0:11.12
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Probst, Colton (4.15) 0:51.88
2nd Shih, Zander (4.81) 1:05.84 1:17.13 -0:11.29
3rd Stevens, Adhiket (4.01) 1:35.96 1:11.26 +0:24.70
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:23.82 0:28.89 -0:05.07
2nd Bhatia, Amneet (6.01) 0:36.45
3rd Stevens, Azil (6.22) 0:40.09 0:38.71 +0:01.38
4th Mendez, Madison (6.78) 0:45.59 1:00.85 -0:15.26
5th Bhandari, Saanvi (5.94) 0:50.46 0:46.53 +0:03.93
6th Liu, Julia (5.3) 0:52.78
7th Lopez, Stephanie (5.11) 0:55.01 1:03.27 -0:08.26
8th Bernal, Nina (5.53) 1:23.50
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Allen, Ken (6.34) 0:40.76 0:38.75 +0:02.01
2nd Diep, Connor (6.5) 0:43.06 0:40.27 +0:02.79
3rd Smidt, Will (6.45) 0:55.11 0:45.20 +0:09.91
4th Uzun, Kenan (6.09) 0:57.60
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vavrina, Jenna (8.91) 0:21.40
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.06) 0:25.40
2nd Ikarashi, Hikaru (8.22) 0:38.31 0:48.20 -0:09.89
3rd Aoki, Jin (8.89) 0:42.40
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:23.83 0:22.94 +0:00.89
2nd Ong, Li Min (10.46) 0:32.94 0:31.20 +0:01.74
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:53.34 1:00.20 -0:06.86
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.06) 0:56.35
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:51.66 0:49.28 +0:02.38
2nd Diep, Mikayla (8.79) 0:56.83 1:02.94 -0:06.11
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Bryce (9.75) 0:52.88 0:58.59 -0:05.71
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ong, Li Min (10.46) 1:11.25
2nd Allen, May (10.95) 1:16.44 1:11.32 +0:05.12
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Kevin (13.61) 0:53.72
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Le, Adelyn (4.89) 0:39.10 0:42.56 -0:03.46
2nd Shulman, Adira (4.21) 1:05.84 1:09.91 -0:04.07
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:26.31 0:32.72 -0:06.41
2nd Stevens, Azil (6.22) 0:58.59 1:00.50 -0:01.91
3rd Bhatia, Amneet (6.01) 1:14.94
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smidt, Will (6.45) 0:42.60 0:49.84 -0:07.24
2nd Allen, Ken (6.34) 0:51.32 1:05.91 -0:14.59
3rd Diep, Connor (6.5) 1:04.78
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.99) 0:36.40 0:38.72 -0:02.32
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:26.20 0:25.14 +0:01.06
2nd Ong, Li Min (10.46) 0:43.14 0:42.78 +0:00.36
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Le, Raphael (10.14) 0:25.78 1:01.10 -0:35.32
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 1:02.03 1:12.00 -0:09.97
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 1:02.26 0:54.78 +0:07.48
2nd Mu, Maggie (5.99) 1:11.33 1:19.19 -0:07.86
3rd Diep, Mikayla (8.79) 1:12.21
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Allen, May (10.95) 1:18.72 1:35.02 -0:16.30
2nd Ong, Li Min (10.46) 1:35.09
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Trentin (13.73) 1:36.03 0:49.91 +0:46.12
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kush, Rachel (9.23) 2:40.94
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Michael (13.11) 1:41.25 1:45.15 -0:03.90
2nd Liu, Kevin (13.61) 1:57.68 1:51.81 +0:05.87
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Le, Adelyn (4.89) 0:30.59 0:35.72 -0:05.13
2nd Shulman, Adira (4.21) 0:57.53 0:48.91 +0:08.62
3rd Johnson, Makhana (4.47) 1:24.97 1:06.88 +0:18.09
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Probst, Colton (4.15) 0:41.50
2nd Stevens, Adhiket (4.01) 1:54.07 1:49.76 +0:04.31
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:20.95 0:25.54 -0:04.59
2nd Liu, Julia (5.3) 0:37.31
3rd Mendez, Madison (6.78) 0:41.39 0:49.31 -0:07.92
4th Stevens, Azil (6.22) 0:44.35 0:35.39 +0:08.96
5th Lopez, Stephanie (5.11) 1:13.21 1:07.88 +0:05.33
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Austin (6.47) 0:26.82
2nd Lilyengren, Roman (6.66) 0:38.71
3rd Smidt, Will (6.45) 0:48.09 0:49.07 -0:00.98
4th Diep, Connor (6.5) 0:52.51 0:46.56 +0:05.95
5th Uzun, Kenan (6.09) 1:02.84
6th Bramlet, Ripley (5.38) 1:22.90
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.99) 0:24.72 0:25.94 -0:01.22
2nd Diep, Mikayla (8.79) 0:30.22 0:30.60 -0:00.38
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.06) 0:21.25 0:21.12 +0:00.13
2nd Ikarashi, Hikaru (8.22) 0:34.43 0:45.96 -0:11.53
3rd Bramlet, Dyson (7.93) 0:36.87
4th Aoki, Jin (8.89) 0:41.89
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.53) 0:21.16 0:17.65 +0:03.51
2nd Bramlet, Odessa (10.77) 0:23.46
3rd Kush, Rachel (9.23) 0:28.78 0:27.40 +0:01.38
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (5.56) 0:51.16 0:53.59 -0:02.43
2nd Bhandari, Saanvi (5.94) 1:30.70
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stevens, Azil (6.22) 1:26.44
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.06) 0:56.91 0:50.02 +0:06.89
2nd Lilyengren, Roman (6.66) 1:29.88
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vavrina, Jenna (8.91) 0:41.59
2nd Truong, Remi (9.53) 0:45.88 0:41.53 +0:04.35
3rd Mu, Maggie (5.99) 0:57.01 0:55.37 +0:01.64
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Bryce (9.75) 0:47.28
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Trentin (13.73) 0:38.51 0:40.45 -0:01.94
2nd Mu, Michael (13.11) 0:39.45 0:42.64 -0:03.19
3rd Liu, Kevin (13.61) 0:42.15
4th Le, Raphael (10.14) 0:43.33
5th Ofarrill, Connor (11.55) 0:51.62

April 1st, 2017

4/1/2017  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 44
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 2:16.93 2:24.97 -0:08.04
2nd Chiu, Katelyn (5.79) 3:09.97 2:55.97 +0:14.00
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (7.06) 2:13.06 2:22.56 -0:09.50
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 2:06.75 2:13.28 -0:06.53
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hwang, Claire (11.1) 2:02.69
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 0:35.00 0:38.72 -0:03.72
2nd Kimura, Paloma (6.91) 0:37.78 0:33.74 +0:04.04
3rd Wang, Charlotte (5.45) 0:45.12 0:40.98 +0:04.14
4th Sun, Hannah (6.47) 0:47.13
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tani, Tino (5.92) 0:44.97
2nd Chen, Evan (5.34) 0:46.15
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.95) 0:27.09 0:40.16 -0:13.07
2nd Chen, Allison (7.51) 0:28.94 0:30.00 -0:01.06
3rd Yeung, Michelle (7.06) 0:29.19 0:29.80 -0:00.61
4th Jones, Sundai (7.02) 0:39.38
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 0:25.34 0:31.25 -0:05.91
2nd Jones, Robby (8.91) 0:43.91
3rd Chen, Darren (7.36) 0:47.47 0:46.28 +0:01.19
4th Simon, Julian (7.29) 0:52.62 1:07.69 -0:15.07
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.28) 0:36.94 0:36.82 +0:00.12
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.83) 0:39.36
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Allison (7.51) 1:00.59
2nd Yeung, Michelle (7.06) 1:07.53
3rd Chiu, Katelyn (5.79) 1:40.38 1:35.50 +0:04.88
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 1:08.22
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hwang, Claire (11.1) 0:58.90
2nd Phillips, Catie (11.86) 1:16.53 1:50.56 -0:34.03
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.68) 0:48.57 0:38.44 +0:10.13
2nd Huang, Chloe (3.36) 1:28.88
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Bruce (4.18) 1:11.53
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.91) 0:26.41 0:27.34 -0:00.93
2nd Yeung, Abbie (5.23) 0:30.87 0:32.35 -0:01.48
3rd Chiu, Katelyn (5.79) 0:32.13 0:39.91 -0:07.78
4th Sun, Hannah (6.47) 0:35.78 0:35.87 -0:00.09
5th Wang, Charlotte (5.45) 0:38.75 0:35.28 +0:03.47
6th ding, michelle (6.39) 0:40.75
7th Gregorian, Sarineh (6.83) 0:56.69
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Zachary (6.83) 0:33.63 0:36.75 -0:03.12
2nd Armantrout, Grayson (6.86) 0:36.56 0:32.28 +0:04.28
3rd Chen, Evan (5.34) 0:40.91 0:49.56 -0:08.65
4th Park, Ethan (6.3) 0:41.15 0:47.01 -0:05.86
5th Tani, Tino (5.92) 0:43.35
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (7.06) 0:29.00 0:30.18 -0:01.18
2nd Caballeros, Krista (7.95) 0:30.18 0:41.36 -0:11.18
3rd Chen, Allison (7.51) 0:31.97 0:28.84 +0:03.13
4th Shen, Jazlyn (7.65) 0:33.75 0:31.34 +0:02.41
5th Jones, Sundai (7.02) 0:41.78 0:44.07 -0:02.29
6th Chen, Joovy (8.58) 0:45.09 0:36.97 +0:08.12
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Gavin (7.73) 0:27.37 0:32.69 -0:05.32
2nd Yeung, Aidan (8.12) 0:27.59 0:27.45 +0:00.14
3rd Vien, Landen (7.61) 0:31.09 0:31.15 -0:00.06
4th Chen, Darren (7.36) 0:35.90 0:33.81 +0:02.09
5th Jones, Robby (8.91) 0:36.59 0:40.25 -0:03.66
6th Simon, Julian (7.29) 0:43.59 1:02.91 -0:19.32
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.28) 0:44.21 0:34.06 +0:10.15
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.83) 0:31.50 0:33.78 -0:02.28
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 1:04.00 1:11.32 -0:07.32
2nd Chiu, Katelyn (5.79) 1:14.10 1:17.71 -0:03.61
3rd Wang, Charlotte (5.45) 1:23.75 1:18.29 +0:05.46
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.91) 0:59.59 0:59.10 +0:00.49
2nd Chen, Allison (7.51) 1:00.75 0:58.56 +0:02.19
3rd Shen, Jazlyn (7.65) 1:22.34 1:16.24 +0:06.10
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vien, Landen (7.61) 1:08.97
2nd Armantrout, Grayson (6.86) 1:17.06 1:09.19 +0:07.87
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 1:02.06 1:04.00 -0:01.94
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hwang, Claire (11.1) 0:57.41
2nd Phillips, Catie (11.86) 1:05.65 1:39.32 -0:33.67
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 2:06.46 2:19.62 -0:13.16
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 0:39.00 0:41.81 -0:02.81
2nd ding, michelle (6.39) 0:42.94 0:42.47 +0:00.47
3rd Sun, Hannah (6.47) 0:43.22 0:48.00 -0:04.78
4th Kimura, Paloma (6.91) 0:44.56 0:41.15 +0:03.41
5th Wang, Charlotte (5.45) 0:56.72 0:54.72 +0:02.00
6th Chiu, Katelyn (5.79) 1:03.41 0:50.72 +0:12.69
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Evan (5.34) 0:44.82 1:02.31 -0:17.49
2nd Tani, Tino (5.92) 0:46.03
3rd Armantrout, Grayson (6.86) 0:47.13 0:38.06 +0:09.07
4th Chiou, Logan (6.09) 1:45.53
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chung, Allison (8.96) 0:32.00 0:38.06 -0:06.06
2nd Caballeros, Krista (7.95) 0:32.59 0:49.00 -0:16.41
3rd Yeung, Michelle (7.06) 0:33.84 0:34.09 -0:00.25
4th Chiou, Iris (8.03) 0:34.84 0:43.94 -0:09.10
5th Shen, Jazlyn (7.65) 0:42.13 0:43.52 -0:01.39
6th Jones, Sundai (7.02) 0:46.34 1:01.97 -0:15.63
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 0:32.31 0:31.71 +0:00.60
2nd Ho, Gavin (7.73) 0:44.19
3rd Jones, Robby (8.91) 0:44.75 0:53.56 -0:08.81
4th Chen, Darren (7.36) 0:50.19 0:48.07 +0:02.12
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Yuxuan (10.93) 0:29.44
2nd Shen, Chantel (9.28) 0:35.00 0:33.65 +0:01.35
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.83) 0:32.09 0:44.19 -0:12.10
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Charlotte (5.45) 1:42.22 1:58.73 -0:16.51
2nd Chiu, Katelyn (5.79) 1:53.87 1:53.25 +0:00.62
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Allison (7.51) 1:06.37 1:05.37 +0:01.00
2nd Yeung, Michelle (7.06) 1:16.41 1:26.73 -0:10.32
3rd ding, michelle (6.39) 1:21.41
4th Kimura, Paloma (6.91) 1:33.50 1:28.37 +0:05.13
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.28) 1:18.97 1:11.75 +0:07.22
2nd Chang, Alexis (9.28) 1:29.09
3rd Chen, Joovy (8.58) 1:57.94 1:51.03 +0:06.91
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 1:11.19 1:11.91 -0:00.72
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Yufei (12.63) 0:49.00
2nd Hwang, Claire (11.1) 0:59.84
3rd Phillips, Catie (11.86) 1:34.82 2:26.34 -0:51.52
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 2:15.54 2:20.35 -0:04.81
2nd Chiu, Katelyn (5.79) 2:28.06 2:50.37 -0:22.31
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.68) 1:07.03 0:50.68 +0:16.35
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liao, Vincent (4.57) 1:13.56 1:12.15 +0:01.41
2nd Fu, Bruce (4.18) 1:21.97
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 0:25.72 0:27.85 -0:02.13
2nd Kimura, Paloma (6.91) 0:26.59 0:25.00 +0:01.59
3rd ding, michelle (6.39) 0:28.06
4th Chiu, Katelyn (5.79) 0:32.25 0:35.41 -0:03.16
5th Wang, Charlotte (5.45) 0:34.00 0:43.96 -0:09.96
6th Sun, Hannah (6.47) 0:41.60 0:43.19 -0:01.59
7th Gregorian, Sarineh (6.83) 0:59.91 1:08.65 -0:08.74
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.86) 0:26.53 0:29.31 -0:02.78
2nd Wu, Zachary (6.83) 0:33.31 0:39.04 -0:05.73
3rd Tani, Tino (5.92) 0:35.00
4th Chen, Evan (5.34) 0:46.44 0:51.66 -0:05.22
5th Park, Ethan (6.3) 0:46.56
6th Sham, Chung (6.17) 0:56.87
7th Chiou, Logan (6.09) 0:59.78 0:45.62 +0:14.16
8th Wu, Parker (5.6) 1:45.12
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.95) 0:22.69 0:35.87 -0:13.18
2nd Chen, Allison (7.51) 0:26.07 0:26.31 -0:00.24
3rd Yeung, Michelle (7.06) 0:28.56 0:27.01 +0:01.55
4th Jones, Sundai (7.02) 0:32.68 0:35.10 -0:02.42
5th Shen, Jazlyn (7.65) 0:38.91 0:32.44 +0:06.47
6th Chen, Joovy (8.58) 0:48.78 0:38.22 +0:10.56
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 0:23.84 0:25.05 -0:01.21
2nd Vien, Landen (7.61) 0:29.56 0:28.34 +0:01.22
3rd Lin, Hunter (7.35) 0:36.35 0:45.49 -0:09.14
4th Jones, Robby (8.91) 0:44.12 0:38.75 +0:05.37
5th Chen, Darren (7.36) 0:46.88 0:39.65 +0:07.23
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.28) 0:41.43 0:33.06 +0:08.37
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.83) 0:29.31 0:33.88 -0:04.57
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.23) 1:03.31 1:05.68 -0:02.37
2nd Chiu, Katelyn (5.79) 1:13.38 1:20.24 -0:06.86
3rd Wang, Charlotte (5.45) 1:16.68 1:19.91 -0:03.23
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liao, Vincent (4.57) 3:21.62
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (7.06) 0:52.28 0:59.81 -0:07.53
2nd Chen, Allison (7.51) 0:58.25 0:59.07 -0:00.82
3rd Kimura, Paloma (6.91) 1:02.60 1:01.60 +0:01.00
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vien, Landen (7.61) 1:06.56 1:07.72 -0:01.16
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Alexis (9.28) 0:56.22
2nd Chiou, Iris (8.03) 1:16.57 1:12.02 +0:04.55
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (8.12) 0:56.72 0:57.85 -0:01.13
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hwang, Claire (11.1) 0:50.00
2nd Phillips, Catie (11.86) 1:04.56 1:44.94 -0:40.38
4/1/2017  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 37
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piasai, Aylin (6.49) 1:58.06
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 2:38.69 2:31.44 +0:07.25
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 2:10.12 2:16.94 -0:06.82
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.94) 1:41.44 1:43.66 -0:02.22
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piasai, Aylin (6.49) 0:24.38
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.54) 0:23.72 0:23.09 +0:00.63
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 0:30.47 0:31.05 -0:00.58
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Macgougan, Teia (7.84) 1:49.06
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 1:14.25 1:08.72 +0:05.53
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mattia (12.19) 0:51.16 0:54.09 -0:02.93
2nd Cheever, Davin (13.94) 0:52.53 0:55.66 -0:03.13
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, layla (4.98) 0:50.85 0:28.42 +0:22.43
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Colin (4.57) 1:00.90 1:11.62 -0:10.72
2nd Voigt, Lukas (4.93) 1:07.84
3rd Schilling, Ty (4.03) 1:08.03 1:09.29 -0:01.26
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piasai, Aylin (6.49) 0:27.12 0:50.53 -0:23.41
2nd Nucci, Mia (6.71) 0:32.29 0:38.97 -0:06.68
3rd Schilling, Kayla (6.53) 0:41.88 0:48.63 -0:06.75
4th Fleet, Chloe (6.89) 0:43.42 0:41.41 +0:02.01
5th Bakelis, Yianna (6.76) 0:48.53
6th Nehru, Saloni (6.78) 1:02.91
7th Huntsinger, Alison (5.36) 1:06.32
8th Deo, Mahi (5.62) 1:08.63 1:03.18 +0:05.45
9th Pathak, Advika (5.91) 41:07.00
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.44) 0:44.81 0:44.66 +0:00.15
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, mia (7.04) 0:25.33 0:30.78 -0:05.45
2nd Premnath, Rachna (7.17) 0:33.46
3rd Xia, Elaine (7.5) 0:40.81 0:52.90 -0:12.09
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.32) 0:48.34 0:43.22 +0:05.12
2nd Forst, Brayden (7.92) 0:52.84 0:57.14 -0:04.30
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 0:37.78 0:31.38 +0:06.40
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.54) 0:48.22 0:50.47 -0:02.25
2nd Bonner, mia (7.04) 1:11.66 1:06.67 +0:04.99
3rd Iskandar, Reese (7.11) 1:32.79
4th Mistry, Trishna (6.69) 2:06.13 2:07.37 -0:01.24
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.32) 1:50.68 1:40.34 +0:10.34
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 1:20.34 1:10.28 +0:10.06
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Iskandar, Jonas (8.94) 1:00.66
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 1:01.90 1:04.47 -0:02.57
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.94) 0:45.47 0:51.12 -0:05.65
2nd Nucci, Mattia (12.19) 0:51.22 0:53.75 -0:02.53
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piasai, Aylin (6.49) 0:31.37
2nd Fleet, Chloe (6.89) 0:53.10 0:55.53 -0:02.43
3rd Bakelis, Yianna (6.76) 0:58.71
4th Mistry, Trishna (6.69) 1:47.22
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, mia (7.04) 0:39.29 0:43.00 -0:03.71
2nd Xia, Elaine (7.5) 0:47.41 0:41.79 +0:05.62
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 0:35.59 0:34.24 +0:01.35
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miles, Parker (9.59) 0:36.53 0:47.55 -0:11.02
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.54) 1:16.57
2nd Chen, Teresa (7.11) 1:24.25
3rd Iskandar, Reese (7.11) 1:27.31
4th Macgougan, Teia (7.84) 1:52.97
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Altura, Kento (7.38) 1:17.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 1:25.50 1:27.50 -0:02.00
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Iskandar, Jonas (8.94) 1:11.25
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 1:02.14 1:12.00 -0:09.86
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.94) 0:53.33 0:56.94 -0:03.61
2nd Nucci, Mattia (12.19) 1:02.06 1:01.71 +0:00.35
3rd Vaswani, Rushil (11.81) 2:26.53
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, layla (4.98) 1:14.13 1:01.28 +0:12.85
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (4.03) 1:12.78 1:05.97 +0:06.81
2nd Chandra, Colin (4.57) 1:22.15 1:18.15 +0:04.00
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piasai, Aylin (6.49) 0:22.35 0:43.00 -0:20.65
2nd Nucci, Mia (6.71) 0:30.31 0:39.78 -0:09.47
3rd Schilling, Kayla (6.53) 0:47.72 0:51.35 -0:03.63
4th Bakelis, Yianna (6.76) 0:52.19
5th Fleet, Chloe (6.89) 0:52.22 0:47.59 +0:04.63
6th Pathak, Advika (5.91) 0:53.22
7th Deo, Mahi (5.62) 1:05.85 0:58.50 +0:07.35
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.44) 1:00.62 1:01.37 -0:00.75
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 0:24.34 0:25.10 -0:00.76
2nd Bonner, mia (7.04) 0:37.15 0:37.16 -0:00.01
3rd Xia, Elaine (7.5) 0:40.06 0:37.31 +0:02.75
4th Premnath, Rachna (7.17) 0:40.47
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sonawane, Yug (7.49) 0:28.53
2nd Forst, Brayden (7.92) 0:47.37 0:48.00 -0:00.63
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 0:26.09 0:21.36 +0:04.73
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miles, Parker (9.59) 0:33.88 0:35.19 -0:01.31
2nd Tilney, Devin (9.51) 0:40.84
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.54) 0:53.15 0:49.12 +0:04.03
2nd Chen, Teresa (7.11) 1:21.84
3rd Bonner, mia (7.04) 1:24.28 1:14.84 +0:09.44
4th Macgougan, Teia (7.84) 1:35.47
5th Iskandar, Reese (7.11) 1:35.96
6th Tadepalli, Dhruvisri (6.26) 2:12.81
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Altura, Kento (7.38) 1:03.97 1:04.10 -0:00.13
2nd Chandra, Calvin (7.32) 2:23.47 1:59.81 +0:23.66
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.78) 1:01.28 0:54.66 +0:06.62
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Iskandar, Jonas (8.94) 1:09.57
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.37) 1:00.50 0:53.07 +0:07.43
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.94) 0:36.53 0:36.31 +0:00.22
2nd Nucci, Mattia (12.19) 0:38.10 0:42.84 -0:04.74

April 1st, 2017

4/1/2017  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 74
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Town, Annabeth (7.91) 1:41.50
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Lenja (10.31) 1:39.22
2nd Menzel, Maddie (9.02) 11:09.31
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Quinn (9.1) 1:59.88
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Elsa (6.73) 0:26.88
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olaechea, Amy (8.59) 0:24.85
2nd Torres, Rhyan (7.74) 0:30.40
3rd Trueman, Maria (7.45) 0:34.88
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Reedy, Gavin (8.84) 0:28.09
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menzel, Maddie (9.02) 0:24.72 0:29.91 -0:05.19
2nd Bisarya, Sarina (9.29) 0:30.15 0:31.28 -0:01.13
3rd Thoutt, Paige (10.51) 0:31.32
4th Lutz, Cora (9.1) 0:34.50
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.67) 1:34.15 1:45.00 -0:10.85
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.88) 0:57.50
2nd Potvin, Tara (8.51) 1:26.72
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Quinn (9.1) 0:55.72
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Lenja (10.31) 0:50.12
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Town, iris (4.57) 0:46.00
2nd Smith, McKenna (4.06) 0:48.91 0:56.96 -0:08.05
3rd Stager, Zoey (3.65) 1:09.85 1:42.53 -0:32.68
4th Neal, Darcy (4.52) 1:25.13
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rintoul, Andrew (4.66) 1:09.18
2nd Town, isaac (4.57) 1:09.78
3rd Dean, Andrew (4.96) 1:17.62
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Elsa (6.73) 0:25.19
2nd Cassady, Gianna (5.32) 0:31.60 0:30.07 +0:01.53
3rd Crespo, Tegan (6.15) 0:36.16
4th Reedy, Samara (6.62) 0:37.07
5th Bisarya, Reya (5.77) 0:38.56 0:48.04 -0:09.48
6th Trueman, Madeline (5.47) 0:44.60 0:43.75 +0:00.85
7th Hulse, Jenny (5.27) 1:03.50 1:18.56 -0:15.06
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 0:30.69 0:31.25 -0:00.56
2nd Ashley, Levi (5.98) 0:37.35 0:43.93 -0:06.58
3rd Henbest, Tanner (6.78) 0:41.37
4th Baiotto, William (6.8) 0:42.56
5th Clark, Nickolas (6.83) 0:45.00 0:46.25 -0:01.25
6th Kislukhin, Anthony (5.25) 0:47.38 0:50.34 -0:02.96
7th Williams, Sebastian (5.43) 0:59.53 1:01.34 -0:01.81
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Elisabeth (7.42) 0:26.12 0:33.78 -0:07.66
2nd Tippett, Campbell (7.52) 0:27.97 0:41.68 -0:13.71
3rd Torres, Rhyan (7.74) 0:28.59
4th Lu, Shiqi (8.32) 0:28.90 0:32.31 -0:03.41
5th Trueman, Maria (7.45) 0:32.66 0:30.81 +0:01.85
6th Cox, Berkley (7.47) 0:33.56 0:38.00 -0:04.44
7th Baker, Addison (7.2) 0:36.13 0:46.50 -0:10.37
8th Reader, Kate (7.73) 0:37.13
9th Baum, Evelyn (7.5) 0:38.34 0:46.88 -0:08.54
10th Rintoul, Iona (7.97) 0:41.25
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mccullums, Aiden (8.79) 0:31.28
2nd Reedy, Gavin (8.84) 0:31.41
3rd Libby, Jackson (8.27) 0:33.85 0:43.37 -0:09.52
4th Clark, Miles (7.71) 0:51.75
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ouderkirk, Johanna (9.46) 0:22.63 0:24.47 -0:01.84
2nd Lutz, Cora (9.1) 0:24.85 0:28.31 -0:03.46
3rd Cox, Ellie (9.31) 0:25.93 0:30.53 -0:04.60
4th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 0:26.35 0:27.62 -0:01.27
5th Bisarya, Sarina (9.29) 0:29.62 0:31.58 -0:01.96
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (9.1) 0:22.50 0:32.03 -0:09.53
2nd Crespo, Duncan (10.54) 0:25.06
3rd Cassady, Quinn (9.1) 0:26.15 0:34.16 -0:08.01
4th Martino, Rusty (9.02) 0:30.75
5th Chaudhari, Rehan (9.27) 0:35.06
6th Bier, James (9.42) 0:46.62
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ashley, Levi (5.98) 1:18.25 1:34.47 -0:16.22
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 1:06.00 1:08.63 -0:02.63
2nd Marquez, Tyler (7.67) 1:22.69 1:19.68 +0:03.01
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.88) 0:55.78 0:59.32 -0:03.54
2nd Olaechea, Amy (8.59) 0:55.81
3rd Ouderkirk, Johanna (9.46) 0:57.78 1:00.28 -0:02.50
4th Menzel, Maddie (9.02) 1:02.10 1:00.31 +0:01.79
5th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 1:03.22 1:05.03 -0:01.81
6th Potvin, Tara (8.51) 1:04.19 1:04.50 -0:00.31
7th Lu, Shiqi (8.32) 1:05.63 1:11.60 -0:05.97
8th Henbest, Laurel (9.03) 1:09.50
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Quinn (9.1) 0:59.06
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beers, Rowdy (12.6) 1:03.46
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Elsa (6.73) 0:38.87
2nd Cassady, Gianna (5.32) 0:47.72
3rd Reedy, Samara (6.62) 0:54.22
4th Trueman, Madeline (5.47) 1:06.47
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 0:53.60 0:54.75 -0:01.15
2nd Clark, Nickolas (6.83) 1:12.59 1:08.40 +0:04.19
3rd Kislukhin, Anthony (5.25) 2:24.44 1:19.47 +1:04.97
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Elisabeth (7.42) 0:36.62 0:49.32 -0:12.70
2nd Trueman, Maria (7.45) 0:37.84 0:39.75 -0:01.91
3rd Milausnic, Megan (8.88) 0:39.63
4th Tippett, Campbell (7.52) 0:42.75
5th Torres, Rhyan (7.74) 0:45.91
6th Baum, Evelyn (7.5) 0:59.57 1:25.38 -0:25.81
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Powell, Wesley (7.5) 0:43.22
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cox, Ellie (9.31) 0:35.69 0:38.38 -0:02.69
2nd Lutz, Cora (9.1) 0:36.50 0:44.96 -0:08.46
3rd Ouderkirk, Johanna (9.46) 0:38.22 0:36.66 +0:01.56
4th Bisarya, Sarina (9.29) 0:40.94 0:32.68 +0:08.26
5th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 0:46.25 0:40.16 +0:06.09
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (9.1) 0:30.09 0:37.63 -0:07.54
2nd Kotapati, Puja (9.47) 0:53.41
3rd Bier, James (9.42) 1:00.35
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 1:39.16
2nd Marquez, Tyler (7.67) 1:39.63 1:29.21 +0:10.42
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menzel, Maddie (9.02) 1:07.35 1:06.97 +0:00.38
2nd Ouderkirk, Johanna (9.46) 1:16.56 1:14.37 +0:02.19
3rd Potvin, Tara (8.51) 1:29.12 1:22.72 +0:06.40
4th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 1:32.90 1:24.97 +0:07.93
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chaudhari, Rehan (9.27) 1:26.41
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ickler, Addison (11.3) 0:50.53
2nd Osborne, Lenja (10.31) 0:56.47
3rd Thoutt, Paige (10.51) 1:21.43
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Henbest, Sawyer (10.78) 1:01.78 1:07.66 -0:05.88
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Town, Annabeth (7.91) 2:02.65
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Quinn (9.1) 2:09.82
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Lenja (10.31) 1:30.91
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 2:31.16 2:39.66 -0:08.50
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Town, iris (4.57) 0:45.54
2nd Smith, McKenna (4.06) 0:49.19 1:00.62 -0:11.43
3rd Stager, Zoey (3.65) 1:11.38 1:30.43 -0:19.05
4th Baum, Meg (4.63) 1:36.59
5th Baum, Claire (4.63) 1:44.00
6th Neal, Darcy (4.52) 2:08.69
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Town, isaac (4.57) 1:00.40
2nd Rintoul, Andrew (4.66) 1:25.07
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Osborne, Elsa (6.73) 0:26.09
2nd Cassady, Gianna (5.32) 0:28.68 0:34.07 -0:05.39
3rd Reedy, Samara (6.62) 0:34.56
4th Crespo, Tegan (6.15) 0:40.31
5th Bisarya, Reya (5.77) 0:42.87 0:42.62 +0:00.25
6th Stimson, Lola (6) 0:50.00
7th Trueman, Madeline (5.47) 0:53.69 0:43.97 +0:09.72
8th Hudson, Lucy (5.01) 0:59.31
9th Hulse, Jenny (5.27) 1:26.65 1:12.44 +0:14.21
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 0:30.06 0:31.06 -0:01.00
2nd Quast, Soren (5.91) 0:36.31 0:42.25 -0:05.94
3rd Kotapati, Nikith (6.73) 0:38.10
4th Baiotto, William (6.8) 0:39.50
5th Reger, Hudson (5.68) 0:47.50
6th Baker, Dylan (6.04) 0:47.59
7th Clark, Nickolas (6.83) 0:49.44 0:45.56 +0:03.88
8th Corral, Amaru (5.76) 0:55.00
9th Fox, Chase (5.4) 1:02.19
10th Kislukhin, Anthony (5.25) 1:03.16 0:56.13 +0:07.03
11th Higgins, Matthew (5.76) 1:10.78
12th Bowermaster, Kahlil (5.82) 1:23.19
13th Williams, Sebastian (5.43) 1:52.28 1:27.00 +0:25.28
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olaechea, Amy (8.59) 0:22.53
2nd Trueman, Maria (7.45) 0:27.75 0:29.91 -0:02.16
3rd Torres, Rhyan (7.74) 0:28.04
4th Tippett, Campbell (7.52) 0:29.53
5th Black, Elisabeth (7.42) 0:30.66 0:41.91 -0:11.25
6th Cox, Berkley (7.47) 0:31.81 0:38.69 -0:06.88
7th Baum, Evelyn (7.5) 0:36.84 0:37.62 -0:00.78
8th Rintoul, Iona (7.97) 0:40.53
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Reedy, Gavin (8.84) 0:28.87
2nd Mccullums, Aiden (8.79) 0:31.81
3rd Powell, Wesley (7.5) 0:41.03
4th Clark, Miles (7.71) 0:46.94
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cox, Ellie (9.31) 0:24.94 0:27.56 -0:02.62
2nd Bisarya, Sarina (9.29) 0:25.06 0:25.00 +0:00.06
3rd Ouderkirk, Johanna (9.46) 0:26.72 0:24.44 +0:02.28
4th Lutz, Cora (9.1) 0:26.75 0:32.93 -0:06.18
5th Reader, Grace (10.74) 0:30.22
6th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 0:32.65 0:32.37 +0:00.28
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (9.1) 0:20.40 0:30.56 -0:10.16
2nd Crespo, Duncan (10.54) 0:21.25
3rd Cassady, Quinn (9.1) 0:21.44 0:27.06 -0:05.62
4th Martino, Rusty (9.02) 0:29.54
5th Bier, James (9.42) 0:29.97
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (5.32) 1:15.44
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dean, Andrew (4.96) 2:28.47
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baker, Addison (7.2) 1:05.00
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.57) 1:01.90 1:15.43 -0:13.53
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.88) 0:48.12 0:55.53 -0:07.41
2nd Menzel, Maddie (9.02) 0:58.22 1:06.19 -0:07.97
3rd Ouderkirk, Johanna (9.46) 1:01.35 1:02.94 -0:01.59
4th Potvin, Tara (8.51) 1:02.50 1:08.22 -0:05.72
5th Henbest, Laurel (9.03) 1:11.32
6th Ouderkirk, Elizabeth (9.46) 1:16.28 1:23.97 -0:07.69
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (9.1) 0:45.43 1:01.22 -0:15.79
2nd Libby, Jackson (8.27) 1:34.72 1:52.00 -0:17.28
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ickler, Addison (11.3) 0:36.87 0:40.56 -0:03.69
2nd Osborne, Lenja (10.31) 0:37.66
3rd Thoutt, Paige (10.51) 0:54.69
4th Roberts, Lilly (14.83) 1:21.22 1:24.50 -0:03.28
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beers, Rowdy (12.6) 0:46.12
2nd Henbest, Sawyer (10.78) 1:01.28 1:00.97 +0:00.31

March 25th, 2017

3/25/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 46
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.16) 2:53.75 2:57.25 -0:03.50
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.62) 2:34.88 2:32.92 +0:01.96
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 2:04.85 2:00.06 +0:04.79
2nd Ho, Khoanam (8.28) 2:10.34 2:23.00 -0:12.66
3rd Pan, Max (7.45) 2:25.20
4th Porter, Graham (8.04) 2:49.07
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.37) 1:42.53 1:45.46 -0:02.93
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.79) 1:50.31
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jurewitz, Ryan (6.55) 0:30.12 0:36.40 -0:06.28
2nd Haglof, Clara (6.48) 0:35.96 0:34.62 +0:01.34
3rd Guzman, Ella (5.59) 0:57.03 0:39.05 +0:17.98
4th Schafer, Sydney (5.84) 1:00.40 0:51.63 +0:08.77
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.62) 0:36.20 0:32.81 +0:03.39
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Katelyn (7.82) 0:31.54 0:33.51 -0:01.97
2nd Labeja, Wangari (7.52) 0:34.34
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:29.19 0:28.00 +0:01.19
2nd Porter, Graham (8.04) 0:38.65 0:46.91 -0:08.26
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.37) 0:24.10 0:23.00 +0:01.10
2nd Scupien, Sandra (9.94) 0:26.31 0:23.81 +0:02.50
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (6.5) 1:19.07
2nd Haglof, Clara (6.48) 1:29.94 1:24.06 +0:05.88
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.45) 1:19.34 1:17.60 +0:01.74
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.94) 1:08.75 1:02.22 +0:06.53
2nd Jacobson, Cori (8.98) 1:09.00
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.79) 0:57.47 0:51.52 +0:05.95
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.83) 0:58.34 1:05.66 -0:07.32
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.83) 2:27.28 2:37.92 -0:10.64
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Zoe (4.43) 0:38.50 2:29.18 -1:50.68
2nd Moore, Leighton (4.65) 0:42.85 0:42.50 +0:00.35
3rd Sanchez, Melia (3.67) 0:52.25
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lang, Jackson (4.77) 1:10.54 1:20.50 -0:09.96
2nd Gonzalez, Zair (4.31) 1:13.97 1:21.84 -0:07.87
3rd Ho, Kienan (4.06) 1:31.31
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.86) 0:28.50 0:25.50 +0:03.00
2nd Jurewitz, Ryan (6.55) 0:29.53 0:30.35 -0:00.82
3rd Strickland, Kate (6.95) 0:29.90 0:30.64 -0:00.74
4th Haglof, Clara (6.48) 0:31.37 0:32.52 -0:01.15
5th Hannigan, Emmalia (6.14) 0:33.78 0:31.41 +0:02.37
6th Muscolino, Aubrey (6.16) 0:34.66 0:33.56 +0:01.10
7th Guzman, Ella (5.59) 0:36.85 0:30.44 +0:06.41
8th Koury, Ariana (6.76) 0:37.90 0:49.40 -0:11.50
9th Pearlman, Riley (6.33) 0:38.10 0:40.53 -0:02.43
10th Flock, Millie (5.66) 0:38.91 0:37.79 +0:01.12
11th Schafer, Sydney (5.84) 0:39.20 0:49.22 -0:10.02
12th Stumpf, Sophia (6.78) 0:41.22
13th Blair, Vivienne (5.29) 1:10.06 1:13.78 -0:03.72
14th Penso, Hannah (6.79) 1:17.84
15th Keeping, Sydney (6.25) 1:19.00
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.62) 0:32.25 0:30.25 +0:02.00
2nd Kaufman, Asher (5.73) 0:36.53 0:28.34 +0:08.19
3rd Daniels, Wyatt (6.81) 0:44.12
4th Wascher, Gunnar (5.28) 0:51.84 0:51.30 +0:00.54
5th Fay, Lucian (6.08) 1:01.56
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jacobson, Cori (8.98) 0:26.35 0:27.72 -0:01.37
2nd Lesko, Katelyn (7.82) 0:28.03 0:31.21 -0:03.18
3rd Carpenter, Dillan (7.05) 0:28.99 0:31.01 -0:02.02
4th Labeja, Wangari (7.52) 0:35.22 0:30.50 +0:04.72
5th Bannach, Josephine (8.21) 0:51.87
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:27.28 0:26.88 +0:00.40
2nd Porter, Graham (8.04) 0:41.56 0:44.15 -0:02.59
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.94) 0:22.32 0:23.97 -0:01.65
2nd Carpenter, Danika (10.37) 0:23.13 0:22.31 +0:00.82
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (5.59) 1:08.31 1:10.13 -0:01.82
2nd Flock, Millie (5.66) 1:48.86 1:28.94 +0:19.92
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.73) 1:24.94 1:17.56 +0:07.38
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Strickland, Kate (6.95) 1:03.25
2nd Moore, Breslin (6.86) 1:06.75 1:02.83 +0:03.92
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.45) 1:08.60 1:07.30 +0:01.30
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.94) 1:00.84 0:54.03 +0:06.81
2nd Bannach, Josephine (8.21) 1:55.40
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:54.96 0:56.09 -0:01.13
2nd Ho, Khoanam (8.28) 1:02.50 1:04.97 -0:02.47
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.83) 0:55.41 0:53.22 +0:02.19
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (6.5) 2:08.47 2:32.05 -0:23.58
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 1:59.59 1:54.40 +0:05.19
2nd Scupien, David (11.83) 2:03.44 2:03.86 -0:00.42
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Zoe (4.43) 0:51.53
2nd Moore, Leighton (4.65) 1:21.29 1:14.72 +0:06.57
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.48) 0:32.81 0:39.44 -0:06.63
2nd Jurewitz, Ryan (6.55) 0:43.40 0:50.91 -0:07.51
3rd Stumpf, Sophia (6.78) 0:45.53
4th Guzman, Ella (5.59) 0:47.07 0:48.90 -0:01.83
5th Muscolino, Aubrey (6.16) 0:49.43 0:44.75 +0:04.68
6th Moore, Breslin (6.86) 0:51.34 0:41.34 +0:10.00
7th Hannigan, Emmalia (6.14) 1:11.40 1:17.30 -0:05.90
8th Schafer, Sydney (5.84) 1:33.18 1:05.72 +0:27.46
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fay, Lucian (6.08) 1:22.38
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jacobson, Cori (8.98) 0:34.83 0:36.96 -0:02.13
2nd Lesko, Katelyn (7.82) 0:38.12
3rd Carpenter, Dillan (7.05) 0:38.50 0:38.06 +0:00.44
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:27.78 0:32.50 -0:04.72
2nd Porter, Graham (8.04) 0:51.60 0:41.55 +0:10.05
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.37) 0:23.31 0:22.37 +0:00.94
2nd Coffey, Christina (9.44) 0:28.78
3rd Scupien, Sandra (9.94) 0:37.19 0:33.56 +0:03.63
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Dillan (7.05) 1:12.82 1:20.22 -0:07.40
2nd Haglof, Clara (6.48) 1:38.06 1:29.56 +0:08.50
3rd Moore, Breslin (6.86) 1:38.69 1:35.65 +0:03.04
4th Muscolino, Aubrey (6.16) 1:50.09 1:39.73 +0:10.36
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.45) 1:15.34 1:17.70 -0:02.36
2nd Stein, Justin (6.62) 1:27.87 1:27.68 +0:00.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.94) 1:14.56 1:14.38 +0:00.18
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:58.81 1:04.36 -0:05.55
2nd Ho, Khoanam (8.28) 1:10.50
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.37) 0:52.03 0:51.40 +0:00.63
2nd Lesko, Alea (11.79) 0:58.85 0:58.82 +0:00.03
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.83) 1:08.00 1:03.80 +0:04.20
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.16) 3:25.63 3:23.00 +0:02.63
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 2:11.56 2:13.79 -0:02.23
2nd Scupien, David (11.83) 2:20.35 2:15.63 +0:04.72
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.16) 2:56.97
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 1:46.51 1:51.30 -0:04.79
2nd Scupien, David (11.83) 1:59.81 2:07.03 -0:07.22
3rd Ho, Khoanam (8.28) 2:09.32
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Zoe (4.43) 0:35.79 0:40.90 -0:05.11
2nd Moore, Leighton (4.65) 0:54.11 0:44.96 +0:09.15
3rd Jafar-nejad, Rose (3.69) 0:59.69 1:30.15 -0:30.46
4th Sanchez, Melia (3.67) 1:46.16
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gonzalez, Zair (4.31) 0:49.28 1:15.88 -0:26.60
2nd Lang, Jackson (4.77) 0:56.02 0:57.53 -0:01.51
3rd Ho, Kienan (4.06) 1:33.47
4th Moore, Ronan (2.81) 2:30.31
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.48) 0:24.75 0:28.16 -0:03.41
2nd Strickland, Kate (6.95) 0:29.40 0:29.10 +0:00.30
3rd Jurewitz, Ryan (6.55) 0:30.82 0:34.08 -0:03.26
4th Moore, Breslin (6.86) 0:31.10 0:28.78 +0:02.32
5th Guzman, Ella (5.59) 0:32.50 0:35.57 -0:03.07
6th Koury, Ariana (6.76) 0:37.25
7th Stumpf, Sophia (6.78) 0:38.90
8th Hannigan, Emmalia (6.14) 0:41.56 0:39.47 +0:02.09
9th Pearlman, Riley (6.33) 0:44.38 0:54.48 -0:10.10
10th Flock, Millie (5.66) 0:45.25 0:40.63 +0:04.62
11th Blair, Vivienne (5.29) 0:51.06 0:57.66 -0:06.60
12th Keeping, Sydney (6.25) 0:52.37
13th Penso, Hannah (6.79) 1:26.06
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.73) 0:37.15 0:35.15 +0:02.00
2nd Johnson, Reece (5.64) 0:40.40
3rd O’brien, Jack (5.63) 0:46.56 0:47.45 -0:00.89
4th Wascher, Gunnar (5.28) 0:51.06 0:48.49 +0:02.57
5th Daniels, Wyatt (6.81) 1:11.13
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jacobson, Cori (8.98) 0:24.85 0:23.97 +0:00.88
2nd Labeja, Wangari (7.52) 0:27.87
3rd Lesko, Katelyn (7.82) 0:28.56 0:29.75 -0:01.19
4th Carpenter, Dillan (7.05) 0:28.69 0:30.50 -0:01.81
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:23.26 0:22.61 +0:00.65
2nd Porter, Graham (8.04) 0:35.94 0:41.50 -0:05.56
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.37) 0:19.20 0:19.09 +0:00.11
2nd Coffey, Christina (9.44) 0:22.04
3rd Scupien, Sandra (9.94) 0:25.12 0:19.60 +0:05.52
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Zoe (4.43) 1:15.84
2nd Schafer, Sydney (5.84) 1:28.75
3rd Flock, Millie (5.66) 1:30.50 1:42.71 -0:12.21
4th Guzman, Ella (5.59) 2:21.40
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (6.5) 0:55.59 1:09.05 -0:13.46
2nd Moore, Breslin (6.86) 1:05.07 1:10.44 -0:05.37
3rd Lesko, Katelyn (7.82) 1:05.16 1:06.80 -0:01.64
4th Jurewitz, Ryan (6.55) 1:10.10
5th Carpenter, Dillan (7.05) 1:10.29 1:12.25 -0:01.96
6th Haglof, Clara (6.48) 1:11.13 1:09.28 +0:01.85
7th Muscolino, Aubrey (6.16) 1:16.78 1:10.13 +0:06.65
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.45) 0:56.53 1:00.59 -0:04.06
2nd Stein, Justin (6.62) 1:02.22 1:06.06 -0:03.84
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mcpheters, Cassidy (9.36) 0:53.40
2nd Scupien, Sandra (9.94) 0:54.10 0:44.12 +0:09.98
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.13) 0:49.80 0:51.69 -0:01.89
2nd Ho, Khoanam (8.28) 0:51.59 1:04.28 -0:12.69
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.79) 0:43.50 0:41.05 +0:02.45
2nd Carpenter, Danika (10.37) 0:45.66 0:44.78 +0:00.88
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.83) 0:47.36 0:49.15 -0:01.79

March 25th, 2017

3/25/2017  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 75
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 2:04.00 2:16.50 -0:12.50
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 1:39.70
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 1:22.33 1:26.82 -0:04.49
2nd Telleria, Lulu (9.86) 1:58.47 2:13.71 -0:15.24
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 1:26.63 1:39.87 -0:13.24
2nd Chao, Josh (9.83) 1:47.89
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.72) 1:32.52
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st mu, michael (13.07) 1:33.20
2nd Liu, Kevin (13.57) 1:33.33
================================================================================
Event #10  Boys  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hartanto, Brandon (4.93) 0:45.78
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:23.02 0:30.15 -0:07.13
2nd Mu, Maggie (5.95) 0:34.45 0:37.89 -0:03.44
3rd Bare, Millie (6.07) 1:04.46
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, andy (6.16) 0:26.59
2nd Sahasrabudhe, Kian (5.89) 0:51.19
3rd Green, William (5.85) 1:02.49
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hanai, Aya (8.08) 0:38.21
2nd Nasu, Haluka (8.71) 0:38.26
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:21.77 0:26.20 -0:04.43
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:15.65 0:17.16 -0:01.51
2nd Truong, Remi (9.49) 0:22.15 0:20.39 +0:01.76
3rd Ferguson, Haley (10.25) 0:27.63 0:26.94 +0:00.69
4th Robison, Amanda (10.33) 0:38.78 0:40.31 -0:01.53
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 0:16.50 0:19.50 -0:03.00
2nd Mangum, John (9.41) 0:26.38 0:23.89 +0:02.49
3rd Bukai, Ali (9.64) 0:39.44 0:39.77 -0:00.33
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 1:01.75 1:04.88 -0:03.13
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chintam, Charith (5.88) 1:36.25
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:40.72 0:40.43 +0:00.29
2nd Telleria, Lulu (9.86) 1:00.26
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:47.57
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.72) 0:39.34 0:40.25 -0:00.91
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Adam (10.31) 0:38.34
2nd Holguin, Kyle (10.31) 0:40.22 0:47.88 -0:07.66
3rd mu, michael (13.07) 0:46.40
4th Liu, Kevin (13.57) 0:46.97
5th Cheung, Ethan (10.54) 0:56.27 1:00.69 -0:04.42
6th Shafiee, Shayan (11.32) 0:56.76
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 2:21.00 2:32.97 -0:11.97
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stevens, Adhiket (3.97) 0:11.26 1:42.20 -1:30.94
2nd Hartanto, Brandon (4.93) 0:38.38
3rd Nie, Aaron (4.53) 0:43.78 1:11.46 -0:27.68
4th Kim, Leo (4.73) 0:56.08
5th Choi, Nathan (4.56) 0:58.23
6th Shih, Zander (4.77) 1:17.13
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:27.15 0:27.03 +0:00.12
2nd Nguyen, Kaitlyn (5.26) 0:31.39 0:34.67 -0:03.28
3rd Chao, Sarah (6.41) 0:32.78 0:41.72 -0:08.94
4th Bare, Millie (6.07) 0:37.27
5th Mayo, Melina (5.75) 0:37.33
6th Stevens, Azil (6.18) 0:38.71 0:40.31 -0:01.60
7th Nasu, Momoka (6.66) 0:39.94 0:52.10 -0:12.16
8th Dinescu, Michelle (6.25) 0:43.50
9th Lopez, Stephanie (5.08) 1:03.27 1:16.94 -0:13.67
10th Aswath, Arushi (6.41) 1:12.96 1:03.88 +0:09.08
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, andy (6.16) 0:31.15
2nd Hamilton, Drake (5.95) 0:32.75 0:28.18 +0:04.57
3rd Matsushita, Lenjiro (6.2) 0:34.01
4th Hanai, Zain (5.59) 0:40.13
5th Dai, Steven (5.29) 0:49.77 0:53.13 -0:03.36
6th Chintam, Charith (5.88) 0:51.59 0:50.01 +0:01.58
7th Sahasrabudhe, Kian (5.89) 0:58.10
8th Green, William (5.85) 1:00.45 0:52.84 +0:07.61
9th Tjandra, Ben (5.73) 1:03.26
10th Fu, Jizhao (6.26) 1:09.08
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nasu, Haluka (8.71) 0:28.53 0:36.32 -0:07.79
2nd Bonus, Chloe (7.37) 0:28.94 0:37.75 -0:08.81
3rd Hanai, Aya (8.08) 0:31.45 0:35.85 -0:04.40
4th Hayashibe, Momoka (8.08) 0:35.50
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:22.57 0:26.14 -0:03.57
2nd Robison, Karl (7.31) 0:28.50 0:33.06 -0:04.56
3rd Nguyen, Aidan (7.78) 0:30.82 0:34.70 -0:03.88
4th Rosenblum, Logan (7.3) 0:44.31 0:47.98 -0:03.67
5th Ramirez, Matheo (7.17) 0:45.96 0:48.95 -0:02.99
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:18.13 0:18.63 -0:00.50
2nd Truong, Remi (9.49) 0:23.25 0:22.94 +0:00.31
3rd Ferguson, Haley (10.25) 0:27.31 0:27.18 +0:00.13
4th Ong, Li Min (10.42) 0:31.20
5th Robison, Amanda (10.33) 0:33.31 0:31.28 +0:02.03
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 0:20.15 0:25.16 -0:05.01
2nd Mangum, John (9.41) 0:23.28 0:25.10 -0:01.82
3rd Wang, Eddie (10.29) 0:24.09
4th Cheung, Ethan (10.54) 0:30.78 0:28.28 +0:02.50
5th Benson, Alexzander (9.87) 0:32.72
6th Viray, Christian (9.67) 0:33.83 0:39.65 -0:05.82
7th Bukai, Ali (9.64) 0:36.69 0:34.83 +0:01.86
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Kaitlyn (5.26) 1:13.70 1:15.21 -0:01.51
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.95) 1:06.21 1:02.07 +0:04.14
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:57.33 0:58.88 -0:01.55
2nd Aswath, Arushi (6.41) 1:56.13 3:44.87 -1:48.74
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Varshney, Ishaan (6.17) 2:16.84
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:40.16 0:40.78 -0:00.62
2nd Telleria, Lulu (9.86) 0:55.44 0:53.93 +0:01.51
3rd Truong, Remi (9.49) 0:56.02 0:49.28 +0:06.74
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:48.56 0:59.78 -0:11.22
2nd Chao, Josh (9.83) 0:50.39 1:00.06 -0:09.67
3rd Mangum, John (9.41) 0:55.41 0:56.56 -0:01.15
4th Daffronte, Justin (9.01) 1:01.41 1:02.34 -0:00.93
5th Sha, Derek (8.39) 1:46.13
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.72) 0:44.51 0:44.01 +0:00.50
2nd Ferguson, Haley (10.25) 1:00.88 1:14.77 -0:13.89
3rd Agahi, Rana (11.02) 1:05.21
4th Bali, Malak (12.87) 1:14.78
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Adam (10.31) 0:38.40
2nd Holguin, Kyle (10.31) 0:44.54 0:59.78 -0:15.24
3rd Shafiee, Shayan (11.32) 1:00.20
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 1:25.06 1:27.65 -0:02.59
2nd Otaki, Himari (6.37) 2:08.89 1:59.03 +0:09.86
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hartanto, Brandon (4.93) 0:42.95
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:32.84 0:31.03 +0:01.81
2nd Mu, Maggie (5.95) 0:38.72 0:40.07 -0:01.35
3rd Sarigumba, Maddie (5.75) 0:47.27 0:46.38 +0:00.89
4th Chao, Sarah (6.41) 0:47.97 1:15.21 -0:27.24
5th Nasu, Momoka (6.66) 1:02.03
6th Stevens, Azil (6.18) 1:02.78 1:00.50 +0:02.28
7th Nguyen, Kaitlyn (5.26) 1:03.81 1:14.04 -0:10.23
8th Bare, Millie (6.07) 1:33.62
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, andy (6.16) 0:30.62
2nd Hamilton, Drake (5.95) 0:44.38 0:40.59 +0:03.79
3rd Mazzarese, David (5.56) 0:59.56 0:52.03 +0:07.53
4th Green, William (5.85) 1:04.65 1:17.50 -0:12.85
5th Fu, Jizhao (6.26) 1:06.31
6th Sahasrabudhe, Kian (5.89) 1:11.66
7th Hanai, Zain (5.59) 1:11.71
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hanai, Aya (8.08) 0:30.07 0:41.84 -0:11.77
2nd Nasu, Haluka (8.71) 0:37.15 0:45.02 -0:07.87
3rd Sarigumba, Abigail (7.83) 0:43.71 0:43.22 +0:00.49
4th Hayashibe, Momoka (8.08) 0:47.71
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:27.84 0:28.46 -0:00.62
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:19.50 0:20.12 -0:00.62
2nd Ferguson, Haley (10.25) 0:28.71 0:29.96 -0:01.25
3rd Ong, Li Min (10.42) 0:42.78
4th Robison, Amanda (10.33) 0:45.84 0:34.00 +0:11.84
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 0:22.69 0:23.02 -0:00.33
2nd Romine, Alexander (10.29) 0:29.28
3rd Mangum, John (9.41) 0:29.47 0:28.93 +0:00.54
4th Wang, Eddie (10.29) 0:39.47
5th Bukai, Ali (9.64) 0:47.20 0:47.19 +0:00.01
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.95) 1:19.19 1:20.90 -0:01.71
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.95) 1:28.34 1:22.39 +0:05.95
2nd Chintam, Charith (5.88) 2:16.77
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 1:17.13 1:09.44 +0:07.69
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:44.75 0:44.53 +0:00.22
2nd Truong, Remi (9.49) 1:00.60 0:54.78 +0:05.82
3rd Telleria, Lulu (9.86) 1:09.88
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:55.03
2nd Chao, Josh (9.83) 0:55.44 1:06.59 -0:11.15
3rd Daffronte, Justin (9.01) 1:07.57 1:04.26 +0:03.31
4th Mangum, John (9.41) 1:11.62 1:02.63 +0:08.99
5th Sha, Derek (8.39) 1:23.40
6th Bukai, Ali (9.64) 1:41.46
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ferguson, Haley (10.25) 1:09.22 1:03.58 +0:05.64
2nd Bali, Malak (12.87) 1:53.21
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Adam (10.31) 0:47.83
2nd Holguin, Kyle (10.31) 0:49.58 0:53.53 -0:03.95
3rd Shafiee, Shayan (11.32) 1:00.96
4th Cheung, Ethan (10.54) 1:01.81 0:58.20 +0:03.61
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 1:34.81 1:38.94 -0:04.13
2nd Otaki, Himari (6.37) 2:36.90 2:44.28 -0:07.38
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st mu, michael (13.07) 1:45.15
2nd Liu, Kevin (13.57) 1:51.81
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 1:14.59 1:21.27 -0:06.68
2nd Otaki, Himari (6.37) 2:02.33 2:08.00 -0:05.67
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Adam (10.31) 1:20.14
2nd Holguin, Kyle (10.31) 1:22.84 1:36.56 -0:13.72
3rd Shoreibah, Yousef (8.11) 1:30.69
4th Liu, Kevin (13.57) 1:33.34
5th Shafiee, Shayan (11.32) 1:56.88
6th Daffronte, Justin (9.01) 2:01.72 2:02.83 -0:01.11
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Olivia (4.82) 0:44.34
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hartanto, Brandon (4.93) 0:29.71
2nd Nie, Aaron (4.53) 0:41.82 1:38.96 -0:57.14
3rd Kim, Leo (4.73) 0:52.58 0:59.14 -0:06.56
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:23.39 0:24.95 -0:01.56
2nd Mu, Maggie (5.95) 0:25.94 0:26.82 -0:00.88
3rd Dinescu, Michelle (6.25) 0:27.58
4th Kim, Hannah (6.6) 0:29.78
5th Sarigumba, Maddie (5.75) 0:30.00 0:36.32 -0:06.32
6th Chao, Sarah (6.41) 0:32.07 0:48.52 -0:16.45
7th Nasu, Momoka (6.66) 0:34.15 0:58.34 -0:24.19
8th Bhandari, Saanvi (5.91) 0:36.58 0:57.00 -0:20.42
9th Stevens, Azil (6.18) 0:36.94 0:35.39 +0:01.55
10th Nguyen, Kaitlyn (5.26) 0:39.69 0:39.75 -0:00.06
11th Bare, Millie (6.07) 0:48.28
12th Aswath, Arushi (6.41) 0:50.51 0:45.51 +0:05.00
13th Lopez, Stephanie (5.08) 1:08.44 1:07.88 +0:00.56
14th Siddareddy, Anvi (5.92) 1:24.93
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, andy (6.16) 0:28.03
2nd Matsushita, Lenjiro (6.2) 0:30.90
3rd Hamilton, Drake (5.95) 0:34.06 0:28.88 +0:05.18
4th Mazzarese, David (5.56) 0:38.71 0:40.45 -0:01.74
5th Hanai, Zain (5.59) 0:45.58 0:54.65 -0:09.07
6th Green, William (5.85) 0:45.70 0:45.76 -0:00.06
7th Tjandra, Ben (5.73) 0:50.02
8th Dai, Steven (5.29) 0:53.78 0:40.15 +0:13.63
9th Sahasrabudhe, Kian (5.89) 0:56.26
10th Zhang, Ivan (5.45) 0:56.72
11th Fu, Jizhao (6.26) 0:58.46
12th Babu, Maran (6.04) 1:20.97 23:39.00 -22:18.03
13th Venkatraghvan, Pranav (5.12) 1:32.53
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonus, Chloe (7.37) 0:26.81 0:28.70 -0:01.89
2nd Nasu, Haluka (8.71) 0:26.83 0:36.33 -0:09.50
3rd Hanai, Aya (8.08) 0:27.34 0:34.82 -0:07.48
4th Hayashibe, Momoka (8.08) 0:31.33
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:17.89 0:23.44 -0:05.55
2nd Liu, Jason (7.02) 0:21.12
3rd Robison, Karl (7.31) 0:24.70 0:29.83 -0:05.13
4th Rosenblum, Logan (7.3) 0:37.06 0:41.31 -0:04.25
5th Sha, Derek (8.39) 0:41.94
6th Asahara, Sohsuke (7.41) 0:43.08 0:57.46 -0:14.38
7th Ramirez, Matheo (7.17) 0:45.44 0:47.69 -0:02.25
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:15.32 0:15.89 -0:00.57
2nd Truong, Remi (9.49) 0:17.65 0:17.77 -0:00.12
3rd Ferguson, Haley (10.25) 0:20.71 0:21.50 -0:00.79
4th Robison, Amanda (10.33) 0:26.72 0:28.43 -0:01.71
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 0:16.19 0:17.83 -0:01.64
2nd Chao, Josh (9.83) 0:17.32 0:19.77 -0:02.45
3rd Romine, Alexander (10.29) 0:20.12
4th Mangum, John (9.41) 0:21.53 0:20.88 +0:00.65
5th Wang, Eddie (10.29) 0:22.28 0:22.39 -0:00.11
6th Bukai, Ali (9.64) 0:28.01 0:29.84 -0:01.83
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.95) 0:59.37 0:59.94 -0:00.57
2nd Nguyen, Kaitlyn (5.26) 1:26.08 1:28.15 -0:02.07
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.95) 1:11.38 1:06.14 +0:05.24
2nd Green, William (5.85) 1:44.32 1:44.28 +0:00.04
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (6.37) 0:53.87 0:55.62 -0:01.75
2nd Sarigumba, Abigail (7.83) 1:10.69 1:05.40 +0:05.29
3rd Aswath, Arushi (6.41) 2:00.39 2:01.90 -0:01.51
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Jason (7.02) 0:50.02
2nd Robison, Karl (7.31) 1:04.19 1:12.87 -0:08.68
3rd Murugan, Abhishek (6.92) 1:49.66
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stayt, Caitlin (9.99) 0:33.63 0:34.76 -0:01.13
2nd Truong, Remi (9.49) 0:45.96 0:41.53 +0:04.43
3rd Telleria, Lulu (9.86) 0:49.78 0:48.15 +0:01.63
4th Nasu, Haluka (8.71) 0:59.75
5th Hanai, Aya (8.08) 1:11.19
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoreibah, Yousef (8.11) 0:39.76 0:48.77 -0:09.01
2nd Chao, Josh (9.83) 0:41.51 0:47.27 -0:05.76
3rd Mangum, John (9.41) 0:46.56 0:49.46 -0:02.90
4th Benson, Alexzander (9.87) 0:55.16 0:59.31 -0:04.15
5th Viray, Christian (9.67) 1:02.00
6th Bukai, Ali (9.64) 1:09.22 1:13.06 -0:03.84
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.72) 0:37.45 0:35.15 +0:02.30
2nd Ferguson, Haley (10.25) 0:53.50 0:51.03 +0:02.47
3rd Agahi, Rana (11.02) 0:56.31
4th Bali, Malak (12.87) 1:11.47
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (10.31) 0:37.63 0:41.26 -0:03.63
2nd Polk – June, Jaylen (13.13) 0:40.72
3rd mu, michael (13.07) 0:42.64
4th Cheung, Ethan (10.54) 0:43.31 0:44.96 -0:01.65
5th Romine, Alexander (10.29) 0:47.72 0:48.56 -0:00.84

March 11th, 2017

3/11/2017  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 35
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 2:36.07 2:31.44 +0:04.63
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 2:16.94 2:17.37 -0:00.43
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 1:43.66 1:46.21 -0:02.55
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:33.31 0:33.35 -0:00.04
2nd Kethini, Siddharth (7.65) 0:54.19
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.56) 0:30.22 0:30.85 -0:00.63
2nd Cheever, Alayna (10.31) 1:31.50 0:31.05 +1:00.45
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:10.32 1:08.72 +0:01.60
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:16.25
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:56.03 0:55.66 +0:00.37
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.97) 1:09.29 1:15.22 -0:05.93
2nd Chandra, Colin (4.51) 1:14.97 1:11.62 +0:03.35
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 0:32.25 0:37.03 -0:04.78
2nd Fleet, Chloe (6.83) 0:43.56 0:41.41 +0:02.15
3rd Gale, Mina (5.01) 0:45.82
4th Schilling, Kayla (6.47) 0:48.63 0:51.72 -0:03.09
5th Deo, Mahi (5.57) 1:03.18
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.38) 0:44.66 1:08.25 -0:23.59
2nd Demuro, Ryan (6.46) 0:59.38 0:49.38 +0:10.00
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:23.81
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:29.19 0:33.06 -0:03.87
3rd Bradley, Aya (7.47) 0:35.96
4th Samoylovich, Angela (7.5) 1:03.47
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ng, Ethan (7.46) 0:31.46 0:36.97 -0:05.51
2nd Miyagi, Hiyu (8.74) 0:33.28 0:30.84 +0:02.44
3rd Park, Steve (7.04) 0:33.63 0:36.78 -0:03.15
4th Chandra, Calvin (7.26) 0:43.22 0:44.84 -0:01.62
5th Forst, Brayden (7.87) 0:57.14
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Manik, Sanvi (10.94) 0:28.84
2nd Cheever, Alayna (10.31) 0:31.38 0:31.44 -0:00.06
3rd Moore, Avery (9.38) 0:37.09
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 0:40.09 0:34.22 +0:05.87
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 1:08.00 1:24.28 -0:16.28
2nd Mistry, Trishna (6.63) 2:07.37
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.26) 1:44.97 1:40.34 +0:04.63
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:31.66 1:10.28 +0:21.38
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tatarov, Banipal (9.47) 1:16.91
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 1:05.37 1:04.47 +0:00.90
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:51.12 0:52.03 -0:00.91
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fleet, Chloe (6.83) 0:55.53 0:59.00 -0:03.47
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:28.03
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:39.54 0:47.72 -0:08.18
3rd Xia, Elaine (7.44) 0:41.79
4th Bradley, Aya (7.47) 0:51.00 0:53.16 -0:02.16
5th Samoylovich, Angela (7.5) 1:17.56 1:16.52 +0:01.04
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:47.60 0:41.28 +0:06.32
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.56) 0:32.21
2nd Manik, Sanvi (10.94) 0:35.38 0:33.13 +0:02.25
3rd Cheever, Alayna (10.31) 0:37.66 0:34.24 +0:03.42
4th Moore, Avery (9.38) 0:45.15
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:27.50
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:20.93
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 1:12.00 1:13.32 -0:01.32
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.2) 0:51.96 0:54.25 -0:02.29
2nd Cheever, Davin (13.88) 0:57.50 0:56.94 +0:00.56
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.97) 1:14.37 1:05.97 +0:08.40
2nd Chandra, Colin (4.51) 1:18.15 1:28.89 -0:10.74
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 0:31.75 0:39.75 -0:08.00
2nd Schilling, Kayla (6.47) 0:51.35 0:56.28 -0:04.93
3rd Gale, Mina (5.01) 0:51.79 0:53.06 -0:01.27
4th Fleet, Chloe (6.83) 0:52.09 0:47.59 +0:04.50
5th Mistry, Trishna (6.63) 1:00.06 1:08.63 -0:08.57
6th Huntsinger, Alison (5.31) 1:01.63 0:49.00 +0:12.63
7th Deo, Mahi (5.57) 1:05.28 0:58.50 +0:06.78
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.38) 1:01.37 1:01.78 -0:00.41
2nd Demuro, Ryan (6.46) 1:03.22 1:03.72 -0:00.50
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:19.06
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:31.00 0:28.68 +0:02.32
3rd Bradley, Aya (7.47) 0:31.53
4th Xia, Elaine (7.44) 0:37.31 0:49.66 -0:12.35
5th Tatarov, Belina (8.13) 0:40.78 0:30.47 +0:10.31
6th Samoylovich, Angela (7.5) 1:27.19 1:04.72 +0:22.47
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:31.75 0:30.69 +0:01.06
2nd Ng, Ethan (7.46) 0:33.04 0:34.13 -0:01.09
3rd Park, Steve (7.04) 0:38.13
4th Forst, Brayden (7.87) 0:48.00 1:14.76 -0:26.76
5th Kethini, Siddharth (7.65) 0:48.90 0:42.84 +0:06.06
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Manik, Sanvi (10.94) 0:25.69 0:26.00 -0:00.31
2nd Cheever, Alayna (10.31) 0:26.50 0:21.36 +0:05.14
3rd Moore, Avery (9.38) 0:30.66
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 0:28.60 0:30.72 -0:02.12
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 1:11.66 1:33.06 -0:21.40
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.26) 1:59.81
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 0:56.53 0:54.66 +0:01.87
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:04.71 1:11.16 -0:06.45
2nd Miyagi, Hiyu (8.74) 1:16.47 1:01.28 +0:15.19
3rd Tatarov, Banipal (9.47) 1:29.84
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 0:55.19 0:53.07 +0:02.12
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:36.31 0:37.81 -0:01.50
2nd Von Brzeski, Vidan (10.2) 0:43.34 0:43.56 -0:00.22

March 11th, 2017

3/11/2017  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 50
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 3:10.88 2:55.97 +0:14.91
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 2:15.54
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 2:18.22
2nd Ancker, Anna (7.39) 2:26.12 2:39.77 -0:13.65
3rd Fromer, Becca (7.77) 2:59.16
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Thomas (8.85) 3:10.18 2:58.22 +0:11.96
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 1:58.41 2:07.92 -0:09.51
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 1:36.22 1:30.11 +0:06.11
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 2:06.75 2:08.22 -0:01.47
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:34.75 0:33.74 +0:01.01
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 0:54.15 0:47.82 +0:06.33
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 0:29.75
2nd Ancker, Anna (7.39) 0:36.94 0:36.43 +0:00.51
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st HSU, jayden (7.31) 0:38.22
2nd Chen, Darren (7.3) 0:54.35 0:46.28 +0:08.07
3rd Simon, Julian (7.23) 1:07.69
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:36.82 0:43.31 -0:06.49
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:22.44
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:45.97 0:44.72 +0:01.25
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 1:02.41 1:05.70 -0:03.29
3rd Walker, Will (9.14) 1:12.10 1:19.48 -0:07.38
4th Chan, Thomas (8.85) 1:22.44 1:16.60 +0:05.84
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:55.37 1:04.70 -0:09.33
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.62) 0:40.97 0:38.44 +0:02.53
2nd Miller, Alexa (4.55) 1:07.85
3rd Abdelnour, Annabelle (3.76) 1:40.19
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.8) 1:12.09 0:56.58 +0:15.51
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:29.90 0:27.34 +0:02.56
2nd Lee, Adelynn (6.1) 0:39.62 0:38.29 +0:01.33
3rd Chiu, Katelyn (5.73) 0:42.66 0:39.91 +0:02.75
4th Chow, Jacqueline (6.26) 0:58.53 0:59.53 -0:01.00
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:34.19 0:32.28 +0:01.91
2nd Chiou, Aaron (6.05) 0:37.09
3rd Kurniawan, Cassius (6.97) 0:39.84
4th Park, Ethan (6.24) 0:47.01
5th Galace, Caleb (5.52) 0:52.25 1:19.75 -0:27.50
6th Chung, Aidan (6.61) 0:54.03 1:07.62 -0:13.59
7th Kurniawan, Quentin (5.53) 1:00.91
8th Espinosa, Oliver (6.25) 1:16.47 0:54.64 +0:21.83
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 0:26.72 0:48.31 -0:21.59
2nd Chung, Allison (8.9) 0:28.71 0:30.09 -0:01.38
3rd Ancker, Anna (7.39) 0:32.47 0:32.53 -0:00.06
4th Shen, Jazlyn (7.6) 0:34.54 0:31.34 +0:03.20
5th Chen, Joovy (8.53) 0:40.40 0:36.97 +0:03.43
6th Huynh, Lindsey (8.88) 0:42.68 0:42.53 +0:00.15
7th Cronin, Alex (7.15) 0:58.69 0:51.03 +0:07.66
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Darren (7.3) 0:34.44 0:33.81 +0:00.63
2nd Simon, Julian (7.23) 1:02.91
3rd Leh, Caitlyn (8.07) 1:41.15
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:36.12 0:34.06 +0:02.06
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.78) 0:33.78
2nd Walker, Will (9.14) 0:36.28 0:37.04 -0:00.76
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 1:27.97 1:17.71 +0:10.26
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:59.84 0:59.10 +0:00.74
2nd Ancker, Anna (7.39) 1:07.88 1:08.18 -0:00.30
3rd Shen, Jazlyn (7.6) 1:28.69 1:16.24 +0:12.45
4th Lee, Adelynn (6.1) 1:30.04 1:27.43 +0:02.61
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:04.69
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chung, Allison (8.9) 1:00.78 1:05.85 -0:05.07
2nd Shen, Chantel (9.22) 1:14.19 1:31.49 -0:17.30
3rd Chen, Joovy (8.53) 1:37.81 1:28.95 +0:08.86
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:46.25 0:44.61 +0:01.64
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 1:01.28 0:58.97 +0:02.31
4th Chan, Thomas (8.85) 1:12.79 1:14.37 -0:01.58
5th PAYASAM, Siddarth (9.67) 1:15.78 1:21.62 -0:05.84
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:56.25 0:59.57 -0:03.32
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ding, michelle (6.33) 0:42.47
2nd Kimura, Paloma (6.85) 0:48.88 0:41.15 +0:07.73
3rd Chiu, Katelyn (5.73) 0:50.72 1:07.69 -0:16.97
4th Lee, Adelynn (6.1) 0:53.90 0:57.77 -0:03.87
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:39.43 0:38.06 +0:01.37
2nd Chung, Aidan (6.61) 1:16.78 1:32.31 -0:15.53
3rd Espinosa, Oliver (6.25) 1:46.35 1:46.50 -0:00.15
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huynh, Lynette (8.88) 0:30.19 0:32.75 -0:02.56
2nd Ancker, Anna (7.39) 0:33.50 0:35.46 -0:01.96
3rd Chiou, Chloe (8.56) 0:36.28 0:55.57 -0:19.29
4th Chung, Allison (8.9) 0:38.40 0:38.06 +0:00.34
5th Davies, Beatrice (7.32) 0:40.60
6th Shen, Jazlyn (7.6) 0:44.44 0:43.52 +0:00.92
7th Lin, Annika (7.58) 0:49.56
8th Chen, Joovy (8.53) 0:51.34 0:38.03 +0:13.31
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Davies, adelaid (7.32) 0:37.13
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:33.65 0:34.71 -0:01.06
2nd Lin, Celina (9.26) 0:55.26
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.78) 0:44.19
2nd PAYASAM, Siddarth (9.67) 1:30.44
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 2:06.31 1:53.25 +0:13.06
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (7.39) 1:14.25 1:20.87 -0:06.62
2nd Kimura, Paloma (6.85) 1:39.15 1:28.37 +0:10.78
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:05.32 1:24.59 -0:19.27
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oei, Kathleen (8.19) 1:08.22
2nd Shen, Chantel (9.22) 1:11.75 1:15.78 -0:04.03
3rd Chung, Allison (8.9) 1:17.03 1:40.60 -0:23.57
4th Huynh, Lynette (8.88) 1:23.66 1:13.87 +0:09.79
5th Chen, Joovy (8.53) 1:51.03 1:51.27 -0:00.24
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:47.01 0:49.12 -0:02.11
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 0:58.47 0:58.00 +0:00.47
3rd Chan, Thomas (8.85) 1:23.34 1:45.60 -0:22.26
3rd Walker, Will (9.14) 1:23.34 1:17.50 +0:05.84
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:59.45 1:03.41 -0:03.96
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (7.39) 2:21.78 2:27.75 -0:05.97
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 2:51.32 2:50.37 +0:00.95
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.62) 0:50.68 1:09.05 -0:18.37
2nd Abdelnour, Annabelle (3.76) 1:20.43
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.8) 1:29.25 1:18.36 +0:10.89
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:25.00 0:26.89 -0:01.89
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 0:35.41 0:44.66 -0:09.25
3rd Lee, Adelynn (6.1) 0:39.91 0:41.88 -0:01.97
4th Gregorian, Sarineh (6.77) 1:08.65
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:32.00 0:29.31 +0:02.69
2nd Chiou, Aaron (6.05) 0:32.41
3rd Kurniawan, Cassius (6.97) 0:40.37
4th Beckham, Ethan (6.24) 0:45.06 0:45.14 -0:00.08
5th Huang, Roy (5.72) 0:52.75
6th Espinosa, Oliver (6.25) 0:58.78 0:54.96 +0:03.82
7th Dunton, West (5.86) 0:58.85
8th Chung, Aidan (6.61) 0:59.37 0:53.38 +0:05.99
9th Kurniawan, Quentin (5.53) 1:18.75
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Zoe (8.95) 0:22.03 0:20.88 +0:01.15
2nd Chiou, Chloe (8.56) 0:23.63 0:30.10 -0:06.47
3rd Ancker, Anna (7.39) 0:24.85 0:24.22 +0:00.63
4th Lin, Annika (7.58) 0:26.03 0:26.49 -0:00.46
5th Huynh, Lynette (8.88) 0:27.88 0:26.88 +0:01.00
6th Chung, Allison (8.9) 0:32.10 0:32.75 -0:00.65
7th Huynh, Lindsey (8.88) 0:37.45 0:37.51 -0:00.06
8th Shen, Jazlyn (7.6) 0:40.22 0:32.44 +0:07.78
9th Chen, Joovy (8.53) 0:46.93 0:38.22 +0:08.71
10th Cronin, Alex (7.15) 0:54.63
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st HSU, jayden (7.31) 0:23.37
2nd Chen, Darren (7.3) 0:42.13 0:39.65 +0:02.48
3rd Leh, Caitlyn (8.07) 0:47.10
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:33.06 0:35.80 -0:02.74
2nd Lin, Celina (9.26) 0:34.41 0:36.45 -0:02.04
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st PAYASAM, Siddarth (9.67) 0:27.07
2nd Lu, Marin (9.78) 0:33.88
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 1:22.41 1:20.24 +0:02.17
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Annika (7.58) 1:01.31 1:03.61 -0:02.30
2nd Ancker, Anna (7.39) 1:01.47 1:01.90 -0:00.43
3rd Kimura, Paloma (6.85) 1:01.60 1:01.78 -0:00.18
4th Davies, Beatrice (7.32) 1:12.22
5th Fromer, Becca (7.77) 1:12.66 1:41.95 -0:29.29
6th Shen, Jazlyn (7.6) 1:43.19 1:23.08 +0:20.11
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:01.57 1:05.18 -0:03.61
2nd Davies, adelaid (7.32) 1:26.62
3rd Chen, Darren (7.3) 1:54.56 1:59.66 -0:05.10
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oei, Kathleen (8.19) 0:52.69
2nd Chiu, Zoe (8.95) 0:53.63 0:54.09 -0:00.46
3rd Huynh, Lynette (8.88) 1:01.31 1:04.17 -0:02.86
4th Huynh, Lindsey (8.88) 1:23.16 1:23.31 -0:00.15
5th Chen, Joovy (8.53) 1:52.18 1:47.85 +0:04.33
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:35.53 0:35.74 -0:00.21
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 0:49.22 0:49.64 -0:00.42
3rd Chan, Thomas (8.85) 1:18.56 1:19.01 -0:00.45
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:50.53 0:57.25 -0:06.72
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ustundag, Arhan (11.38) 0:55.81

March 4th, 2017

3/4/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 34
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley