ocpb12

Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded "Best Swim Classes in Orange County" by Parenting OC Magazine for the fifth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

90e7425c7623878752cbc2be40650a9e

Waterworks Aquatics works with Family to Promote Water Safety

HUNTINGTON BEACH (CBSLA.com) — A local family whose young son drowned in the family pool in 2013 is on a crusade to prevent the same tragedy for others.

On Tuesday, the Gomez’s 6-month-old son Vladimir had his first swimming lesson at Waterworks Aquatics in Huntington Beach.

The Garden Grove baby’s parents have been counting down the days for the baby to be properly instructed as the family lost their son Maxi, who had slipped out the back door of their home and drowned Oct. 20, 2013.

Since Vladimir’s birth, the Gomez’s have secured their home with alarms and put in a pool fence.

“First was the swimming lessons and keeping the pool safe and keeping the gates locked and things like that. All that stuff runs through our head since the day he was born because it’s just that fear that it can happen,” Max Gomez, the father, said.

Since Maxi’s death, the Gomez family has struggled with guilt. They have recently channeled that heartache to help others who can’t afford swim lessons.

Waterworks Aquatics heard about Maxi and donated lessons for Vladimir.

“It’s too late for Maxi and we feel bad about it but the thing that comforts us right now is helping other people. We don’t want any parent to feel the way we feel every day and that’s our motivation,” Gomez said.

The foundation Maxi’s Gift is raising money for scholarships for children who need to learn how to swim. For more information on Maxi’s Gift, please visit here.

 

 

May 16, 2015

5/16/2015  Swim Competition – Denver
Total Participants Checked-In : 25
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Berry, Emma (8.08) 2:37.78
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grier, Breckin (8.7) 0:37.09
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, William (9.89) 0:27.69
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, Sara (11.73) 0:43.81
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (4.63) 0:40.82
2nd Edwards, Hailey (4.5) 1:07.44
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st NeRoy, Macy (5.94) 0:51.78
2nd Alderson, Liana (6.26) 0:53.50
3rd Black, Elisabeth (5.54) 0:55.59 1:02.09 -0:06.50
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st D’Alessandro, Antonio (6.68) 0:39.84
2nd Lee, Nathaniel (6.48) 0:40.31
3rd Seargeant, Asher (6.22) 0:55.85
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Michelena, Isabela (7.29) 0:30.66
2nd Vorhaben, Laura (7.17) 0:31.03
3rd Smith, Jaden (8.16) 0:38.78
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grier, Breckin (8.7) 0:32.43 0:44.56 -0:12.13
2nd Jaramillo, Sam (7.59) 0:34.78
3rd Black, Martin (7.22) 0:42.75 0:33.50 +0:09.25
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jaramillo, Sam (7.59) 1:20.84
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st NeRoy, Sage (9.68) 1:09.22
2nd Faltinowski, Caroline (8.52) 1:25.59
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, William (9.89) 0:55.10
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, Sara (11.73) 0:44.56
2nd Baker, Annie (11.41) 1:14.00
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Hailey (11.91) 2:25.19
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Dylan (8.77) 0:43.46
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Berry, Emma (8.08) 0:44.50
2nd Vorhaben, Laura (7.17) 0:49.19
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (7.22) 0:46.66 0:48.21 -0:01.55
2nd Grier, Breckin (8.7) 0:48.88
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, William (9.89) 0:29.53
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st NeRoy, Sage (9.68) 1:17.81
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, Sara (11.73) 0:54.90
2nd Baker, Annie (11.41) 1:37.78
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Hailey (11.91) 3:16.84
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Dylan (8.77) 3:13.72
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Hailey (11.91) 2:18.75
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schimmer, Dylan (8.77) 2:14.13
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (4.63) 0:56.34
2nd Edwards, Hailey (4.5) 0:57.37
3rd Strauss, Peyton (4.35) 2:02.19
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Elisabeth (5.54) 0:48.09 0:52.09 -0:04.00
2nd NeRoy, Macy (5.94) 0:54.78
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st D’Alessandro, Antonio (6.68) 0:33.81
2nd Lee, Nathaniel (6.48) 0:39.71
3rd Michelena, Gabriel (6.17) 0:48.43
4th Seargeant, Asher (6.22) 0:58.40
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Berry, Emma (8.08) 0:26.78
2nd Michelena, Isabela (7.29) 0:28.47
3rd Vorhaben, Laura (7.17) 0:29.00
4th Smith, Jaden (8.16) 0:32.84
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grier, Breckin (8.7) 0:26.31 0:42.87 -0:16.56
2nd Black, Martin (7.22) 0:35.25 0:31.63 +0:03.62
3rd Jaramillo, Sam (7.59) 0:36.41
4th Clemmons, Weston (7.25) 1:21.81
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Black, Martin (7.22) 1:25.43 1:13.90 +0:11.53
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Faltinowski, Caroline (8.52) 1:37.71
2nd NeRoy, Sage (9.68) 1:41.06
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, William (9.89) 0:57.69
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vorhaben, Sara (11.73) 0:42.37
2nd Baker, Annie (11.41) 1:05.59

May 16, 2015

5/16/2015  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 36
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.69) 1:56.54 1:51.87 +0:04.67
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 1:45.06 1:54.54 -0:09.48
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoykhet, Jonathan (5.48) 0:41.60
2nd Pinschmidt, Aiden (6.95) 0:44.47 0:46.43 -0:01.96
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nelson, Olivia (7.14) 0:37.53 0:39.25 -0:01.72
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Van Alst, Samuel (8.91) 0:25.35
2nd Rustagi, Ritvik (7.96) 0:39.91 0:44.44 -0:04.53
3rd Patel, Anish (8.42) 0:43.56 0:43.31 +0:00.25
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.69) 0:56.09 0:53.59 +0:02.50
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 1:01.53 0:58.94 +0:02.59
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.79) 0:41.47 0:42.00 -0:00.53
2nd Salistra, Patrick (4.7) 0:46.65
3rd Teoh, Jayden (3.8) 0:57.75
4th Jonathan, Viggo (4.38) 1:15.12 1:13.42 +0:01.70
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hubert, Elise (5.35) 0:47.96 0:44.37 +0:03.59
2nd Gammavaram, Natalie (5.1) 0:55.63
3rd Chakravarthy, Pallavi (6.43) 0:58.47 0:52.94 +0:05.53
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pinschmidt, Aiden (6.95) 0:36.78 0:31.60 +0:05.18
2nd Shoykhet, Jonathan (5.48) 0:37.00
3rd Tham, Maxwell (6.53) 0:47.72 0:56.97 -0:09.25
4th Crisan, Leon (5.58) 0:48.37 0:59.00 -0:10.63
5th Flores, Jariel (5.28) 0:51.25 0:46.00 +0:05.25
6th Effendi, Ethan (6.36) 1:03.97
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crisan, Zoey (7.78) 0:30.50
2nd Tan, Nathalie (7.4) 0:35.21 0:35.94 -0:00.73
3rd Nelson, Olivia (7.14) 0:42.75 0:39.50 +0:03.25
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Van Alst, Samuel (8.91) 0:31.25 0:31.22 +0:00.03
2nd Patel, Anish (8.42) 0:35.40 0:33.90 +0:01.50
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hubert, Elise (5.35) 1:40.84
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.79) 1:23.99 1:31.09 -0:07.10
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crisan, Zoey (7.78) 1:07.31 1:17.69 -0:10.38
2nd Sullivan, Elana (6.98) 1:55.37
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Benjamin (7.84) 1:07.16
2nd Rustagi, Ritvik (7.96) 1:14.60 1:13.52 +0:01.08
3rd Konduri, Tanishk (6.2) 1:18.34 1:31.53 -0:13.19
4th Yin, Harry (6.85) 1:24.00
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.69) 0:53.85 0:51.66 +0:02.19
2nd Tran, Sydney (9.19) 1:02.72 1:08.22 -0:05.50
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 0:55.16 0:50.53 +0:04.63
2nd Tran, Justin (11.73) 1:09.50 1:09.53 -0:00.03
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.79) 1:16.34 1:05.68 +0:10.66
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chakravarthy, Pallavi (6.43) 1:31.60 1:34.28 -0:02.68
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pinschmidt, Aiden (6.95) 0:45.78 0:47.34 -0:01.56
2nd Shoykhet, Jonathan (5.48) 0:48.75
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tan, Nathalie (7.4) 0:41.37 0:41.09 +0:00.28
2nd gangadharan, Sunayna (8.16) 0:41.50 0:55.50 -0:14.00
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Van Alst, Samuel (8.91) 0:30.41 0:30.65 -0:00.24
2nd Rustagi, Ritvik (7.96) 0:40.00 0:48.12 -0:08.12
3rd Patel, Anish (8.42) 0:57.47 0:52.47 +0:05.00
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sullivan, Elana (6.98) 3:19.59
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (6.2) 1:39.81 1:41.18 -0:01.37
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.69) 1:01.16 0:59.94 +0:01.22
2nd Tran, Sydney (9.19) 1:08.12 1:09.06 -0:00.94
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 1:49.31 0:54.84 +0:54.47
2nd Tran, Justin (11.73) 1:59.19 0:57.13 +1:02.06
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 0:50.25 1:53.27 -1:03.02
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.69) 1:41.85
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tham, Alyssa (4.72) 1:23.56
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salistra, Patrick (4.7) 0:38.97
2nd Baylon II, Walter (4.79) 0:40.28 0:41.97 -0:01.69
3rd Wang, Nolan (4.99) 0:58.75 1:06.35 -0:07.60
4th Teoh, Jayden (3.8) 1:08.00
5th King, Luke (4.24) 1:37.94
6th Jonathan, Viggo (4.38) 1:39.81 1:39.78 +0:00.03
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Amery (5.89) 0:48.94
2nd Hubert, Elise (5.35) 0:49.94 0:59.37 -0:09.43
3rd Chakravarthy, Pallavi (6.43) 1:11.81 1:03.94 +0:07.87
4th Gammavaram, Natalie (5.1) 1:11.96
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shoykhet, Jonathan (5.48) 0:33.44
2nd Pinschmidt, Aiden (6.95) 0:39.97 0:33.87 +0:06.10
3rd Crisan, Leon (5.58) 0:51.79 1:06.88 -0:15.09
4th Tham, Maxwell (6.53) 0:53.00
5th Flores, Jariel (5.28) 1:12.72
6th Effendi, Ethan (6.36) 1:26.50
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tan, Nathalie (7.4) 0:29.34 0:29.79 -0:00.45
2nd gangadharan, Sunayna (8.16) 0:30.00 0:27.19 +0:02.81
3rd Crisan, Zoey (7.78) 0:30.84
4th Nelson, Olivia (7.14) 0:34.00 0:34.62 -0:00.62
5th Wang, Shyla (7.33) 0:44.56
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Van Alst, Samuel (8.91) 0:22.25 0:23.65 -0:01.40
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mohole, Shubham (10.7) 0:41.88
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.79) 1:36.00 1:39.25 -0:03.25
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crisan, Zoey (7.78) 1:11.94 1:23.50 -0:11.56
2nd Sullivan, Elana (6.98) 1:56.81
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rustagi, Ritvik (7.96) 1:14.88 1:22.58 -0:07.70
2nd Konduri, Tanishk (6.2) 1:16.57 1:27.31 -0:10.74
3rd Yin, Harry (6.85) 1:23.34
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Sydney (9.19) 0:56.37 1:01.28 -0:04.91
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (8.42) 1:32.21
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.4) 0:48.22 0:43.60 +0:04.62
2nd Tran, Justin (11.73) 0:58.22 0:54.97 +0:03.25

May 16, 2015

5/16/2015  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 46
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 2:04.81 1:56.28 +0:08.53
2nd Byk, Caitlin (6.89) 2:48.94
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.42) 2:00.88 1:56.84 +0:04.04
2nd Quintero-Guan, Sean (8.42) 2:04.00 2:00.00 +0:04.00
3rd Wong, Caleb (7.88) 2:05.11 2:06.50 -0:01.39
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Chloe (4.7) 0:47.37
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:28.06 0:25.25 +0:02.81
2nd Wong, Caris (6.29) 0:36.31 0:32.00 +0:04.31
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.62) 0:43.25 0:37.63 +0:05.62
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.71) 0:23.12 0:25.75 -0:02.63
2nd Hall, Sydney (8.24) 0:36.59
3rd Dahiyat, Sabrina (8.08) 0:39.22
4th Ji, Elizabeth (7.92) 0:40.56 0:34.56 +0:06.00
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:25.03 0:26.02 -0:00.99
2nd Wong, Caleb (7.88) 0:27.34 0:27.03 +0:00.31
3rd Menchaca, Keifer (7.84) 0:30.75 0:32.84 -0:02.09
4th Jue, Devan (7.66) 0:31.31 0:30.00 +0:01.31
5th Lu, Andre (7.18) 0:37.03
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perifel, Nola (9.19) 0:27.16
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.62) 0:32.22 0:29.35 +0:02.87
2nd Simpson, Colt (10.88) 0:33.88 0:36.38 -0:02.50
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 1:05.06 0:56.53 +0:08.53
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menchaca, Keifer (7.84) 1:23.25
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piekarsa, Andrew (9.39) 1:13.94 1:05.09 +0:08.85
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choe, Alden (14.73) 0:42.79 0:44.32 -0:01.53
2nd Kim, Joshua (12.46) 0:50.66
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.42) 2:15.97
2nd Quintero-Guan, Karl (8.42) 2:16.59
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.64) 0:42.41 0:38.63 +0:03.78
2nd Figueroa, Charley (3.98) 1:08.97 1:23.81 -0:14.84
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:26.00 0:25.03 +0:00.97
2nd Byk, Caitlin (6.89) 0:35.56 0:37.94 -0:02.38
3rd Yan, Isabelle (5.91) 0:37.52 0:52.00 -0:14.48
4th Wong, Caris (6.29) 0:39.87 0:33.95 +0:05.92
5th Kansy, Amelia (5.86) 0:40.63 0:39.75 +0:00.88
6th Chiou, Chloe (6.74) 0:48.41 0:48.31 +0:00.10
7th Hadisurja, Alexis (5.76) 0:51.78
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rosales, Lucas (5.31) 0:33.69 0:34.41 -0:00.72
2nd Salarda, Ryan (6.62) 0:35.40 0:33.00 +0:02.40
3rd Chen, Kenneth (6.14) 0:46.28 1:00.56 -0:14.28
4th Perifel, Leo (5.91) 0:47.88 0:40.75 +0:07.13
5th Godino, Mateo (6.01) 0:47.96
6th Yeung, Aidan (6.24) 0:57.13 1:04.34 -0:07.21
7th Paek, Marcus (5.81) 1:02.25
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hall, Sydney (8.24) 0:28.56 0:30.28 -0:01.72
2nd Ji, Elizabeth (7.92) 0:31.09 0:25.85 +0:05.24
3rd Dahiyat, Sabrina (8.08) 0:31.47 0:34.34 -0:02.87
4th Zhou, Vanessa (7.05) 0:36.59
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:24.49 0:25.84 -0:01.35
2nd Jue, Devan (7.66) 0:27.63 0:27.13 +0:00.50
3rd Menchaca, Keifer (7.84) 0:35.31 0:35.28 +0:00.03
4th Lu, Andre (7.18) 0:43.16 0:40.90 +0:02.26
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Lauren (10.36) 0:25.68 0:27.12 -0:01.44
2nd Perifel, Nola (9.19) 0:28.93 0:26.94 +0:01.99
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tristan (9.52) 0:24.85
2nd Wang, Joshua (9.62) 0:42.34 0:34.44 +0:07.90
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:58.06 0:55.44 +0:02.62
2nd Kansy, Amelia (5.86) 1:32.75 1:35.94 -0:03.19
3rd Byk, Cassidy (4.64) 1:54.19 1:28.28 +0:25.91
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rosales, Lucas (5.31) 1:16.78 1:23.04 -0:06.26
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Caleb (7.88) 0:58.72 1:23.00 -0:24.28
2nd Jue, Devan (7.66) 1:02.09 1:05.44 -0:03.35
3rd Piekarsa, Bruce (6.54) 2:05.16
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hall, Sydney (8.24) 1:05.69 1:04.78 +0:00.91
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piekarsa, Andrew (9.39) 1:13.97
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (10.88) 0:43.16 1:08.56 -0:25.40
2nd Lee, David (12.56) 0:45.41
3rd Kim, Joshua (12.46) 0:50.69
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.42) 1:49.50
2nd Quintero-Guan, Sean (8.42) 2:13.31
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Chloe (4.7) 0:55.68 1:05.69 -0:10.01
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:30.69 0:30.00 +0:00.69
2nd Wong, Caris (6.29) 0:33.75 0:38.82 -0:05.07
3rd Byk, Caitlin (6.89) 0:45.16 0:41.72 +0:03.44
4th Chiou, Chloe (6.74) 0:55.57 1:03.22 -0:07.65
5th Zee, Olivia (5.26) 1:07.34
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.62) 0:44.94 0:41.00 +0:03.94
2nd Perifel, Leo (5.91) 0:46.94 0:41.53 +0:05.41
3rd Perrigue, Mason (6.58) 0:46.97
4th Piekarsa, Bruce (6.54) 0:47.53
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.71) 0:28.50 0:28.00 +0:00.50
2nd Hall, Sydney (8.24) 0:32.31 0:35.69 -0:03.38
3rd Ji, Elizabeth (7.92) 0:38.56 0:38.75 -0:00.19
4th Zhou, Vanessa (7.05) 0:40.87
5th Dahiyat, Sabrina (8.08) 0:46.00 0:42.38 +0:03.62
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:26.90 0:24.22 +0:02.68
2nd Jue, Devan (7.66) 0:35.34 0:36.60 -0:01.26
3rd Menchaca, Keifer (7.84) 0:36.28 0:37.22 -0:00.94
4th Lu, Andre (7.18) 0:45.34 0:42.75 +0:02.59
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perifel, Nola (9.19) 0:29.56 0:26.00 +0:03.56
2nd Hoang, Lauren (10.36) 0:39.09 0:34.90 +0:04.19
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.62) 0:33.40 0:32.62 +0:00.78
2nd Nguyen, Tristan (9.52) 0:34.84
3rd Simpson, Colt (10.88) 0:38.50 0:36.82 +0:01.68
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 1:09.09 1:07.14 +0:01.95
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Caris (6.29) 1:23.94 1:23.00 +0:00.94
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:53.78 0:57.06 -0:03.28
2nd Wong, Caleb (7.88) 1:12.96 1:07.03 +0:05.93
3rd Menchaca, Keifer (7.84) 1:22.72 1:27.00 -0:04.28
4th Lu, Andre (7.18) 1:43.34 1:30.60 +0:12.74
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hall, Sydney (8.24) 1:07.16 1:14.69 -0:07.53
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piekarsa, Andrew (9.39) 1:06.38
2nd Wang, Joshua (9.62) 1:15.25 1:12.94 +0:02.31
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choe, Alden (14.73) 0:49.25 0:49.78 -0:00.53
2nd Lee, David (12.56) 0:52.53
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.42) 2:21.90
2nd Quintero-Guan, Sean (8.42) 2:21.97
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.42) 1:51.12 2:03.41 -0:12.29
2nd Wong, Caleb (7.88) 1:52.00 2:44.25 -0:52.25
3rd Piekarsa, Andrew (9.39) 1:55.12 2:02.19 -0:07.07
4th Quintero-Guan, Sean (8.42) 1:56.84 2:00.53 -0:03.69
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.64) 0:45.06 0:42.19 +0:02.87
2nd Wong, Chloe (4.7) 0:51.35 0:51.46 -0:00.11
3rd Yeung, Abbie (3.35) 0:53.94 0:53.94
4th Figueroa, Charley (3.98) 1:27.87 2:22.69 -0:54.82
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:22.72 0:20.21 +0:02.51
2nd Chiou, Chloe (6.74) 0:30.10 0:38.31 -0:08.21
3rd Byk, Caitlin (6.89) 0:34.31 0:32.19 +0:02.12
4th Wong, Caris (6.29) 0:37.66 0:31.06 +0:06.60
5th Yan, Isabelle (5.91) 0:48.65 1:07.90 -0:19.25
6th Zee, Olivia (5.26) 0:49.84
7th Khan, Aleena (5.06) 0:58.03
8th Yeung, Michelle (5.18) 0:58.41 1:06.44 -0:08.03
9th Kansy, Amelia (5.86) 1:00.31 0:49.34 +0:10.97
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rosales, Lucas (5.31) 0:36.56 0:43.56 -0:07.00
2nd Perifel, Leo (5.91) 0:38.47 0:38.81 -0:00.34
3rd Perrigue, Mason (6.58) 0:42.87
4th Godino, Mateo (6.01) 0:44.41
5th Salarda, Ryan (6.62) 0:45.16 0:32.53 +0:12.63
6th Chen, Kenneth (6.14) 0:48.62
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.71) 0:21.75 0:22.94 -0:01.19
2nd Hall, Sydney (8.24) 0:30.69 0:32.09 -0:01.40
3rd Dahiyat, Sabrina (8.08) 0:31.19 0:27.41 +0:03.78
4th Ji, Elizabeth (7.92) 0:32.53 0:26.25 +0:06.28
5th Zhou, Vanessa (7.05) 0:36.38 0:36.00 +0:00.38
6th Davis, Sadie (7.06) 0:57.82
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:20.75 0:24.35 -0:03.60
2nd Jue, Devan (7.66) 0:25.59 0:27.81 -0:02.22
3rd Lu, Andre (7.18) 0:30.09 0:31.57 -0:01.48
4th Menchaca, Keifer (7.84) 0:30.19 0:28.65 +0:01.54
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Lauren (10.36) 0:24.44 0:23.56 +0:00.88
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.62) 0:30.66 0:27.18 +0:03.48
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.92) 0:53.00 0:51.44 +0:01.56
2nd Byk, Cassidy (4.64) 1:34.81 1:36.31 -0:01.50
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhou, Vanessa (7.05) 1:30.28
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.47) 0:48.19 0:54.00 -0:05.81
2nd Wong, Caleb (7.88) 0:49.41 0:53.84 -0:04.43
3rd Jue, Devan (7.66) 0:58.16 1:07.41 -0:09.25
4th Menchaca, Keifer (7.84) 1:04.75 1:07.75 -0:03.00
5th Lu, Andre (7.18) 1:13.09 1:14.31 -0:01.22
6th Piekarsa, Bruce (6.54) 1:16.00
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perifel, Nola (9.19) 1:00.31
2nd Hall, Sydney (8.24) 1:09.75 1:13.81 -0:04.06
3rd Dahiyat, Sabrina (8.08) 1:11.22 1:07.41 +0:03.81
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tristan (9.52) 0:58.72
2nd Wang, Joshua (9.62) 1:15.47 1:10.52 +0:04.95
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, David (12.56) 0:34.85
2nd Choe, Alden (14.73) 0:37.38 0:36.84 +0:00.54
3rd Kim, Joshua (12.46) 0:47.84
4th Simpson, Colt (10.88) 0:59.66 1:01.22 -0:01.56

May 9, 2015

5/10/2014  Swim Competition — Irvine
Total Participants Checked-In : 80
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (5.75) 2:59.46
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grant, Mary (7.27) 2:16.69 2:13.72 +0:02.97
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 1:49.37
2nd Fritz, Robbie (8.96) 1:55.23 2:19.62 -0:24.39
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 1:25.72 1:27.06 -0:01.34
2nd Reynafarje, Anthony (10.05) 2:14.47 2:05.68 +0:08.79
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hersick, Sophie (6.88) 0:30.89 0:31.91 -0:01.02
2nd Schechinger, Mutiara (6.85) 0:36.14 0:38.28 -0:02.14
3rd Salazar, Reese (Clarisse) (5.83) 0:38.58 0:39.69 -0:01.11
4th Gundapaneni, Hasini (6.22) 0:51.39 0:50.06 +0:01.33
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (8.18) 0:24.28 0:25.59 -0:01.31
2nd To, Donatella (7.4) 0:33.13 0:35.34 -0:02.21
3rd Grant, Mary (7.27) 0:35.22
4th Ferguson, Haley (7.37) 0:42.50 0:45.31 -0:02.81
5th Bernal, Siena (8.29) 0:44.37
6th Tang, Zoey (7.9) 0:47.22 0:41.25 +0:05.97
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:19.25 0:19.26 -0:00.01
2nd Le, Ryder (8.44) 0:44.07 0:42.22 +0:01.85
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Megan (9.76) 0:29.59 0:30.90 -0:01.31
2nd Hsieh, Vivian (9.76) 0:31.25 0:30.32 +0:00.93
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:14.65 0:15.32 -0:00.67
2nd Call, Cooper (9.98) 0:25.96 0:24.88 +0:01.08
3rd Tran, Carden (9.98) 0:27.18 0:28.66 -0:01.48
4th Le, Jayden (10.51) 0:30.70 0:28.80 +0:01.90
5th Pamireddy, Sricharan (9.35) 0:40.14 0:40.19 -0:00.05
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grant, Mary (7.27) 1:12.91 1:07.64 +0:05.27
2nd Gundapaneni, Hasini (6.22) 2:00.08 2:04.34 -0:04.26
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Megan (9.76) 1:09.60 1:05.68 +0:03.92
2nd Hsieh, Vivian (9.76) 1:13.27 1:15.26 -0:01.99
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yoon, Marc (11.65) 0:50.22 0:51.09 -0:00.87
2nd Le, Jayden (10.51) 1:10.95 1:07.59 +0:03.36
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Latch, Zoe (4.44) 0:46.71 0:43.15 +0:03.56
2nd Matutes, Nancy (3.72) 0:54.20 1:09.09 -0:14.89
3rd Patel, Sariya (4.4) 0:55.39 0:43.27 +0:12.12
4th Sarigumba, Abigail (4.95) 1:01.70
5th Kambal, Sanvi (4.52) 1:17.03 1:13.19 +0:03.84
6th Latch, Stella (2.78) 1:19.95 2:06.40 -0:46.45
7th Evans, Paige (4.37) 1:24.28
8th Evans, Skylar (3.34) 1:53.96
9th Robles, Amy (2.41) 2:39.02 2:38.32 +0:00.70
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pickell, Byron (4.37) 0:43.89
2nd Ali, Amir (4.46) 0:44.47 0:46.77 -0:02.30
3rd Morikawa, Jackson (4.72) 0:55.14 0:46.65 +0:08.49
3rd Wang, Eric (4.89) 0:55.14 1:00.14 -0:05.00
5th Teets, Michael (4.44) 0:59.28 0:58.10 +0:01.18
6th Randolph, Keegan (4.88) 1:05.58 1:06.41 -0:00.83
7th Daffronte, John (3.87) 1:18.68 1:09.34 +0:09.34
8th Kondury, Vedant (4.49) 1:26.63 1:00.93 +0:25.70
9th Morikawa, Grant (2.99) 1:40.68
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hersick, Sophie (6.88) 0:30.26 0:30.21 +0:00.05
2nd Mandel, Lexi (5.75) 0:33.90 0:33.47 +0:00.43
3rd Tibackx, Sydney (5.04) 0:37.85 0:35.41 +0:02.44
4th Schechinger, Mutiara (6.85) 0:39.27 0:35.46 +0:03.81
5th Gundapaneni, Hasini (6.22) 0:43.28 0:33.64 +0:09.64
6th Teets, Zoe (6.61) 0:45.08 0:36.00 +0:09.08
7th Wilkin, Brianna (6.27) 0:46.69 0:45.37 +0:01.32
8th Zhang, Sophia (5.33) 0:47.32 0:47.53 -0:00.21
9th Thai, Lauren (5.69) 0:52.19 0:51.90 +0:00.29
10th Tavaglione, Grace (5.86) 0:54.34 0:41.41 +0:12.93
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (6.36) 0:39.40 0:37.77 +0:01.63
2nd Yoon, Max (6.88) 0:39.53 0:40.70 -0:01.17
3rd Pfeiffer, Ryan (5.21) 0:51.58 1:00.67 -0:09.09
4th Ma, Keaton (5.38) 0:52.90
5th Cirillo, Nicolas (5.08) 0:56.62
6th Handayana, Andrew (6.34) 0:59.52
7th Anthony, Jackson (6.01) 1:09.08 1:31.96 -0:22.88
8th Lowenthal, Danny (5.52) 1:15.13
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.15) 0:24.76 0:26.43 -0:01.67
2nd Wang, Marissa (7.92) 0:25.96
3rd Lowenthal, Natalie (8.54) 0:26.65 0:24.09 +0:02.56
4th Wu, Ruth (8.18) 0:28.85 0:26.14 +0:02.71
5th Navatel, Naya (7.69) 0:29.94
6th Grant, Mary (7.27) 0:29.96
7th Patel, Sabina (6.42) 0:31.66 0:30.57 +0:01.09
8th Lu, Anneliese (7.93) 0:32.19
9th Cardenas, Evelyn (7.35) 0:33.64 0:34.82 -0:01.18
10th Tang, Zoey (7.9) 0:33.69 0:33.10 +0:00.59
11th Cirillo, Natalia (7.22) 0:35.01 0:42.50 -0:07.49
12th To, Donatella (7.4) 0:37.28 0:40.16 -0:02.88
13th Ferguson, Haley (7.37) 0:39.27 0:37.66 +0:01.61
14th Reynafarje, Gabriela (7.13) 0:53.03 1:09.38 -0:16.35
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:23.02 0:22.51 +0:00.51
2nd Fritz, Robbie (8.96) 0:32.75 0:29.08 +0:03.67
3rd Lustosa, Gustavo (7.67) 0:40.31 0:40.32 -0:00.01
4th Le, Ryder (8.44) 0:46.07 0:37.21 +0:08.86
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Vivian (9.76) 0:26.91 0:31.13 -0:04.22
2nd Hsieh, Megan (9.76) 0:27.58 0:27.28 +0:00.30
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:17.50 0:17.33 +0:00.17
2nd Shoukry, Youssef (10.48) 0:24.65
3rd Behbahani, Saalar (9.6) 0:29.07 0:43.54 -0:14.47
4th Le, Jayden (10.51) 0:30.52 0:28.71 +0:01.81
5th Tran, Carden (9.98) 0:31.63 0:26.44 +0:05.19
6th Pamireddy, Sricharan (9.35) 0:44.97 0:38.77 +0:06.20
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (5.75) 1:12.77 1:15.76 -0:02.99
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (5.83) 1:16.53 1:07.88 +0:08.65
3rd Tibackx, Sydney (5.04) 1:24.77 1:17.31 +0:07.46
4th Latch, Zoe (4.44) 1:44.31 1:33.38 +0:10.93
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (4.46) 1:38.08 1:37.38 +0:00.70
2nd Wang, Eric (4.89) 2:13.69
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Zoey (7.9) 1:10.52 1:12.30 -0:01.78
2nd Patel, Sabina (6.42) 1:16.75 1:09.81 +0:06.94
3rd Ferguson, Haley (7.37) 1:17.09 1:14.77 +0:02.32
4th Cardenas, Evelyn (7.35) 1:27.47 1:18.89 +0:08.58
5th Gundapaneni, Hasini (6.22) 1:38.33 1:14.27 +0:24.06
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.14) 1:30.44 1:46.87 -0:16.43
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Vivian (9.76) 1:02.31 1:14.35 -0:12.04
2nd Hsieh, Megan (9.76) 1:02.52 1:03.09 -0:00.57
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:49.10 0:46.87 +0:02.23
2nd Call, Cooper (9.98) 0:58.76 0:57.82 +0:00.94
3rd Tran, Carden (9.98) 1:01.22 0:55.32 +0:05.90
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:37.33 0:37.46 -0:00.13
2nd Yoon, Marc (11.65) 0:48.50 0:48.16 +0:00.34
3rd Reynafarje, Anthony (10.05) 1:03.58 1:01.78 +0:01.80
4th Le, Jayden (10.51) 1:09.12 1:07.58 +0:01.54
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 1:31.78 1:32.85 -0:01.07
2nd Leach, Troy (8.02) 1:49.69
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Sariya (4.4) 2:25.40 1:13.47 +1:11.93
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (4.46) 0:49.46 0:56.33 -0:06.87
2nd Kondury, Vedant (4.49) 1:31.69 2:06.50 -0:34.81
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (5.75) 0:38.15 0:38.65 -0:00.50
2nd Hersick, Sophie (6.88) 0:38.18 0:43.51 -0:05.33
3rd Schechinger, Mutiara (6.85) 0:40.81 0:35.01 +0:05.80
4th Gundapaneni, Hasini (6.22) 0:47.40 0:52.51 -0:05.11
5th Tibackx, Sydney (5.04) 0:57.26 0:55.95 +0:01.31
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st White, Ethan (6.97) 0:46.31
2nd Yoon, Max (6.88) 1:00.82
3rd Pai, Nikhil (6.36) 1:03.14 1:00.00 +0:03.14
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.15) 0:27.06 0:28.96 -0:01.90
2nd Lowenthal, Natalie (8.54) 0:27.76 0:27.97 -0:00.21
3rd To, Donatella (7.4) 0:31.88 0:33.85 -0:01.97
4th Grant, Mary (7.27) 0:36.39 0:30.26 +0:06.13
5th Ferguson, Haley (7.37) 0:36.81 0:36.68 +0:00.13
6th Lu, Anneliese (7.93) 0:40.97
7th Bernal, Siena (8.29) 0:42.06 0:40.95 +0:01.11
8th Tang, Zoey (7.9) 0:45.27 0:44.28 +0:00.99
9th Reynafarje, Gabriela (7.13) 0:47.06 0:45.70 +0:01.36
10th Cirillo, Natalia (7.22) 0:50.27
11th Cardenas, Evelyn (7.35) 0:50.60 0:52.14 -0:01.54
12th Patel, Sabina (6.42) 1:02.64 1:03.96 -0:01.32
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:25.90 0:27.20 -0:01.30
2nd Le, Ryder (8.44) 0:49.59 0:49.31 +0:00.28
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Vivian (9.76) 0:23.90 0:25.31 -0:01.41
2nd Hsieh, Megan (9.76) 0:26.72 0:27.16 -0:00.44
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:20.15 0:19.13 +0:01.02
2nd Shoukry, Youssef (10.48) 0:26.03
3rd Behbahani, Saalar (9.6) 0:29.09 0:35.31 -0:06.22
4th Le, Jayden (10.51) 0:30.47 0:28.76 +0:01.71
5th Tran, Carden (9.98) 0:33.15 0:31.40 +0:01.75
6th Pamireddy, Sricharan (9.35) 0:40.69 0:42.33 -0:01.64
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (5.75) 1:23.81 1:20.96 +0:02.85
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (5.83) 1:30.02 1:27.41 +0:02.61
3rd Tibackx, Sydney (5.04) 2:03.40 1:49.25 +0:14.15
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st To, Donatella (7.4) 1:15.28 1:16.22 -0:00.94
2nd Ferguson, Haley (7.37) 1:18.45 1:23.75 -0:05.30
3rd Grant, Mary (7.27) 1:20.63 1:10.63 +0:10.00
4th Schechinger, Mutiara (6.85) 1:22.76
5th Tang, Zoey (7.9) 1:45.69 1:48.44 -0:02.75
6th Cardenas, Evelyn (7.35) 1:51.68 1:46.63 +0:05.05
7th Gundapaneni, Hasini (6.22) 2:04.95 1:57.50 +0:07.45
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st White, Ethan (6.97) 1:30.75 1:29.69 +0:01.06
2nd Daffronte, Justin (6.14) 1:32.53 1:27.19 +0:05.34
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Vivian (9.76) 0:54.50 0:57.40 -0:02.90
2nd Hsieh, Megan (9.76) 0:56.46 0:56.94 -0:00.48
3rd Wong, Melissa (8.15) 1:01.00 1:07.88 -0:06.88
4th Wu, Ruth (8.18) 1:08.40 1:11.65 -0:03.25
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:56.56 0:55.72 +0:00.84
2nd Fritz, Robbie (8.96) 1:00.95 1:04.81 -0:03.86
3rd Call, Cooper (9.98) 1:01.40 1:04.96 -0:03.56
4th Behbahani, Saalar (9.6) 1:07.09 1:20.81 -0:13.72
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:45.19 0:45.33 -0:00.14
2nd Yoon, Marc (11.65) 0:55.25 0:51.25 +0:04.00
3rd Reynafarje, Anthony (10.05) 1:04.53 1:04.09 +0:00.44
4th Le, Jayden (10.51) 1:06.50 1:02.16 +0:04.34
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Reynafarje, Anthony (10.05) 2:15.51
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (8.18) 1:42.83
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 1:21.75 1:22.41 -0:00.66
2nd Leach, Troy (8.02) 1:33.15 1:29.44 +0:03.71
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Latch, Zoe (4.44) 0:55.57 0:47.06 +0:08.51
2nd Symchych, Ava (4.47) 0:57.64
3rd Kambal, Sanvi (4.52) 1:09.07 1:05.82 +0:03.25
4th Patel, Sariya (4.4) 1:09.59 0:44.08 +0:25.51
5th Sarigumba, Abigail (4.95) 1:16.40 1:53.52 -0:37.12
6th Tavaglione, Lillian (3.81) 1:19.82
7th Matutes, Nancy (3.72) 1:25.83 1:29.63 -0:03.80
8th Latch, Stella (2.78) 1:47.53 1:34.72 +0:12.81
9th Robles, Amy (2.41) 2:28.03 2:10.44 +0:17.59
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (4.46) 0:42.50 0:40.47 +0:02.03
2nd Pickell, Byron (4.37) 0:48.00 0:47.45 +0:00.55
3rd Wang, Eric (4.89) 1:01.77 0:55.65 +0:06.12
4th Morikawa, Jackson (4.72) 1:03.34 0:58.13 +0:05.21
5th Randolph, Keegan (4.88) 1:03.88 1:06.28 -0:02.40
6th Obyrne, Arlan (4.88) 1:05.89 0:45.13 +0:20.76
7th Daffronte, John (3.87) 1:14.76 1:13.37 +0:01.39
8th Kondury, Vedant (4.49) 1:26.33 1:08.52 +0:17.81
9th Kuhn, Liliana (3.61) 1:32.26
10th Morikawa, Grant (2.99) 1:45.40
11th Ho, Keanu (3.52) 1:46.34 1:32.35 +0:13.99
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hersick, Sophie (6.88) 0:23.82 0:24.52 -0:00.70
2nd Teets, Zoe (6.61) 0:32.75 0:36.10 -0:03.35
3rd Salazar, Reese (Clarisse) (5.83) 0:33.50 0:28.27 +0:05.23
4th Schechinger, Mutiara (6.85) 0:37.00 0:29.88 +0:07.12
5th Tavaglione, Grace (5.86) 0:37.06 0:37.14 -0:00.08
6th Mandel, Lexi (5.75) 0:40.00 0:34.97 +0:05.03
7th Gundapaneni, Hasini (6.22) 0:42.43 0:37.47 +0:04.96
8th Zhang, Sophia (5.33) 0:47.21
9th Tibackx, Sydney (5.04) 0:48.45 0:44.09 +0:04.36
10th Wilkin, Brianna (6.27) 0:57.84 1:08.25 -0:10.41
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yoon, Max (6.88) 0:40.34 0:48.51 -0:08.17
2nd Pai, Nikhil (6.36) 0:41.09 0:36.33 +0:04.76
3rd Handayana, Andrew (6.34) 0:42.95 0:52.63 -0:09.68
4th Obyrne, Aidan (6.63) 0:45.46 0:38.25 +0:07.21
5th La barge, Jake (6.61) 0:46.32 0:46.34 -0:00.02
6th White, Ethan (6.97) 0:47.27
7th Lowenthal, Danny (5.52) 0:52.13 1:20.15 -0:28.02
8th Anthony, Jackson (6.01) 0:55.85 1:06.71 -0:10.86
9th Pfeiffer, Ryan (5.21) 0:55.95 0:58.50 -0:02.55
10th Ma, Keaton (5.38) 0:56.06 1:08.19 -0:12.13
11th Cirillo, Nicolas (5.08) 0:57.38 1:26.90 -0:29.52
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (8.18) 0:19.76 0:21.94 -0:02.18
2nd Wong, Melissa (8.15) 0:21.46 0:25.58 -0:04.12
3rd Lowenthal, Natalie (8.54) 0:22.09 0:20.79 +0:01.30
4th Parker, Halle (8.21) 0:25.71
5th Navatel, Naya (7.69) 0:25.95
6th Cirillo, Natalia (7.22) 0:29.02 0:40.91 -0:11.89
7th Ferguson, Haley (7.37) 0:29.27 0:28.84 +0:00.43
8th To, Donatella (7.4) 0:29.65 0:29.59 +0:00.06
9th Wang, Marissa (7.92) 0:29.89
10th Lu, Anneliese (7.93) 0:30.19
11th Bernal, Siena (8.29) 0:30.77 0:28.39 +0:02.38
11th Patel, Sabina (6.42) 0:30.77 0:28.08 +0:02.69
13th Tang, Zoey (7.9) 0:32.01 0:32.21 -0:00.20
14th Cardenas, Evelyn (7.35) 0:37.51 0:38.44 -0:00.93
15th Reynafarje, Gabriela (7.13) 0:43.69 0:43.88 -0:00.19
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:16.28 0:15.65 +0:00.63
2nd Lustosa, Gustavo (7.67) 0:29.64 0:32.44 -0:02.80
3rd Barrett, Will (8.13) 0:34.19
4th Le, Ryder (8.44) 0:42.47 0:37.97 +0:04.50
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsieh, Vivian (9.76) 0:20.71 0:22.25 -0:01.54
2nd Hsieh, Megan (9.76) 0:24.66 0:22.52 +0:02.14
3rd White, Emma (9.73) 0:27.75
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:13.34 0:13.87 -0:00.53
2nd Shoukry, Youssef (10.48) 0:20.15
3rd Tran, Carden (9.98) 0:21.96 0:20.93 +0:01.03
4th Le, Jayden (10.51) 0:23.02 0:21.70 +0:01.32
5th Behbahani, Saalar (9.6) 0:29.26 0:32.81 -0:03.55
6th Pamireddy, Sricharan (9.35) 0:32.03 0:29.37 +0:02.66
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (Clarisse) (5.83) 1:13.40 1:04.19 +0:09.21
2nd Tavaglione, Grace (5.86) 1:22.58
3rd Mandel, Lexi (5.75) 1:23.93 1:21.01 +0:02.92
4th Tibackx, Sydney (5.04) 1:36.53 1:32.00 +0:04.53
5th Latch, Zoe (4.44) 2:03.87 1:51.71 +0:12.16
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (4.46) 1:29.65 1:27.51 +0:02.14
2nd Wang, Eric (4.89) 2:10.75
3rd Obyrne, Arlan (4.88) 2:42.71
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Grant, Mary (7.27) 1:01.72 1:01.26 +0:00.46
2nd Ferguson, Haley (7.37) 1:05.47 1:07.52 -0:02.05
3rd To, Donatella (7.4) 1:07.84 1:12.51 -0:04.67
4th Patel, Sabina (6.42) 1:09.19 1:09.13 +0:00.06
5th Tang, Zoey (7.9) 1:10.00 1:26.21 -0:16.21
6th Schechinger, Mutiara (6.85) 1:11.26
7th Cardenas, Evelyn (7.35) 1:29.59 1:23.31 +0:06.28
8th Gundapaneni, Hasini (6.22) 1:38.52 1:33.83 +0:04.69
9th Reynafarje, Gabriela (7.13) 1:44.02
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.14) 1:24.78 1:20.51 +0:04.27
2nd White, Ethan (6.97) 1:26.94 1:24.33 +0:02.61
3rd Obyrne, Aidan (6.63) 1:38.50
4th Anthony, Jackson (6.01) 2:28.33
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (8.18) 0:44.31 0:52.53 -0:08.22
2nd Wong, Melissa (8.15) 0:48.44 0:53.41 -0:04.97
3rd Hsieh, Vivian (9.76) 0:52.21 0:52.34 -0:00.13
4th Hsieh, Megan (9.76) 0:55.77 0:51.34 +0:04.43
5th White, Emma (9.73) 1:03.16 1:03.13 +0:00.03
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Troy (8.02) 0:40.19 0:38.40 +0:01.79
2nd Call, Cooper (9.98) 0:42.47 0:44.37 -0:01.90
3rd Tran, Carden (9.98) 0:48.37 0:46.32 +0:02.05
4th Behbahani, Saalar (9.6) 0:59.26 1:21.01 -0:21.75
5th Pamireddy, Sricharan (9.35) 1:10.62 1:06.21 +0:04.41
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Leach, Bryce (10.7) 0:30.38 0:30.26 +0:00.12
2nd Yoon, Marc (11.65) 0:39.75 0:38.58 +0:01.17
3rd Reynafarje, Anthony (10.05) 0:47.22 0:46.75 +0:00.47
4th Le, Jayden (10.51) 0:57.87 0:52.62 +0:05.25

Turbo Swimmer of the Week

This week’s Turbo Swimmer of the Week is Michael Camacho. Michael is 11 years old and is currently a Level 11 swimmer. He has been taking Advanced Stroke Clinic lessons with Instructor Michael. The two Michaels have been a dynamic duo since Michael Camacho began swim lessons at Waterworks Aquatics in Irvine. Instructor Michael wanted to ensure Michael Camacho received recognition as Turbo Swimmer of the Week because he has greatly progressed over the years and is always extremely excited to be taking swim lessons at Waterworks Aquatics. Therefore we thought it would be a great idea to learn more about Michael Camacho.

What do you want to be when you grow up? Swimmer and mathematician

Who is your best friend and why? Brandon, Martin, and Andrew because they are really nice and I’ve known them for a long time

What is your favorite book? My favorite book is Artemis Fowl

What is your favorite food? Sushi

What is your favorite color? Blue

If you had a super power what would it be? Ability to fly

If you were invisible for a day, what would you do? Prank people

What is your favorite animal? Dogs

If you had to give away all of your toys but one, which would you keep? I would keep my books and my bike because books do not count as toys

How long can you hold your breathe underwater? 35 seconds

What is your favorite part about Waterworks Aquatics? The instructors and the snacks

Who is your favorite swim instructor and why? Instructor Michael is my favorite because he is funny and I have swam with him for a really long time

IMG_2509

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Written by Alex Meshot

April 25, 2015

4/25/2015  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 38
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Donahue, Hayden (6.81) 2:39.96 2:36.16 +0:03.80
2nd Bungert, Isabella (6.89) 3:11.66 2:50.91 +0:20.75
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Heidt, Keaton (6.98) 2:57.54
2nd Kearney, Cameron (6.82) 3:15.47 3:11.22 +0:04.25
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ferrari, Adriana (8.82) 2:14.97 2:28.56 -0:13.59
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 2:09.81 2:10.10 -0:00.29
2nd Duff, Martin (7.11) 2:49.75
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 1:55.53
2nd Hoyle, Cole (10.48) 2:16.66 2:19.37 -0:02.71
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Donahue, Hayden (6.81) 0:36.06 0:34.54 +0:01.52
2nd Bungert, Isabella (6.89) 0:48.90 0:40.84 +0:08.06
3rd Kieran, Camilla (5.45) 0:54.25 1:08.12 -0:13.87
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 0:41.53 0:47.40 -0:05.87
2nd Kearney, Cameron (6.82) 0:47.47 0:35.66 +0:11.81
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oskoorouchi, Ayla (8.61) 0:25.22 0:27.19 -0:01.97
2nd Conti, Teagan (8.2) 0:25.35 0:29.63 -0:04.28
3rd Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 0:27.72
4th Ferrari, Adriana (8.82) 0:29.46
5th Murphy, Niamh (7.15) 0:30.75 0:29.22 +0:01.53
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 0:27.72 0:27.25 +0:00.47
2nd Duff, Martin (7.11) 0:34.47 0:38.15 -0:03.68
3rd Patil, Yash (7.57) 0:36.09 0:58.69 -0:22.60
4th Nowakowski, Pierce (7.36) 0:36.75 0:32.69 +0:04.06
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Niamh (7.15) 1:12.06 1:24.81 -0:12.75
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nowakowski, Pierce (7.36) 1:28.88
2nd Heidt, Keaton (6.98) 1:41.84 1:31.91 +0:09.93
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oskoorouchi, Ayla (8.61) 1:05.41 1:13.92 -0:08.51
2nd Conti, Teagan (8.2) 1:07.03 1:03.56 +0:03.47
3rd Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 1:07.13
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 1:03.31 1:03.75 -0:00.44
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Snyder, Shiloh (4.49) 0:42.00 0:47.34 -0:05.34
2nd Duff, Allison (4.74) 0:57.06 0:58.06 -0:01.00
3rd Kearney, Collin (4.02) 2:38.40 1:37.41 +1:00.99
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Woods, William (4.81) 0:49.09 0:44.68 +0:04.41
2nd Kearney, Casey (4.02) 2:34.72 1:18.63 +1:16.09
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harding, Malia (6.42) 0:29.93
2nd Bungert, Isabella (6.89) 0:33.54 0:32.12 +0:01.42
3rd Allen, Nakiyah (5.18) 0:38.63
4th Abellar, Kaila (5.71) 0:40.78
5th Ferrari, Jillian (5.43) 0:44.01 0:47.19 -0:03.18
6th Kieran, Camilla (5.45) 0:44.68 0:38.57 +0:06.11
7th Willix, Bailey (6.58) 0:52.53 0:46.88 +0:05.65
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 0:35.41 0:33.69 +0:01.72
2nd Agbayani, Brandon (6.9) 0:37.19 0:35.53 +0:01.66
3rd Willix, Finn (6.58) 0:44.38 0:42.08 +0:02.30
4th Kearney, Cameron (6.82) 0:45.46 0:36.25 +0:09.21
5th Gates, Maxwell (5.85) 0:52.07 0:55.34 -0:03.27
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 0:25.41
2nd Murphy, Niamh (7.15) 0:28.65 0:24.97 +0:03.68
3rd Ferrari, Adriana (8.82) 0:29.18 0:28.34 +0:00.84
4th Conti, Teagan (8.2) 0:30.79 0:25.47 +0:05.32
5th Oskoorouchi, Ayla (8.61) 0:31.22 0:33.47 -0:02.25
6th Wallace, Kayla (7.82) 0:31.93 0:31.66 +0:00.27
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 0:26.47 0:26.81 -0:00.34
2nd Eckel, Ken (8.53) 0:30.22 0:28.10 +0:02.12
3rd Duff, Martin (7.11) 0:30.56 0:26.28 +0:04.28
4th Patil, Yash (7.57) 0:32.09 0:43.81 -0:11.72
5th Hurt, Parker (8.03) 0:32.59 0:29.31 +0:03.28
6th Nowakowski, Pierce (7.36) 0:38.50 0:38.43 +0:00.07
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 0:22.53
2nd Hoyle, Cole (10.48) 0:25.15 0:23.09 +0:02.06
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Snyder, Shiloh (4.49) 1:37.59
2nd Kieran, Camilla (5.45) 1:38.69 1:25.81 +0:12.88
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 1:24.72
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Niamh (7.15) 1:03.25 0:57.00 +0:06.25
2nd Donahue, Hayden (6.81) 1:08.09 1:07.34 +0:00.75
3rd Bungert, Isabella (6.89) 1:17.66 1:13.90 +0:03.76
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Duff, Martin (7.11) 1:05.66 0:58.27 +0:07.39
2nd Agbayani, Brandon (6.9) 1:19.06
3rd Heidt, Keaton (6.98) 1:28.53 1:11.41 +0:17.12
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 0:58.78
2nd Conti, Teagan (8.2) 1:00.28 0:57.47 +0:02.81
3rd Ferrari, Adriana (8.82) 1:03.88 1:02.52 +0:01.36
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 0:54.85
2nd Hoyle, Cole (10.48) 1:00.75 0:54.50 +0:06.25
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Conti, Teagan (8.2) 2:06.38 2:01.00 +0:05.38
2nd Donahue, Hayden (6.81) 2:22.13
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 2:02.79
2nd Duff, Martin (7.11) 2:46.16 2:18.32 +0:27.84
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Donahue, Hayden (6.81) 0:43.47 0:42.23 +0:01.24
2nd Harding, Malia (6.42) 0:46.50
3rd Bungert, Isabella (6.89) 1:00.32 0:42.00 +0:18.32
4th Ferrari, Jillian (5.43) 1:07.41
5th Kieran, Camilla (5.45) 1:35.50 1:34.91 +0:00.59
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 0:51.09 1:14.78 -0:23.69
2nd Kearney, Cameron (6.82) 0:54.00 0:55.13 -0:01.13
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 0:32.37
2nd Ferrari, Adriana (8.82) 0:34.25 0:37.32 -0:03.07
3rd Wallace, Kayla (7.82) 0:37.16 0:41.44 -0:04.28
4th Wallace, Aubrey (7.82) 0:37.57 0:39.50 -0:01.93
5th Conti, Teagan (8.2) 0:37.75 0:34.16 +0:03.59
6th Oskoorouchi, Ayla (8.61) 0:38.03 0:32.97 +0:05.06
7th Murphy, Niamh (7.15) 0:38.18 0:33.91 +0:04.27
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 0:34.66 0:33.47 +0:01.19
2nd Hurt, Parker (8.03) 0:36.88 0:31.78 +0:05.10
3rd Patil, Yash (7.57) 0:39.00 0:49.67 -0:10.67
4th Duff, Martin (7.11) 0:41.66 0:43.78 -0:02.12
5th Nowakowski, Pierce (7.36) 0:50.06 0:43.31 +0:06.75
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Niamh (7.15) 1:21.07 1:15.91 +0:05.16
2nd Donahue, Hayden (6.81) 1:29.35 1:29.85 -0:00.50
3rd Bungert, Isabella (6.89) 1:56.00 1:38.53 +0:17.47
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Heidt, Keaton (6.98) 2:05.78 1:51.82 +0:13.96
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 1:10.94
2nd Oskoorouchi, Ayla (8.61) 1:11.19 1:10.09 +0:01.10
3rd Ferrari, Adriana (8.82) 1:17.16 1:23.22 -0:06.06
4th Conti, Teagan (8.2) 1:23.87 1:17.35 +0:06.52
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Eckel, Ken (8.53) 1:11.79 1:05.59 +0:06.20
2nd Wilson, Aidan (8.31) 1:16.40 1:14.03 +0:02.37
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 2:39.87
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Conti, Teagan (8.2) 1:58.59 2:02.78 -0:04.19
2nd Ferrari, Adriana (8.82) 2:20.06
3rd Donahue, Hayden (6.81) 2:20.72 2:26.06 -0:05.34
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 1:52.43
2nd Duff, Martin (7.11) 2:37.72 2:40.56 -0:02.84
3rd Heidt, Keaton (6.98) 2:39.06
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Snyder, Shiloh (4.49) 0:53.25 0:54.68 -0:01.43
2nd Duff, Allison (4.74) 0:59.93 1:00.84 -0:00.91
3rd Kearney, Collin (4.02) 1:49.22 1:40.20 +0:09.02
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Woods, William (4.81) 1:03.18 0:47.13 +0:16.05
2nd Kearney, Casey (4.02) 1:57.11 1:17.64 +0:39.47
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harding, Malia (6.42) 0:28.35 0:26.59 +0:01.76
2nd Bungert, Isabella (6.89) 0:33.78 0:32.15 +0:01.63
3rd Abellar, Kaila (5.71) 0:37.91
4th Allen, Nakiyah (5.18) 0:39.28
5th Kieran, Camilla (5.45) 0:46.32 0:45.94 +0:00.38
6th Willix, Bailey (6.58) 0:46.87 0:55.69 -0:08.82
7th Ferrari, Jillian (5.43) 0:51.56 0:48.40 +0:03.16
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 0:32.93 0:31.72 +0:01.21
2nd Agbayani, Khai (5.48) 0:40.16 0:38.03 +0:02.13
3rd Agbayani, Brandon (6.9) 0:42.13 0:37.06 +0:05.07
4th Johnson, Caleb (5.92) 0:45.25
5th Gates, Maxwell (5.85) 0:50.47 0:37.95 +0:12.52
6th Willix, Finn (6.58) 0:51.06
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.18) 0:24.38
2nd Murphy, Niamh (7.15) 0:24.90 0:23.97 +0:00.93
3rd Conti, Teagan (8.2) 0:26.00 0:24.66 +0:01.34
4th Oskoorouchi, Ayla (8.61) 0:26.71 0:29.58 -0:02.87
5th Wallace, Kayla (7.82) 0:27.21 0:26.07 +0:01.14
6th Ferrari, Adriana (8.82) 0:28.00 0:30.56 -0:02.56
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wilson, Aidan (8.31) 0:23.30 0:24.16 -0:00.86
2nd Hurt, Parker (8.03) 0:23.75 0:25.19 -0:01.44
3rd Patil, Yash (7.57) 0:27.46 0:42.72 -0:15.26
4th Nowakowski, Pierce (7.36) 0:31.57 0:29.50 +0:02.07
5th Duff, Martin (7.11) 0:32.90 0:27.54 +0:05.36
6th Bruce, Jack (7.63) 0:45.91 0:36.44 +0:09.47
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 0:19.44
2nd Hoyle, Cole (10.48) 0:24.69 0:22.90 +0:01.79
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kieran, Camilla (5.45) 1:38.66 1:47.06 -0:08.40
2nd Snyder, Shiloh (4.49) 2:33.28
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.58) 1:19.60 0:19.21 +1:00.39
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Niamh (7.15) 0:54.60 0:58.63 -0:04.03
2nd Harding, Malia (6.42) 1:04.56 1:02.53 +0:02.03
3rd Donahue, Hayden (6.81) 1:05.81 1:03.88 +0:01.93
4th Bungert, Isabella (6.89) 1:18.41 1:16.72 +0:01.69
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nowakowski, Pierce (7.36) 1:10.84 1:09.85 +0:00.99
2nd Duff, Martin (7.11) 1:14.05 1:10.35 +0:03.70
3rd Li, Christopher (6.63) 1:15.44
4th Kearney, Cameron (6.82) 1:20.19 1:19.21 +0:00.98
5th Agbayani, Brandon (6.9) 1:35.68
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Conti, Teagan (8.2) 0:58.65 0:56.59 +0:02.06
2nd Oskoorouchi, Ayla (8.61) 1:00.41
3rd Ferrari, Adriana (8.82) 1:01.81 1:13.65 -0:11.84
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Eckel, Ken (8.53) 0:51.53 0:52.79 -0:01.26
2nd Wilson, Aidan (8.31) 0:53.71 0:56.50 -0:02.79
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (10.27) 0:44.59

April 25, 2015

4/25/2015  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 43
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.71) 2:23.47 2:24.14 -0:00.67
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 1:28.70 1:24.75 +0:03.95
2nd Soong, Dylan (9.37) 1:49.95 1:44.89 +0:05.06
3rd Tsao, Jeremy (9.3) 2:09.00 2:05.47 +0:03.53
================================================================================
Event #10  Boys  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tanner (4.34) 1:02.75 0:57.88 +0:04.87
2nd Chiang, Matthew (4.95) 1:03.71 0:53.19 +0:10.52
3rd Salazar, Cadel (4.24) 1:18.57 1:20.47 -0:01.90
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 0:23.97 0:26.83 -0:02.86
2nd Mandel, Lexi (6.71) 0:34.65 0:34.13 +0:00.52
3rd Navas, Lillian (5.34) 0:46.78 0:50.09 -0:03.31
4th Symchych, Ava (5.43) 0:53.20 0:49.13 +0:04.07
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:25.90 0:27.00 -0:01.10
2nd Wang, Eric (5.85) 0:43.46 0:43.21 +0:00.25
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:25.31 0:24.66 +0:00.65
2nd Truong, Remi (7.58) 0:27.32 0:24.16 +0:03.16
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hon, James (7.83) 0:34.97 0:39.32 -0:04.35
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hon, Jalin (10.24) 0:33.93 0:40.70 -0:06.77
2nd Sokolov, Victoria (10.17) 0:42.25
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 0:17.56 0:16.38 +0:01.18
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 1:03.41 1:03.57 -0:00.16
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:59.00 0:55.52 +0:03.48
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 0:42.02 0:38.14 +0:03.88
2nd Soong, Dylan (9.37) 0:58.02 0:51.56 +0:06.46
3rd Tsao, Jeremy (9.3) 1:03.88 1:02.25 +0:01.63
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yan, Lorraine (13.29) 0:46.89
2nd Hon, Jalin (10.24) 1:14.59 1:15.46 -0:00.87
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matutes, Nancy (4.68) 0:46.34 0:41.34 +0:05.00
2nd Gajarsa, Francesca (4.95) 0:49.40
3rd Rahman, Sophia (4.56) 0:49.59 0:53.53 -0:03.94
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.95) 0:50.39 0:50.64 -0:00.25
2nd Nguyen, Tanner (4.34) 0:55.33 0:48.96 +0:06.37
3rd Salazar, Cadel (4.24) 0:56.90 0:47.69 +0:09.21
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.71) 0:26.45 0:30.82 -0:04.37
2nd Soni, Aahana (6.04) 0:27.89 0:27.76 +0:00.13
3rd Symchych, Ava (5.43) 0:31.31 0:30.82 +0:00.49
4th Graff, Regan (5.55) 0:33.15 0:42.08 -0:08.93
5th Tran, Alyssa (6.16) 0:36.02 0:41.81 -0:05.79
6th Gabagat, Emma (5.53) 0:38.53 0:32.00 +0:06.53
7th Stanisai, Gwyneth (5.28) 0:39.10 0:38.12 +0:00.98
8th Navas, Lillian (5.34) 0:41.22 0:42.31 -0:01.09
9th Patel, Sariya (5.36) 0:44.25 0:39.00 +0:05.25
10th Mattewal, Nanki (5.57) 0:44.81
11th Brown, Brooklyn (5.73) 0:46.22 0:51.82 -0:05.60
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:25.13 0:25.01 +0:00.12
2nd Wang, Eric (5.85) 0:37.60 0:40.56 -0:02.96
3rd Chen, Benjamin (6.68) 0:40.13 0:41.34 -0:01.21
4th Rahman, Jacob (6.08) 1:06.52 0:59.57 +0:06.95
5th Symchych, Elliott (5.43) 1:14.59 0:59.96 +0:14.63
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (7.58) 0:24.81 0:25.50 -0:00.69
2nd Marar, Nidhii (8.13) 0:28.07 0:27.01 +0:01.06
3rd Bouzid, Louisa (7.59) 0:28.58 0:32.84 -0:04.26
4th Patel, Sabina (7.37) 0:30.21 0:26.44 +0:03.77
5th Szczedrin, Sofia (8.85) 0:30.77 0:33.02 -0:02.25
6th Tuteja, Aiyana (7.67) 0:35.68 0:37.13 -0:01.45
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Austin (7.83) 0:31.34 0:45.91 -0:14.57
2nd Hon, James (7.83) 0:46.26 0:47.53 -0:01.27
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Theurer, Alyssa (9.59) 0:27.00
2nd Sokolov, Victoria (10.17) 0:33.15 0:27.18 +0:05.97
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rahman, Sophia (4.56) 1:58.20 1:46.56 +0:11.64
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Eric (5.85) 1:23.84 1:28.40 -0:04.56
2nd Roschmann, Sullivan (5.6) 1:27.72 1:36.21 -0:08.49
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 0:59.76 0:57.91 +0:01.85
2nd Bouzid, Louisa (7.59) 1:06.15 1:08.57 -0:02.42
3rd Patel, Sabina (7.37) 1:09.82 0:59.63 +0:10.19
4th Mandel, Lexi (6.71) 2:00.03 1:03.21 +0:56.82
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:58.78 0:58.26 +0:00.52
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:58.96 1:00.22 -0:01.26
2nd Szczedrin, Sofia (8.85) 1:12.02 1:21.59 -0:09.57
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 0:43.26 0:41.77 +0:01.49
2nd Tsao, Jeremy (9.3) 0:53.02 0:54.76 -0:01.74
3rd Soong, Dylan (9.37) 0:56.65
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Szczedrin, Andrei (11.11) 0:55.20
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.71) 1:49.46 2:10.94 -0:21.48
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gajarsa, Francesca (4.95) 1:02.56
2nd Matutes, Nancy (4.68) 1:50.16 1:24.72 +0:25.44
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.95) 0:56.02 0:56.53 -0:00.51
2nd Salazar, Cadel (4.24) 1:20.95 1:02.00 +0:18.95
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 0:30.65 0:29.34 +0:01.31
2nd Mandel, Lexi (6.71) 0:30.87 0:31.53 -0:00.66
3rd Graff, Regan (5.55) 0:41.21 0:39.65 +0:01.56
4th Navas, Lillian (5.34) 0:50.50 0:37.08 +0:13.42
5th Symchych, Ava (5.43) 0:53.13 0:49.37 +0:03.76
6th Gabagat, Emma (5.53) 0:58.03 1:08.34 -0:10.31
7th Patel, Sariya (5.36) 1:22.58 0:57.94 +0:24.64
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:31.00 0:30.12 +0:00.88
2nd Wang, Eric (5.85) 0:52.19 0:53.89 -0:01.70
3rd Roschmann, Sullivan (5.6) 0:55.19 1:03.39 -0:08.20
4th Chen, Benjamin (6.68) 0:57.95 0:52.81 +0:05.14
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:28.51 0:27.62 +0:00.89
2nd Bouzid, Louisa (7.59) 0:33.59 0:37.28 -0:03.69
3rd Truong, Remi (7.58) 0:34.14 0:29.81 +0:04.33
4th Patel, Sabina (7.37) 0:35.37 0:37.00 -0:01.63
5th Szczedrin, Sofia (8.85) 0:44.46 0:47.25 -0:02.79
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hon, James (7.83) 0:43.07 0:39.51 +0:03.56
2nd Tran, Austin (7.83) 0:44.06
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hon, Jalin (10.24) 0:32.08 0:31.44 +0:00.64
2nd Sokolov, Victoria (10.17) 0:33.66 0:29.84 +0:03.82
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 0:20.10 0:19.15 +0:00.95
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Graff, Regan (5.55) 1:22.50 1:24.26 -0:01.76
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 1:04.60 1:02.21 +0:02.39
2nd Bouzid, Louisa (7.59) 1:16.83 1:21.20 -0:04.37
3rd Patel, Sabina (7.37) 1:41.81 1:30.93 +0:10.88
4th Mandel, Lexi (6.71) 10:07.06 1:10.82 +8:56.24
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 1:06.08 1:05.63 +0:00.45
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:59.08 1:00.90 -0:01.82
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.6) 0:43.20 0:43.72 -0:00.52
2nd Soong, Dylan (9.37) 0:59.25 0:55.59 +0:03.66
3rd Tsao, Jeremy (9.3) 1:12.78 1:09.69 +0:03.09
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yan, Lorraine (13.29) 0:50.09
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Szczedrin, Andrei (11.11) 1:08.88
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.71) 2:28.15 2:31.56 -0:03.41
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yan, Lorraine (13.29) 1:30.28
2nd Mandel, Lexi (6.71) 2:22.46 2:22.47 -0:00.01
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Szczedrin, Andrei (11.11) 1:45.81
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gajarsa, Francesca (4.95) 0:45.19
2nd Rahman, Sophia (4.56) 0:55.82 1:04.69 -0:08.87
3rd Matutes, Nancy (4.68) 1:02.89 1:03.13 -0:00.24
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.95) 0:44.07 0:38.02 +0:06.05
2nd Nguyen, Tanner (4.34) 0:47.25 0:43.87 +0:03.38
3rd Salazar, Cadel (4.24) 0:48.53 0:49.52 -0:00.99
4th O’brien, John (4.04) 1:13.40
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 0:23.34 0:22.58 +0:00.76
2nd Mandel, Lexi (6.71) 0:26.09 0:21.01 +0:05.08
3rd Symchych, Ava (5.43) 0:32.53 0:32.02 +0:00.51
4th Graff, Regan (5.55) 0:32.63 0:32.09 +0:00.54
5th Navas, Lillian (5.34) 0:38.03 0:36.26 +0:01.77
6th Gabagat, Emma (5.53) 0:41.00 0:38.27 +0:02.73
7th Tran, Alyssa (6.16) 0:43.32
8th Stanisai, Gwyneth (5.28) 0:44.08 0:43.97 +0:00.11
9th Renn, Lily (5.54) 0:45.70
10th Patel, Sariya (5.36) 0:52.40 0:44.08 +0:08.32
11th Baskar, Diya (6.72) 0:52.82 0:55.82 -0:03.00
12th Mattewal, Nanki (5.57) 0:57.82
13th Brown, Brooklyn (5.73) 1:04.40 1:04.33 +0:00.07
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:21.75 0:23.08 -0:01.33
2nd Chen, Benjamin (6.68) 0:34.69 0:32.84 +0:01.85
3rd Wang, Eric (5.85) 0:36.35 0:36.10 +0:00.25
4th Roschmann, Sullivan (5.6) 0:44.65 0:45.97 -0:01.32
5th Rahman, Jacob (6.08) 0:55.09 0:49.71 +0:05.38
6th Symchych, Elliott (5.43) 1:17.75 0:39.39 +0:38.36
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:20.26 0:20.66 -0:00.40
2nd Truong, Remi (7.58) 0:22.64 0:22.39 +0:00.25
3rd Bouzid, Louisa (7.59) 0:26.88 0:27.94 -0:01.06
4th Szczedrin, Sofia (8.85) 0:27.65 0:25.16 +0:02.49
5th Patel, Sabina (7.37) 0:30.45 0:24.71 +0:05.74
6th Tuteja, Aiyana (7.67) 0:33.00 0:33.25 -0:00.25
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Austin (7.83) 0:31.65 0:34.57 -0:02.92
2nd Hon, James (7.83) 0:33.27 0:39.50 -0:06.23
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sokolov, Victoria (10.17) 0:26.19 0:23.34 +0:02.85
2nd Hon, Jalin (10.24) 0:28.06 0:27.40 +0:00.66
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Graff, Regan (5.55) 1:10.85 1:13.25 -0:02.40
2nd Navas, Lillian (5.34) 1:25.47 1:19.56 +0:05.91
3rd Gajarsa, Francesca (4.95) 1:38.08
4th Rahman, Sophia (4.56) 2:03.96 2:04.31 -0:00.35
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Eric (5.85) 1:26.44 1:21.06 +0:05.38
2nd Roschmann, Sullivan (5.6) 1:32.07 1:28.31 +0:03.76
3rd Chiang, Matthew (4.95) 1:34.33 1:33.31 +0:01.02
4th Nguyen, Tanner (4.34) 1:44.81
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soni, Aahana (6.04) 0:54.50 0:56.31 -0:01.81
2nd Mandel, Lexi (6.71) 1:03.15 1:02.88 +0:00.27
3rd Bouzid, Louisa (7.59) 1:03.64 1:08.00 -0:04.36
4th Patel, Sabina (7.37) 1:21.14 1:03.12 +0:18.02
5th Tuteja, Aiyana (7.67) 1:26.91 1:26.02 +0:00.89
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.98) 0:52.83 0:56.82 -0:03.99
2nd Rahman, Jacob (6.08) 1:57.50 2:00.97 -0:03.47
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.13) 0:50.14 0:46.39 +0:03.75
2nd Szczedrin, Sofia (8.85) 1:10.52 1:08.75 +0:01.77
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soong, Dylan (9.37) 0:47.13
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yan, Lorraine (13.29) 0:39.53
2nd Sokolov, Victoria (10.17) 0:58.87
3rd Hon, Jalin (10.24) 0:59.87 0:56.40 +0:03.47
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Szczedrin, Andrei (11.11) 0:45.84

April 25, 2015

4/25/2015  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 50
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 2:00.00 2:01.09 -0:01.09
2nd Quintero-Guan, Karl (8.36) 2:03.97 1:56.84 +0:07.13
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Caitlin (6.84) 0:36.66
2nd Ancker, Anna (5.51) 1:24.35 1:32.78 -0:08.43
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.56) 0:37.63 0:40.85 -0:03.22
2nd Kittle, Lucas (5.9) 0:44.00
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 0:26.66 0:27.09 -0:00.43
2nd Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:27.75 0:24.62 +0:03.13
3rd Menchaca, Keifer (7.78) 0:32.84 0:38.46 -0:05.62
4th Kwon, Ryan (7.31) 0:48.16
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.57) 0:29.35 0:31.32 -0:01.97
2nd Simpson, Colt (10.83) 0:36.56 0:36.38 +0:00.18
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (7.25) 2:06.97 2:16.78 -0:09.81
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 1:02.34 1:02.19 +0:00.15
2nd Piekarsa, Andrew (9.33) 1:05.09
3rd Quintero-Guan, Karl (8.36) 1:10.44 0:59.72 +0:10.72
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.59) 0:38.63 0:47.22 -0:08.59
2nd Zamora, Malena (4.58) 0:49.22 0:44.66 +0:04.56
3rd Yeung, Abbie (3.29) 0:53.96 0:54.75 -0:00.79
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Hailey (5.94) 0:35.32 0:35.50 -0:00.18
2nd Arun, Smera (5.99) 0:35.37 0:47.72 -0:12.35
3rd Byk, Caitlin (6.84) 0:37.94 0:39.16 -0:01.22
4th Herrington, Taylor (6.32) 0:45.91 0:36.50 +0:09.41
5th Chiou, Chloe (6.68) 0:48.31 0:49.00 -0:00.69
6th Bell, Sarah (6.12) 0:49.97
7th Ancker, Anna (5.51) 0:53.10 0:44.84 +0:08.26
8th Ruwan, Shiyana (6.32) 0:57.53 0:43.40 +0:14.13
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.56) 0:33.00 0:34.91 -0:01.91
2nd Zamora, Marcel (6.69) 0:35.75 0:36.40 -0:00.65
3rd Kittle, Lucas (5.9) 0:38.34 0:38.50 -0:00.16
4th Piekarsa, Bruce (6.49) 0:45.22
5th Yeung, Aidan (6.19) 1:04.34 1:10.25 -0:05.91
6th Po, Matthew (5.14) 1:19.81 1:41.03 -0:21.22
7th Maroto-Campos, Eduardo (5.94) 1:32.44 2:00.28 -0:27.84
8th McRobbie, Sean (5.19) 1:40.41 1:04.91 +0:35.50
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dahiyat, Sabrina (8.02) 0:34.34 0:38.03 -0:03.69
2nd Essmiller, Emiko (7.29) 0:37.25
3rd Rahimi, Audrey (8.1) 0:40.25
4th Chung, Allison (7.02) 0:52.22
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:26.34 0:24.00 +0:02.34
2nd Quintero-Guan, Sean (8.36) 0:27.63 0:27.88 -0:00.25
3rd Menchaca, Keifer (7.78) 0:35.28 0:40.15 -0:04.87
4th Paiz, De’Andre (8.07) 0:36.75 0:46.44 -0:09.69
5th Tanphanich, Noah (8.08) 0:42.12 0:40.72 +0:01.40
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Jesslyn (10.17) 0:23.60 2:08.09 -1:44.49
2nd Hoang, Lauren (10.31) 0:27.12 0:27.81 -0:00.69
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simons, Landon (9.18) 0:31.68 0:32.22 -0:00.54
2nd Wang, Joshua (9.57) 0:39.56 0:34.44 +0:05.12
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.59) 1:28.28 1:33.66 -0:05.38
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (5.9) 1:24.18 1:25.00 -0:00.82
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Caitlin (6.84) 1:20.97 1:34.15 -0:13.18
2nd Ruwan, Shiyana (6.32) 2:05.16 1:42.10 +0:23.06
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Marcel (6.69) 1:17.81 1:23.85 -0:06.04
2nd MacMillan, Reilly (7.25) 1:39.32 1:37.03 +0:02.29
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Poovakad, Mia (8.18) 1:04.13
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:55.34 0:54.00 +0:01.34
2nd Quintero-Guan, Sean (8.36) 1:02.69 0:59.59 +0:03.10
3rd Simons, Landon (9.18) 1:14.62 1:16.41 -0:01.79
4th Tanphanich, Noah (8.08) 1:29.66 1:23.09 +0:06.57
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ying, Rosalinda (12.07) 0:43.90 0:47.22 -0:03.32
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (10.83) 1:08.56 1:11.00 -0:02.44
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Malena (4.58) 1:20.62 1:15.75 +0:04.87
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Caitlin (6.84) 0:41.72 0:45.58 -0:03.86
2nd Herrington, Taylor (6.32) 0:43.84 0:44.00 -0:00.16
3rd Arun, Smera (5.99) 0:49.53 1:00.53 -0:11.00
4th Chiou, Chloe (6.68) 1:11.22 1:03.22 +0:08.00
5th Ancker, Anna (5.51) 1:42.50 1:38.54 +0:03.96
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.56) 0:41.44 0:41.00 +0:00.44
2nd Kittle, Lucas (5.9) 0:43.19 0:45.31 -0:02.12
3rd Zamora, Marcel (6.69) 1:06.12 1:01.72 +0:04.40
4th Maroto-Campos, Eduardo (5.94) 1:30.87 1:30.25 +0:00.62
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Zoe (7.08) 0:38.22 0:38.28 -0:00.06
2nd Dahiyat, Sabrina (8.02) 0:42.38 0:51.81 -0:09.43
3rd Essmiller, Emiko (7.29) 0:48.63
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 0:30.97 0:29.90 +0:01.07
2nd Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:34.56 0:31.50 +0:03.06
3rd Carney, Nolan (7.77) 0:36.06
4th Paiz, De’Andre (8.07) 0:36.28
5th Menchaca, Keifer (7.78) 0:37.22 0:42.00 -0:04.78
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Lauren (10.31) 0:36.84 0:34.90 +0:01.94
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.57) 0:35.75 0:32.62 +0:03.13
2nd Simpson, Colt (10.83) 0:36.82 0:38.75 -0:01.93
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (5.9) 1:37.44 1:45.65 -0:08.21
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Caitlin (6.84) 1:32.72
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menchaca, Keifer (7.78) 1:27.00 1:32.13 -0:05.13
2nd Kwon, Ryan (7.31) 2:07.35
3rd MacMillan, Reilly (7.25) 2:08.56 2:33.75 -0:25.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Poovakad, Mia (8.18) 1:20.41
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 1:06.34 1:07.28 -0:00.94
2nd Wang, Joshua (9.57) 1:16.03 1:12.94 +0:03.09
3rd Quintero-Guan, Karl (8.36) 1:21.53 1:11.78 +0:09.75
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ying, Rosalinda (12.07) 0:54.56 0:54.35 +0:00.21
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Piekarsa, Andrew (9.33) 2:02.19
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.59) 0:42.19 0:47.39 -0:05.20
2nd Zamora, Malena (4.58) 1:00.47 0:56.25 +0:04.22
3rd Yeung, Abbie (3.29) 1:01.09 0:53.94 +0:07.15
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Caitlin (6.84) 0:32.19 0:43.47 -0:11.28
2nd Arun, Smera (5.99) 0:35.87 1:16.78 -0:40.91
3rd Chiou, Chloe (6.68) 0:38.31 0:44.31 -0:06.00
4th Carney, Keira (5.6) 0:43.37
5th Ancker, Anna (5.51) 0:45.85 0:45.09 +0:00.76
6th kuo, kamryn (5.7) 0:52.40
7th Wang, Hailey (5.94) 0:57.22 0:50.25 +0:06.97
8th Ruwan, Shiyana (6.32) 1:06.72 1:00.12 +0:06.60
9th Yeung, Michelle (5.13) 1:09.81 1:06.44 +0:03.37
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.56) 0:32.53 0:35.87 -0:03.34
2nd Zamora, Marcel (6.69) 0:38.65 0:36.87 +0:01.78
3rd Piekarsa, Bruce (6.49) 0:44.50
4th Taylor, Aiden (6.15) 0:52.34
5th Po, Matthew (5.14) 1:29.59 1:30.72 -0:01.13
6th Yeung, Aidan (6.19) 1:36.97 1:11.41 +0:25.56
7th McRobbie, Sean (5.19) 1:37.94 1:38.12 -0:00.18
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dahiyat, Sabrina (8.02) 0:27.41 0:35.84 -0:08.43
2nd Rahimi, Audrey (8.1) 0:31.59
3rd Chiu, Zoe (7.08) 0:33.06 0:31.31 +0:01.75
4th Chung, Allison (7.02) 0:55.13
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 0:23.75 0:26.10 -0:02.35
2nd Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:23.97 0:25.31 -0:01.34
3rd Menchaca, Keifer (7.78) 0:28.65 0:31.38 -0:02.73
4th Paiz, De’Andre (8.07) 0:33.13 0:44.69 -0:11.56
5th Tanphanich, Noah (8.08) 0:45.03 0:38.79 +0:06.24
6th Karkafi, Jeremy (7.41) 1:14.16
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ying, Angela (10.09) 0:18.94 0:20.13 -0:01.19
2nd Hoang, Lauren (10.31) 0:23.56 0:23.84 -0:00.28
3rd Chen, Jesslyn (10.17) 0:25.69 0:23.32 +0:02.37
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chia, Thomas (10.88) 0:24.07
2nd Wang, Joshua (9.57) 0:31.47 0:27.18 +0:04.29
3rd Simons, Landon (9.18) 0:34.91 0:38.97 -0:04.06
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Byk, Cassidy (4.59) 1:36.31
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Zoe (7.08) 1:16.79 1:22.25 -0:05.46
2nd Byk, Caitlin (6.84) 1:28.54 1:29.58 -0:01.04
3rd Ruwan, Shiyana (6.32) 2:25.47 2:09.16 +0:16.31
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menchaca, Keifer (7.78) 1:07.75 1:10.28 -0:02.53
2nd Zamora, Marcel (6.69) 1:22.00 1:27.44 -0:05.44
3rd MacMillan, Reilly (7.25) 1:37.88 1:15.07 +0:22.81
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dahiyat, Sabrina (8.02) 1:07.41 1:18.00 -0:10.59
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.36) 0:55.22 0:53.56 +0:01.66
2nd Quintero-Guan, Karl (8.36) 0:55.53 0:50.59 +0:04.94
3rd Wang, Joshua (9.57) 1:11.97 1:10.52 +0:01.45
4th Paiz, De’Andre (8.07) 1:19.22 1:43.78 -0:24.56
5th Tanphanich, Noah (8.08) 2:01.97 1:35.03 +0:26.94
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ying, Rosalinda (12.07) 0:44.74 0:46.78 -0:02.04
2nd Goodridge, Magenta (11.21) 0:52.32
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (10.83) 1:01.22 1:01.28 -0:00.06
2nd Karkafi, Jonathan (11.73) 1:02.53

Turbo Swimmer of the Week

This week’s Turbo Swimmer of the Week is Vaughn. Vaughn is only 2 years old and is taking Semi-Private swimming lessons at Waterworks Aquatics in Highlands Ranch. Since Vaughn is such an outstanding swimmer, we thought it would be a great idea to get to know him a little better.

What do you want to be when you grow up? Batman

Who is your best friend and why? Daddy because he is awesome!

What is your favorite TV Show/Movie? Chuggington

Waht is your favorite food? Jelly Beans

What is your favorite color? Blue

If you had a superpower what would it be? Flying

If you were invisible for a day, what would you do? Play at the zoo with all of the animals

What is your favorite animal? Dinosaur

How long can you hold your breathe underwater? 5 seconds

What is your favorite part about waterworks Aquatics? Miss Jessie, Miss Tiffany, Mr. Luke, and Mr. Tim

Great job Vaughn and congratulations!! :)