ocpb12

Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded "Best Swim Classes in Orange County" by Parenting OC Magazine for the fifth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

March 14, 2015

3/14/2015  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 62
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.25) 2:09.44 2:01.09 +0:08.35
2nd Quintero-Guan, Karl (8.25) 2:10.44 1:56.84 +0:13.60
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yagura, Kaylin (9.27) 1:33.88 1:28.25 +0:05.63
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tutokey, Sophiekate (5.77) 0:40.13 0:32.00 +0:08.13
2nd Ancker, Anna (5.4) 1:32.78 1:38.44 -0:05.66
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shigemitsu, Kenji (5.95) 0:38.53 -
2nd Salarda, Ryan (6.45) 0:40.85 0:42.97 -0:02.12
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.54) 0:25.75 0:26.59 -0:00.84
2nd Zhou, Faith (7.83) 0:38.31 -
3rd Ji, Elizabeth (7.75) 0:39.91 0:34.56 +0:05.35
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:26.02 0:29.34 -0:03.32
2nd Jue, Devan (7.49) 0:34.06 0:30.00 +0:04.06
3rd Menchaca, Keifer (7.67) 0:38.46 0:38.47 -0:00.01
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.45) 0:31.32 0:32.53 -0:01.21
2nd Simpson, Colt (10.71) 0:36.38 0:39.19 -0:02.81
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yagura, Kaylin (9.27) 0:45.44 0:43.21 +0:02.23
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.25) 1:07.59 0:59.72 +0:07.87
2nd Quintero-Guan, Sean (8.25) 1:09.22 1:02.19 +0:07.03
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Malena (4.46) 0:49.44 0:44.66 +0:04.78
2nd Yeung, Abbie (3.18) 1:01.93 0:54.75 +0:07.18
3rd Figueroa, Charley (3.81) 1:23.97 1:23.81 +0:00.16
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Maximiliano (3.46) 1:27.50 -
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Herrington, Taylor (6.21) 0:36.50 0:40.88 -0:04.38
2nd Yeung, Rebecca (6.88) 0:40.72 -
3rd Baek, Deborah (5.77) 0:41.97 -
4th Ruwan, Shiyana (6.21) 0:43.40 0:55.50 -0:12.10
5th Ancker, Anna (5.4) 0:45.16 0:44.84 +0:00.32
6th Tam, Alison (5.17) 0:48.07 -
7th Chiou, Chloe (6.57) 0:49.00 0:56.69 -0:07.69
8th Press, Michaela (5.92) 0:49.44 0:46.28 +0:03.16
9th Yue, Karina (5.46) 0:49.78 0:54.09 -0:04.31
10th Kokozian, Ella (5.77) 0:56.59 -
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rincon, Max (6.43) 0:33.28 0:34.41 -0:01.13
2nd Shigemitsu, Kenji (5.95) 0:34.81 -
3rd Zamora, Marcel (6.58) 0:36.40 0:37.31 -0:00.91
4th Lo, Justin (5.89) 0:40.12 -
5th Rosales, Lucas (5.13) 0:40.41 0:34.41 +0:06.00
6th Perifel, Leo (5.74) 0:40.75 -
7th Salarda, Ryan (6.45) 0:43.12 0:34.91 +0:08.21
8th Hsu, Albert (5.14) 0:52.13 0:59.47 -0:07.34
9th Markovich, Jacob (5.54) 0:53.29 0:58.50 -0:05.21
10th Hwang, Aiden (6.25) 0:54.56 -
11th McRobbie, Sean (5.08) 1:08.81 1:04.91 +0:03.90
12th Yeung, Aidan (6.07) 1:11.78 1:10.25 +0:01.53
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Greenwald, Tallulah (8.3) 0:23.78 -
2nd Ji, Elizabeth (7.75) 0:28.72 0:25.85 +0:02.87
3rd Lo, Joycelyn (7.41) 0:29.07 0:33.63 -0:04.56
4th Burnett, Shelby (7.15) 0:32.22 0:35.66 -0:03.44
5th Zhou, Faith (7.83) 0:33.81 -
6th Dahiyat, Sabrina (7.9) 0:38.03 0:44.35 -0:06.32
7th Saad, Nour (7.52) 0:51.81 -
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:25.84 0:27.19 -0:01.35
2nd Jue, Devan (7.49) 0:28.63 0:27.13 +0:01.50
3rd Lu, Andre (7.01) 0:40.90 -
4th Menchaca, Keifer (7.67) 0:41.75 0:40.15 +0:01.60
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wen, Emily (10.25) 0:25.34 0:26.75 -0:01.41
2nd Amjadi, Parmida (9.6) 0:26.25 0:24.47 +0:01.78
3rd Perifel, Nola (9.02) 0:26.94 0:29.19 -0:02.25
4th Hoang, Lauren (10.19) 0:27.81 0:41.10 -0:13.29
5th Wang, Shannon (9.94) 0:28.40 -
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.45) 0:35.32 0:34.44 +0:00.88
2nd Simons, Landon (9.07) 0:35.69 0:32.22 +0:03.47
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tutokey, Sophiekate (5.77) 1:12.00 1:18.47 -0:06.47
2nd Chen, Allison (5.46) 1:28.03 -
3rd Zamora, Malena (4.46) 1:43.87 -
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rosales, Lucas (5.13) 1:23.04 1:27.37 -0:04.33
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (7.75) 1:06.28 1:06.75 -0:00.47
2nd Ruwan, Shiyana (6.21) 1:42.10 1:55.16 -0:13.06
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (7.49) 1:05.44 1:06.03 -0:00.59
2nd Rincon, Max (6.43) 1:17.69 -
3rd Zamora, Marcel (6.58) 1:23.85 1:24.97 -0:01.12
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yagura, Kaylin (9.27) 0:44.16 0:42.72 +0:01.44
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.25) 0:56.68 0:54.00 +0:02.68
2nd Quintero-Guan, Sean (8.25) 1:00.25 0:59.59 +0:00.66
3rd Sukwanto, Bradley (8.22) 1:06.15 1:13.47 -0:07.32
4th Simons, Landon (9.07) 1:16.41 1:16.75 -0:00.34
5th Alsarraf, Jake (8.82) 1:30.59 -
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (10.71) 1:13.56 1:11.00 +0:02.56
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Malena (4.46) 1:15.75 -
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Herrington, Taylor (6.21) 0:44.00 0:58.34 -0:14.34
2nd Yeung, Rebecca (6.88) 0:53.00 -
3rd Ao, Leslie (6.63) 0:53.71 -
4th Chiou, Chloe (6.57) 1:03.22 -
5th Ancker, Anna (5.4) 2:04.78 1:38.54 +0:26.24
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (6.45) 0:41.03 0:41.00 +0:00.03
2nd Perifel, Leo (5.74) 0:41.53 -
3rd Shigemitsu, Kenji (5.95) 0:44.22 -
4th Gomi, Takezo (6.55) 0:53.99 -
5th Zamora, Marcel (6.58) 1:01.72 1:05.59 -0:03.87
6th Skelton, Ellis (5.62) 1:45.09 -
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.54) 0:29.18 0:28.00 +0:01.18
2nd Kao, Aila (8.72) 0:31.78 0:34.00 -0:02.22
3rd Ji, Elizabeth (7.75) 0:40.32 0:38.75 +0:01.57
4th Zhou, Faith (7.83) 0:44.28 -
5th Burnett, Shelby (7.15) 0:44.53 -
6th Dahiyat, Sabrina (7.9) 0:51.81 -
7th Saad, Nour (7.52) 2:37.00 -
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:24.22 0:27.47 -0:03.25
2nd Jue, Devan (7.49) 0:37.50 0:36.60 +0:00.90
3rd Sukwanto, Bradley (8.22) 0:41.31 0:48.28 -0:06.97
4th Lu, Andre (7.01) 0:42.75 0:51.34 -0:08.59
5th Menchaca, Keifer (7.67) 0:43.88 0:42.00 +0:01.88
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perifel, Nola (9.02) 0:26.00 0:27.25 -0:01.25
2nd Hoang, Lauren (10.19) 0:34.90 1:03.00 -0:28.10
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.45) 0:32.62 0:33.31 -0:00.69
2nd Simpson, Colt (10.71) 0:38.75 0:40.65 -0:01.90
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tutokey, Sophiekate (5.77) 1:46.79 -
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:57.06 0:57.75 -0:00.69
2nd Lu, Andre (7.01) 1:30.60 -
3rd Menchaca, Keifer (7.67) 1:32.13 1:34.03 -0:01.90
4th Zamora, Marcel (6.58) 2:20.34 -
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.25) 1:09.63 1:07.28 +0:02.35
2nd Quintero-Guan, Karl (8.25) 1:14.18 1:11.78 +0:02.40
3rd Wang, Joshua (9.45) 1:14.88 1:12.94 +0:01.94
4th Alsarraf, Jake (8.82) 1:46.10 -
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wen, Emily (10.25) 0:54.81 0:58.09 -0:03.28
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yagura, Kaylin (9.27) 1:46.83 -
2nd Wen, Emily (10.25) 1:56.60 2:05.69 -0:09.09
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yagura, Kaylin (9.27) 1:34.00 1:28.90 +0:05.10
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Sean (8.25) 2:00.53 2:08.00 -0:07.47
2nd Quintero-Guan, Karl (8.25) 2:09.91 2:03.41 +0:06.50
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niendorf, Amelia (4.72) 0:49.38 0:56.25 -0:06.87
2nd Yeung, Abbie (3.18) 0:56.25 0:53.94 +0:02.31
3rd Zamora, Malena (4.46) 0:59.38 0:56.25 +0:03.13
4th Figueroa, Charley (3.81) 2:29.37 2:22.69 +0:06.68
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Maximiliano (3.46) 2:16.56 -
2nd Hwang, Kaileb (3.99) 2:34.15 -
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ao, Leslie (6.63) 0:33.34 -
2nd Chiou, Chloe (6.57) 0:44.31 0:54.00 -0:09.69
3rd Chen, Allison (5.46) 0:47.00 -
4th Ancker, Anna (5.4) 0:47.12 0:45.09 +0:02.03
5th Yue, Karina (5.46) 0:49.78 0:49.40 +0:00.38
6th Press, Michaela (5.92) 0:56.50 -
7th Baek, Deborah (5.77) 0:57.62 -
8th Ruwan, Shiyana (6.21) 1:01.87 1:00.12 +0:01.75
9th Tam, Alison (5.17) 1:07.06 -
10th Yeung, Michelle (5.01) 1:10.94 1:06.44 +0:04.50
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shigemitsu, Kenji (5.95) 0:33.00 -
2nd Salarda, Ryan (6.45) 0:35.87 0:38.19 -0:02.32
3rd Perifel, Leo (5.74) 0:38.81 0:39.87 -0:01.06
4th Zamora, Marcel (6.58) 0:39.07 0:36.87 +0:02.20
5th Rincon, Max (6.43) 0:39.18 0:42.78 -0:03.60
6th Gomi, Takezo (6.55) 0:40.81 -
7th Lo, Justin (5.89) 0:42.72 1:53.78 -1:11.06
8th Rosales, Lucas (5.13) 0:43.56 0:49.43 -0:05.87
9th Hsu, Albert (5.14) 0:55.04 1:02.09 -0:07.05
10th Skelton, Ellis (5.62) 0:59.34 1:16.53 -0:17.19
11th Yeung, Aidan (6.07) 1:11.41 1:26.09 -0:14.68
12th Hwang, Aiden (6.25) 1:12.38 -
13th Markovich, Jacob (5.54) 1:27.10 1:04.09 +0:23.01
14th McRobbie, Sean (5.08) 1:42.97 1:38.12 +0:04.85
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Greenwald, Tallulah (8.3) 0:21.97 -
2nd Kao, Aila (8.72) 0:24.82 0:24.00 +0:00.82
3rd Lo, Joycelyn (7.41) 0:27.19 0:33.31 -0:06.12
4th Ji, Elizabeth (7.75) 0:28.06 0:26.25 +0:01.81
5th Burnett, Shelby (7.15) 0:36.90 0:37.13 -0:00.23
6th White, Seremein (7.28) 0:47.10 -
7th Saad, Nour (7.52) 1:06.44 -
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:25.87 0:24.35 +0:01.52
2nd Jue, Devan (7.49) 0:27.81 0:28.22 -0:00.41
3rd Sukwanto, Bradley (8.22) 0:31.16 0:33.19 -0:02.03
4th Lu, Andre (7.01) 0:31.57 0:36.75 -0:05.18
5th Menchaca, Keifer (7.67) 0:36.93 0:31.38 +0:05.55
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Lauren (10.19) 0:23.84 0:27.50 -0:03.66
2nd Wen, Emily (10.25) 0:23.97 0:24.00 -0:00.03
3rd Perifel, Nola (9.02) 0:24.34 0:26.63 -0:02.29
4th Amjadi, Parmida (9.6) 0:25.19 0:24.13 +0:01.06
5th Wang, Shannon (9.94) 0:27.81 -
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (9.45) 0:27.18 0:29.50 -0:02.32
2nd Simons, Landon (9.07) 0:42.68 0:38.97 +0:03.71
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tutokey, Sophiekate (5.77) 1:11.71 1:09.25 +0:02.46
2nd Zamora, Malena (4.46) 2:30.84 -
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhou, Faith (7.83) 1:17.68 -
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (7.3) 0:54.00 0:55.05 -0:01.05
2nd Jue, Devan (7.49) 1:11.00 1:07.41 +0:03.59
3rd Lu, Andre (7.01) 1:14.31 -
4th Menchaca, Keifer (7.67) 1:15.31 1:10.28 +0:05.03
5th Zamora, Marcel (6.58) 1:27.44 1:35.28 -0:07.84
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (8.54) 0:52.63 0:53.07 -0:00.44
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quintero-Guan, Karl (8.25) 0:50.59 0:54.00 -0:03.41
2nd Quintero-Guan, Sean (8.25) 0:56.34 0:53.56 +0:02.78
3rd Alsarraf, Jake (8.82) 0:58.63 -
4th Wang, Joshua (9.45) 1:12.75 1:10.52 +0:02.23
5th Sukwanto, Bradley (8.22) 1:13.66 1:25.00 -0:11.34
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (10.71) 1:01.28 1:07.66 -0:06.38

March 14, 2015

3/14/2015  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 54
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 2:03.72 1:56.28 +0:07.44
2nd Bungert, Isabella (6.78) 2:59.65 2:50.91 +0:08.74
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kearney, Cameron (6.7) 3:11.22 -
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Farr, Sophia (8.3) 2:01.44 2:09.26 -0:07.82
2nd Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 2:27.75 -
3rd Mclain, Keira (7.66) 2:28.56 -
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoyle, Cole (10.36) 2:19.37 -
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:25.25 0:25.34 -0:00.09
2nd Bungert, Isabella (6.78) 0:41.88 0:40.84 +0:01.04
3rd Kieran, Camilla (5.34) 1:08.12 -
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Heidt, Keaton (6.86) 0:37.10 0:45.70 -0:08.60
3rd Kearney, Cameron (6.7) 0:45.62 0:35.66 +0:09.96
4th Quinones, Oliver (5.47) 0:47.40 -
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Farr, Sophia (8.3) 0:23.07 0:24.41 -0:01.34
2nd Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 0:26.62 0:29.50 -0:02.88
3rd Bernheim, Athena (8.36) 0:29.37 -
4th Mclain, Keira (7.66) 0:37.90 0:35.97 +0:01.93
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fairclough, Ethan (8.84) 0:33.22 0:32.22 +0:01.00
2nd Wong, Ethan (8.39) 0:34.38 -
3rd Mariadasan, Regis (8.36) 0:37.38 0:38.29 -0:00.91
4th Duff, Martin (7) 0:40.79 0:38.15 +0:02.64
5th Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 0:42.03 0:43.00 -0:00.97
6th Nguyen, Connor (7.32) 1:15.87 -
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aquino, Ava (9.04) 0:25.94 0:31.59 -0:05.65
2nd Tamhankar, Shravani (9.55) 0:36.93 -
3rd Liang, Michelle (9.22) 0:44.97 -
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 0:26.63 -
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Heidt, Keaton (6.86) 1:31.91 -
2nd Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 1:39.37 1:37.50 +0:01.87
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernheim, Athena (8.36) 0:51.75 -
2nd Farr, Sophia (8.3) 0:59.90 1:02.03 -0:02.13
3rd Aquino, Ava (9.04) 1:03.16 1:10.97 -0:07.81
4th Conti, Teagan (8.09) 1:03.56 -
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 1:04.94 -
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dubrish, Raelyn (4.47) 0:40.37 0:43.93 -0:03.56
2nd Linn, Everleigh (4.85) 0:57.94 -
3rd Duff, Allison (4.63) 0:58.06 1:14.09 -0:16.03
4th Aquino, Emily (4.05) 1:07.43 1:54.90 -0:47.47
5th Wong, Abby (3.94) 1:27.06 -
6th Kearney, Collin (3.9) 1:37.41 2:02.53 -0:25.12
7th Guzman, Ella (3.56) 1:48.59 1:12.92 +0:35.67
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Woods, William (4.69) 0:54.69 0:49.13 +0:05.56
2nd Kearney, Casey (3.9) 1:18.63 -
3rd Heidt, Jonah (4.99) 1:23.22 -
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:25.37 0:25.03 +0:00.34
2nd Bungert, Isabella (6.78) 0:32.12 0:32.28 -0:00.16
3rd Kieran, Camilla (5.34) 0:38.57 0:45.09 -0:06.52
4th Wong, Olivia (6.43) 0:42.47 0:46.78 -0:04.31
5th Mariadasan, Reni (5.6) 0:43.75 0:37.85 +0:05.90
6th Griffith, Reagan (5.22) 0:49.71 0:45.00 +0:04.71
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.47) 0:33.69 0:43.72 -0:10.03
2nd Kearney, Cameron (6.7) 0:36.53 0:36.25 +0:00.28
3rd Park, Andy (6.42) 0:36.88 -
4th Heidt, Keaton (6.86) 0:37.47 0:29.00 +0:08.47
5th Hurt, Cooper (6.48) 0:37.57 0:34.91 +0:02.66
6th Christman, Gatlin (6.57) 0:37.78 -
7th Gaines, Lyle (6.55) 0:38.21 0:41.60 -0:03.39
8th Raju, Aarush (6.69) 0:39.84 -
9th Gates, Maxwell (5.74) 1:02.62 0:59.94 +0:02.68
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernheim, Athena (8.36) 0:24.34 0:33.56 -0:09.22
2nd Conti, Teagan (8.09) 0:25.98 0:25.47 +0:00.51
3rd Farr, Sophia (8.3) 0:26.12 0:25.28 +0:00.84
4th Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 0:27.05 0:24.50 +0:02.55
5th Mclain, Keira (7.66) 0:27.53 0:27.31 +0:00.22
6th Seki, Malia (8.55) 0:29.71 0:28.00 +0:01.71
7th Rojas, Vianey (8.98) 0:30.18 0:30.43 -0:00.25
8th Tamhankar, Simran (7.6) 0:34.59 0:43.06 -0:08.47
9th Wallace, Kayla (7.71) 0:36.72 -
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Duff, Martin (7) 0:30.88 0:26.28 +0:04.60
2nd Hurt, Parker (7.91) 0:30.97 0:29.31 +0:01.66
3rd Fairclough, Ethan (8.84) 0:31.50 0:31.85 -0:00.35
4th Wong, Ethan (8.39) 0:32.00 0:34.75 -0:02.75
5th Eckel, Ken (8.42) 0:32.22 0:28.10 +0:04.12
6th Mariadasan, Regis (8.36) 0:33.53 0:35.40 -0:01.87
7th Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 0:33.81 0:30.53 +0:03.28
8th Nguyen, Connor (7.32) 0:44.46 -
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tamhankar, Shravani (9.55) 0:38.44 -
2nd Liang, Michelle (9.22) 0:43.53 -
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoyle, Cole (10.36) 0:24.40 0:23.09 +0:01.31
2nd Decuba, Isaiah (9.82) 0:24.59 0:30.94 -0:06.35
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:56.59 0:55.60 +0:00.99
2nd Kieran, Camilla (5.34) 1:25.81 -
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bungert, Isabella (6.78) 1:13.90 1:15.06 -0:01.16
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Francis, Taylor (7.77) 1:00.81 -
2nd Duff, Martin (7) 1:05.50 0:58.27 +0:07.23
3rd Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 1:17.06 1:10.96 +0:06.10
4th Heidt, Keaton (6.86) 1:28.66 1:11.41 +0:17.25
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernheim, Athena (8.36) 0:53.97 -
2nd Farr, Sophia (8.3) 0:54.37 0:59.69 -0:05.32
3rd Conti, Teagan (8.09) 0:59.84 0:57.47 +0:02.37
4th Rojas, Vianey (8.98) 1:01.43 -
5th Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 1:01.44 0:53.42 +0:08.02
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 0:56.09 -
2nd Mariadasan, Regis (8.36) 1:11.91 1:21.63 -0:09.72
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Conti, Teagan (8.09) 2:03.03 2:01.00 +0:02.03
2nd Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 2:06.47 -
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Duff, Martin (7) 2:18.32 -
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:32.97 0:30.22 +0:02.75
2nd Bungert, Isabella (6.78) 0:51.28 0:42.00 +0:09.28
3rd Kieran, Camilla (5.34) 1:41.97 1:34.91 +0:07.06
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Cooper (6.48) 0:53.50 0:49.37 +0:04.13
2nd Gaines, Lyle (6.55) 0:53.63 1:06.07 -0:12.44
3rd Kearney, Cameron (6.7) 0:55.13 -
4th Francis, Caden (5.67) 1:12.16 0:58.34 +0:13.82
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernheim, Athena (8.36) 0:29.66 0:34.29 -0:04.63
2nd Farr, Sophia (8.3) 0:31.81 0:31.78 +0:00.03
3rd Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 0:35.03 0:30.81 +0:04.22
4th Mclain, Keira (7.66) 0:35.37 0:39.40 -0:04.03
5th Wallace, Aubrey (7.71) 0:44.44 -
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fairclough, Ethan (8.84) 0:34.94 0:37.44 -0:02.50
2nd Francis, Taylor (7.77) 0:35.00 0:29.61 +0:05.39
3rd Mariadasan, Regis (8.36) 0:35.66 0:39.15 -0:03.49
4th Duff, Martin (7) 0:43.78 0:47.54 -0:03.76
5th Hurt, Parker (7.91) 0:44.13 0:35.06 +0:09.07
6th Wong, Ethan (8.39) 0:45.69 0:55.00 -0:09.31
7th Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 0:46.34 0:46.00 +0:00.34
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aquino, Ava (9.04) 0:33.38 0:34.16 -0:00.78
2nd Liang, Michelle (9.22) 0:36.57 -
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 0:29.10 0:33.60 -0:04.50
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 1:09.19 1:07.14 +0:02.05
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mclain, Keira (7.66) 1:19.47 1:20.09 -0:00.62
2nd Bungert, Isabella (6.78) 1:46.28 1:38.53 +0:07.75
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 1:38.66 1:44.84 -0:06.18
2nd Gaines, Lyle (6.55) 1:48.31 2:45.69 -0:57.38
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernheim, Athena (8.36) 1:04.75 -
2nd Farr, Sophia (8.3) 1:05.06 1:09.07 -0:04.01
3rd Aquino, Ava (9.04) 1:08.22 1:16.91 -0:08.69
4th Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 1:15.35 1:08.90 +0:06.45
5th Conti, Teagan (8.09) 1:19.78 -
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 1:04.94 -
2nd Eckel, Ken (8.42) 1:05.59 -
3rd Mariadasan, Regis (8.36) 1:17.75 1:26.47 -0:08.72
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fairclough, Carter (11.02) 1:43.94 1:43.43 +0:00.51
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 2:42.88 2:35.25 +0:07.63
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Farr, Sophia (8.3) 1:58.41 2:06.69 -0:08.28
2nd Conti, Teagan (8.09) 2:02.78 2:08.39 -0:05.61
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Duff, Martin (7) 2:40.56 -
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Linn, Everleigh (4.85) 0:54.75 -
2nd Dubrish, Raelyn (4.47) 0:57.18 0:52.47 +0:04.71
3rd Duff, Allison (4.63) 1:00.84 1:11.57 -0:10.73
4th Aquino, Emily (4.05) 1:07.66 1:16.69 -0:09.03
5th Kearney, Collin (3.9) 1:40.50 -
6th Wong, Abby (3.94) 2:03.69 -
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Woods, William (4.69) 0:47.13 1:03.08 -0:15.95
2nd Kearney, Casey (3.9) 1:18.44 1:17.64 +0:00.80
3rd Heidt, Jonah (4.99) 1:35.40 -
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:24.25 0:23.08 +0:01.17
2nd Bungert, Isabella (6.78) 0:32.15 0:32.59 -0:00.44
3rd Rauch, Mckenna (6.05) 0:36.75 -
4th Wong, Olivia (6.43) 0:42.60 0:55.25 -0:12.65
5th Mariadasan, Reni (5.6) 0:46.90 0:46.91 -0:00.01
6th Kieran, Camilla (5.34) 0:47.66 0:45.94 +0:01.72
7th Griffith, Reagan (5.22) 0:55.46 0:51.54 +0:03.92
8th Boyle, Evelyn (5.06) 1:10.04 -
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.47) 0:31.72 0:41.40 -0:09.68
2nd Kearney, Cameron (6.7) 0:32.00 0:32.31 -0:00.31
3rd Heidt, Keaton (6.86) 0:33.97 0:27.91 +0:06.06
4th Francis, Caden (5.67) 0:38.72 0:38.34 +0:00.38
5th Gaines, Lyle (6.55) 0:39.13 0:53.03 -0:13.90
6th Park, Andy (6.42) 0:41.75 -
7th Raju, Aarush (6.69) 0:46.31 -
8th Hurt, Cooper (6.48) 0:49.31 0:42.67 +0:06.64
9th Gates, Maxwell (5.74) 0:52.35 0:37.95 +0:14.40
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Farr, Sophia (8.3) 0:21.65 0:21.78 -0:00.13
2nd Bernheim, Athena (8.36) 0:22.75 0:28.75 -0:06.00
3rd Nagorniuk, Anastasiya (8.07) 0:24.75 0:23.53 +0:01.22
4th Wallace, Aubrey (7.71) 0:25.22 -
5th Conti, Teagan (8.09) 0:25.25 0:24.66 +0:00.59
6th Tamhankar, Simran (7.6) 0:30.19 -
7th Mclain, Keira (7.66) 0:31.57 0:24.12 +0:07.45
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Francis, Taylor (7.77) 0:24.25 0:24.15 +0:00.10
2nd Fairclough, Ethan (8.84) 0:24.56 0:25.81 -0:01.25
3rd Mariadasan, Regis (8.36) 0:29.09 0:27.43 +0:01.66
4th Duff, Martin (7) 0:30.37 0:27.54 +0:02.83
5th Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 0:36.91 0:33.59 +0:03.32
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aquino, Ava (9.04) 0:24.63 0:28.57 -0:03.94
2nd Tamhankar, Shravani (9.55) 0:24.72 0:28.19 -0:03.47
3rd Liang, Michelle (9.22) 0:40.97 -
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 0:21.78 0:24.53 -0:02.75
2nd Diaz, Isaac (10.23) 0:22.97 -
3rd Hoyle, Cole (10.36) 0:25.78 0:22.90 +0:02.88
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.75) 0:52.85 0:53.97 -0:01.12
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (5.47) 0:19.21 -
2nd Francis, Caden (5.67) 1:18.84 1:18.78 +0:00.06
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mclain, Keira (7.66) 1:07.72 0:56.41 +0:11.31
2nd Bungert, Isabella (6.78) 1:16.72 1:16.93 -0:00.21
3rd Tamhankar, Simran (7.6) 1:49.40 -
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Francis, Taylor (7.77) 0:54.28 0:53.06 +0:01.22
2nd Duff, Martin (7) 1:10.35 1:13.28 -0:02.93
3rd Gopalakrishnan, Gokul (7.44) 1:17.10 1:21.47 -0:04.37
4th Gaines, Lyle (6.55) 1:17.63 2:04.04 -0:46.41
5th Heidt, Keaton (6.86) 1:17.69 1:07.60 +0:10.09
6th Nguyen, Connor (7.32) 1:31.63 -
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Farr, Sophia (8.3) 0:49.41 0:51.97 -0:02.56
2nd Bernheim, Athena (8.36) 0:52.41 -
3rd Conti, Teagan (8.09) 0:57.38 1:00.79 -0:03.41
4th Tamhankar, Shravani (9.55) 1:08.03 -
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Decuba, Isaiah (9.82) 0:47.22 -
2nd Wong, Ethan (8.39) 1:12.25 1:25.47 -0:13.22
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Diaz, Isaac (10.23) 0:50.00 -
2nd Fairclough, Carter (11.02) 1:12.96 1:21.66 -0:08.70

March 14, 2015

3/14/2015  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 51
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Artacho, Hailey (8.02) 2:38.34 -
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hristodorescu, Stefan (8.77) 2:53.72 -
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.52) 1:59.21 2:02.53 -0:03.32
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.23) 1:54.54 -
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Weng, Magnus (6.53) 0:34.90 0:39.50 -0:04.60
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sklyar, Anna (8.82) 0:30.50 -
2nd Florendo, Mia (8.79) 0:34.34 0:31.59 +0:02.75
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (8.25) 0:43.31 -
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Angela (10.37) 0:32.75 -
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.52) 1:00.79 1:00.32 +0:00.47
2nd Artacho, Hailey (8.02) 1:17.00 1:04.69 +0:12.31
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hristodorescu, Stefan (8.77) 1:26.50 -
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kelly, Fiona (4.86) 1:08.00 -
2nd Yang, Karis (4.24) 1:25.50 -
3rd Mendel, Kyra (3.04) 1:58.04 -
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.62) 0:42.00 0:45.59 -0:03.59
2nd Wang, Nolan (4.81) 0:59.87 -
3rd Scott, Brady (4.2) 1:15.00 1:54.00 -0:39.00
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sklyar, Julie (6.14) 0:33.69 -
2nd Hubert, Elise (5.18) 0:44.37 0:56.93 -0:12.56
3rd Nicholson, Camille (5.36) 0:52.06 0:48.16 +0:03.90
4th Hall, Piper (6.81) 0:52.81 -
5th Chakravarthy, Pallavi (6.26) 1:00.00 1:04.31 -0:04.31
6th Sullivan, Elana (6.81) 1:03.37 -
7th Bulycz, Mila (5.33) 1:03.59 1:23.63 -0:20.04
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pinschmidt, Aiden (6.78) 0:31.60 0:34.57 -0:02.97
2nd Weng, Magnus (6.53) 0:33.94 0:34.00 -0:00.06
3rd Fific, Aaron (5.7) 0:34.78 -
4th Nekrestyanov, Maxim (5.07) 0:43.06 0:45.97 -0:02.91
5th Keene, Blake (5.02) 0:57.10 -
6th Crisan, Leon (5.41) 0:59.00 -
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (7.15) 0:26.15 -
2nd Mantyla, Rachel (8.33) 0:26.53 0:28.00 -0:01.47
3rd Sklyar, Anna (8.82) 0:27.53 -
4th Florendo, Mia (8.79) 0:28.87 0:25.12 +0:03.75
5th Tan, Nathalie (7.23) 0:38.91 0:35.94 +0:02.97
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
n/a Gonzales, Jon (7.59) n/a 0:54.22 -0:53.73
1st Patel, Anish (8.25) 0:36.62 0:33.90 +0:02.72
2nd Huang, Robert (7.01) 0:36.69 0:39.25 -0:02.56
3rd Raymond, Logan (7.72) 0:39.68 -
4th Praveen, Arnav (7.94) 0:40.79 -
5th Gonzales, Benjamin (7.59) 0:53.15 -
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Sydney (9.02) 0:27.31 -
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Artacho, Maverick (9.4) 0:36.78 -
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (5.07) 1:29.62 1:34.63 -0:05.01
2nd Baylon II, Walter (4.62) 1:31.09 1:45.09 -0:14.00
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bulycz, Marina (7.23) 1:11.19 1:24.69 -0:13.50
2nd Crisan, Zoey (7.61) 1:17.69 -
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Florendo, Mia (8.79) 0:57.38 0:57.28 +0:00.10
2nd Albuz, Olivia (9.52) 1:00.37 1:01.03 -0:00.66
3rd Artacho, Hailey (8.02) 2:41.13 1:18.00 +1:23.13
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hristodorescu, Stefan (8.77) 1:20.28 -
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.23) 0:54.97 0:52.56 +0:02.41
2nd Tran, Justin (11.56) 1:16.56 -
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.62) 1:05.68 1:19.00 -0:13.32
2nd Raymond, Ashton (4.87) 1:52.32 -
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chakravarthy, Pallavi (6.26) 1:37.12 -
2nd Nicholson, Camille (5.36) 1:41.16 -
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pinschmidt, Aiden (6.78) 0:47.34 0:55.06 -0:07.72
2nd Fific, Aaron (5.7) 0:51.85 -
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sklyar, Anna (8.82) 0:34.78 -
2nd Tan, Nathalie (7.23) 0:41.56 0:46.00 -0:04.44
3rd Spicknall, Ashlie (7.15) 0:43.66 -
4th Florendo, Mia (8.79) 0:47.94 0:43.31 +0:04.63
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Raymond, Logan (7.72) 0:35.47 0:47.88 -0:12.41
2nd Mantyla, Jake (8.33) 0:36.47 -
3rd Patel, Anish (8.25) 0:52.47 0:53.00 -0:00.53
4th Huang, Robert (7.01) 0:53.90 1:02.81 -0:08.91
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Sydney (9.02) 0:35.03 -
2nd Chan, Angela (10.37) 0:46.35 0:40.90 +0:05.45
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Weng, Magnus (6.53) 1:15.84 -
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.52) 1:08.69 1:05.69 +0:03.00
2nd Artacho, Hailey (8.02) 1:18.16 1:20.21 -0:02.05
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hristodorescu, Stefan (8.77) 1:46.22 -
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.23) 0:55.07 0:54.84 +0:00.23
2nd Tran, Justin (11.56) 0:57.13 0:58.18 -0:01.05
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yang, Karis (4.24) 1:15.28 -
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (4.62) 0:52.81 0:41.97 +0:10.84
2nd Wong, Jackson (4.78) 1:05.43 -
3rd Wang, Nolan (4.81) 1:06.35 -
4th Scott, Brady (4.2) 2:36.66 -
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nicholson, Camille (5.36) 1:00.63 1:00.68 -0:00.05
2nd Sullivan, Elana (6.81) 1:07.31 -
3rd Chakravarthy, Pallavi (6.26) 1:18.46 1:03.94 +0:14.52
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pinschmidt, Aiden (6.78) 0:34.81 0:33.87 +0:00.94
2nd Fific, Aaron (5.7) 0:37.06 0:41.50 -0:04.44
3rd Ahn, Nathan (6.88) 0:39.37 -
4th Nekrestyanov, Maxim (5.07) 0:45.15 0:52.25 -0:07.10
5th Flores, Edgar (5.74) 0:51.81 1:10.00 -0:18.19
6th Crisan, Leon (5.41) 1:06.88 -
7th Keene, Blake (5.02) 1:22.06 -
8th Deng, Andes (5.47) 1:33.51 -
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sklyar, Anna (8.82) 0:21.87 -
2nd Florendo, Mia (8.79) 0:23.32 0:24.00 -0:00.68
3rd gangadharan, Sunayna (7.99) 0:27.19 -
4th Spicknall, Ashlie (7.15) 0:27.25 -
5th Wong, Gabrielle (7.56) 0:28.59 0:37.40 -0:08.81
6th Du preez, Bianca (7.13) 0:28.79 -
7th Mantyla, Rachel (8.33) 0:30.59 0:30.81 -0:00.22
8th Tan, Nathalie (7.23) 0:34.57 0:32.53 +0:02.04
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mantyla, Jake (8.33) 0:32.07 0:32.19 -0:00.12
2nd Raymond, Logan (7.72) 0:33.34 0:43.12 -0:09.78
3rd Patel, Anish (8.25) 0:38.50 0:44.68 -0:06.18
4th Praveen, Arnav (7.94) 0:44.60 -
5th Huang, Robert (7.01) 0:46.41 0:48.69 -0:02.28
6th Gonzales, Jon (7.59) 0:50.91 0:53.78 -0:02.87
7th Gonzales, Benjamin (7.59) 0:52.57 -
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Sydney (9.02) 0:25.09 -
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Artacho, Maverick (9.4) 0:38.56 -
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (5.07) 1:43.43 1:43.00 +0:00.43
2nd Baylon II, Walter (4.62) 2:07.90 1:47.50 +0:20.40
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crisan, Zoey (7.61) 1:23.50 -
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Weng, Magnus (6.53) 1:17.81 -
2nd Pinschmidt, Aiden (6.78) 1:18.03 1:18.50 -0:00.47
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albuz, Olivia (9.52) 0:49.03 0:49.60 -0:00.57
2nd Florendo, Mia (8.79) 0:53.37 1:00.75 -0:07.38
3rd Tran, Sydney (9.02) 1:01.28 1:07.57 -0:06.29
4th Artacho, Hailey (8.02) 1:06.22 1:14.97 -0:08.75
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Artacho, Maverick (9.4) 1:05.87 1:09.29 -0:03.42
2nd Hristodorescu, Stefan (8.77) 1:42.01 -
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Angela (10.37) 1:04.50 -
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi Xuan (12.23) 0:51.83 0:43.60 +0:08.23
2nd Tran, Justin (11.56) 0:59.44 0:55.34 +0:04.10

March 21, 2015

3/21/2015  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 62
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 2:00.43 1:56.28 +0:04.15
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 2:09.46 2:02.34 +0:07.12
3rd Mandel, Lexi (6.61) 2:24.14 2:32.06 -0:07.92
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Evan (6.49) 2:16.14 2:05.72 +0:10.42
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 1:45.38 1:45.27 +0:00.11
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (8.3) 2:22.14 2:27.08 -0:04.94
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 1:39.35 1:37.62 +0:01.73
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tsao, Jeremy (9.21) 2:06.52 2:05.47 +0:01.05
================================================================================
Event #10  Boys  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tanner (4.24) 0:57.88 1:24.72 -0:26.84
2nd Chiang, Matthew (4.85) 1:09.78 0:53.19 +0:16.59
3rd Salazar, Cadel (4.15) 1:46.16 1:31.57 +0:14.59
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 0:26.59 0:25.25 +0:01.34
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 0:28.75 0:25.19 +0:03.56
3rd Harlan, Audrey (6.92) 0:31.34 0:30.85 +0:00.49
4th Fann, Rykyn (6.63) 0:32.58 0:30.44 +0:02.14
5th Mandel, Lexi (6.61) 0:35.44 0:34.13 +0:01.31
6th Navas, Lillian (5.25) 0:50.09 0:52.63 -0:02.54
7th Kambal, Sanvi (5.39) 0:59.22 0:57.64 +0:01.58
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.89) 0:28.70 0:27.00 +0:01.70
2nd Tanaka, Evan (6.49) 0:31.39 0:32.08 -0:00.69
3rd Tang, Jayden (5.92) 0:39.28 1:03.71 -0:24.43
4th Wang, Eric (5.75) 0:43.21 0:50.14 -0:06.93
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:20.63 0:21.26 -0:00.63
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:24.66 0:24.89 -0:00.23
3rd Truong, Remi (7.48) 0:29.22 0:26.50 +0:02.72
4th Boado, Felisa (7.49) 0:44.51 0:40.96 +0:03.55
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (7.22) 0:22.90 0:27.57 -0:04.67
2nd Holguin, Kyle (8.3) 0:24.56 0:24.78 -0:00.22
3rd Cheung, Ethan (8.53) 0:35.28 0:30.45 +0:04.83
4th Hon, James (7.73) 0:39.32 -
5th Chand, Moses (8.36) 0:47.50 -
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choi, Hannah (10.27) 0:19.33 -
2nd Yee, Madeleine (10.66) 0:20.78 0:18.70 +0:02.08
3rd Hon, Jalin (10.14) 0:40.70 -
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:17.17 0:16.38 +0:00.79
2nd Call, Cooper (10.84) 0:21.19 0:23.14 -0:01.95
3rd Boado, Justin (9) 0:26.83 0:25.97 +0:00.86
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (7.48) 1:18.91 1:09.32 +0:09.59
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:50.53 0:54.91 -0:04.38
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:55.52 0:59.31 -0:03.79
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:40.72 0:38.14 +0:02.58
2nd Tsao, Jeremy (9.21) 1:02.25 1:02.65 -0:00.40
3rd Boado, Justin (9) 1:03.28 0:58.59 +0:04.69
4th Holguin, Kyle (8.3) 1:16.44 1:07.81 +0:08.63
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 0:49.53 0:47.08 +0:02.45
2nd Hon, Jalin (10.14) 1:15.46 -
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matutes, Nancy (4.58) 0:49.21 0:41.34 +0:07.87
2nd Sabbagh, Isha (4.27) 1:04.89 -
3rd Ko, Abby (3.74) 1:21.75 -
4th Robles, Amy (3.27) 1:23.96 0:52.95 +0:31.01
5th Nguyen, Sophia (3.9) 1:28.43 -
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.85) 0:54.10 0:51.51 +0:02.59
2nd Nguyen, Tanner (4.24) 1:01.47 0:48.96 +0:12.51
3rd Salazar, Cadel (4.15) 1:03.28 0:47.69 +0:15.59
4th Mckeown, James (4.65) 1:13.12 1:08.13 +0:04.99
5th Pla, Patrick (4.96) 1:19.59 1:11.22 +0:08.37
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 0:26.66 0:25.03 +0:01.63
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 0:26.96 0:24.26 +0:02.70
3rd Fann, Rykyn (6.63) 0:27.71 0:27.21 +0:00.50
4th Mandel, Lexi (6.61) 0:30.82 0:33.47 -0:02.65
5th Harlan, Audrey (6.92) 0:31.84 0:30.06 +0:01.78
6th Belardes, Ysabella (6.42) 0:40.12 -
7th Navas, Lillian (5.25) 0:42.31 0:43.47 -0:01.16
8th Graff, Regan (5.45) 0:44.51 0:42.08 +0:02.43
9th Patel, Sariya (5.26) 0:49.01 0:39.00 +0:10.01
10th Kambal, Sanvi (5.39) 0:51.76 0:41.41 +0:10.35
11th Stanisai, Gwyneth (5.18) 0:52.84 0:38.12 +0:14.72
12th Belardes, Alexis (6.42) 1:11.63 -
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.89) 0:26.19 0:25.01 +0:01.18
2nd Tanaka, Evan (6.49) 0:26.52 0:28.44 -0:01.92
3rd Tang, Jayden (5.92) 0:36.52 0:46.40 -0:09.88
4th Pla, Daniel (6.9) 0:37.25 0:36.45 +0:00.80
5th Chen, Benjamin (6.58) 0:42.62 0:41.34 +0:01.28
6th Burch, Henry (6.37) 0:43.16 0:43.95 -0:00.79
7th Wang, Eric (5.75) 0:46.41 0:40.56 +0:05.85
8th Pfeiffer, Ryan (6.07) 0:51.81 0:51.58 +0:00.23
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:24.03 0:23.55 +0:00.48
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:28.21 0:27.01 +0:01.20
3rd Patel, Sabina (7.28) 0:28.40 0:26.44 +0:01.96
4th Boado, Felisa (7.49) 0:35.21 0:33.82 +0:01.39
5th Tuteja, Aiyana (7.58) 0:37.13 0:40.34 -0:03.21
6th Chen, Mia (7.48) 0:48.00 0:36.71 +0:11.29
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (7.22) 0:29.26 0:27.33 +0:01.93
2nd Holguin, Kyle (8.3) 0:29.71 0:30.27 -0:00.56
3rd Miura, Nami (7.22) 0:30.06 -
4th Cheung, Ethan (8.53) 0:38.32 0:30.75 +0:07.57
5th Hon, James (7.73) 0:47.53 -
6th Badari, Ayush (7.49) 0:47.70 0:48.50 -0:00.80
7th Chand, Moses (8.36) 0:57.69 -
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 0:20.71 0:22.07 -0:01.36
2nd Choi, Hannah (10.27) 0:21.81 0:21.93 -0:00.12
3rd Sokolov, Victoria (10.08) 0:27.18 -
4th Panda, Celina (9.93) 0:36.02 0:35.45 +0:00.57
5th Badari, Ananya (9.88) 0:37.65 0:43.58 -0:05.93
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:18.93 0:19.08 -0:00.15
2nd Call, Cooper (10.84) 0:23.82 0:22.66 +0:01.16
3rd Boado, Justin (9) 0:28.97 0:27.83 +0:01.14
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 0:55.44 0:55.60 -0:00.16
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Eric (5.75) 1:28.40 1:30.77 -0:02.37
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 0:56.31 0:55.34 +0:00.97
2nd Harlan, Audrey (6.92) 1:00.09 1:04.63 -0:04.54
3rd Fann, Rykyn (6.63) 1:02.31 1:02.69 -0:00.38
4th Mandel, Lexi (6.61) 1:05.81 1:03.21 +0:02.60
5th Patel, Sabina (7.28) 1:10.88 0:59.63 +0:11.25
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Evan (6.49) 0:57.34 1:07.76 -0:10.42
2nd Nguyen, Tayvin (6.89) 0:58.26 0:59.14 -0:00.88
3rd Pai, Nikhil (7.22) 1:01.28 1:00.00 +0:01.28
4th Mccrary, Geoff (7.29) 1:22.06 1:24.52 -0:02.46
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.04) 1:00.34 1:00.22 +0:00.12
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:42.20 0:41.77 +0:00.43
2nd Tsao, Jeremy (9.21) 1:03.25 0:54.76 +0:08.49
3rd Boado, Justin (9) 1:03.53 1:00.22 +0:03.31
4th Holguin, Kyle (8.3) 1:04.32 1:01.93 +0:02.39
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 0:47.70 0:50.64 -0:02.94
2nd Choi, Hannah (10.27) 0:50.87 -
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 1:46.26 1:49.25 -0:02.99
2nd Mandel, Lexi (6.61) 2:23.51 2:10.94 +0:12.57
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matutes, Nancy (4.58) 1:24.72 -
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.85) 1:07.45 0:56.53 +0:10.92
2nd Salazar, Cadel (4.15) 2:38.78 1:02.00 +1:36.78
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 0:30.00 0:30.22 -0:00.22
2nd Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 0:30.70 0:29.08 +0:01.62
3rd Mandel, Lexi (6.61) 0:32.00 0:31.53 +0:00.47
4th Fann, Rykyn (6.63) 0:33.28 0:33.13 +0:00.15
5th Harlan, Audrey (6.92) 0:37.08 0:35.82 +0:01.26
6th Graff, Regan (5.45) 0:39.65 0:43.25 -0:03.60
7th Navas, Lillian (5.25) 0:53.25 0:37.08 +0:16.17
8th Kambal, Sanvi (5.39) 1:16.94 1:02.47 +0:14.47
9th Patel, Sariya (5.26) 1:34.26 0:57.94 +0:36.32
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Evan (6.49) 0:29.72 0:31.07 -0:01.35
2nd Nguyen, Tayvin (6.89) 0:30.12 0:30.64 -0:00.52
3rd Pla, Daniel (6.9) 0:44.28 0:45.02 -0:00.74
4th Tang, Jayden (5.92) 0:44.83 1:07.25 -0:22.42
5th Chen, Benjamin (6.58) 0:52.81 -
6th Wang, Eric (5.75) 0:53.89 1:11.27 -0:17.38
7th Burch, Henry (6.37) 0:54.59 0:49.63 +0:04.96
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:26.53 0:26.27 +0:00.26
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:27.66 0:27.62 +0:00.04
3rd Truong, Remi (7.48) 0:29.81 0:32.15 -0:02.34
4th Patel, Sabina (7.28) 0:37.90 0:37.00 +0:00.90
5th Nguyen, Kristy (8.65) 0:44.78 -
6th Boado, Felisa (7.49) 0:50.88 0:50.15 +0:00.73
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (7.22) 0:32.78 0:31.46 +0:01.32
2nd Cheung, Ethan (8.53) 0:33.56 0:32.58 +0:00.98
3rd Miura, Nami (7.22) 0:35.44 -
4th Holguin, Kyle (8.3) 0:35.91 0:38.06 -0:02.15
5th Hon, James (7.73) 0:39.51 -
6th Mccrary, Geoff (7.29) 0:52.65 0:56.63 -0:03.98
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 0:21.18 0:23.62 -0:02.44
2nd Hon, Jalin (10.14) 0:31.44 -
3rd Sokolov, Victoria (10.08) 0:31.56 -
4th Badari, Ananya (9.88) 0:34.00 0:37.78 -0:03.78
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:19.39 0:19.15 +0:00.24
2nd Call, Cooper (10.84) 0:26.07 0:26.19 -0:00.12
3rd Boado, Justin (9) 0:27.94 0:25.37 +0:02.57
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 1:08.43 1:07.14 +0:01.29
2nd Graff, Regan (5.45) 1:24.26 -
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (Clarisse) (6.69) 1:07.34 1:10.41 -0:03.07
2nd Mandel, Lexi (6.61) 1:10.82 1:11.77 -0:00.95
3rd Fann, Rykyn (6.63) 1:13.31 1:13.66 -0:00.35
4th Harlan, Audrey (6.92) 1:15.19 1:14.76 +0:00.43
5th Patel, Sabina (7.28) 1:33.02 1:30.93 +0:02.09
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (7.22) 1:11.51 1:09.56 +0:01.95
2nd Nguyen, Tayvin (6.89) 1:12.02 1:05.63 +0:06.39
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marar, Nidhii (8.04) 1:00.90 1:03.52 -0:02.62
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:46.20 0:43.72 +0:02.48
2nd Boado, Justin (9) 1:01.27 1:00.27 +0:01.00
3rd Tsao, Jeremy (9.21) 1:11.60 1:09.69 +0:01.91
4th Holguin, Kyle (8.3) 1:15.46 1:22.57 -0:07.11
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 0:51.45 0:53.28 -0:01.83
2nd Hon, Jalin (10.14) 1:09.59 1:01.07 +0:08.52
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 1:50.46 1:54.25 -0:03.79
2nd Mandel, Lexi (6.61) 2:31.56 2:33.07 -0:01.51
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 1:42.50 1:37.77 +0:04.73
2nd Tanaka, Evan (6.49) 2:21.16 -
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (10.66) 1:33.94 1:40.57 -0:06.63
2nd Harlan, Audrey (6.92) 2:00.72 1:55.00 +0:05.72
3rd Mandel, Lexi (6.61) 2:22.47 2:35.89 -0:13.42
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burch, Henry (6.37) 3:05.44 2:49.82 +0:15.62
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matutes, Nancy (4.58) 1:03.13 1:05.32 -0:02.19
2nd Ko, Abby (3.74) 1:05.59 -
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.85) 0:41.89 0:38.02 +0:03.87
2nd Nguyen, Tanner (4.24) 0:43.87 0:53.88 -0:10.01
3rd Pla, Patrick (4.96) 0:50.64 0:45.10 +0:05.54
4th Salazar, Cadel (4.15) 1:19.88 0:49.52 +0:30.36
5th Mckeown, James (4.65) 1:24.76 1:13.56 +0:11.20
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (6.61) 0:21.01 0:27.93 -0:06.92
2nd Harlan, Audrey (6.92) 0:23.01 0:24.44 -0:01.43
3rd Walker, MacKenzi (5.77) 0:23.40 0:23.08 +0:00.32
4th Fann, Rykyn (6.63) 0:29.00 0:26.95 +0:02.05
5th Graff, Regan (5.45) 0:32.09 0:39.78 -0:07.69
6th Belardes, Alexis (6.42) 0:32.78 -
7th Navas, Lillian (5.25) 0:38.03 0:36.26 +0:01.77
8th Stenseth, Quynn (6.01) 0:41.08 0:37.12 +0:03.96
9th Belardes, Ysabella (6.42) 0:41.13 -
10th Stanisai, Gwyneth (5.18) 0:43.97 0:49.02 -0:05.05
11th Kambal, Sanvi (5.39) 0:47.89 0:44.59 +0:03.30
12th Patel, Sariya (5.26) 0:51.71 0:44.08 +0:07.63
13th Baskar, Diya (6.62) 0:58.35 0:55.82 +0:02.53
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.89) 0:23.08 0:23.21 -0:00.13
2nd Tanaka, Evan (6.49) 0:25.85 0:24.83 +0:01.02
3rd Chen, Issac (6.94) 0:30.19 0:35.02 -0:04.83
4th Pla, Daniel (6.9) 0:32.34 0:34.34 -0:02.00
5th Tang, Jayden (5.92) 0:33.00 0:38.94 -0:05.94
6th Wang, Eric (5.75) 0:36.10 0:43.51 -0:07.41
7th Chen, Benjamin (6.58) 0:37.12 0:32.84 +0:04.28
8th Burch, Henry (6.37) 0:39.96 0:29.09 +0:10.87
9th Pfeiffer, Ryan (6.07) 0:55.01 0:51.72 +0:03.29
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:18.75 0:19.83 -0:01.08
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:20.66 0:22.25 -0:01.59
3rd Truong, Remi (7.48) 0:23.25 0:25.06 -0:01.81
4th Chen, Mia (7.48) 0:28.31 0:27.96 +0:00.35
5th Patel, Sabina (7.28) 0:31.69 0:24.71 +0:06.98
6th Tuteja, Aiyana (7.58) 0:33.25 0:35.59 -0:02.34
7th Boado, Felisa (7.49) 0:38.75 0:33.45 +0:05.30
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pai, Nikhil (7.22) 0:21.01 0:22.02 -0:01.01
2nd Miura, Nami (7.22) 0:27.03 -
3rd Holguin, Kyle (8.3) 0:27.38 0:24.70 +0:02.68
4th Lee, Austin (7.56) 0:28.34 0:32.38 -0:04.04
5th Hon, James (7.73) 0:40.15 0:39.50 +0:00.65
6th Chand, Moses (8.36) 0:40.78 -
7th Diaz, Aidan (8.29) 0:42.22 -
8th Badari, Ayush (7.49) 0:51.76 0:49.31 +0:02.45
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choi, Hannah (10.27) 0:18.50 0:19.02 -0:00.52
2nd Sokolov, Victoria (10.08) 0:23.34 0:25.33 -0:01.99
3rd Hon, Jalin (10.14) 0:27.40 -
4th Badari, Ananya (9.88) 0:34.76 0:36.95 -0:02.19
5th Panda, Celina (9.93) 0:39.66 0:33.57 +0:06.09
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Call, Cooper (10.84) 0:15.59 0:17.01 -0:01.42
2nd Ince, Nathaniel (9.5) 0:16.28 0:16.32 -0:00.04
3rd Boado, Justin (9) 0:20.97 0:21.63 -0:00.66
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, MacKenzi (5.77) 0:51.53 0:52.85 -0:01.32
2nd Graff, Regan (5.45) 1:13.25 1:17.78 -0:04.53
3rd Navas, Lillian (5.25) 1:20.32 1:19.56 +0:00.76
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Eric (5.75) 1:21.06 1:32.31 -0:11.25
2nd Chiang, Matthew (4.85) 1:37.69 1:36.95 +0:00.74
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harlan, Audrey (6.92) 0:51.52 0:52.77 -0:01.25
2nd Mandel, Lexi (6.61) 1:02.88 1:06.51 -0:03.63
3rd Fann, Rykyn (6.63) 1:04.08 0:57.32 +0:06.76
4th Patel, Sabina (7.28) 1:19.03 1:03.12 +0:15.91
5th Boado, Felisa (7.49) 1:22.33 1:15.62 +0:06.71
6th Tuteja, Aiyana (7.58) 1:26.02 1:39.45 -0:13.43
7th Chen, Mia (7.48) 1:39.69 1:11.46 +0:28.23
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Tayvin (6.89) 0:56.95 0:56.82 +0:00.13
2nd Burch, Henry (6.37) 1:22.87 1:15.90 +0:06.97
3rd Mccrary, Geoff (7.29) 1:50.09 1:40.02 +0:10.07
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tanaka, Anna (8.59) 0:43.87 0:46.26 -0:02.39
2nd Marar, Nidhii (8.04) 0:46.39 0:48.77 -0:02.38
3rd Nguyen, Kristy (8.65) 0:56.39 -
4th Panda, Celina (9.93) 1:34.72 1:27.46 +0:07.26
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.5) 0:37.76 0:35.69 +0:02.07
2nd Boado, Justin (9) 0:49.94 0:47.62 +0:02.32
3rd Cheung, Ethan (8.53) 0:53.91 0:50.06 +0:03.85
4th Holguin, Kyle (8.3) 1:00.78 0:57.27 +0:03.51
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choi, Hannah (10.27) 0:42.82 0:43.50 -0:00.68
2nd Hon, Jalin (10.14) 1:00.28 0:56.40 +0:03.88

Free Swim Package Giveaway

Giveaway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our Ribbon Cutting Celebration will be this Friday, March 20th at 11 AM. We invite everyone to join us for Free Swim, Music, Pool Rafts & Games, Turbo the Tigershark, Drinks, & Snacks! This Event is Free & Open to the Public, and is the perfect way to kick off your Spring Break!

Please Share, Like, Comment, OR Tag this post for your chance to WIN a Waterworks Aquatics Swim Package including: a Waterworks Aquatics Towel, Swim Goggles, & Dippin’ Dots!! You have your choice on the color of towel & goggles and your choice of flavor for Dippin’ Dots. A Winner will be Announced this Friday at the Ribbon Cutting Ceremony. You must be in Attendance to Claim your Prize.

For more event details feel free to visit:

https://www.facebook.com/events/1405755906400620/

8980 Barrons Blvd, Highlands Ranch, CO 80129

 

Our Swim Instructors

One of the many advantages Waterworks Aquatics has over other swim schools is our highly trained Swim Instructors. We begin hiring for Swim Instructors who are 17 years of age or older. We try to recruit instructors who have previous swim experience and experience working with children. Most of our instructors have played water polo or swam on their high school or even college teams. Also, we require each Swim Instructor to get CPR and AED Certified before applying at Waterworks Aquatics.

Once our Swim Instructors pass the interview portion of employment, they begin training. Each instructor must complete 40 hours of training in the water along with 20 hours out of the water before they can begin teaching lessons. The 40 hours of training in the water is part of a program called “ITS” where children volunteer to be taught by both a Senior Swim Instructor and a Swim Instructor in training. The additional 20 hours of training consists of instructional videos on the computer where each Swim Instructor is required to take notes.

Our Swim Instructors are extremely important to us at Waterworks Aquatics for several reasons. They are a key component of our “Triangle of Communication” between the parents, the children and the instructor. This ensure a level of comfortability. Next we want our Swim Instructors to be highly trained and qualified to ensure our children are receiving the level of attention needed to quickly progress to the next level. We want our parents to witness their children accelerating from lesson to lesson and from level to level. In order to do this in the most efficient way possible, each instructor is required to take notes after each lesson. Each and every drill and skill that is taught is recorded and built upon during the next lesson. There is not any other swim school that has a system similar to this, which is why children have to quickest swimming progressions at Waterworks Aquatics!

6_monkey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Written by: Alex Meshot

Turbo’s Swimmer of the Week: Will Walker

Will Walker is Turbo’s Swimmer of the Week!! Will takes swim lessons at Waterworks Aquatics in Pasadena and is currently taking swim lessons with Instructor Wyatt. Will is only 7 years old, yet he is already a Level 5 swimmer, meaning he can swim Freestyle across the 25 yard pool. When Will grows up he wants to write and illustrate books. His best friend is his neighbor Jack and they hang out together everyday! His favorite TV Show is Food Adventures on the Travel Channel. His favorite food is salmon and his least favorite is quinoa. If Will had a super power he would be able to fly and the worst smell he has ever smelt is rotten eggs! Will can hold his breathe underwater for 32 seconds! Will loves swimming at Waterworks Aquatics and loves taking lessons with Wyatt because Wyatt makes his swim lessons so much fun. Great job Will!

Turbo Swimmer Will

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be sure to follow us for more news and promotions!!!

 downloaddownload (1)twitter-icon650896-tumblr

Written by: Alex Meshot

5 Reasons to Start Swimming Before Walking

Even though your baby can’t walk yet, he or she can certainly start learning swim skills! At Waterworks Aquatics, our trained instructors use integrity, compassion and trust to teach kids ages 3 months and older swim skills that will stay with them for life, using a specialized curriculum. Waterworks Aquatics uses a unique Muscle Memory technique and a Leveling System which allows for quick progression. You’ll find some additional benefits to jumping into lessons now, like these 5 Reasons to Start your Baby Swimming Before Age 1.

1. Its Natural

You may be surprised at how naturally babies take to water (after all, they were quite the little swimmers before you met them) — so it is only fitting that you immerse them in water to keep them used to it. The sooner you introduce your baby to the water, the easier it is for them to enjoy and celebrate the environment. Once they get a little bit older, toddlers may enter phases where fear (of many things) is more prevalent. So, by having swimming as a natural environment early on, they will not have any new feelings to become adjusted to when they start learning to swim.

2. Bathtub fun

Maybe you have heard about the parents who struggle with bath time, or maybe you hate when your little one becomes agitated with water being poured over his or her head. Want an easy fix? Sign up your baby for swimming lessons! At Waterworks Aquatics Swim School, lessons teach babies that being in the water is fun. In addition, we have learned a few tricks of the trade. For instance, blowing on your baby’s face can help clear the water from their eyes after submersion. This all translates to having a great experience in all water, including in the tub.

3. Practice Makes Perfect

This probably goes without saying, but Practice does in fact make for Perfect performance. We are not necessarily recruiting the next Michael Phelps, however getting your baby into a routine contributes to a level of comfort. When your baby begins to expect a Swim Lesson and looking forward to attending a swim lesson, results begin to accelerate. Swimming is a beautiful sport that you can do throughout your lifetime, and Waterworks Aquatics has setup a Leveling System which provides for easy transitions from one skill to the next.

4. Enjoy the Beach

Just because your little one isn’t walking doesn’t mean you can’t enjoy the water when you’re at the beach. Sure, you’ll have to make sure your baby is properly protected from the sun, but it’s definitely more fun to be splashing in the water than trying to stop all those tiny pieces of sand from continually making its way into your baby’s mouth. Because you have had your little tiger shark in swimming lessons and you have seen some extraordinary results, you won’t have to worry that he or she doesn’t know what to do in the water and you can enjoy the splashing and feel of the refreshing water.

5. Playing in the Pool

It can be a funny sensation for a baby to have their legs dangling in the pool with nothing to stand on, or just being wet in a pool — if they haven’t been introduced to it previously. When your baby is in swim lessons and looks forward to playing in the water, you get to enjoy the water, too! No more sitting on the sidelines looking longingly to the pool: You can bring your baby in there. And babies who aren’t even 6 months yet can learn how to go under water. Pretty fascinating, isn’t it?

3_monkeys

 

Written by: Alex Meshot

 

Grand Opening Ribbon Cutting Ceremony

Waterworks Aquatics, a premier indoor Swim School and Aquatics Center, is proud to present itself to Highlands Ranch with a newly built 14,000 square foot indoor swim facility located at 8980 Barrons Blvd, Highlands Ranch, Colorado 80129.  The brand new facility is scheduled to open its new state-of-the-art, child-centered swim destination on Saturday, March 14th. Waterworks Aquatics will hold their Ribbon Cutting Celebration on Friday, March 20th from 11:00am-12:45pm.  The Ribbon Cutting Celebration is completely free and open to the public. The celebration will include music, complimentary snacks and their indoor pools will be open for recreation swim for the entire family to enjoy. Your family and friends are invited to this spectacular Grand Opening Ribbon Cutting Ceremony! Help us spread the word!!

In an effort to promote water safety awareness and proper swimming technique, Waterworks Aquatics teaches more than 15,000 children to swim each year across its 7 locations.  Their new Highlands Ranch location will be an additional venue for providing swimming lessons year round in a warm indoor environment. Classes are offered in two pools, a teaching pool heated to 92 degrees and a lap pool heated to 89 degrees for children and adults ages three months and older. There are no registration fees and free make up lessons are offered for all lesson cancellations, making scheduling extremely flexible for families. Other amenities offered are a suit drier for guests to dry their swim suits in under 7 seconds, hair driers, play area for the kids to swim before and after their class, free WIFI and much more.

 

Grand Opening

San Jose Grand Opening

 Be sure to follow us for more news and promotions!!!

 downloaddownload (1)twitter-icon650896-tumblr

 

Written by: Alex Meshot

March 7, 2015

3/7/2015  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 68
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Latch, Zoe (5.27) 3:32.50 3:36.82 -0:04.32
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsu, Micah (8.03) 2:38.97 -
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (9) 1:36.15 1:44.39 -0:08.24
2nd Brance, Savannah (10.87) 1:58.69 1:53.53 +0:05.16
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 1:24.75 1:35.81 -0:11.06
2nd Tsao, Jeremy (9.17) 2:05.47 2:09.32 -0:03.85
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 1:40.78 1:41.76 -0:00.98
================================================================================
Event #10  Boys  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.81) 0:56.01 0:53.19 +0:02.82
2nd Salazar, Cadel (4.11) 1:31.57 -
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (6.59) 0:30.44 0:31.94 -0:01.50
2nd Harlan, Audrey (6.89) 0:30.85 0:30.88 -0:00.03
3rd Zhang, Sophia (6.16) 0:33.13 0:36.76 -0:03.63
4th Wong, Amy (6.6) 0:39.53 -
5th Wong, Leah (6.6) 0:40.00 -
6th Latch, Zoe (5.27) 0:50.94 0:45.96 +0:04.98
7th Navas, Lillian (5.21) 0:52.63 0:54.50 -0:01.87
8th Kambal, Sanvi (5.35) 0:57.64 -
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Saputra, Caleb (6.28) 0:38.81 -
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.98) 0:19.88 0:22.26 -0:02.38
2nd Truong, Remi (7.44) 0:27.12 0:26.50 +0:00.62
3rd Bouzid, Louisa (7.46) 0:32.06 0:32.57 -0:00.51
4th Boado, Felisa (7.45) 0:41.34 0:40.96 +0:00.38
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Kyle (8.26) 0:24.78 0:28.00 -0:03.22
2nd Boado, Justin (8.96) 0:27.08 0:25.97 +0:01.11
3rd Chao, Josh (7.78) 0:32.56 0:33.97 -0:01.41
4th Cheung, Ethan (8.49) 0:35.20 0:30.45 +0:04.75
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Emma (10.54) 0:29.13 0:27.18 +0:01.95
2nd Brance, Whitney (9.85) 0:31.32 0:33.88 -0:02.56
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:16.38 0:17.12 -0:00.74
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (7.44) 1:15.22 1:09.32 +0:05.90
2nd Bouzid, Louisa (7.46) 1:21.41 1:23.22 -0:01.81
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:38.28 0:38.14 +0:00.14
2nd Boado, Justin (8.96) 0:58.59 1:01.09 -0:02.50
3rd Tsao, Jeremy (9.17) 1:02.65 1:04.32 -0:01.67
4th Holguin, Kyle (8.26) 1:07.81 1:07.95 -0:00.14
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 0:49.06 0:47.09 +0:01.97
2nd Brance, Savannah (10.87) 0:55.02 0:57.08 -0:02.06
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (9) 1:41.31 1:42.57 -0:01.26
2nd Brance, Savannah (10.87) 2:07.75 -
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Albrechtsen, Eliza (4.69) 0:50.35 -
2nd Tran, Emma (4.99) 0:53.44 0:51.81 +0:01.63
3rd Matutes, Nancy (4.55) 0:55.15 0:41.34 +0:13.81
4th Fann, Kayden (3.75) 1:03.14 0:51.31 +0:11.83
5th Alpert, Kendra (3.58) 1:10.09 1:47.75 -0:37.66
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.81) 0:53.52 0:51.51 +0:02.01
2nd Salazar, Cadel (4.11) 0:54.25 0:47.69 +0:06.56
3rd Pla, Patrick (4.92) 1:11.22 1:26.46 -0:15.24
4th Mckeown, James (4.61) 1:13.83 1:08.13 +0:05.70
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (6.59) 0:27.21 0:28.26 -0:01.05
2nd Zhang, Sophia (6.16) 0:30.58 0:31.84 -0:01.26
3rd Harlan, Audrey (6.89) 0:33.03 0:30.06 +0:02.97
4th Wong, Amy (6.6) 0:38.15 -
5th Gabagat, Emma (5.4) 0:38.25 0:32.00 +0:06.25
6th Wong, Leah (6.6) 0:38.56 -
7th Nelson, Presley (5.18) 0:42.00 0:36.59 +0:05.41
8th Kambal, Sanvi (5.35) 0:42.39 0:41.41 +0:00.98
9th Latch, Zoe (5.27) 0:43.03 0:34.06 +0:08.97
10th Navas, Lillian (5.21) 0:44.53 0:43.47 +0:01.06
11th Brown, Fiona (6.16) 0:52.89 -
12th Dustin, Aurora (5.74) 0:53.66 0:48.47 +0:05.19
13th Villadelgado, Isla (5.61) 0:55.47 -
14th Stanisai, Gwyneth (5.14) 0:57.44 0:38.12 +0:19.32
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pla, Daniel (6.86) 0:36.45 0:37.60 -0:01.15
2nd Ali, Amir (5.28) 0:37.38 0:32.33 +0:05.05
3rd Saputra, Caleb (6.28) 0:38.32 -
4th Zhou, Aren (6.36) 0:40.63 -
5th Chen, Benjamin (6.54) 0:41.34 -
6th Tran, Ryan (6.47) 0:47.26 0:52.15 -0:04.89
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.98) 0:21.76 0:24.38 -0:02.62
2nd Schechinger, Mutiara (7.68) 0:26.10 0:27.13 -0:01.03
3rd Patel, Sabina (7.24) 0:28.75 0:26.44 +0:02.31
4th Bouzid, Louisa (7.46) 0:34.69 0:32.84 +0:01.85
5th Cardenas, Evelyn (8.17) 0:36.19 0:33.64 +0:02.55
6th Chen, Mia (7.44) 0:36.71 -
7th Boado, Felisa (7.45) 0:38.13 0:33.82 +0:04.31
8th Tuteja, Aiyana (7.54) 0:40.34 0:41.37 -0:01.03
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chao, Josh (7.78) 0:26.19 0:28.72 -0:02.53
2nd Holguin, Kyle (8.26) 0:30.27 0:30.50 -0:00.23
3rd Boado, Justin (8.96) 0:31.57 0:27.83 +0:03.74
4th Hsu, Micah (8.03) 0:35.59 -
5th Cheung, Ethan (8.49) 0:36.87 0:30.75 +0:06.12
6th Le, Tri (8.13) 0:48.31 0:48.59 -0:00.28
7th Wen, Michael (7.33) 0:49.43 -
8th Le, Bao (8.13) 1:26.88 1:15.65 +0:11.23
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:19.08 0:22.76 -0:03.68
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (5.28) 1:22.71 1:10.95 +0:11.76
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (6.59) 1:02.69 1:07.58 -0:04.89
2nd Patel, Sabina (7.24) 1:03.70 0:59.63 +0:04.07
3rd Harlan, Audrey (6.89) 1:06.40 1:04.63 +0:01.77
4th Bouzid, Louisa (7.46) 1:15.14 1:08.57 +0:06.57
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chao, Josh (7.78) 1:01.71 1:00.62 +0:01.09
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (9) 0:50.13 0:46.81 +0:03.32
2nd Brance, Whitney (9.85) 1:00.12 -
3rd Cardenas, Evelyn (8.17) 1:17.28 1:18.89 -0:01.61
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:41.77 0:42.44 -0:00.67
2nd Tsao, Jeremy (9.17) 0:55.65 0:54.76 +0:00.89
3rd Holguin, Kyle (8.26) 1:01.93 1:05.46 -0:03.53
4th Boado, Justin (8.96) 1:07.45 1:00.22 +0:07.23
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 0:50.89 0:50.01 +0:00.88
2nd Brance, Savannah (10.87) 0:52.84 0:53.64 -0:00.80
3rd Le, Han (11.06) 1:07.77 -
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 1:54.08 1:54.32 -0:00.24
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alpert, Kendra (3.58) 1:34.82 -
2nd Fann, Kayden (3.75) 1:46.71 -
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.81) 1:12.45 0:56.53 +0:15.92
2nd Salazar, Cadel (4.11) 1:55.56 1:02.00 +0:53.56
3rd Mckeown, James (4.61) 2:54.34 1:23.81 +1:30.53
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (6.59) 0:35.71 0:33.13 +0:02.58
2nd Harlan, Audrey (6.89) 0:36.39 0:35.82 +0:00.57
3rd Zhang, Sophia (6.16) 0:40.08 0:41.34 -0:01.26
4th Wong, Amy (6.6) 0:40.33 -
5th Wong, Leah (6.6) 0:42.65 -
6th Latch, Zoe (5.27) 0:49.64 0:49.38 +0:00.26
7th Navas, Lillian (5.21) 0:57.21 0:37.08 +0:20.13
8th Kambal, Sanvi (5.35) 1:04.63 1:02.47 +0:02.16
9th Gabagat, Emma (5.4) 1:13.87 1:08.34 +0:05.53
10th Wang, Mirabelle (5.5) 1:18.53 1:18.33 +0:00.20
11th Brown, Fiona (6.16) 1:20.96 -
12th Nelson, Presley (5.18) 1:22.64 1:05.90 +0:16.74
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (5.28) 0:36.33 0:33.82 +0:02.51
2nd Saputra, Caleb (6.28) 0:45.82 -
3rd Pla, Daniel (6.86) 0:46.46 0:45.02 +0:01.44
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.98) 0:20.83 0:24.26 -0:03.43
2nd Schechinger, Mutiara (7.68) 0:24.82 0:29.72 -0:04.90
3rd Cardenas, Evelyn (8.17) 0:37.00 0:40.71 -0:03.71
4th Patel, Sabina (7.24) 0:37.47 0:37.00 +0:00.47
5th Bouzid, Louisa (7.46) 0:38.39 0:37.28 +0:01.11
6th Boado, Felisa (7.45) 0:50.15 0:52.13 -0:01.98
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (8.96) 0:25.37 0:26.45 -0:01.08
2nd Cheung, Ethan (8.49) 0:32.58 0:32.77 -0:00.19
3rd Holguin, Kyle (8.26) 0:38.06 0:38.41 -0:00.35
4th Hsu, Micah (8.03) 0:38.85 -
5th Wen, Michael (7.33) 0:38.97 0:37.90 +0:01.07
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zeng, Stephanie (9.6) 0:26.84 -
2nd Brance, Whitney (9.85) 0:30.53 0:33.13 -0:02.60
3rd Clark, Emma (10.54) 0:34.68 0:31.32 +0:03.36
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:19.15 0:20.13 -0:00.98
2nd Carter, Hudson (9.69) 0:32.50 -
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Latch, Zoe (5.27) 1:47.83 1:53.52 -0:05.69
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (5.28) 1:20.65 1:23.27 -0:02.62
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (7.68) 1:00.76 1:05.02 -0:04.26
2nd Zhang, Sophia (6.16) 1:14.28 -
3rd Harlan, Audrey (6.89) 1:14.76 1:16.78 -0:02.02
4th Fann, Rykyn (6.59) 1:16.51 1:13.66 +0:02.85
5th Bouzid, Louisa (7.46) 1:23.90 1:21.20 +0:02.70
6th Patel, Sabina (7.24) 1:36.00 1:30.93 +0:05.07
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.96) 1:20.51 1:17.97 +0:02.54
2nd Wen, Michael (7.33) 1:20.88 -
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.98) 0:49.37 0:54.25 -0:04.88
2nd Brance, Whitney (9.85) 1:10.58 1:18.45 -0:07.87
3rd Bresnan, Kaitlyn (8.81) 1:22.19 -
4th Cardenas, Evelyn (8.17) 1:27.14 1:27.15 -0:00.01
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 0:43.72 0:45.82 -0:02.10
2nd Boado, Justin (8.96) 1:00.27 1:01.63 -0:01.36
3rd Tsao, Jeremy (9.17) 1:10.66 1:09.69 +0:00.97
4th Holguin, Kyle (8.26) 1:22.57 1:30.38 -0:07.81
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 0:57.01 0:55.63 +0:01.38
2nd Brance, Savannah (10.87) 1:11.00 1:03.57 +0:07.43
3rd Le, Han (11.06) 1:58.85 -
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Ruth (9) 1:50.65 1:45.95 +0:04.70
2nd Olivares, Chelsea (11.66) 2:05.70 2:01.09 +0:04.61
3rd Brance, Savannah (10.87) 2:16.00 2:13.62 +0:02.38
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ince, Nathaniel (9.47) 1:37.77 -
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 1:40.41 1:45.19 -0:04.78
2nd Brance, Savannah (10.87) 1:50.01 1:41.39 +0:08.62
3rd Harlan, Audrey (6.89) 1:55.00 -
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Otaki, Himari (4.32) 0:33.90 -
2nd Matutes, Nancy (4.55) 1:05.32 1:17.47 -0:12.15
3rd Fann, Kayden (3.75) 1:12.44 1:04.47 +0:07.97
4th Alpert, Kendra (3.58) 1:32.39 1:02.96 +0:29.43
5th Patel, Zaara (4.67) 2:13.97 1:47.88 +0:26.09
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (4.81) 0:38.02 0:40.50 -0:02.48
2nd Pla, Patrick (4.92) 0:49.40 0:45.10 +0:04.30
3rd Daffronte, John (4.69) 0:53.00 0:48.64 +0:04.36
4th Salazar, Cadel (4.11) 1:06.35 0:49.52 +0:16.83
5th Mckeown, James (4.61) 1:13.56 1:24.33 -0:10.77
6th Estacio, Christian (3.03) 1:51.18 2:09.83 -0:18.65
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harlan, Audrey (6.89) 0:25.47 0:24.44 +0:01.03
2nd Zhang, Sophia (6.16) 0:26.08 0:32.84 -0:06.76
3rd Nguyen, Fiorenza (6.27) 0:26.90 -
4th Fann, Rykyn (6.59) 0:26.95 0:28.08 -0:01.13
5th Wong, Amy (6.6) 0:28.78 -
6th Wong, Leah (6.6) 0:30.65 -
7th Nelson, Presley (5.18) 0:34.75 0:36.76 -0:02.01
8th Navas, Lillian (5.21) 0:36.69 0:36.26 +0:00.43
9th Wang, Mirabelle (5.5) 0:38.01 0:49.34 -0:11.33
10th Gabagat, Emma (5.4) 0:38.27 0:39.26 -0:00.99
11th Latch, Zoe (5.27) 0:38.90 0:35.88 +0:03.02
12th Brown, Fiona (6.16) 0:39.58 -
13th Dustin, Aurora (5.74) 0:44.34 0:42.84 +0:01.50
14th Kambal, Sanvi (5.35) 0:49.01 0:44.59 +0:04.42
15th Villadelgado, Isla (5.61) 0:50.32 -
16th Stanisai, Gwyneth (5.14) 0:50.52 0:49.02 +0:01.50
17th Baskar, Diya (6.58) 1:01.28 0:55.82 +0:05.46
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Benjamin (6.54) 0:32.84 0:34.90 -0:02.06
2nd Ali, Amir (5.28) 0:35.62 0:31.22 +0:04.40
3rd Zhou, Aren (6.36) 0:39.88 -
4th Pla, Daniel (6.86) 0:42.72 0:34.34 +0:08.38
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Melissa (8.98) 0:17.83 0:19.84 -0:02.01
2nd Schechinger, Mutiara (7.68) 0:20.69 0:22.64 -0:01.95
3rd Telleria, Lulu (7.81) 0:23.57 -
4th Bouzid, Louisa (7.46) 0:27.94 0:28.51 -0:00.57
5th Chen, Mia (7.44) 0:27.96 -
6th Patel, Sabina (7.24) 0:28.57 0:24.71 +0:03.86
7th Cardenas, Evelyn (8.17) 0:31.44 0:37.51 -0:06.07
8th Tuteja, Aiyana (7.54) 0:35.75 0:35.59 +0:00.16
9th Boado, Felisa (7.45) 0:38.09 0:33.45 +0:04.64
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (8.96) 0:21.63 0:23.02 -0:01.39
2nd Holguin, Kyle (8.26) 0:24.70 0:27.97 -0:03.27
3rd Hsu, Micah (8.03) 0:27.59 -
4th Wen, Michael (7.33) 0:40.50 0:33.19 +0:07.31
5th Le, Tri (8.13) 0:45.28 0:49.09 -0:03.81
6th Le, Bao (8.13) 1:04.58 0:44.40 +0:20.18
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Emma (10.54) 0:24.50 0:23.91 +0:00.59
2nd Brance, Whitney (9.85) 0:25.13 0:29.15 -0:04.02
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Navas, Lillian (5.21) 1:22.02 1:19.56 +0:02.46
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ali, Amir (5.28) 1:18.12 1:09.19 +0:08.93
2nd Chiang, Matthew (4.81) 1:36.95 -
3rd Salazar, Cadel (4.11) 2:31.00 1:55.95 +0:35.05
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harlan, Audrey (6.89) 0:52.77 0:53.44 -0:00.67
2nd Fann, Rykyn (6.59) 0:57.32 1:05.64 -0:08.32
3rd Telleria, Lulu (7.81) 0:57.83 -
4th Zhang, Sophia (6.16) 1:01.64 1:12.95 -0:11.31
5th Bouzid, Louisa (7.46) 1:08.00 1:08.50 -0:00.50
6th Patel, Sabina (7.24) 1:11.00 1:03.12 +0:07.88
7th Chen, Mia (7.44) 1:11.46 -
8th Boado, Felisa (7.45) 1:33.00 1:15.62 +0:17.38
9th Tuteja, Aiyana (7.54) 1:39.45 -
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Daffronte, Justin (6.96) 1:11.88 1:09.33 +0:02.55
2nd Wen, Michael (7.33) 1:31.15 -
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brance, Whitney (9.85) 1:01.00 1:10.45 -0:09.45
2nd Bresnan, Kaitlyn (8.81) 1:02.41 -
3rd Cardenas, Evelyn (8.17) 1:15.38 1:22.22 -0:06.84
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (8.96) 0:47.62 0:54.46 -0:06.84
2nd Cheung, Ethan (8.49) 0:50.06 0:54.83 -0:04.77
3rd Holguin, Kyle (8.26) 0:57.27 1:03.12 -0:05.85
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Olivares, Chelsea (11.66) 0:43.60 0:42.75 +0:00.85
2nd Brance, Savannah (10.87) 0:47.32 0:46.12 +0:01.20
3rd Le, Han (11.06) 1:00.00 1:01.07 -0:01.07