ocpb12

Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

Swimmer of the Week : Ellie

Miss Ellie is 3 years old and is a level 7 swimmer here at WaterWorks! Miss Amy is her instructor and Ellie’s favorite thing about her is that she teaches Ellie the backstroke! She loves doing dolphin kicks and playing dress up! Her favorite color is pink and her favorite snacks are bread sticks! When she grows up, she wants to be a songwriter! How cool is that?

ellie-chapel

mommy-poppins-winner-16

Mommy Poppins Awards Winner – Best Way to Learn How to Swim

Waterworks Aquatics won Mommy Poppins Los Angeles’ first “Best of L.A. Kids” Awards. The wonderful parents of Los Angeles County voted us the “Best Way to Learn How to Swim.” We are honored to receive this award and want to thank our amazing and loyal community for their support. We will continue to provide premier service to prove Mommy Poppins L.A. correct in naming us #1 in Los Angeles.

September 17th, 2016

9/17/2016  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 29
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (8.97) 2:19.53 2:26.97 -0:07.44
2nd Alderson, Liana (7.6) 2:53.44 2:34.41 +0:19.03
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.13) 3:20.19 3:09.41 +0:10.78
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sondergaard, Tyler (7.54) 0:40.00 0:37.08 +0:02.92
2nd Murphy, Brayden (7.77) 0:42.12 0:34.31 +0:07.81
3rd Marquez, Tyler (7.13) 0:52.06 0:40.66 +0:11.40
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Voss, Ava (10.2) 0:31.88
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.6) 1:25.75 1:29.09 -0:03.34
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dobbins, Carter (8.11) 1:30.38
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.78) 0:40.47
2nd Ingram, Emma (4.94) 0:50.41
3rd Stone, Haley (4.25) 1:09.81
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.72) 1:07.35 1:07.38 -0:00.03
2nd Williams, Sebastian (4.89) 1:34.34 1:01.34 +0:33.00
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Tegan (6.33) 0:31.91 0:36.03 -0:04.12
2nd Myrtle, Alexis (6.45) 0:46.12 0:43.78 +0:02.34
3rd Baker, Addison (6.66) 0:46.50
4th Bisarya, Reya (5.23) 0:48.04 0:58.47 -0:10.43
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sondergaard, Dylan (5.27) 1:09.47
2nd Clark, Nickolas (6.29) 1:12.88 1:06.91 +0:05.97
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.34) 0:30.57 0:33.59 -0:03.02
2nd Pennington, Julia (8.13) 0:32.90 0:38.13 -0:05.23
3rd Bisarya, Sarina (8.76) 0:34.03 0:38.15 -0:04.12
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Quinn (8.56) 0:34.16
2nd Murphy, Brayden (7.77) 0:36.31
3rd Zeller, Andrew (8.6) 0:36.53
4th Sondergaard, Tyler (7.54) 0:39.03 0:43.22 -0:04.19
5th Mitchell, Jack (7.13) 0:46.75 0:38.15 +0:08.60
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.77) 1:12.59 1:09.56 +0:03.03
2nd Marquez, Tyler (7.13) 1:34.40 1:30.12 +0:04.28
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (8.97) 0:54.12
2nd Milausnic, Megan (8.34) 1:00.09 1:10.16 -0:10.07
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Voss, Ava (10.2) 1:22.31 1:15.47 +0:06.84
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.6) 2:26.03 2:20.65 +0:05.38
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (8.97) 0:26.78 0:27.66 -0:00.88
2nd Bisarya, Sarina (8.76) 0:32.68 0:42.19 -0:09.51
3rd Pennington, Julia (8.13) 0:35.85 0:37.90 -0:02.05
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dobbins, Carter (8.11) 0:37.56
2nd Murphy, Brayden (7.77) 0:42.16
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Voss, Ava (10.2) 0:35.31 0:41.19 -0:05.88
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, Jack (9.11) 0:36.10 0:38.84 -0:02.74
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.13) 1:38.28
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.6) 2:30.50 2:24.53 +0:05.97
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.78) 0:43.32
2nd Myrtle, Allison (4.55) 0:51.72 0:49.44 +0:02.28
3rd Ingram, Emma (4.94) 0:54.37 0:57.06 -0:02.69
4th Stone, Haley (4.25) 1:07.57
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baker, Addison (6.66) 0:36.00 0:37.37 -0:01.37
2nd Fawcett, Tegan (6.33) 0:37.00 0:47.29 -0:10.29
3rd Myrtle, Alexis (6.45) 0:45.25 0:44.69 +0:00.56
4th Bisarya, Reya (5.23) 0:58.57
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.04) 0:33.29 0:37.75 -0:04.46
2nd Dobbins, Cohen (5.27) 0:58.00
3rd Clark, Nickolas (6.29) 1:01.41 0:56.00 +0:05.41
4th Sondergaard, Dylan (5.27) 1:41.47
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.34) 0:23.85 0:26.96 -0:03.11
2nd Bisarya, Sarina (8.76) 0:25.25 0:31.22 -0:05.97
3rd Pennington, Julia (8.13) 0:36.81 0:35.35 +0:01.46
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.77) 0:26.72 0:25.78 +0:00.94
2nd Cassady, Quinn (8.56) 0:27.06
3rd Zeller, Andrew (8.6) 0:30.69
4th Mitchell, Jack (7.13) 0:38.39 0:32.03 +0:06.36
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, Jack (9.11) 0:28.78 0:31.04 -0:02.26
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.77) 1:00.31
2nd Pruner, Lincoln (6.04) 1:22.50 1:15.91 +0:06.59
3rd Sondergaard, Tyler (7.54) 1:23.75
4th Marquez, Tyler (7.13) 1:39.37 1:27.56 +0:11.81
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (8.97) 0:55.97 1:15.06 -0:19.09
2nd Milausnic, Megan (8.34) 0:59.68 0:55.53 +0:04.15
3rd Eaton, Amelia (9.69) 1:06.40
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dobbins, Carter (8.11) 1:16.00
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Voss, Ava (10.2) 1:05.34 1:10.75 -0:05.41

September 17th, 2016

9/17/2016  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 44
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Proskuryakova, Anna (6.96) 3:20.19
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 1:35.00 1:37.34 -0:02.34
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tsang, Jacob (8.67) 2:04.75
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.28) 1:36.38 1:41.55 -0:05.17
2nd Warty, Aniket (9.22) 2:17.53 2:19.56 -0:02.03
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fong, Joanne (6.92) 0:46.53 0:43.31 +0:03.22
2nd Proskuryakova, Anna (6.96) 0:48.28
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st rockwell, crichton (6.35) 0:56.03 1:04.03 -0:08.00
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7) 0:24.04
2nd Myslinski, Aly (7.08) 0:50.00 0:38.72 +0:11.28
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cordani, Griffin (8.44) 0:25.93 0:28.47 -0:02.54
2nd Belousov, Mark (7.42) 0:35.03
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.23) 0:23.34 0:25.75 -0:02.41
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mai, Thien (9.12) 0:31.59 0:32.28 -0:00.69
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 0:45.00 0:47.07 -0:02.07
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.28) 0:45.19 0:49.78 -0:04.59
2nd Warty, Aniket (9.22) 1:17.09 1:04.32 +0:12.77
3rd Hirotsuka, Lucas (8.08) 1:30.12
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welles, Jacqueline (4.32) 0:48.00 0:47.75 +0:00.25
2nd Bonner, layla (4.44) 1:38.03
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ye, Bella (6.71) 0:34.62 0:46.56 -0:11.94
2nd Proskuryakova, Anna (6.96) 0:38.00
3rd Fong, Joanne (6.92) 0:41.44 0:37.59 +0:03.85
4th Welles, Alexandra (6.2) 0:44.44 0:49.88 -0:05.44
5th Fleet, Chloe (6.36) 0:48.93 0:50.15 -0:01.22
6th Lin, Jessie (5.43) 0:57.00
7th ma, Vivian (5.01) 1:22.18
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Andre (6.71) 0:40.22 0:46.78 -0:06.56
2nd Fong, Kyle (5.8) 0:40.68 0:45.50 -0:04.82
3rd Khoshgard, Arsha (6.95) 0:45.50 0:44.28 +0:01.22
4th rockwell, crichton (6.35) 0:54.56
5th Chandra, Calvin (6.78) 0:55.57 0:51.41 +0:04.16
6th Effendi, Dave (5.56) 0:57.16 1:02.56 -0:05.40
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7) 0:24.65 0:24.50 +0:00.15
2nd Wu, Melissa (8.02) 0:28.44 0:28.87 -0:00.43
3rd Myslinski, Aly (7.08) 0:43.03 0:31.94 +0:11.09
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tsang, Jacob (8.67) 0:32.89 0:31.32 +0:01.57
2nd Belousov, Zachary (7.42) 0:35.35
3rd Effendi, Ethan (7.7) 0:54.34 0:57.22 -0:02.88
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.23) 0:28.44 0:30.63 -0:02.19
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mai, Thien (9.12) 0:27.19
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fong, Kyle (5.8) 1:42.87 1:39.31 +0:03.56
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Khoshgard, Arsha (6.95) 1:38.07
2nd Chandra, Calvin (6.78) 1:56.65 1:42.34 +0:14.31
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 0:44.03 0:45.65 -0:01.62
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.28) 0:51.93 0:53.72 -0:01.79
2nd Warty, Aniket (9.22) 1:14.66 1:06.34 +0:08.32
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Proskuryakova, Anna (6.96) 0:55.25
2nd Fong, Joanne (6.92) 1:06.25 0:50.65 +0:15.60
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Khoshgard, Arsha (6.95) 0:52.40 0:55.00 -0:02.60
2nd rockwell, crichton (6.35) 0:58.44
3rd Fong, Kyle (5.8) 1:19.94 1:26.07 -0:06.13
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 0:23.32 0:27.85 -0:04.53
2nd Kim, Abigail (7) 0:36.03 0:34.28 +0:01.75
3rd Myslinski, Aly (7.08) 0:41.28 0:39.47 +0:01.81
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tsang, Jacob (8.67) 0:28.19
2nd Cordani, Griffin (8.44) 0:31.37 0:29.56 +0:01.81
3rd Belousov, Zachary (7.42) 0:36.97 0:42.88 -0:05.91
4th Hirotsuka, Lucas (8.08) 0:38.41 0:38.25 +0:00.16
5th Effendi, Ethan (7.7) 1:20.85
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.23) 0:30.13 0:37.44 -0:07.31
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Altura, Kento (10.85) 0:37.84 0:40.94 -0:03.10
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 0:52.41 0:55.47 -0:03.06
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.28) 0:47.35 0:56.94 -0:09.59
2nd Ke, Shan (9.36) 0:55.72
3rd Cordani, Griffin (8.44) 1:04.40 1:03.79 +0:00.61
4th Warty, Aniket (9.22) 1:07.25 1:04.63 +0:02.62
5th Hirotsuka, Lucas (8.08) 1:24.07
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (9.72) 1:47.59
2nd Tsang, Jacob (8.67) 1:54.19 2:07.31 -0:13.12
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welles, Jacqueline (4.32) 1:04.25
2nd Bonner, layla (4.44) 2:20.69
3rd Yonas, Abigail (3.78) 2:42.00
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Herrera, Marcos (3.3) 1:49.32
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ye, Bella (6.71) 0:39.13
2nd Fong, Joanne (6.92) 0:41.47 0:31.22 +0:10.25
3rd Proskuryakova, Anna (6.96) 0:42.41
4th Fleet, Chloe (6.36) 0:51.22 0:58.13 -0:06.91
5th Welles, Alexandra (6.2) 1:07.12
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Andre (6.71) 0:36.82
2nd Fong, Kyle (5.8) 0:41.22 0:49.18 -0:07.96
3rd Khoshgard, Arsha (6.95) 0:43.06 0:40.00 +0:03.06
4th D’sa, Aaron (5.68) 0:49.32
5th Effendi, Dave (5.56) 0:50.94 1:11.87 -0:20.93
6th Ratuita, Josiah (5.92) 0:56.25
7th rockwell, crichton (6.35) 0:57.91 0:50.87 +0:07.04
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7) 0:22.06 0:23.03 -0:00.97
2nd Hosagrahara, Sharanya (7.51) 0:31.78
3rd Myslinski, Aly (7.08) 0:37.00 0:34.88 +0:02.12
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.08) 0:23.75 0:22.90 +0:00.85
2nd Cordani, Griffin (8.44) 0:23.78 0:24.87 -0:01.09
3rd Belousov, Mark (7.42) 0:31.28 0:35.28 -0:04.00
4th Herrera, Mateo (8.26) 0:38.44 0:30.97 +0:07.47
5th Effendi, Ethan (7.7) 0:49.25 0:57.10 -0:07.85
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.23) 0:19.10 0:23.40 -0:04.30
2nd xu, lexi (9.83) 0:22.44
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oh, David (10.95) 0:23.59
2nd Mai, Thien (9.12) 0:27.38 0:29.31 -0:01.93
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yonas, Matthew (5.67) 1:45.69
2nd Fong, Kyle (5.8) 2:02.87 1:41.22 +0:21.65
3rd Herrera, Marcos (3.3) 2:33.15
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.67) 0:42.09 0:45.03 -0:02.94
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.28) 0:40.91 0:42.56 -0:01.65
2nd Cordani, Griffin (8.44) 0:49.07 0:48.53 +0:00.54
3rd Hirotsuka, Lucas (8.08) 0:58.66 0:53.60 +0:05.06
4th Warty, Aniket (9.22) 1:06.19 1:04.84 +0:01.35
5th Herrera, Mateo (8.26) 1:32.81 1:22.62 +0:10.19
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.23) 0:45.87 0:50.50 -0:04.63
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Altura, Kento (10.85) 1:04.10

September 17th, 2016

9/17/2016  Swim Competition – Sierra Madre
Total Participants Checked-In : 44
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.34) 3:01.03 2:08.62 +0:52.41
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.63) 2:16.00
2nd Carbone, Teresa (10.11) 3:32.22 3:26.28 +0:05.94
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.93) 2:41.96 3:05.62 -0:23.66
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kathol, Alexis (5.09) 1:03.84 0:57.15 +0:06.69
2nd Kurdys, Aurelia (5.7) 1:10.75 0:42.18 +0:28.57
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, Meena (8.13) 0:42.44 0:46.88 -0:04.44
2nd Caballeros, Krista (7.41) 0:45.18 0:40.16 +0:05.02
3rd Trujillo, Kayla (8.14) 0:52.10 1:07.06 -0:14.96
4th Orchard, Baylen (8.33) 0:53.71 0:56.44 -0:02.73
5th Chi, Sienna (7.97) 1:15.00
6th Xu, Eva (7.85) 1:25.25 1:15.44 +0:09.81
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeh, Nicholas (8.93) 0:45.00 0:41.40 +0:03.60
2nd Villegas, Johnathan (7.34) 0:45.81 0:31.69 +0:14.12
3rd Klein, Alex (7.78) 0:50.50 0:47.56 +0:02.94
4th Childs, Nicholas (7.95) 0:54.44 0:40.44 +0:14.00
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.63) 0:30.84 0:27.44 +0:03.40
2nd Carbone, Teresa (10.11) 0:43.15 0:46.53 -0:03.38
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Margolis, Nathan (9.23) 0:41.75
2nd Kang, Joshua (10.46) 0:48.81 0:51.78 -0:02.97
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phillips, Catie (11.32) 2:10.07 1:50.56 +0:19.51
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st wen, pearl (12.3) 3:09.36 1:42.15 +1:27.21
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tam, Chloe (4.77) 0:55.37 1:09.13 -0:13.76
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurdys, Aurelia (5.7) 0:49.34 0:47.47 +0:01.87
2nd Kathol, Alexis (5.09) 1:03.72 1:03.75 -0:00.03
3rd Yeh, Allison (6.47) 1:06.00 1:04.81 +0:01.19
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, JaRon (6.62) 0:43.28 0:51.72 -0:08.44
2nd Clark, Brandon (5.76) 0:46.72
3rd Chi, Everett (6.26) 1:01.21 0:57.85 +0:03.36
4th Shia, Adrien (5.88) 5:52.60
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.41) 0:42.09 0:41.36 +0:00.73
2nd Trujillo, Kayla (8.14) 0:42.91 0:37.56 +0:05.35
3rd Phan, Meena (8.13) 0:43.73 0:41.53 +0:02.20
4th Xu, Eva (7.85) 0:45.29 0:37.43 +0:07.86
5th Chi, Sienna (7.97) 0:57.00 1:00.02 -0:03.02
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.34) 0:39.44 0:26.84 +0:12.60
2nd Childs, Nicholas (7.95) 0:43.03 0:29.37 +0:13.66
3rd Vien, Landen (7.08) 0:53.38 0:34.87 +0:18.51
4th Radvenis, Kovas (7.32) 1:17.59 0:58.91 +0:18.68
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Ryan (9.02) 0:33.94 0:39.81 -0:05.87
2nd Chiou, Christina (9.13) 0:37.40
3rd Carbone, Teresa (10.11) 0:42.53 0:41.22 +0:01.31
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Margolis, Nathan (9.23) 0:43.41
2nd Kang, Joshua (10.46) 0:53.35 0:54.94 -0:01.59
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Brandon (5.76) 1:50.24 1:01.37 +0:48.87
2nd Shia, Adrien (5.88) 4:03.00
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (7.95) 1:31.65 1:00.44 +0:31.21
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.63) 1:06.50 1:10.28 -0:03.78
2nd Phan, Meena (8.13) 1:36.66 1:37.34 -0:00.68
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phillips, Catie (11.32) 1:39.32
2nd Carbone, Teresa (10.11) 1:50.22 1:43.44 +0:06.78
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (7.95) 3:11.15 2:12.06 +0:59.09
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeh, Allison (6.47) 1:10.03
2nd Kurdys, Aurelia (5.7) 1:18.00 1:30.94 -0:12.94
3rd Lam, Lauren (6.43) 1:25.94 1:28.16 -0:02.22
4th Kathol, Alexis (5.09) 1:32.87 1:09.56 +0:23.31
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, JaRon (6.62) 1:01.06 1:08.94 -0:07.88
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.41) 0:49.94 0:49.00 +0:00.94
2nd Lam, Heather (8.61) 0:50.69 0:48.47 +0:02.22
3rd Trujillo, Kayla (8.14) 0:52.25 0:53.85 -0:01.60
4th Kefalas, Anna (8.64) 0:53.57 0:58.35 -0:04.78
5th Phan, Meena (8.13) 0:54.19 1:04.75 -0:10.56
6th Orchard, Baylen (8.33) 0:59.34 1:03.43 -0:04.09
7th Chi, Sienna (7.97) 1:00.00 1:12.03 -0:12.03
8th Xu, Eva (7.85) 1:06.69 1:09.91 -0:03.22
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.34) 0:46.50 0:33.90 +0:12.60
2nd Klein, Alex (7.78) 0:48.81 0:50.09 -0:01.28
3rd Childs, Nicholas (7.95) 0:51.94 0:35.60 +0:16.34
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Christina (9.13) 0:39.84
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Margolis, Nathan (9.23) 0:48.00
2nd Kang, Joshua (10.46) 0:48.44 0:55.72 -0:07.28
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kathol, Alexis (5.09) 2:31.95 2:31.44 +0:00.51
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (7.95) 2:04.25 1:28.00 +0:36.25
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.63) 1:10.81 1:23.02 -0:12.21
2nd Tao, Leslie (9.31) 2:07.03
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeh, Nicholas (8.93) 1:48.06
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.93) 1:15.13 1:10.16 +0:04.97
2nd Tao, Cindy (10.65) 1:23.81
3rd Alkhadra, Laurelle (11.26) 1:34.97 1:29.62 +0:05.35
4th Martinez-granillo, Alegria (10.72) 1:43.19
5th Phillips, Catie (11.32) 2:26.34
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carbone, Teresa (10.11) 3:40.16 3:35.88 +0:04.28
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ragsdale, Conrad (12.29) 2:49.13
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st wen, pearl (12.3) 2:38.81 2:45.22 -0:06.41
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tam, Chloe (4.77) 1:03.03 1:00.81 +0:02.22
2nd Vazquez, Emilia (3.89) 1:41.53
3rd Turgeon, Leila (4.64) 2:02.31
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurdys, Aurelia (5.7) 0:50.18 0:48.25 +0:01.93
2nd Kathol, Alexis (5.09) 0:52.88 0:59.78 -0:06.90
3rd Yeh, Allison (6.47) 0:54.65 0:58.03 -0:03.38
4th Molinar, Keria (6.92) 1:03.77
5th Lam, Lauren (6.43) 1:18.09 1:00.65 +0:17.44
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, JaRon (6.62) 0:44.25 0:50.06 -0:05.81
2nd Russo, Aidan (5.77) 0:46.72
3rd Clark, Brandon (5.76) 1:01.92 1:06.31 -0:04.39
4th Xu, Evan (6.17) 1:08.43
5th Chi, Everett (6.26) 1:11.37 1:28.53 -0:17.16
6th Shia, Adrien (5.88) 1:18.00 1:21.69 -0:03.69
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, Meena (8.13) 0:35.81 0:40.78 -0:04.97
2nd Kefalas, Anna (8.64) 0:36.09 0:49.16 -0:13.07
3rd Caballeros, Krista (7.41) 0:38.25 0:35.87 +0:02.38
4th Orchard, Baylen (8.33) 0:42.71 0:46.38 -0:03.67
5th Lam, Heather (8.61) 0:43.94 0:45.41 -0:01.47
6th Xu, Eva (7.85) 0:45.56 0:53.36 -0:07.80
7th Chi, Sienna (7.97) 1:15.19 1:19.88 -0:04.69
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.34) 0:28.63 0:21.97 +0:06.66
2nd Childs, Nicholas (7.95) 0:38.72 0:29.66 +0:09.06
3rd Vien, Landen (7.08) 0:43.94 0:31.43 +0:12.51
4th Klein, Alex (7.78) 0:45.37 0:45.03 +0:00.34
5th Radvenis, Kovas (7.32) 1:09.72 1:07.98 +0:01.74
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Ryan (9.02) 0:27.30 0:43.85 -0:16.55
2nd Tao, Cindy (10.65) 0:35.90
3rd Chiou, Christina (9.13) 0:38.38
4th Carbone, Teresa (10.11) 0:44.03 0:39.97 +0:04.06
5th Tao, Leslie (9.31) 0:44.50
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Margolis, Nathan (9.23) 0:41.12
2nd Kang, Joshua (10.46) 0:41.40 0:44.25 -0:02.85
3rd Patel, Sean (9.7) 0:56.07
4th Tang, Zachary (9.5) 0:57.12 1:03.00 -0:05.88
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurdys, Aurelia (5.7) 1:53.80 1:53.00 +0:00.80
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Russo, Aidan (5.77) 1:52.57
2nd Shia, Adrien (5.88) 1:53.80 2:41.15 -0:47.35
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.41) 1:26.85 1:26.72 +0:00.13
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.34) 1:06.87 0:48.13 +0:18.74
2nd Childs, Nicholas (7.95) 1:40.81 1:04.59 +0:36.22
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.63) 0:56.56 1:00.43 -0:03.87
2nd Trujillo, Kayla (8.14) 1:23.34 0:31.03 +0:52.31
3rd Kefalas, Anna (8.64) 1:28.86 1:44.97 -0:16.11
4th Orchard, Baylen (8.33) 1:33.40 1:35.16 -0:01.76
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeh, Nicholas (8.93) 1:34.50 1:12.44 +0:22.06
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.93) 1:15.03 1:15.93 -0:00.90
2nd Alkhadra, Laurelle (11.26) 1:19.50 1:23.85 -0:04.35
3rd Martinez-granillo, Alegria (10.72) 1:31.96
4th Phillips, Catie (11.32) 1:57.50 1:44.94 +0:12.56
5th Carbone, Teresa (10.11) 2:02.28 1:44.94 +0:17.34
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ragsdale, Conrad (12.29) 1:08.91

Extra-Curricular Activities Could Improve Grades

SMU Research Suggests After Schools Activities Improve Academic Achievements

As school season is in full swing many kids are hitting the books to improve academically. But homework isn’t the only after-school activity that improves grades. SMU research suggests back to school programs result in a higher academic achievement rate. There is a strong positive correlation between after school activities and grade point average. This is especially true when it comes to elementary school students. It’s because after school programs provide children with a sense of success. These programs also helps socialize them beyond their immediate school circle.

Swimming would make a great after school activity. As your child’s time grows so could his or her grades. Providing your child benefits like better social skills, better classroom behavior, and higher self-esteem.

We are holding our Back to School Promotion, at particular locations, which could cover a much of the school year. Buy a lesson package of 18 lessons or more and receive FREE lessons. Depending on the lesson package, you can earn 6 free lessons, some restrictions apply. Waterworks Aquatics offers free makeup classes, because we understand that every parent is busy.

September 10th, 2016

9/10/2016  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 61
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Longo, Abby (8.81) 2:03.81
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (7.9) 2:02.16 1:53.96 +0:08.20
2nd Villegas, Johnathan (7.32) 2:08.62 3:03.40 -0:54.78
3rd Thomas, Skyler (7.35) 2:09.47 2:11.68 -0:02.21
4th KAY, GRIFFIN (7.23) 2:30.66
5th Walker, Will (8.65) 2:53.75 2:59.44 -0:05.69
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mitilian, Angie (11.77) 2:09.40
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 0:51.28
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (6.89) 0:39.28 0:43.50 -0:04.22
2nd Chen, Jolie (6.82) 0:44.91
3rd Chiu, Katelyn (5.23) 0:49.50 0:47.82 +0:01.68
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Longo, Cooper (6.73) 0:32.59
2nd Lai, Maximus (6.49) 0:42.56
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Jue, Emily (7.74) 0:33.03 0:34.31 -0:01.28
3rd Kuo, Kamryn (7.08) 0:33.06
4th Chiu, Zoe (8.45) 0:34.00 0:35.79 -0:01.79
5th Wang, Hailey (7.32) 0:36.38
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yung, Brennon (7.32) 0:29.44 0:35.15 -0:05.71
2nd Thomas, Skyler (7.35) 0:29.63 0:30.34 -0:00.71
3rd Nhan, Sonnet (7.07) 0:30.19
4th Villegas, Johnathan (7.32) 0:31.69 0:43.47 -0:11.78
5th Walker, Will (8.65) 0:39.35 0:38.56 +0:00.79
6th Headley, Jackson (8.17) 0:44.41
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chien, Ruth (10.23) 0:30.25
2nd Lin, Sophie (9.33) 0:35.22
3rd Liu, Sarah (9.7) 0:44.28
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lai, James (9.23) 0:31.66
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.35) 1:10.69 1:11.13 -0:00.44
2nd Villegas, Johnathan (7.32) 1:12.56 1:41.53 -0:28.97
3rd Yung, Brennon (7.32) 1:20.09 1:18.06 +0:02.03
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 0:34.91 0:38.00 -0:03.09
2nd Kuo, Kira (4.6) 0:42.50
3rd Chen, Jadie (4.71) 0:45.31
4th Wang, Claire (4.51) 0:48.03 0:53.57 -0:05.54
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.35) 0:27.81 0:28.00 -0:00.19
2nd Yeung, Michelle (6.51) 0:30.94 0:33.18 -0:02.24
3rd Ancker, Anna (6.89) 0:33.47 0:34.41 -0:00.94
4th Chen, Jolie (6.82) 0:36.81 0:49.25 -0:12.44
5th Sogomian, Sophie (6.67) 0:36.93 0:34.75 +0:02.18
6th Rose, Madison (5.5) 0:38.56 0:31.88 +0:06.68
7th Chiu, Katelyn (5.23) 0:42.75 0:39.91 +0:02.84
8th Lee, Adelynn (5.6) 0:49.19 0:51.69 -0:02.50
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mumolo, Lucas (6.3) 0:30.47
2nd Cheng, Nathan (6.93) 0:31.13 0:28.38 +0:02.75
3rd Choi, Rio (5.86) 0:33.72
4th Lin, Hunter (6.79) 0:35.29 0:35.13 +0:00.16
5th Chen, Darren (6.8) 0:37.50 0:35.91 +0:01.59
6th Lai, Maximus (6.49) 0:40.79
7th McRobbie, Sean (6.57) 0:53.56 1:00.91 -0:07.35
8th Yang, Andersen (6.03) 0:57.84
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Longo, Abby (8.81) 0:24.32
3rd Jeng, Chloe (8.66) 0:27.78 0:26.68 +0:01.10
4th Jue, Emily (7.74) 0:28.31 0:37.98 -0:09.67
5th Chen, Victoria (8.7) 0:31.19
6th Wang, Hailey (7.32) 0:32.78 0:28.69 +0:04.09
7th Kuo, Kamryn (7.08) 0:33.66 0:36.94 -0:03.28
8th Chung, Allison (8.4) 0:36.75 0:33.84 +0:02.91
9th Chen, Joovy (8.03) 0:42.78 0:36.97 +0:05.81
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.32) 0:26.84 0:41.75 -0:14.91
2nd Yung, Brennon (7.32) 0:28.46 0:29.87 -0:01.41
3rd Nhan, Sonnet (7.07) 0:29.50
4th Thomas, Skyler (7.35) 0:30.30 0:26.19 +0:04.11
5th Yeung, Aidan (7.57) 0:30.31 0:33.69 -0:03.38
6th Chan, Thomas (8.35) 0:34.82 0:33.81 +0:01.01
7th Vien, Landen (7.06) 0:34.87 0:36.19 -0:01.32
8th KAY, GRIFFIN (7.23) 0:37.12 0:30.88 +0:06.24
9th Walker, Will (8.65) 0:43.31 0:45.34 -0:02.03
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chien, Ruth (10.23) 0:21.91
2nd Ta, Chloe (9.1) 0:33.19 0:33.03 +0:00.16
3rd Liu, Sarah (9.7) 0:40.22 0:41.29 -0:01.07
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lai, James (9.23) 0:25.18
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 1:19.00 1:22.72 -0:03.72
2nd Rose, Madison (5.5) 1:26.00
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Press, Michaela (7.42) 1:00.25 1:13.69 -0:13.44
3rd Kimura, Paloma (6.35) 1:05.85 1:00.97 +0:04.88
4th Yeung, Michelle (6.51) 1:10.84 1:03.47 +0:07.37
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.35) 0:58.62 0:58.28 +0:00.34
2nd Villegas, Johnathan (7.32) 0:58.87 1:16.71 -0:17.84
3rd Perrigue, Mason (7.9) 1:04.25
4th Yung, Brennon (7.32) 1:06.40 1:06.59 -0:00.19
5th Yeung, Aidan (7.57) 1:12.47 1:15.22 -0:02.75
6th KAY, GRIFFIN (7.23) 1:15.94 1:09.81 +0:06.13
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Chloe (8.66) 0:59.94 1:02.10 -0:02.16
2nd Chung, Allison (8.4) 1:17.34 1:17.31 +0:00.03
3rd Liu, Sarah (9.7) 1:34.38
4th Chen, Joovy (8.03) 1:51.72 1:28.95 +0:22.77
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.23) 0:51.09
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Renzo (14.96) 0:49.13
2nd Lin, Darien (12.09) 0:56.09
3rd Zamora, Francesco (11.49) 1:00.75
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 2:35.59 2:48.35 -0:12.76
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 0:53.53 0:53.90 -0:00.37
2nd Chen, Jadie (4.71) 1:18.94
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (6.89) 0:38.72 0:49.19 -0:10.47
2nd Kimura, Paloma (6.35) 0:42.16 0:41.15 +0:01.01
3rd Chen, Jolie (6.82) 0:42.19
4th Chiu, Katelyn (5.23) 1:07.69
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lai, Maximus (6.49) 0:48.34
2nd McRobbie, Sean (6.57) 0:59.59 1:16.81 -0:17.22
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Hailey (7.32) 0:32.18 0:31.82 +0:00.36
2nd Chen, Victoria (8.7) 0:32.37 0:28.91 +0:03.46
4th Chiu, Zoe (8.45) 0:37.94 0:35.78 +0:02.16
5th Jeng, Chloe (8.66) 0:38.18 0:35.71 +0:02.47
6th Chen, Joovy (8.03) 0:46.19 0:47.78 -0:01.59
7th Chung, Allison (8.4) 0:46.94 0:53.41 -0:06.47
8th Kuo, Kamryn (7.08) 0:50.44
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.35) 0:30.87 0:34.12 -0:03.25
2nd KAY, GRIFFIN (7.23) 0:33.04 0:30.34 +0:02.70
3rd Villegas, Johnathan (7.32) 0:33.90 0:44.57 -0:10.67
4th Mitilian, Harout (7.85) 0:35.38
5th Yung, Brennon (7.32) 0:36.81 0:37.78 -0:00.97
6th Yeung, Aidan (7.57) 0:38.50 0:48.47 -0:09.97
7th Tham, Jonathan (8.45) 0:40.18 0:41.77 -0:01.59
8th Walker, Will (8.65) 0:42.81
9th Vien, Landen (7.06) 0:43.09
10th Headley, Jackson (8.17) 0:57.53
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chien, Ruth (10.23) 0:29.00 0:27.28 +0:01.72
2nd Leizman, Sarah (9.3) 0:34.81
3rd Liu, Sarah (9.7) 1:01.34 0:29.88 +0:31.46
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lai, James (9.23) 0:37.28
2nd Headley, Chris (10.78) 0:40.04
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Hailey (7.32) 1:15.03 1:09.34 +0:05.69
3rd Kimura, Paloma (6.35) 1:28.37
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (7.9) 0:50.87 0:53.87 -0:03.00
2nd Thomas, Skyler (7.35) 1:07.29 1:09.53 -0:02.24
3rd KAY, GRIFFIN (7.23) 1:08.38 1:08.22 +0:00.16
4th Villegas, Johnathan (7.32) 1:16.96 1:41.22 -0:24.26
5th Yung, Brennon (7.32) 1:20.03 1:27.22 -0:07.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Sophie (9.33) 0:59.25 1:04.78 -0:05.53
2nd Longo, Abby (8.81) 1:00.07
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tham, Jonathan (8.45) 1:29.13
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.23) 0:51.94 0:58.11 -0:06.17
2nd Chien, Ruth (10.23) 0:59.53
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.09) 0:49.96 0:53.38 -0:03.42
2nd Zamora, Renzo (14.96) 0:54.29
3rd Zamora, Francesco (11.49) 1:15.78
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Sophie (9.33) 2:24.35
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st KAY, GRIFFIN (7.23) 2:37.81 2:39.72 -0:01.91
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.23) 1:42.00 1:43.53 -0:01.53
3rd Yeung, Abbie (4.67) 2:41.28 2:44.18 -0:02.90
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.09) 1:40.56 2:03.34 -0:22.78
2nd Villegas, Johnathan (7.32) 1:47.37 2:28.12 -0:40.75
3rd Yeung, Aidan (7.57) 2:25.04 2:33.03 -0:07.99
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 0:36.75 0:34.46 +0:02.29
2nd Wang, Claire (4.51) 0:46.40 0:55.27 -0:08.87
3rd Chen, Jadie (4.71) 0:50.25
4th Kuo, Kira (4.6) 1:01.16
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.51) 0:27.94 0:27.01 +0:00.93
2nd Ancker, Anna (6.89) 0:28.78 0:25.96 +0:02.82
3rd Kimura, Paloma (6.35) 0:28.84 0:28.44 +0:00.40
4th Chen, Jolie (6.82) 0:32.32 0:43.94 -0:11.62
5th Rose, Madison (5.5) 0:37.25 0:34.81 +0:02.44
6th Sogomian, Sophie (6.67) 0:39.19 0:39.69 -0:00.50
7th Lee, Adelynn (5.6) 1:02.63 1:01.97 +0:00.66
8th Chiu, Katelyn (5.23) 1:06.94 0:44.66 +0:22.28
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Longo, Cooper (6.73) 0:24.87
2nd Cheng, Nathan (6.93) 0:27.03 0:32.93 -0:05.90
3rd Choi, Rio (5.86) 0:34.25
4th Chen, Darren (6.8) 0:39.65 0:44.50 -0:04.85
5th Lai, Maximus (6.49) 0:42.87
6th Luna, Zachary (6.27) 0:43.13 0:57.44 -0:14.31
7th Choi, Connor (6.08) 0:44.28
8th Lin, Hunter (6.79) 0:45.49
9th McRobbie, Sean (6.57) 0:53.35 1:05.28 -0:11.93
10th Mumolo, Lucas (6.3) 1:06.10 0:48.03 +0:18.07
11th Yang, Andersen (6.03) 1:08.75
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Chloe (8.66) 0:21.56 0:24.31 -0:02.75
3rd Chen, Victoria (8.7) 0:25.43 0:26.50 -0:01.07
4th Jue, Emily (7.74) 0:26.84 0:25.16 +0:01.68
5th Wang, Hailey (7.32) 0:30.00 0:30.12 -0:00.12
6th Chiu, Zoe (8.45) 0:31.00 0:26.69 +0:04.31
7th Kuo, Kamryn (7.08) 0:34.00 0:41.79 -0:07.79
8th Chung, Allison (8.4) 0:35.62 0:39.10 -0:03.48
9th Chen, Joovy (8.03) 0:38.22 0:42.43 -0:04.21
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.32) 0:21.97 0:29.97 -0:08.00
2nd Thomas, Skyler (7.35) 0:25.30 0:24.56 +0:00.74
3rd Yung, Brennon (7.32) 0:26.58 0:28.53 -0:01.95
4th Yeung, Aidan (7.57) 0:28.78 0:26.84 +0:01.94
5th Vien, Landen (7.06) 0:31.43 0:32.31 -0:00.88
6th KAY, GRIFFIN (7.23) 0:31.53 0:27.59 +0:03.94
7th Tham, Jonathan (8.45) 0:33.09 0:30.15 +0:02.94
8th Szeto, Matthew (7.43) 0:34.91
9th Headley, Jackson (8.17) 0:35.60 0:37.82 -0:02.22
10th Mitilian, Harout (7.85) 0:37.97 0:49.19 -0:11.22
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chien, Ruth (10.23) 0:22.16 0:23.35 -0:01.19
2nd Leizman, Sarah (9.3) 0:24.19 0:24.56 -0:00.37
3rd Ta, Chloe (9.1) 0:29.04 0:31.03 -0:01.99
4th Liu, Sarah (9.7) 0:37.87 0:28.87 +0:08.00
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lai, James (9.23) 0:25.94
2nd Soohoo, Thomas (9.64) 0:30.91
3rd Headley, Chris (10.78) 0:33.59 0:31.72 +0:01.87
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.67) 1:19.96 1:21.38 -0:01.42
2nd Rose, Madison (5.5) 1:27.41
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Yeung, Michelle (6.51) 1:02.84 0:59.81 +0:03.03
3rd Ancker, Anna (6.89) 1:03.21 1:03.44 -0:00.23
4th Kimura, Paloma (6.35) 1:04.28 1:01.78 +0:02.50
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.32) 0:48.13 1:12.44 -0:24.31
2nd Perrigue, Mason (7.9) 0:48.40 0:50.53 -0:02.13
3rd Thomas, Skyler (7.35) 0:56.12 0:54.03 +0:02.09
4th Cheng, Nathan (6.93) 0:58.69 1:23.85 -0:25.16
5th Yeung, Aidan (7.57) 1:04.16 1:00.53 +0:03.63
6th Yung, Brennon (7.32) 1:06.19
7th Vien, Landen (7.06) 1:08.81
8th KAY, GRIFFIN (7.23) 1:12.25 1:04.96 +0:07.29
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Victoria (8.7) 0:48.88 0:57.91 -0:09.03
2nd Leizman, Sarah (9.3) 0:57.13 0:53.79 +0:03.34
3rd Lin, Sophie (9.33) 1:03.91
4th Chiu, Zoe (8.45) 1:08.43 1:04.81 +0:03.62
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, Will (8.65) 1:23.84
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.23) 0:43.44 0:47.03 -0:03.59
2nd Chien, Ruth (10.23) 0:47.18
3rd Mitilian, Angie (11.77) 0:52.53 1:01.09 -0:08.56
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Renzo (14.96) 0:40.69
2nd Lin, Darien (12.09) 0:42.00 0:46.50 -0:04.50
3rd Zamora, Francesco (11.49) 0:49.38
4th Lin, wesley (11.77) 0:55.68

September 10th, 2016

9/10/2016  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 60
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 1:46.31 1:44.91 +0:01.40
2nd Peacox, Jackson (5.87) 3:00.00
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 1:45.46 1:46.00 -0:00.54
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Brayden (9.31) 2:01.70
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (5.05) 0:39.05 1:05.29 -0:26.24
2nd Pollard, Aubrie (6.37) 0:41.08 0:35.00 +0:06.08
3rd Muscolino, Aubrey (5.62) 0:42.12 0:47.85 -0:05.73
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (5.87) 0:41.06 0:35.70 +0:05.36
2nd Pan, Max (6.92) 0:43.03 0:42.00 +0:01.03
3rd Ding, Jeffrey (5.73) 1:08.00
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.84) 0:24.95 0:23.85 +0:01.10
2nd Kulyasova, Dasha (7.81) 0:28.97 0:31.50 -0:02.53
3rd Mendez, Riley (7.41) 0:31.03 0:28.39 +0:02.64
4th Golin, Rachel (8.2) 0:32.69 0:33.88 -0:01.19
5th Neill, Bella (8.13) 0:36.08 0:31.70 +0:04.38
6th Jacobson, Cori (8.44) 0:37.00
7th Mariadasan, Reni (7.09) 0:40.25 1:02.90 -0:22.65
8th Martin, Aspen (7.86) 0:43.34 0:38.00 +0:05.34
9th Maynard, Emory (7.94) 0:43.57
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 0:25.69 0:28.47 -0:02.78
2nd Montano, Andrew (8.56) 0:30.06
3rd Wan, DAVID (8.74) 0:31.79
4th Norton, Rob (8.02) 0:36.17 0:37.56 -0:01.39
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.4) 0:29.27 0:31.42 -0:02.15
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ramirez, jacob (10.02) 0:25.91 0:28.22 -0:02.31
2nd Mariadasan, Regis (9.85) 0:27.83 0:25.31 +0:02.52
3rd Peacox, Brayden (9.31) 0:28.00 0:30.35 -0:02.35
4th Arkalgud, Smera (9.41) 0:30.54
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.81) 1:11.47 1:13.30 -0:01.83
2nd Mendez, Riley (7.41) 1:18.58
3rd Pollard, Aubrie (6.37) 1:24.72
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 0:53.50 0:52.01 +0:01.49
2nd Peacox, Jackson (5.87) 1:31.53 1:20.55 +0:10.98
3rd Cortes, Luke (6.51) 2:36.30 2:25.53 +0:10.77
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.84) 0:55.65 0:55.77 -0:00.12
2nd Scupien, Sandra (9.4) 1:06.06 1:02.22 +0:03.84
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Brayden (9.31) 1:05.71 1:02.35 +0:03.36
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.29) 1:05.66 1:07.94 -0:02.28
2nd ramirez, jacob (10.02) 1:05.67
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.29) 2:44.14
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Neill, Audrey (4.74) 0:55.27 1:06.70 -0:11.43
2nd Cho, Madison (4.94) 1:07.37
3rd Tran, Zoe (3.89) 2:29.18
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jordan, Charlie (4.82) 0:45.72
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.81) 0:33.69 0:29.39 +0:04.30
2nd Haglof, Clara (5.94) 0:33.75 0:38.27 -0:04.52
3rd Pollard, Aubrie (6.37) 0:33.99 0:32.65 +0:01.34
4th Hannigan, Emmalia (5.6) 0:36.03 0:41.97 -0:05.94
5th Guzman, Ella (5.05) 0:36.70 0:40.19 -0:03.49
6th Oesch, Elle (5.51) 0:37.77
7th Muscolino, Aubrey (5.62) 0:39.54 0:34.93 +0:04.61
8th Martin, Magnolia (5.14) 0:49.80 1:03.52 -0:13.72
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.19) 0:35.09 0:42.22 -0:07.13
2nd Pan, Max (6.92) 0:35.42 0:34.52 +0:00.90
3rd Huang, Jonathan (6.83) 0:37.12
4th Ritchie, Bennett (6.66) 0:38.03 0:28.73 +0:09.30
5th Peacox, Jackson (5.87) 0:38.94 0:35.56 +0:03.38
6th Carpenter, Dillan (6.51) 0:41.67 0:38.85 +0:02.82
7th pannala, Abhiram (6.18) 0:55.21
8th Shilts, Charlie (5.7) 1:11.52
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.81) 0:26.19 0:28.00 -0:01.81
2nd Kulyasova, Polina (8.84) 0:27.21 0:22.13 +0:05.08
3rd Golin, Rachel (8.2) 0:28.48 0:28.50 -0:00.02
4th Mendez, Riley (7.41) 0:30.62 0:28.44 +0:02.18
5th Jacobson, Cori (8.44) 0:31.05 0:32.65 -0:01.60
6th Neill, Bella (8.13) 0:32.25 0:27.40 +0:04.85
7th Mariadasan, Reni (7.09) 0:33.85 0:33.85
8th Martin, Aspen (7.86) 0:34.68 0:31.55 +0:03.13
9th pannala, Navya (8.55) 0:34.96
10th Maynard, Emory (7.94) 0:35.97 0:33.00 +0:02.97
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 0:26.82 0:28.10 -0:01.28
2nd Montano, Andrew (8.56) 0:31.78
3rd Wan, DAVID (8.74) 0:33.50
4th Burkhart, Hunter (8.65) 0:34.07
5th Lee, Connor (7.39) 0:40.06 0:39.29 +0:00.77
6th Weenig, Drew (7.04) 0:49.79 0:38.09 +0:11.70
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:23.23 0:23.13 +0:00.10
2nd Scupien, Sandra (9.4) 0:27.19 0:28.09 -0:00.90
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ramirez, jacob (10.02) 0:25.68 0:26.45 -0:00.77
2nd Peacox, Brayden (9.31) 0:26.00 0:26.49 -0:00.49
3rd Mariadasan, Regis (9.85) 0:30.74 0:28.34 +0:02.40
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.62) 1:26.94 1:20.63 +0:06.31
2nd Cortes, Annabelle (5.04) 1:33.12
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (5.87) 1:33.74 1:17.92 +0:15.82
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.81) 0:57.37 0:59.12 -0:01.75
2nd Martin, Aspen (7.86) 1:06.18 1:17.63 -0:11.45
3rd Mendez, Riley (7.41) 1:11.62 0:43.90 +0:27.72
4th Pollard, Aubrie (6.37) 1:14.04
5th Fisher, Sidney (6.81) 1:19.97 1:21.53 -0:01.56
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 0:52.34 0:53.22 -0:00.88
2nd Weenig, Drew (7.04) 1:14.84
3rd Pan, Max (6.92) 1:20.50 1:23.02 -0:02.52
4th Emoto, Reid (6.58) 1:26.51
5th Cortes, Luke (6.51) 1:36.66 1:31.90 +0:04.76
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:51.94 0:52.28 -0:00.34
2nd Kulyasova, Polina (8.84) 0:52.13 0:48.62 +0:03.51
3rd Scupien, Sandra (9.4) 1:01.22 0:54.03 +0:07.19
4th Golin, Rachel (8.2) 1:03.07 1:06.09 -0:03.02
5th Neill, Bella (8.13) 1:03.16 1:01.60 +0:01.56
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Brayden (9.31) 0:57.28 0:57.58 -0:00.30
2nd Arkalgud, Smera (9.41) 1:02.67
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.29) 0:55.16 0:54.47 +0:00.69
2nd ramirez, jacob (10.02) 0:58.32 0:56.84 +0:01.48
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Turley, Grant (11.33) 1:42.49
2nd Scupien, David (11.29) 2:10.01
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.81) 0:42.38 0:53.45 -0:11.07
2nd Haglof, Clara (5.94) 0:42.47
3rd Pollard, Aubrie (6.37) 0:51.23 0:51.15 +0:00.08
4th Guzman, Ella (5.05) 1:01.83 1:15.48 -0:13.65
5th Muscolino, Aubrey (5.62) 1:08.92 0:57.67 +0:11.25
6th Martin, Magnolia (5.14) 1:11.10
7th Hannigan, Emmalia (5.6) 1:25.75
8th Cortes, Annabelle (5.04) 2:32.42 2:43.07 -0:10.65
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (5.87) 0:40.62 0:41.08 -0:00.46
2nd Carpenter, Dillan (6.51) 0:41.68 0:45.00 -0:03.32
3rd Ritchie, Bennett (6.66) 0:49.92
4th Pan, Max (6.92) 0:53.71 0:55.18 -0:01.47
5th Emoto, Reid (6.58) 1:05.21
6th Kaufman, Asher (5.19) 1:11.44
7th Ding, Jeffrey (5.73) 1:54.75
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.84) 0:29.55 0:26.90 +0:02.65
2nd Neill, Bella (8.13) 0:33.45 0:33.57 -0:00.12
3rd Golin, Rachel (8.2) 0:36.55 0:40.96 -0:04.41
4th Mendez, Riley (7.41) 0:36.59 0:35.25 +0:01.34
5th Kulyasova, Dasha (7.81) 0:37.79 0:37.57 +0:00.22
6th Mariadasan, Reni (7.09) 0:42.50 1:11.14 -0:28.64
7th Martin, Aspen (7.86) 0:53.25 0:58.94 -0:05.69
8th pannala, Navya (8.55) 0:53.85
9th Jacobson, Cori (8.44) 0:56.11 0:55.47 +0:00.64
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 0:29.50 0:30.69 -0:01.19
2nd Montano, Andrew (8.56) 0:35.69
3rd Wan, DAVID (8.74) 0:38.32
4th Burkhart, Hunter (8.65) 0:40.25
5th Weenig, Drew (7.04) 0:41.39 1:04.56 -0:23.17
6th Lee, Connor (7.39) 1:17.40 0:59.22 +0:18.18
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:22.68 0:24.31 -0:01.63
2nd Scupien, Sandra (9.4) 0:33.56 0:39.37 -0:05.81
3rd Norton, Chloe (10.22) 0:36.67 0:32.46 +0:04.21
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mariadasan, Regis (9.85) 0:29.25 0:28.28 +0:00.97
2nd Peacox, Brayden (9.31) 0:30.55 0:30.45 +0:00.10
3rd ramirez, jacob (10.02) 0:35.97 0:32.82 +0:03.15
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.62) 2:11.66 2:04.92 +0:06.74
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (5.87) 1:34.29 1:25.27 +0:09.02
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mendez, Riley (7.41) 1:22.04 1:16.43 +0:05.61
2nd Kulyasova, Dasha (7.81) 1:28.41 1:23.09 +0:05.32
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 0:58.96 0:55.34 +0:03.62
2nd Cortes, Luke (6.51) 2:07.25 2:18.47 -0:11.22
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:54.35 0:52.21 +0:02.14
2nd Neill, Bella (8.13) 1:08.78 1:13.84 -0:05.06
3rd Kulyasova, Polina (8.84) 1:09.88 1:04.97 +0:04.91
4th Scupien, Sandra (9.4) 1:16.91 1:15.84 +0:01.07
5th Golin, Rachel (8.2) 1:21.76 1:24.12 -0:02.36
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 1:08.22 1:05.65 +0:02.57
2nd Peacox, Brayden (9.31) 1:08.81 1:07.47 +0:01.34
3rd Arkalgud, Smera (9.41) 1:13.06
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ramirez, jacob (10.02) 1:13.86 1:13.16 +0:00.70
2nd Scupien, David (11.29) 1:14.98 1:18.54 -0:03.56
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myers, Natalie (8.92) 2:25.32
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.29) 2:50.98
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.84) 1:39.70 1:40.13 -0:00.43
2nd Kulyasova, Dasha (7.81) 2:21.07 2:15.52 +0:05.55
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 1:31.16 1:39.97 -0:08.81
2nd Turley, Grant (11.33) 1:33.21
3rd Peacox, Brayden (9.31) 2:04.85 2:09.97 -0:05.12
4th Scupien, David (11.29) 2:17.63
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tran, Zoe (3.89) 0:40.90
2nd Cho, Madison (4.94) 1:01.22
3rd Neill, Audrey (4.74) 1:07.69 1:05.50 +0:02.19
4th Petrochilos, Sophia (4.38) 1:26.95
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jordan, Charlie (4.82) 0:40.61 0:53.19 -0:12.58
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (5.94) 0:28.35 0:29.04 -0:00.69
2nd Fisher, Sidney (6.81) 0:30.46 0:31.86 -0:01.40
3rd Pollard, Aubrie (6.37) 0:31.43 0:29.33 +0:02.10
4th Hannigan, Emmalia (5.6) 0:39.47 0:46.73 -0:07.26
5th Oesch, Elle (5.51) 0:41.41
6th Guzman, Ella (5.05) 0:43.87 0:40.59 +0:03.28
7th Muscolino, Aubrey (5.62) 0:45.60 0:42.30 +0:03.30
8th Costakos, Ava (5.3) 0:58.30
9th Alvarez, Kassidi (5.75) 1:00.40
10th Cortes, Annabelle (5.04) 1:01.81 1:06.08 -0:04.27
11th Martin, Magnolia (5.14) 1:34.09 1:18.75 +0:15.34
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (6.92) 0:29.70 0:28.75 +0:00.95
2nd Schenkhuizen, Slade (6.08) 0:30.81
3rd Ritchie, Bennett (6.66) 0:32.17 0:31.62 +0:00.55
4th Carpenter, Dillan (6.51) 0:33.12 0:35.15 -0:02.03
5th Peacox, Jackson (5.87) 0:34.79 0:32.35 +0:02.44
6th Huang, Jonathan (6.83) 0:36.53
7th Kaufman, Asher (5.19) 0:37.65 0:41.39 -0:03.74
8th Ding, Jeffrey (5.73) 0:54.43 0:39.68 +0:14.75
9th pannala, Abhiram (6.18) 0:57.09
10th Petrochilos, Ben (6.44) 0:57.89 0:47.94 +0:09.95
11th Shilts, Charlie (5.7) 1:01.67
12th Kulyasov, Victor (5.51) 1:16.01 1:07.83 +0:08.18
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Golin, Rachel (8.2) 0:19.67 0:27.44 -0:07.77
2nd Kulyasova, Polina (8.84) 0:22.81 0:21.36 +0:01.45
3rd Kulyasova, Dasha (7.81) 0:25.79 0:25.07 +0:00.72
4th Jacobson, Cori (8.44) 0:25.88 0:30.83 -0:04.95
5th Neill, Bella (8.13) 0:26.59 0:27.96 -0:01.37
6th Ireland, Brooke (7.98) 0:26.66
7th Mendez, Riley (7.41) 0:30.59 0:27.04 +0:03.55
8th Maynard, Emory (7.94) 0:30.62 0:35.37 -0:04.75
9th Mariadasan, Reni (7.09) 0:32.03 0:32.08 -0:00.05
10th pannala, Navya (8.55) 0:34.98
11th Martin, Aspen (7.86) 0:35.37 0:34.57 +0:00.80
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 0:22.09 0:21.47 +0:00.62
2nd Montano, Andrew (8.56) 0:25.59
3rd Burkhart, Hunter (8.65) 0:27.39
4th Wan, DAVID (8.74) 0:33.07
5th Lee, Connor (7.39) 0:41.18 0:43.13 -0:01.95
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:19.09 0:20.36 -0:01.27
2nd Scupien, Sandra (9.4) 0:19.95 0:23.00 -0:03.05
3rd Norton, Chloe (10.22) 0:25.37 0:24.83 +0:00.54
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ramirez, jacob (10.02) 0:21.34 0:20.63 +0:00.71
2nd Mariadasan, Regis (9.85) 0:25.77 0:25.12 +0:00.65
3rd Peacox, Brayden (9.31) 0:26.26 0:25.65 +0:00.61
4th Turley, Cale (10.92) 0:37.75
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.62) 1:40.51 1:31.16 +0:09.35
2nd Martin, Magnolia (5.14) 2:38.07
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (5.87) 1:26.66 1:24.31 +0:02.35
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.81) 1:06.31 1:01.09 +0:05.22
2nd Mendez, Riley (7.41) 1:10.89 1:08.75 +0:02.14
3rd Pollard, Aubrie (6.37) 1:17.49
4th Fisher, Sidney (6.81) 1:19.61 1:20.53 -0:00.92
5th Martin, Aspen (7.86) 1:34.28 1:20.55 +0:13.73
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.96) 0:44.10 0:44.12 -0:00.02
2nd Pan, Max (6.92) 1:14.96 1:13.60 +0:01.36
3rd Carpenter, Dillan (6.51) 1:18.95
4th Cortes, Luke (6.51) 1:22.88 1:28.85 -0:05.97
5th Emoto, Reid (6.58) 1:42.66
6th Petrochilos, Ben (6.44) 1:53.72 1:55.35 -0:01.63
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (9.84) 0:44.78 0:47.93 -0:03.15
2nd Kulyasova, Polina (8.84) 0:44.86 0:45.20 -0:00.34
3rd Scupien, Sandra (9.4) 0:48.99 0:44.12 +0:04.87
4th Neill, Bella (8.13) 0:59.31 1:05.50 -0:06.19
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.32) 0:50.03 0:50.15 -0:00.12
2nd Peacox, Brayden (9.31) 0:51.02 0:55.93 -0:04.91
3rd Norton, Rob (8.02) 1:13.37 1:19.13 -0:05.76
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Turley, Grant (11.33) 0:39.72
2nd ramirez, jacob (10.02) 0:49.35 0:48.33 +0:01.02
3rd Scupien, David (11.29) 1:03.01 0:49.15 +0:13.86

September 10th, 2016

9/10/2016  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 80
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.86) 2:04.21 2:03.89 +0:00.32
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rodriguez, Izzy (7.95) 1:36.07 1:31.27 +0:04.80
2nd Gray, Sophia (7.6) 1:40.57
3rd Mandel, Lexi (8.09) 1:59.44 1:46.72 +0:12.72
4th Pham, Mira (8.29) 2:04.47 2:07.07 -0:02.60
5th Tibackx, Sydney (7.36) 2:06.52 2:05.64 +0:00.88
6th Boado, Felisa (8.96) 2:20.27
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.39) 1:34.22 2:09.45 -0:35.23
2nd Tang, Jayden (7.4) 2:25.97
3rd Zhou, Aren (7.87) 2:35.66 2:52.63 -0:16.97
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Natasha (10.06) 1:57.25 1:59.39 -0:02.14
2nd Schafer, Iris (9.89) 2:19.00
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 1:35.84
2nd Lam, Johann (10.66) 2:03.50 2:07.96 -0:04.46
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 1:33.77 1:30.85 +0:02.92
2nd Dinh, Ryan (11.53) 2:01.19
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.86) 0:25.96 0:25.40 +0:00.56
2nd Latch, Zoe (6.78) 0:30.57 0:32.34 -0:01.77
3rd Latch, Stella (5.12) 0:40.33 0:45.25 -0:04.92
4th Lam, Aleena (6.25) 0:44.08
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:23.46 0:25.14 -0:01.68
2nd Chiang, Matthew (6.33) 0:32.84 0:32.97 -0:00.13
3rd Bravo, Mateo (6.03) 0:35.89 0:46.15 -0:10.26
4th Lender, Max (6.92) 0:55.40 0:45.00 +0:10.40
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gray, Sophia (7.6) 0:18.75
2nd Fann, Rykyn (8.11) 0:21.89 0:28.88 -0:06.99
3rd Mandel, Lexi (8.09) 0:24.38 0:23.64 +0:00.74
4th Tibackx, Sydney (7.36) 0:26.70 0:26.08 +0:00.62
5th Pham, Mira (8.29) 0:28.90 0:25.53 +0:03.37
6th Le, Kayla (8.81) 0:29.94 0:27.28 +0:02.66
7th Boado, Felisa (8.96) 0:31.14 0:34.75 -0:03.61
8th Lam, Aisha (7.32) 0:32.41 0:49.91 -0:17.50
9th Dinh, Alyssa (8.99) 0:33.19
10th Han, Christine (7.74) 0:37.41 0:45.20 -0:07.79
11th Park, Jenny (8.65) 0:47.52 0:38.93 +0:08.59
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (8.87) 0:26.93 0:29.69 -0:02.76
2nd Tang, Jayden (7.4) 0:30.26 0:31.27 -0:01.01
3rd Zhou, Aren (7.87) 0:31.63 0:37.07 -0:05.44
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:18.69 0:18.26 +0:00.43
2nd Lee, Natasha (10.06) 0:28.07 0:27.69 +0:00.38
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 0:20.25 0:25.97 -0:05.72
2nd Ngo, Wilson (9.7) 0:25.06 0:29.12 -0:04.06
3rd Gulbrandsen, Kian (9.98) 0:26.69 0:16.34 +0:10.35
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rodriguez, Izzy (7.95) 0:46.38 0:42.40 +0:03.98
2nd Kambal, Sanvi (6.86) 1:18.87 0:58.09 +0:20.78
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.33) 1:10.01 1:14.00 -0:03.99
2nd Tang, Jayden (7.4) 1:18.90 1:14.40 +0:04.50
3rd Zhou, Aren (7.87) 1:21.06
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yu, Michelle (8.49) 0:59.47
2nd Mandel, Lexi (8.09) 1:09.41 0:59.15 +0:10.26
3rd Boado, Felisa (8.96) 1:14.38
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.39) 0:44.88 0:52.97 -0:08.09
2nd Gulbrandsen, Kian (9.98) 1:03.38
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.18) 0:43.20
2nd Ranjith, Divya (10.85) 0:47.32
3rd Lee, Natasha (10.06) 1:03.00
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 0:43.72 0:39.76 +0:03.96
2nd Boado, Justin (10.48) 0:47.62 0:58.59 -0:10.97
3rd Lam, Johann (10.66) 0:57.63 1:01.19 -0:03.56
4th Dinh, Ryan (11.53) 1:07.18
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Johnson, Makhana (3.9) 1:41.53
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mirbolooki, Raman (4.67) 0:55.77 0:53.93 +0:01.84
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Latch, Zoe (6.78) 0:28.10 0:29.56 -0:01.46
2nd Kambal, Sanvi (6.86) 0:28.80 0:28.82 -0:00.02
3rd Lee, Kendra (6.86) 0:31.45 0:33.00 -0:01.55
4th Fann, Kayden (5.27) 0:34.70 0:51.31 -0:16.61
5th Lam, Aleena (6.25) 0:36.01 0:32.30 +0:03.71
6th Yu, Kaki (5.4) 0:36.41
7th Matutes, Nancy (6.06) 0:37.88 0:34.22 +0:03.66
8th Latch, Stella (5.12) 0:43.51 0:38.00 +0:05.51
9th Cayco, Sophia (5.86) 0:53.70
10th Demirjian, Charles (6.39) 0:54.37 1:00.09 -0:05.72
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:22.50 0:25.96 -0:03.46
2nd Lee, Grayson (6.39) 0:33.69 0:37.91 -0:04.22
3rd Chiang, Matthew (6.33) 0:35.20 0:29.39 +0:05.81
4th Ho, Keanu (5.86) 0:38.95 1:21.02 -0:42.07
5th Bravo, Mateo (6.03) 0:43.01 0:41.01 +0:02.00
6th Nelson-Tucker, Josiah (6.49) 0:49.96 0:48.60 +0:01.36
7th Lender, Max (6.92) 0:53.50 0:46.19 +0:07.31
8th Elardo, Jacob (5.3) 1:04.56
9th Singh, Ishaan (5.2) 1:26.16 1:14.84 +0:11.32
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gray, Sophia (7.6) 0:22.94
2nd Fann, Rykyn (8.11) 0:22.95 0:27.21 -0:04.26
3rd Tibackx, Sydney (7.36) 0:26.31 0:26.56 -0:00.25
4th Boado, Felisa (8.96) 0:27.95 0:30.94 -0:02.99
5th Mandel, Lexi (8.09) 0:29.37 0:24.88 +0:04.49
6th Le, Kayla (8.81) 0:30.59 0:27.88 +0:02.71
7th Pham, Mira (8.29) 0:31.08 0:29.13 +0:01.95
8th Han, Christine (7.74) 0:33.00 0:31.02 +0:01.98
9th Park, Jenny (8.65) 0:33.19 0:30.94 +0:02.25
10th Lam, Melanie (8.73) 0:35.97 0:30.90 +0:05.07
11th Streeter, Madelyn (8.78) 0:40.84 0:45.51 -0:04.67
12th Sardesai, Sophie (8.02) 0:42.46
13th Demirjian, Meline (8.25) 0:53.34 0:46.26 +0:07.08
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (8.87) 0:25.10 0:25.12 -0:00.02
2nd Tang, Jayden (7.4) 0:28.63 0:31.53 -0:02.90
3rd Tan, Luke (8.12) 0:36.41 0:45.06 -0:08.65
4th Nguyen, Jordan (7.27) 0:39.63
5th Lee, Hwee (8.64) 0:39.88 0:39.96 -0:00.08
6th Zhou, Aren (7.87) 0:42.02 0:35.62 +0:06.40
7th Jambhekar, Aarin (7.57) 0:43.08 0:42.89 +0:00.19
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:20.44 0:21.84 -0:01.40
2nd Lee, Natasha (10.06) 0:28.34 0:26.84 +0:01.50
3rd Palme, Jenna (9.84) 0:28.69
4th Schafer, Iris (9.89) 0:30.47 0:27.89 +0:02.58
5th Palme, Jessica (9.84) 0:36.44
6th Magruder, Elizabeth (9.88) 0:38.57 0:36.50 +0:02.07
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 0:22.78 0:27.83 -0:05.05
2nd Mirbolooki, Ryan (9.19) 0:30.53 0:30.16 +0:00.37
3rd Ngo, Wilson (9.7) 0:32.27 0:30.15 +0:02.12
4th Gulbrandsen, Kian (9.98) 0:32.44 0:30.06 +0:02.38
5th Viray, Christian (9.13) 0:41.21 0:39.65 +0:01.56
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rodriguez, Izzy (7.95) 0:48.07 0:42.08 +0:05.99
2nd Lam, Aisha (7.32) 1:00.28
3rd Kambal, Sanvi (6.86) 1:01.13 1:05.38 -0:04.25
4th Tibackx, Sydney (7.36) 1:01.38 0:59.82 +0:01.56
5th Lee, Kendra (6.86) 1:09.91 1:14.95 -0:05.04
6th Han, Christine (7.74) 1:13.75 1:09.33 +0:04.42
7th Matutes, Nancy (6.06) 1:26.50 1:20.18 +0:06.32
8th Demirjian, Charles (6.39) 1:57.83 2:35.82 -0:37.99
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:53.08 1:00.04 -0:06.96
2nd Chiang, Matthew (6.33) 1:07.02 1:07.01 +0:00.01
3rd Rosenblum, Logan (6.77) 1:59.63
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (8.11) 0:50.09 1:01.53 -0:11.44
2nd Yu, Michelle (8.49) 0:52.84 0:58.88 -0:06.04
3rd Mandel, Lexi (8.09) 1:03.22 0:55.77 +0:07.45
4th Schafer, Iris (9.89) 1:04.26 1:01.08 +0:03.18
5th Boado, Felisa (8.96) 1:04.53
6th Pham, Mira (8.29) 1:04.63 1:01.78 +0:02.85
7th Palme, Jenna (9.84) 1:07.97
8th Park, Jenny (8.65) 1:15.87 1:06.01 +0:09.86
9th Palme, Jessica (9.84) 1:18.22
10th Streeter, Madelyn (8.78) 1:26.19 1:29.89 -0:03.70
11th Demirjian, Meline (8.25) 1:35.82 1:23.35 +0:12.47
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.39) 0:43.50 0:57.97 -0:14.47
2nd Miller, Jack (9.29) 0:57.43 0:54.52 +0:02.91
3rd Lee, Hwee (8.64) 1:18.44 1:38.46 -0:20.02
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ranjith, Divya (10.85) 0:48.52
2nd Lee, Natasha (10.06) 1:03.25 1:04.27 -0:01.02
3rd Panda, Celina (11.4) 1:15.31 1:09.13 +0:06.18
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 0:44.89 0:42.46 +0:02.43
2nd Boado, Justin (10.48) 0:47.95 0:59.76 -0:11.81
3rd Lam, Johann (10.66) 1:05.32 1:01.35 +0:03.97
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (8.09) 2:09.96 1:49.46 +0:20.50
2nd Lee, Natasha (10.06) 2:17.22
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 1:36.13 1:31.64 +0:04.49
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.86) 0:30.03 0:29.65 +0:00.38
2nd Latch, Zoe (6.78) 0:36.25 0:39.32 -0:03.07
3rd Fann, Kayden (5.27) 0:47.83 1:06.69 -0:18.86
4th Matutes, Nancy (6.06) 0:51.81 0:48.81 +0:03.00
5th Latch, Stella (5.12) 0:55.26 0:47.75 +0:07.51
6th Lam, Aleena (6.25) 1:07.76 1:00.52 +0:07.24
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:27.82 0:31.20 -0:03.38
2nd Chiang, Matthew (6.33) 0:41.40 0:40.50 +0:00.90
3rd Bravo, Mateo (6.03) 0:49.50 0:52.72 -0:03.22
4th Lender, Max (6.92) 0:55.32 0:48.59 +0:06.73
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fann, Rykyn (8.11) 0:24.09 0:33.13 -0:09.04
2nd Mandel, Lexi (8.09) 0:25.24 0:24.95 +0:00.29
3rd Tibackx, Sydney (7.36) 0:27.22 0:27.38 -0:00.16
4th Dinh, Alyssa (8.99) 0:27.27 0:26.56 +0:00.71
5th Pham, Mira (8.29) 0:27.33 0:29.40 -0:02.07
6th Gray, Sophia (7.6) 0:27.37
7th Le, Kayla (8.81) 0:32.84 0:30.45 +0:02.39
8th Boado, Felisa (8.96) 0:33.78 0:40.22 -0:06.44
9th Han, Christine (7.74) 0:35.56 0:42.00 -0:06.44
10th Lam, Melanie (8.73) 0:41.09 0:42.77 -0:01.68
11th Park, Jenny (8.65) 0:47.51 0:44.90 +0:02.61
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Jayden (7.4) 0:34.44 0:38.96 -0:04.52
2nd Tan, Luke (8.12) 0:36.57
3rd Lee, Hwee (8.64) 0:47.84 0:48.32 -0:00.48
4th Jambhekar, Aarin (7.57) 0:51.64 0:48.63 +0:03.01
5th Nguyen, Jordan (7.27) 1:04.33
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:21.81 0:23.33 -0:01.52
2nd Lee, Natasha (10.06) 0:29.89 0:30.38 -0:00.49
3rd Schafer, Iris (9.89) 0:38.09 0:33.01 +0:05.08
4th Magruder, Elizabeth (9.88) 0:45.64
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 0:22.97 0:24.96 -0:01.99
2nd Gulbrandsen, Kian (9.98) 0:28.66 0:30.85 -0:02.19
3rd Ngo, Wilson (9.7) 0:35.26 0:34.96 +0:00.30
4th Mirbolooki, Ryan (9.19) 0:37.20 0:36.78 +0:00.42
5th Santos, Aiden (9.36) 0:37.22 0:40.22 -0:03.00
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Keanu (5.86) 1:27.88 1:40.06 -0:12.18
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.36) 0:59.76 1:02.62 -0:02.86
2nd Gray, Sophia (7.6) 1:02.57
3rd Lee, Sun-hoo (7.82) 1:03.89 1:08.58 -0:04.69
4th Kambal, Sanvi (6.86) 1:05.72 1:02.10 +0:03.62
5th Han, Christine (7.74) 1:25.84 1:37.31 -0:11.47
6th Lam, Aisha (7.32) 1:50.75
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 1:00.34 1:07.93 -0:07.59
2nd Tang, Jayden (7.4) 1:23.20 1:26.40 -0:03.20
3rd Chiang, Matthew (6.33) 1:28.85 1:31.14 -0:02.29
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:49.15 0:53.93 -0:04.78
2nd Fann, Rykyn (8.11) 0:56.19 1:10.01 -0:13.82
3rd Dinh, Alyssa (8.99) 0:56.21
4th Mandel, Lexi (8.09) 0:57.22 0:54.12 +0:03.10
5th Pham, Mira (8.29) 0:59.33 1:02.83 -0:03.50
6th Yu, Michelle (8.49) 1:02.83
7th Schafer, Iris (9.89) 1:17.27 1:14.99 +0:02.28
8th Boado, Felisa (8.96) 1:20.62
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gulbrandsen, Kian (9.98) 1:03.94 1:09.12 -0:05.18
2nd Miller, Jack (9.29) 1:06.26 1:03.83 +0:02.43
3rd Mangum, John (8.87) 1:11.83 1:12.69 -0:00.86
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Natasha (10.06) 1:10.76 1:12.06 -0:01.30
2nd Panda, Celina (11.4) 1:37.94 1:34.71 +0:03.23
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 0:48.59 0:57.40 -0:08.81
2nd Pham, Makati (11.2) 0:50.14 0:45.62 +0:04.52
3rd Dinh, Ryan (11.53) 0:51.77 0:49.91 +0:01.86
4th Lam, Johann (10.66) 1:04.15 1:08.87 -0:04.72
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (8.09) 2:04.76 1:57.19 +0:07.57
2nd Lee, Natasha (10.06) 2:26.50 2:27.38 -0:00.88
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 1:44.89 1:41.16 +0:03.73
2nd Vohra, Idris (8.39) 1:46.07 1:58.63 -0:12.56
3rd Boado, Justin (10.48) 1:46.34
4th Dinh, Ryan (11.53) 1:58.03
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (8.09) 1:48.12 1:42.14 +0:05.98
2nd Lee, Natasha (10.06) 1:57.47 1:55.84 +0:01.63
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 1:24.37 1:20.87 +0:03.50
2nd Boado, Justin (10.48) 1:34.63
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Violet (4.5) 0:53.19
2nd Johnson, Makhana (3.9) 1:40.03
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mirbolooki, Raman (4.67) 0:58.83 0:53.66 +0:05.17
2nd Maison, Miles (3.51) 2:37.12
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.86) 0:24.22 0:23.77 +0:00.45
2nd Lee, Kendra (6.86) 0:31.08 0:30.70 +0:00.38
3rd Fann, Kayden (5.27) 0:34.62 0:58.31 -0:23.69
4th Yu, Kaki (5.4) 0:37.89 0:37.89
5th Matutes, Nancy (6.06) 0:41.89 0:37.46 +0:04.43
6th Lam, Aleena (6.25) 0:42.81 0:40.84 +0:01.97
7th Demirjian, Charles (6.39) 0:56.91 0:46.19 +0:10.72
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:20.58 0:21.60 -0:01.02
2nd Chiang, Matthew (6.33) 0:26.72 0:25.35 +0:01.37
3rd Bravo, Mateo (6.03) 0:29.20 0:36.71 -0:07.51
4th Polo, Christian (6.47) 0:29.71 0:33.46 -0:03.75
5th Lee, Grayson (6.39) 0:30.45 0:29.20 +0:01.25
6th Sun, Justin (5.67) 0:31.94
7th Lender, Max (6.92) 0:32.51 0:33.06 -0:00.55
8th Nelson-Tucker, Josiah (6.49) 0:39.78 0:37.01 +0:02.77
9th Elardo, Jacob (5.3) 0:41.28
10th Singh, Ishaan (5.2) 1:33.75 1:03.59 +0:30.16
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gray, Sophia (7.6) 0:18.08
2nd Fann, Rykyn (8.11) 0:19.91 0:24.59 -0:04.68
3rd Mandel, Lexi (8.09) 0:20.90 0:19.45 +0:01.45
4th Lee, Sun-hoo (7.82) 0:24.52 0:23.62 +0:00.90
5th Tibackx, Sydney (7.36) 0:24.58 0:22.84 +0:01.74
6th Dinh, Alyssa (8.99) 0:25.51 0:25.85 -0:00.34
7th Boado, Felisa (8.96) 0:25.57 0:33.45 -0:07.88
8th Pham, Mira (8.29) 0:26.12 0:25.06 +0:01.06
9th Le, Kayla (8.81) 0:26.13 0:24.62 +0:01.51
10th Polo, Olivia (7.95) 0:26.89 0:28.89 -0:02.00
11th Han, Christine (7.74) 0:29.51 0:30.03 -0:00.52
12th Lam, Melanie (8.73) 0:31.72 0:29.41 +0:02.31
13th Qiu, Phoebe (7.2) 0:36.83 0:31.59 +0:05.24
14th Streeter, Madelyn (8.78) 0:37.89 0:41.89 -0:04.00
15th Demirjian, Meline (8.25) 0:39.31 0:36.12 +0:03.19
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Jayden (7.4) 0:26.15 0:24.38 +0:01.77
2nd Lee, Hwee (8.64) 0:31.40 0:30.03 +0:01.37
3rd Li, Ferris (7.77) 0:32.10
4th Jambhekar, Aarin (7.57) 0:37.72 0:41.17 -0:03.45
5th Nguyen, Jordan (7.27) 0:40.65
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:16.75 0:17.94 -0:01.19
2nd Lee, Natasha (10.06) 0:20.90 0:21.51 -0:00.61
3rd Schafer, Iris (9.89) 0:25.47 0:23.72 +0:01.75
4th Palme, Jenna (9.84) 0:26.68
5th Palme, Jessica (9.84) 0:28.84
6th Menzies, Emily (10.45) 0:37.00
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.48) 0:17.08 0:20.03 -0:02.95
2nd Ngo, Wilson (9.7) 0:23.25 0:24.40 -0:01.15
3rd Gulbrandsen, Kian (9.98) 0:23.85 0:24.69 -0:00.84
4th Mirbolooki, Ryan (9.19) 0:26.07 0:23.58 +0:02.49
5th Viray, Christian (9.13) 0:28.03 0:37.37 -0:09.34
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jang, Tori (5.79) 1:24.28
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Keanu (5.86) 1:28.12 1:47.66 -0:19.54
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rodriguez, Izzy (7.95) 0:40.08 0:38.90 +0:01.18
2nd Gray, Sophia (7.6) 0:41.69
3rd Palleti, Sriya (7.64) 0:50.83 0:56.13 -0:05.30
4th Kambal, Sanvi (6.86) 0:53.34 0:58.84 -0:05.50
5th Tibackx, Sydney (7.36) 0:54.27 0:53.57 +0:00.70
6th Lee, Sun-hoo (7.82) 0:55.07 0:57.21 -0:02.14
7th Polo, Olivia (7.95) 1:02.31 1:05.98 -0:03.67
8th Lee, Kendra (6.86) 1:04.13 1:13.13 -0:09.00
9th Lam, Aisha (7.32) 1:07.44
10th Han, Christine (7.74) 1:11.01 1:17.82 -0:06.81
11th Qiu, Phoebe (7.2) 1:27.33 1:12.62 +0:14.71
12th Matutes, Nancy (6.06) 1:32.82 1:26.65 +0:06.17
13th Demirjian, Charles (6.39) 2:13.13 1:59.43 +0:13.70
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Siniak, Eli (6.49) 0:45.56 0:48.64 -0:03.08
2nd Tang, Jayden (7.4) 1:03.39 0:58.76 +0:04.63
3rd Chiang, Matthew (6.33) 1:09.13 0:57.72 +0:11.41
4th Polo, Christian (6.47) 1:14.08 1:15.69 -0:01.61
5th Li, Ferris (7.77) 1:14.14
6th Dinh, Adam (7.7) 1:34.72
7th Rosenblum, Logan (6.77) 1:54.47
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (9.19) 0:37.22 0:42.88 -0:05.66
2nd Fann, Rykyn (8.11) 0:42.26 0:53.69 -0:11.43
3rd Yu, Michelle (8.49) 0:46.39 0:53.62 -0:07.23
4th Mandel, Lexi (8.09) 0:47.57 0:46.02 +0:01.55
5th Palme, Jenna (9.84) 0:51.84
6th Pham, Mira (8.29) 0:55.40 0:58.26 -0:02.86
7th Dinh, Alyssa (8.99) 0:57.76
8th Boado, Felisa (8.96) 0:57.96 1:11.03 -0:13.07
9th Schafer, Iris (9.89) 0:59.03 0:54.25 +0:04.78
10th Palme, Jessica (9.84) 0:59.87
11th Streeter, Madelyn (8.78) 1:18.68 1:33.12 -0:14.44
12th Demirjian, Meline (8.25) 1:22.91 1:24.25 -0:01.34
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miller, Jack (9.29) 0:46.49 0:48.01 -0:01.52
2nd Mangum, John (8.87) 0:53.15 0:51.01 +0:02.14
3rd Santos, Aiden (9.36) 0:56.78 0:57.57 -0:00.79
4th Ngo, Wilson (9.7) 0:57.25 1:03.06 -0:05.81
5th Mirbolooki, Ryan (9.19) 0:57.63 0:56.78 +0:00.85
6th Gulbrandsen, Kian (9.98) 0:57.88 1:02.32 -0:04.44
7th Benson, Alexzander (9.34) 0:59.31
8th Lee, Hwee (8.64) 1:10.65 1:11.25 -0:00.60
9th Tan, Luke (8.12) 1:22.13
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.18) 0:38.76
2nd Lee, Natasha (10.06) 0:49.63 0:47.77 +0:01.86
3rd Panda, Celina (11.4) 1:21.94 1:16.75 +0:05.19
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pham, Makati (11.2) 0:36.22 0:33.53 +0:02.69
2nd Boado, Justin (10.48) 0:40.47 0:47.62 -0:07.15
3rd Dinh, Ryan (11.53) 0:49.14 0:53.51 -0:04.37
4th Lam, Johann (10.66) 0:49.71 0:48.53 +0:01.18