Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

February 11th, 2017

2/11/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 40
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.04) 2:57.25 3:00.03 -0:02.78
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 2:35.25 2:32.92 +0:02.33
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 3:00.66
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 2:01.25 2:17.06 -0:15.81
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shokraei, Neeka (10.85) 1:40.60 1:59.00 -0:18.40
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.36) 0:34.62 0:38.12 -0:03.50
2nd Schafer, Sydney (5.73) 1:00.50 0:51.63 +0:08.87
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:32.81 0:35.25 -0:02.44
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:24.50 0:26.41 -0:01.91
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:30.87 0:37.00 -0:06.13
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:36.85 0:33.03 +0:03.82
4th Newton, Isabella (7.67) 0:42.44 0:33.41 +0:09.03
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:28.00 0:29.08 -0:01.08
2nd Reddi, Krish (8.65) 0:29.40
3rd Welsh, Colin (8.86) 0:35.41 0:31.72 +0:03.69
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:20.38 0:22.65 -0:02.27
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:21.69 0:23.38 -0:01.69
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:23.81 0:26.47 -0:02.66
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.67) 1:26.59 1:42.70 -0:16.11
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.82) 1:02.50 1:02.22 +0:00.28
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 1:06.50 1:17.05 -0:10.55
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:37.28 1:04.50 -0:27.22
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:50.07
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 1:09.63 1:05.66 +0:03.97
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 2:42.47 2:38.89 +0:03.58
2nd Kovalenko, Ian (8.02) 2:53.03
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 0:46.47 0:46.51 -0:00.04
2nd Jafar-nejad, Rose (3.58) 1:30.44 1:07.07 +0:23.37
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 0:37.15 0:37.09 +0:00.06
2nd Niemann, Landon (4.42) 1:13.07 1:18.25 -0:05.18
3rd Reddi, Rishi (4.82) 1:19.53
4th Lang, Jackson (4.66) 1:20.50 1:41.88 -0:21.38
5th Gonzalez, Zair (4.19) 1:21.84
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.74) 0:31.37 0:25.50 +0:05.87
2nd Muscolino, Aubrey (6.04) 0:35.18 0:34.41 +0:00.77
3rd Haglof, Clara (6.36) 0:38.69 0:32.90 +0:05.79
4th Flock, Millie (5.54) 0:40.59 0:53.99 -0:13.40
5th Clarke, Lorelei (5.01) 0:44.78 1:51.47 -1:06.69
6th Schafer, Sydney (5.73) 1:00.40 0:49.22 +0:11.18
7th Blair, Vivienne (5.17) 1:13.78 1:19.07 -0:05.29
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:30.25 0:31.15 -0:00.90
2nd Kaufman, Asher (5.61) 0:39.63 0:28.34 +0:11.29
3rd Wascher, Gunnar (5.16) 0:52.25 0:52.05 +0:00.20
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:26.97 0:25.45 +0:01.52
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:27.72 0:27.72
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:30.63 0:28.85 +0:01.78
4th Newton, Isabella (7.67) 0:33.91 0:32.79 +0:01.12
5th Avila, Scarlett (7.29) 0:39.72
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:27.06 0:26.88 +0:00.18
2nd Ritchie, Bennett (7.08) 0:30.28 0:28.73 +0:01.55
3rd Labeja, Wangari (7.41) 0:30.50
4th Welsh, Colin (8.86) 0:33.50 0:25.07 +0:08.43
5th Shokraei, Kayson (7.12) 0:34.13 0:32.40 +0:01.73
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:22.97 0:21.19 +0:01.78
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:23.34 0:25.88 -0:02.54
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:23.97 0:25.44 -0:01.47
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 0:34.09 0:28.98 +0:05.11
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Flock, Millie (5.54) 1:47.71 1:55.86 -0:08.15
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.61) 1:24.03
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 1:12.22 1:01.72 +0:10.50
2nd Moore, Breslin (6.74) 1:13.03 1:02.83 +0:10.20
3rd Newton, Isabella (7.67) 1:17.19 1:13.08 +0:04.11
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ritchie, Bennett (7.08) 1:08.84 1:12.90 -0:04.06
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:49.12 0:47.12 +0:02.00
2nd Scupien, Sandra (9.82) 0:57.38 0:54.03 +0:03.35
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:57.38 0:56.09 +0:01.29
2nd Welsh, Colin (8.86) 1:12.22 0:56.18 +0:16.04
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:38.91 0:42.46 -0:03.55
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:51.25
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 0:53.22 0:54.47 -0:01.25
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 1:54.40
2nd Scupien, David (11.71) 2:08.91 2:10.01 -0:01.10
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 1:52.38 2:00.48 -0:08.10
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 1:03.22
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.04) 0:45.25 0:46.00 -0:00.75
2nd Moore, Breslin (6.74) 0:46.04 0:41.34 +0:04.70
3rd Haglof, Clara (6.36) 0:56.53 0:42.47 +0:14.06
4th Schafer, Sydney (5.73) 1:18.93 1:05.72 +0:13.21
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:46.34 0:41.38 +0:04.96
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:32.06 0:36.47 -0:04.41
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:36.96 0:42.22 -0:05.26
3rd Newton, Isabella (7.67) 0:40.34 0:47.16 -0:06.82
4th Niemann, Brielle (7.53) 0:40.91 0:49.65 -0:08.74
5th Avila, Scarlett (7.29) 0:42.44
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Killian, Jude (8.11) 0:35.59
2nd Welsh, Colin (8.86) 0:41.94 0:38.80 +0:03.14
3rd Labeja, Wangari (7.41) 0:42.53
4th Ritchie, Bennett (7.08) 0:49.62 0:40.72 +0:08.90
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shokraei, Neeka (10.85) 0:26.06 0:26.57 -0:00.51
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:26.19 0:26.75 -0:00.56
3rd Mcgonegle, Kahlei (9.25) 0:27.62 0:33.48 -0:05.86
4th Scupien, Sandra (9.82) 0:35.25 0:33.56 +0:01.69
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.67) 1:29.85 1:34.04 -0:04.19
2nd Muscolino, Aubrey (6.04) 1:50.69 1:59.41 -0:08.72
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 1:27.68
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.82) 1:15.79 1:14.38 +0:01.41
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:47.81 0:54.79 -0:06.98
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:55.00 0:52.13 +0:02.87
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 1:13.75 1:10.41 +0:03.34
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 2:25.44 2:28.44 -0:03.00
2nd Scupien, David (11.71) 2:32.16 2:41.22 -0:09.06
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 2:12.03 2:07.03 +0:05.00
2nd Bruce, Jack (9.44) 2:12.16
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 1:05.78 0:56.05 +0:09.73
2nd Jafar-nejad, Rose (3.58) 1:30.15
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 0:39.25 0:43.02 -0:03.77
2nd Lang, Jackson (4.66) 0:57.53 1:01.80 -0:04.27
3rd Niemann, Landon (4.42) 1:08.00 1:07.50 +0:00.50
4th Gonzalez, Zair (4.19) 1:15.88 1:22.03 -0:06.15
5th Reddi, Rishi (4.82) 1:50.02
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.36) 0:28.16 0:28.35 -0:00.19
2nd Moore, Breslin (6.74) 0:31.84 0:30.15 +0:01.69
3rd Muscolino, Aubrey (6.04) 0:32.13 0:32.66 -0:00.53
4th Clarke, Lorelei (5.01) 0:38.81 1:59.16 -1:20.35
5th Schafer, Sydney (5.73) 0:52.31 0:43.44 +0:08.87
6th Flock, Millie (5.54) 1:05.91 0:55.95 +0:09.96
7th Blair, Vivienne (5.17) 1:17.69 1:08.65 +0:09.04
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:30.66 0:28.25 +0:02.41
2nd Kaufman, Asher (5.61) 0:35.15 0:37.65 -0:02.50
3rd Wascher, Gunnar (5.16) 1:01.81 0:55.11 +0:06.70
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:23.25 0:25.32 -0:02.07
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:23.97 0:25.88 -0:01.91
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:26.15 0:25.78 +0:00.37
4th Soylemez, Reyhana (7.86) 0:29.94
5th Mcgonegle, Mia (7.04) 0:35.19
6th Newton, Isabella (7.67) 0:35.56 0:33.62 +0:01.94
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welsh, Colin (8.86) 0:28.10 0:24.58 +0:03.52
2nd Killian, Jude (8.11) 0:29.31
3rd Shokraei, Kayson (7.12) 0:30.96
4th Ritchie, Bennett (7.08) 0:34.00 0:29.08 +0:04.92
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:18.87 0:17.84 +0:01.03
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:19.06 0:20.28 -0:01.22
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:25.09 0:19.60 +0:05.49
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 0:26.56 0:26.62 -0:00.06
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Flock, Millie (5.54) 2:04.22 2:03.85 +0:00.37
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 1:02.19 1:03.88 -0:01.69
2nd Moore, Breslin (6.74) 1:11.50 1:10.44 +0:01.06
3rd Muscolino, Aubrey (6.04) 1:14.06 1:15.31 -0:01.25
4th Haglof, Clara (6.36) 1:14.81 1:09.28 +0:05.53
5th Newton, Isabella (7.67) 1:18.19 1:12.99 +0:05.20
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 1:08.56 1:06.06 +0:02.50
2nd Labeja, Wangari (7.41) 1:13.66
3rd Ritchie, Bennett (7.08) 1:13.78 1:13.69 +0:00.09
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:45.06 0:42.03 +0:03.03
2nd Scupien, Sandra (9.82) 0:57.28 0:44.12 +0:13.16
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 1:00.78 1:00.58 +0:00.20
2nd Reddi, Krish (8.65) 1:12.44
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:33.82 0:32.59 +0:01.23
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:44.82 0:50.35 -0:05.53
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 0:50.59 0:49.15 +0:01.44

February 11th, 2017

2/11/2017  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 66
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.78) 2:02.70 2:05.64 -0:02.94
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.31) 1:54.00 2:19.00 -0:25.00
2nd Telleria, Lulu (9.74) 2:13.71
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 1:25.01 1:30.20 -0:05.19
2nd Calen, Joshua (9.63) 2:01.76
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.36) 1:37.02 1:35.87 +0:01.15
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lam, Johann (11.08) 1:58.59 2:03.00 -0:04.41
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Xeni (6.72) 0:28.07
2nd Mu, Maggie (8.83) 0:35.50 0:41.78 -0:06.28
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 0:35.15 0:34.02 +0:01.13
2nd Chintam, Charith (5.76) 0:49.57
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.78) 0:26.56 0:26.08 +0:00.48
2nd Miao, Madyson (7.63) 0:28.08
3rd Lam, Aisha (7.74) 0:28.46 0:32.41 -0:03.95
4th schwartz, ireland (7.85) 0:31.62
5th Choo, Michelle (8.78) 0:36.75 0:40.01 -0:03.26
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lender, Max (7.34) 0:55.03 0:45.00 +0:10.03
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.38) 0:20.46 0:20.39 +0:00.07
2nd Schafer, Iris (10.31) 0:24.78 0:24.82 -0:00.04
3rd Telleria, Lulu (9.74) 0:28.09 0:28.25 -0:00.16
4th Lee, Ashley (10.93) 0:36.21
5th Robison, Amanda (10.21) 0:40.31
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:16.01 0:17.40 -0:01.39
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:22.50 0:26.38 -0:03.88
3rd Mangum, John (9.3) 0:24.69 0:23.89 +0:00.80
4th Santos, Aiden (9.79) 0:31.44 0:34.45 -0:03.01
5th Godse, Neil (9.22) 0:37.39 0:28.77 +0:08.62
6th Bukai, Ali (9.53) 0:39.77 0:41.88 -0:02.11
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.38) 0:57.60 0:47.85 +0:09.75
2nd Choo, Michelle (8.78) 1:44.87
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Calen, Joshua (9.63) 0:59.21 1:53.15 -0:53.94
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.6) 0:40.25 0:41.28 -0:01.03
2nd Brestyansky, Julia (14.36) 0:44.40
3rd Schafer, Iris (10.31) 0:56.58 1:03.96 -0:07.38
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:39.15 0:40.58 -0:01.43
2nd Lam, Johann (11.08) 0:56.88 0:57.63 -0:00.75
3rd Liu, Alex (11.27) 0:59.56
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Li, Erin (4.6) 1:01.01
2nd Chang, Eliana (4.6) 1:03.26
3rd Lin, Kathryn (4.98) 1:11.84 1:11.17 +0:00.67
4th Johnson, Makhana (4.32) 1:20.87 1:02.21 +0:18.66
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stevens, Adhiket (3.85) 1:42.20
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Xeni (6.72) 0:26.76
2nd Godse, Nia (6.43) 0:39.46 0:41.64 -0:02.18
3rd Sarigumba, Maddie (5.63) 0:40.37 0:38.15 +0:02.22
4th Stevens, Azil (6.07) 0:42.44 0:40.56 +0:01.88
5th YANG, Sophia (6.4) 0:49.65
6th Mendez, Madison (6.63) 1:00.85
7th Kotha, Sanvi (5.5) 1:08.78
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 0:29.97 0:29.38 +0:00.59
2nd Allen, Ken (6.19) 0:38.75
3rd Palleti, Siddharth (5.77) 0:42.47 0:39.49 +0:02.98
4th Smidt, Will (6.29) 0:45.20 1:30.26 -0:45.06
5th Green, William (5.73) 0:52.84 0:54.32 -0:01.48
6th Chintam, Charith (5.76) 0:55.58 0:50.01 +0:05.57
7th Dai, Steven (5.17) 0:58.38 0:53.13 +0:05.25
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (8.06) 0:23.00 0:24.75 -0:01.75
2nd Lam, Aisha (7.74) 0:25.31 0:37.50 -0:12.19
3rd Tibackx, Sydney (7.78) 0:26.95 0:26.31 +0:00.64
4th Choo, Michelle (8.78) 0:28.81 0:28.16 +0:00.65
5th Sarigumba, Abigail (7.71) 0:34.28 0:34.13 +0:00.15
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Vincent (8.98) 0:29.70
2nd Robison, Karl (7.19) 0:33.06 0:34.03 -0:00.97
3rd Zhou, Mason (7.11) 0:40.34
4th Kim, Chris (7.91) 0:40.70
5th Lender, Max (7.34) 0:41.49 0:39.26 +0:02.23
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.38) 0:24.41 0:22.94 +0:01.47
2nd Schafer, Iris (10.31) 0:25.96 0:27.89 -0:01.93
3rd Robison, Amanda (10.21) 0:31.28
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:17.84 0:19.15 -0:01.31
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:24.51 0:25.65 -0:01.14
3rd Godse, Neil (9.22) 0:27.69 0:26.46 +0:01.23
4th Santos, Aiden (9.79) 0:33.01 0:32.27 +0:00.74
5th Bukai, Ali (9.53) 0:40.78 0:38.02 +0:02.76
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 1:03.65 1:02.07 +0:01.58
2nd Green, William (5.73) 2:06.62 1:52.76 +0:13.86
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.78) 0:58.57 0:59.82 -0:01.25
2nd Godse, Nia (6.43) 1:31.15
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Telleria, Lulu (9.74) 0:53.93 0:55.44 -0:01.51
2nd Palleti, Sriya (8.06) 0:57.71 0:57.02 +0:00.69
3rd Choo, Michelle (8.78) 1:10.95 1:08.41 +0:02.54
4th Shurpalekar, Sahana (9.74) 1:34.41
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.3) 0:56.56 0:57.21 -0:00.65
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:57.75 0:59.40 -0:01.65
3rd Godse, Neil (9.22) 1:05.85 1:04.15 +0:01.70
4th Bukai, Ali (9.53) 1:21.03
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.6) 0:44.59 0:44.01 +0:00.58
2nd Schafer, Iris (10.31) 0:56.66 1:01.08 -0:04.42
3rd Allen, May (10.8) 1:11.32
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:38.65 0:41.69 -0:03.04
2nd Brestyansky, Victor (12.48) 0:48.75
3rd Lam, Johann (11.08) 1:02.13 1:00.69 +0:01.44
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.31) 2:04.42
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 1:23.28 1:29.82 -0:06.54
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (8.83) 0:39.09
2nd Hoang, Xeni (6.72) 0:41.56
3rd Sarigumba, Maddie (5.63) 0:48.94 0:46.38 +0:02.56
4th Stevens, Azil (6.07) 1:00.50
5th Kotha, Sanvi (5.5) 1:41.20
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 0:45.13 0:40.59 +0:04.54
2nd Smidt, Will (6.29) 0:54.09 2:07.06 -1:12.97
3rd Mazzarese, David (5.45) 1:03.50 1:05.37 -0:01.87
4th Allen, Ken (6.19) 1:05.91
5th Chintam, Charith (5.76) 1:16.59 1:21.22 -0:04.63
6th Green, William (5.73) 1:17.50 1:33.46 -0:15.96
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (8.06) 0:26.50 0:29.94 -0:03.44
2nd Tibackx, Sydney (7.78) 0:28.16 0:27.22 +0:00.94
3rd Miao, Madyson (7.63) 0:30.19
4th Lam, Aisha (7.74) 0:33.20 0:37.40 -0:04.20
5th Xu, Elisa (7.25) 0:35.41
6th Choo, Michelle (8.78) 0:39.41 0:37.25 +0:02.16
7th Sarigumba, Abigail (7.71) 0:44.65 0:43.22 +0:01.43
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Vincent (8.98) 0:36.71
2nd Lender, Max (7.34) 0:51.59 0:46.20 +0:05.39
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.31) 0:30.26 0:33.01 -0:02.75
2nd Telleria, Lulu (9.74) 0:30.57 0:33.20 -0:02.63
3rd Robison, Amanda (10.21) 0:34.00 0:35.00 -0:01.00
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:19.77 0:21.27 -0:01.50
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:29.14 0:28.69 +0:00.45
3rd Santos, Aiden (9.79) 0:37.87 0:35.43 +0:02.44
4th Godse, Neil (9.22) 0:38.90 0:36.20 +0:02.70
5th Bukai, Ali (9.53) 0:58.39 0:47.19 +0:11.20
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 1:22.64 1:22.39 +0:00.25
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.78) 1:03.58 0:59.76 +0:03.82
2nd Miao, Madyson (7.63) 1:06.50
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.38) 1:00.03 0:54.78 +0:05.25
2nd Jony, Deema (9.99) 1:19.50 1:27.77 -0:08.27
3rd Choo, Michelle (8.78) 1:20.40 1:38.00 -0:17.60
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.3) 1:05.26 1:02.63 +0:02.63
2nd Calen, Joshua (9.63) 1:07.51 0:58.39 +0:09.12
3rd Santos, Aiden (9.79) 1:20.15 1:22.56 -0:02.41
4th Godse, Neil (9.22) 1:22.16 1:37.26 -0:15.10
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.6) 0:48.78
2nd Harris, Rachel (12.26) 1:01.84
3rd Schafer, Iris (10.31) 1:08.52 1:14.99 -0:06.47
4th Allen, May (10.8) 1:35.02
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:46.31 0:48.37 -0:02.06
2nd Brestyansky, Victor (12.48) 0:51.22 0:57.01 -0:05.79
3rd Lam, Johann (11.08) 1:06.45 1:04.15 +0:02.30
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.36) 1:46.28 1:45.44 +0:00.84
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 1:38.13 1:46.38 -0:08.25
2nd Brestyansky, Victor (12.48) 1:54.72
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.36) 1:28.83 1:23.00 +0:05.83
2nd Schafer, Iris (10.31) 1:47.70
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 1:19.01 1:21.26 -0:02.25
2nd Brestyansky, Victor (12.48) 1:29.50
3rd Liu, Alex (11.27) 2:13.26
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Kathryn (4.98) 0:50.28
2nd Johnson, Makhana (4.32) 1:15.39 1:06.88 +0:08.51
3rd Li, Erin (4.6) 1:24.38 1:18.81 +0:05.57
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stevens, Adhiket (3.85) 1:49.76 1:55.58 -0:05.82
2nd Lin, Ethan (4.3) 2:02.16
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hoang, Xeni (6.72) 0:24.56 0:35.21 -0:10.65
2nd Mu, Maggie (8.83) 0:30.22 0:31.50 -0:01.28
3rd Lin, Hannah (6.95) 0:32.13
4th Godse, Nia (6.43) 0:35.89 0:41.91 -0:06.02
5th Sarigumba, Maddie (5.63) 0:38.47 0:36.32 +0:02.15
6th YANG, Sophia (6.4) 0:43.96
7th Stevens, Azil (6.07) 0:44.02 0:42.47 +0:01.55
8th Harish, Nishka (6.72) 0:47.21
9th Mendez, Madison (6.63) 0:49.31
10th Gupta, Aarika (5.6) 1:15.95
11th Kotha, Sanvi (5.5) 1:22.40
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 0:28.88 0:31.01 -0:02.13
2nd Chintam, Charith (5.76) 0:41.89 0:50.89 -0:09.00
3rd Mazzarese, David (5.45) 0:43.53 0:42.72 +0:00.81
4th Palleti, Siddharth (5.77) 0:47.09 0:49.82 -0:02.73
5th Dai, Steven (5.17) 0:48.78 0:40.15 +0:08.63
6th Wang, Lenny (6.23) 0:56.21
7th Smidt, Will (6.29) 0:58.40 1:23.53 -0:25.13
8th Green, William (5.73) 0:58.81 0:45.76 +0:13.05
9th Richardson, Joshua (5.13) 1:00.97
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miao, Madyson (7.63) 0:20.50 0:32.71 -0:12.21
2nd Palleti, Sriya (8.06) 0:20.72 0:20.45 +0:00.27
3rd schwartz, ireland (7.85) 0:21.28
4th Tibackx, Sydney (7.78) 0:21.64 0:22.03 -0:00.39
5th Lam, Aisha (7.74) 0:27.02 0:34.85 -0:07.83
6th Choo, Michelle (8.78) 0:28.77 0:26.32 +0:02.45
7th Ikei, Melia (7.77) 0:33.51
8th Rayala, Srihita (7.61) 1:26.39
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Vincent (8.98) 0:27.15
2nd Robison, Karl (7.19) 0:32.13 0:29.83 +0:02.30
3rd Lender, Max (7.34) 0:32.72 0:26.94 +0:05.78
4th Kim, Chris (7.91) 0:34.40
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.38) 0:19.21 0:17.77 +0:01.44
2nd Schafer, Iris (10.31) 0:21.57 0:23.72 -0:02.15
3rd Robison, Amanda (10.21) 0:28.43 0:28.64 -0:00.21
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:14.97 0:15.90 -0:00.93
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:22.33 0:20.81 +0:01.52
3rd Schwartz, Sutter (9.64) 0:22.45
4th Santos, Aiden (9.79) 0:24.04 0:22.96 +0:01.08
5th Godse, Neil (9.22) 0:24.93 0:24.27 +0:00.66
6th Bukai, Ali (9.53) 0:29.84 0:32.82 -0:02.98
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.84) 1:06.81 1:07.59 -0:00.78
2nd Green, William (5.73) 1:44.28 1:49.52 -0:05.24
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miao, Madyson (7.63) 0:48.38
2nd Tibackx, Sydney (7.78) 0:53.45 0:53.57 -0:00.12
3rd Hoang, Xeni (6.72) 0:59.94
4th Sarigumba, Abigail (7.71) 1:09.94 1:05.40 +0:04.54
5th Ikei, Melia (7.77) 1:15.02
6th Godse, Nia (6.43) 1:32.20
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robison, Karl (7.19) 1:19.77 1:12.87 +0:06.90
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (8.06) 0:45.57 0:46.82 -0:01.25
2nd Truong, Remi (9.38) 0:45.97 0:41.53 +0:04.44
3rd Telleria, Lulu (9.74) 0:50.22 0:48.15 +0:02.07
4th Jony, Deema (9.99) 0:56.47 1:00.49 -0:04.02
5th Choo, Michelle (8.78) 1:11.85 1:20.16 -0:08.31
6th Shurpalekar, Sahana (9.74) 1:22.14
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.3) 0:49.46 0:51.01 -0:01.55
2nd Calen, Joshua (9.63) 0:51.88 0:51.57 +0:00.31
3rd Santos, Aiden (9.79) 0:59.25 0:54.56 +0:04.69
4th Godse, Neil (9.22) 1:11.34 0:55.27 +0:16.07
5th Bukai, Ali (9.53) 1:13.06
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st O’donoghue, Ruby (12.6) 0:35.50 0:35.15 +0:00.35
2nd Brestyansky, Julia (14.36) 0:39.19
3rd Schafer, Iris (10.31) 0:48.01 0:54.25 -0:06.24
4th Bollinger, Galatea (11.57) 0:50.33
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.85) 0:33.76 0:35.58 -0:01.82
2nd Brestyansky, Victor (12.48) 0:39.53 0:39.33 +0:00.20
3rd Romine, Alexander (10.17) 0:48.56
4th Lam, Johann (11.08) 0:49.84 0:48.53 +0:01.31

Waterworks Cares Foundation


Drowning remains the leading cause of unintended, injury-related death for children ages 1-4, and the second leading cause of accidental death for children under 14. Research shows participation in formal swimming lessons can reduce the risk of drowning by 88% among children aged 1 to 4, yet many kids do not receive formal swimming or water safety training.

Waterworks Cares Foundation’s goal is to both educate the community to be safer in and around the water and to teach as many children as possible to learn to swim. The foundation wants to ensure that no child is left behind from learning this invaluable skill that could help save their life.

The foundation provides free swimming lessons for children in underserved communities. Waterworks Cares focuses on foster children, the homeless, and children in low income households who do not have access to swim lessons. A long-term goal of the foundation is to build swimming pools for non-profit agencies, which will allow them to provide swim lessons to children in underserved communities. The Foundation also aims to provide training to local community members to teach children how to swim.

Waterworks Cares partners with nonprofit organizations to offer swim lessons out of Waterworks Aquatics locations. These organizations provide transportation to a local Waterworks facility where our highly trained Instructors provide the swim lessons needed to get children safer in the water. The foundation also provides scholarships to families who do not have the financial means to have their children enroll in swim lessons. Learn more here about our scholarship program. Waterworks Cares also raises funds to assist current families of Waterworks Aquatics who do not have the means to continue lessons due to an extreme hardship.

A Valentine’s Event for the Whole Family

Valentine’s Day has become a holiday associated with romantic couples and flashy gifts, but that seems to miss the target of what a day of love should encompass. Valentine’s Day should be a day of celebrating all of the loved ones in our lives. A day to show love for family and friends, but everywhere only has Valentine’s Day activities for couples. There are special dinner reservations for two, rose sales, and couple massages, but what about Valentine activities for all of your loved ones to enjoy?

This year take a day to celebrate the idea of love that goes beyond romance, the strong and solid love of family and friends. Join Waterwork Aquatic this Saturday for our Valentine’s Day themed Family Swim Night. A family-centered night of music, food, games and more. We will have special Valentine’s Day themed activities that the whole family will love! Our certified deck guards will run all of the games and make sure everyone is safe and having fun. No need for flashy jewelry or fancy gifts, but instead enjoy the invaluable gift of quality family time.

To join in on this memorable night, register by giving us a call or through our online system at www.waterworksswimonline.com. Hurry because registration ends Friday, February 3rd at 1:00P.M. and a $10/family late fee will be assessed if we allow additional registrations after the registration deadline.

January 21st, 2017

1/21/2017  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 46
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhao, Evangeline (6.75) 0:43.06
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.35) 0:23.65 0:23.09 +0:00.56
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.42) 0:31.66 0:32.82 -0:01.16
2nd Miyagi, Hiyu (8.6) 0:33.35 0:52.00 -0:18.65
3rd Qian, Brian (7.39) 0:34.69
4th Tsang, Aden (8.08) 0:41.79
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.58) 0:22.31 0:23.34 -0:01.03
2nd Park, Helen (9.43) 0:30.85
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.46) 0:34.28 0:41.38 -0:07.10
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Stephen (7.48) 1:21.59
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.42) 1:21.40 1:29.16 -0:07.76
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.58) 0:56.62 1:01.75 -0:05.13
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, layla (4.78) 0:57.62 1:02.22 -0:04.60
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Colin (4.38) 1:38.59 1:36.53 +0:02.06
2nd Schilling, Ty (3.84) 1:38.78
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Alexandra (6.69) 0:36.34 0:44.78 -0:08.44
2nd Zhao, Evangeline (6.75) 0:41.28 0:45.44 -0:04.16
3rd Fleet, Chloe (6.7) 0:44.29 0:48.12 -0:03.83
4th wu, Kaylee (5.42) 1:07.59 0:54.72 +0:12.87
5th Roy, Catherine (5.47) 1:08.22
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Steve (6.91) 0:36.78
2nd Roy, Daniel (6.64) 1:13.91
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aalami-Ho, Marilyn (8.84) 0:27.25
2nd Gluzman, Emma (8.21) 0:34.81
3rd Fong, Joanne (7.26) 0:35.40 0:33.06 +0:02.34
4th Truong, Anastasia (7.78) 0:38.45 0:47.91 -0:09.46
5th Xue, Celina (7.74) 0:50.56 0:54.91 -0:04.35
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.42) 0:27.22 0:30.34 -0:03.12
2nd Miyagi, Hiyu (8.6) 0:30.84 0:56.00 -0:25.16
3rd Qian, Brian (7.39) 0:33.90
4th Tsang, Aden (8.08) 0:43.28 0:36.12 +0:07.16
5th Ching, Nolan (7.25) 0:46.50
6th Chandra, Calvin (7.13) 0:57.22 0:51.41 +0:05.81
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gluzman, Claire (9.39) 0:25.16
2nd Venkatsh, Anushri (10.58) 0:26.00 0:25.63 +0:00.37
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kirk, Ryder (10.27) 0:23.78
2nd Kiwalkar, Ameya (9.46) 0:34.22 0:37.85 -0:03.63
3rd Ching, Devin (9.8) 0:36.88
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.35) 0:52.10 0:50.47 +0:01.63
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Roy, Daniel (6.64) 2:03.62
2nd Chandra, Calvin (7.13) 2:03.97 1:40.34 +0:23.63
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aalami-Ho, Marilyn (8.84) 1:01.70
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Britto, Thi (10.05) 1:11.47
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhao, Evangeline (6.75) 0:53.85
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.35) 0:32.43 0:33.29 -0:00.86
2nd Fong, Joanne (7.26) 0:47.72 0:50.65 -0:02.93
3rd Gluzman, Emma (8.21) 0:51.31
4th Xue, Celina (7.74) 1:06.08
5th Samoylovich, Angela (7.36) 1:16.52
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ahn, Nathan (8.74) 0:37.72
2nd Hirotsuka, Lucas (8.42) 0:38.50 0:36.53 +0:01.97
3rd Tsang, Aden (8.08) 0:39.47 0:43.41 -0:03.94
4th Miyagi, Hiyu (8.6) 0:41.28 1:04.34 -0:23.06
5th Qian, Brian (7.39) 0:41.75
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.58) 0:30.03 0:30.13 -0:00.10
2nd Gluzman, Claire (9.39) 0:31.34
3rd Pithewan, Ummehani (10.76) 0:47.50
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.06) 0:23.75 0:26.00 -0:02.25
2nd Kiwalkar, Ameya (9.46) 0:35.99 0:38.35 -0:02.36
3rd Ching, Devin (9.8) 0:45.78
4th Lu, Evan (9.4) 0:46.35
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Stephen (7.48) 1:35.50
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.43) 1:08.16 1:07.31 +0:00.85
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.42) 1:22.12 1:24.07 -0:01.95
2nd Miyagi, Hiyu (8.6) 1:25.44 1:27.97 -0:02.53
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Britto, Thi (10.05) 1:14.75
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.06) 0:54.94 0:54.25 +0:00.69
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Friedman, Riley (4.24) 1:07.16
2nd Bonner, layla (4.78) 1:18.44 1:05.31 +0:13.13
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.84) 1:35.31
2nd Chandra, Colin (4.38) 1:50.94
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Alexandra (6.69) 0:38.06 0:53.60 -0:15.54
2nd Hilldoerfer, olivia (6.46) 0:41.53
3rd Fleet, Chloe (6.7) 0:50.56 0:47.59 +0:02.97
4th Roy, Catherine (5.47) 1:26.39
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonnier, Louis (6.51) 0:36.13
2nd Townsend, Blaze (5.13) 1:27.69
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fong, Joanne (7.26) 0:28.68 0:31.22 -0:02.54
2nd Truong, Anastasia (7.78) 0:37.53 0:53.19 -0:15.66
3rd Swihart, Corryn (7.66) 0:43.13
4th Xue, Celina (7.74) 0:53.85 0:42.50 +0:11.35
5th Samoylovich, Angela (7.36) 1:04.72
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Qian, Brian (7.39) 0:30.25
2nd Miyagi, Hiyu (8.6) 0:30.69 0:53.38 -0:22.69
3rd Tsang, Aden (8.08) 0:32.90 0:38.37 -0:05.47
4th Hirotsuka, Lucas (8.42) 0:33.06 0:22.90 +0:10.16
5th wu, alex (7.64) 0:42.00 0:42.85 -0:00.85
6th Ching, Nolan (7.25) 0:49.50
7th Chandra, Calvin (7.13) 0:56.53 1:05.40 -0:08.87
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.58) 0:22.25 0:18.97 +0:03.28
2nd Gluzman, Claire (9.39) 0:23.50
3rd Park, Helen (9.43) 0:27.13
4th Pithewan, Ummehani (10.76) 0:28.79
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.06) 0:17.94 0:20.72 -0:02.78
2nd Kirk, Ryder (10.27) 0:21.43 0:20.72 +0:00.71
3rd Kiwalkar, Ameya (9.46) 0:30.72 0:31.15 -0:00.43
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Kim, Abigail (7.35) 0:49.12 0:50.90 -0:01.78
3rd Zhao, Evangeline (6.75) 1:13.16
4th Swihart, Corryn (7.66) 1:31.13
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Stephen (7.48) 1:07.34
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Aalami-Ho, Eileen (8.84) 0:45.63
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.42) 0:57.99 0:53.60 +0:04.39
2nd Miyagi, Hiyu (8.6) 1:10.53 1:01.28 +0:09.25
3rd Kiwalkar, Ameya (9.46) 1:11.16 1:11.41 -0:00.25
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.58) 0:51.46 0:45.87 +0:05.59
2nd Britto, Thi (10.05) 0:57.25
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.06) 0:43.56 0:47.09 -0:03.53

January 21st, 2017

1/21/2017  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 52
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.87) 2:22.56 2:24.59 -0:02.03
2nd Yeung, Abbie (5.04) 2:24.97 2:42.05 -0:17.08
3rd Chiu, Katelyn (5.6) 3:12.31 3:58.41 -0:46.10
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Claire (7.29) 2:06.88
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (7.93) 2:13.28 2:31.56 -0:18.28
2nd Chan, Thomas (8.72) 2:58.22
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Chloe (9.03) 2:02.59
2nd Chen, Victoria (9.07) 2:07.19
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.63) 1:30.11 1:30.22 -0:00.11
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.6) 1:21.03
2nd Dowd, Evelyn (12.42) 1:37.22
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.87) 0:29.86 0:29.80 +0:00.06
2nd Yeung, Abbie (5.04) 0:38.72 0:44.32 -0:05.60
3rd Wang, Charlotte (5.26) 0:47.41 0:45.15 +0:02.26
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Annika (7.45) 0:36.19
2nd Ancker, Anna (7.26) 0:37.03 0:39.28 -0:02.25
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:30.18 0:29.63 +0:00.55
2nd Yeung, Aidan (7.93) 0:31.25 0:39.67 -0:08.42
3rd Childs, Nicholas (8.29) 0:31.29 0:40.44 -0:09.15
4th Vien, Landen (7.42) 0:32.00
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 0:23.59 0:28.38 -0:04.79
2nd Jeng, Chloe (9.03) 0:26.16 0:26.50 -0:00.34
3rd Chen, Victoria (9.07) 0:26.82
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.6) 1:35.50 2:31.75 -0:56.25
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 1:08.28 1:10.69 -0:02.41
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 0:59.48 1:06.66 -0:07.18
2nd Chen, Victoria (9.07) 0:59.78
3rd Barreau, Julia (8.62) 1:05.66 1:11.41 -0:05.75
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.63) 0:44.72 0:44.94 -0:00.22
2nd Chan, Thomas (8.72) 1:39.35 1:16.60 +0:22.75
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dowd, Evelyn (12.42) 0:45.78
2nd Chen, Vivien (11.6) 0:50.01 0:49.93 +0:00.08
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ragsdale, Conrad (12.63) 0:44.19
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Claire (4.68) 0:46.28 0:49.94 -0:03.66
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.87) 0:32.81 0:30.18 +0:02.63
2nd Yeung, Abbie (5.04) 0:33.09 0:32.35 +0:00.74
3rd Rose, Madison (5.86) 0:33.34 0:31.88 +0:01.46
4th Lee, Adelynn (5.97) 0:41.00 0:44.12 -0:03.12
5th Pudi, Fiona (5.02) 0:44.56
6th Fregia, Saige (6.21) 0:45.53 0:57.63 -0:12.10
7th Liao, Scarlett (5.86) 0:48.91
8th Chow, Jacqueline (6.12) 0:59.53
9th Ruiz, Izabella (5.67) 1:03.00
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ji, logan (6.36) 0:35.72 0:36.19 -0:00.47
2nd Wu, Zachary (6.64) 0:36.75 0:38.04 -0:01.29
3rd Ho, Lucas (5.76) 0:59.18
4th Rorden, Jace (5.34) 1:00.44
5th Chung, Aidan (6.48) 1:07.62 1:47.56 -0:39.94
6th Pudi, James (5.02) 1:14.53
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chung, Allison (8.76) 0:30.09 0:30.40 -0:00.31
2nd Chiu, Zoe (8.82) 0:30.29 0:27.87 +0:02.42
3rd Ancker, Anna (7.26) 0:32.53 0:33.47 -0:00.94
4th Chiou, Iris (7.84) 0:33.87 0:34.62 -0:00.75
5th Chen, Joovy (8.39) 0:42.10 0:36.97 +0:05.13
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:24.71 0:26.19 -0:01.48
2nd Childs, Nicholas (8.29) 0:29.48 0:29.37 +0:00.11
3rd Vien, Landen (7.42) 0:31.15 0:34.87 -0:03.72
4th Sung, Ethan (8.19) 0:31.78
5th Yeung, Aidan (7.93) 0:32.75 0:27.45 +0:05.30
6th Chen, Darren (7.17) 0:33.81 0:34.45 -0:00.64
7th Ruiz, Noah (7.42) 0:42.41
8th Green, William (7.02) 0:50.10 0:52.16 -0:02.06
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 0:24.25 0:24.45 -0:00.20
2nd Jeng, Chloe (9.03) 0:25.50 0:25.68 -0:00.18
3rd Chen, Victoria (9.07) 0:28.97 0:27.63 +0:01.34
4th Lin, Celina (9.12) 0:39.50
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Cyrus (9.41) 0:31.69
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.04) 1:11.75 1:11.32 +0:00.43
2nd Wang, Charlotte (5.26) 1:22.00
3rd Chiu, Katelyn (5.6) 1:25.37 1:42.94 -0:17.57
4th Rose, Madison (5.86) 1:28.88 1:20.25 +0:08.63
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (7.26) 1:08.18 1:23.50 -0:15.32
2nd Yeung, Michelle (6.87) 1:11.00 1:03.47 +0:07.53
3rd Lin, Annika (7.45) 1:15.66
4th Chow, Jacqueline (6.12) 2:10.66 2:11.41 -0:00.75
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:57.59 0:58.28 -0:00.69
2nd Yeung, Aidan (7.93) 1:04.00 1:06.09 -0:02.09
3rd Chen, Darren (7.17) 1:26.28 1:29.43 -0:03.15
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 0:49.00 0:56.06 -0:07.06
2nd Chen, Victoria (9.07) 0:58.63 1:00.06 -0:01.43
3rd Jeng, Chloe (9.03) 1:01.15 0:58.82 +0:02.33
4th Chung, Allison (8.76) 1:05.85 1:10.95 -0:05.10
5th Barreau, Julia (8.62) 1:06.53 1:06.56 -0:00.03
6th Chen, Joovy (8.39) 1:33.15 1:28.95 +0:04.20
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.63) 0:44.61 0:44.75 -0:00.14
2nd Childs, Nicholas (8.29) 1:00.34 1:00.44 -0:00.10
3rd Chan, Thomas (8.72) 1:15.34 1:14.37 +0:00.97
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dowd, Evelyn (12.42) 0:48.32
2nd Chen, Vivien (11.6) 0:50.07 0:50.96 -0:00.89
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.6) 2:03.47
2nd Yeung, Abbie (5.04) 2:19.62 2:20.01 -0:00.39
3rd Yeung, Michelle (6.87) 2:31.84 2:24.22 +0:07.62
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (8.29) 2:16.03 2:12.06 +0:03.97
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.87) 0:34.09 0:34.38 -0:00.29
2nd Yeung, Abbie (5.04) 0:42.59 0:41.81 +0:00.78
3rd Wang, Charlotte (5.26) 1:05.00 0:54.72 +0:10.28
4th Pudi, Fiona (5.02) 1:07.56
5th Lee, Adelynn (5.97) 1:09.10 1:06.47 +0:02.63
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ji, logan (6.36) 1:03.25 1:05.18 -0:01.93
2nd Chung, Aidan (6.48) 1:32.31
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Zoe (8.82) 0:32.00 0:34.97 -0:02.97
2nd Ancker, Anna (7.26) 0:35.46 0:37.40 -0:01.94
3rd Chen, Joovy (8.39) 0:41.63 0:38.03 +0:03.60
4th Chung, Allison (8.76) 0:44.76 0:45.91 -0:01.15
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:30.81 0:30.87 -0:00.06
2nd Yeung, Aidan (7.93) 0:31.71 0:32.53 -0:00.82
3rd Childs, Nicholas (8.29) 0:33.47 0:35.60 -0:02.13
4th Green, William (7.02) 1:15.00
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 0:28.03 0:28.47 -0:00.44
2nd Jeng, Chloe (9.03) 0:32.53 0:34.96 -0:02.43
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.6) 2:28.13 2:55.22 -0:27.09
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Iris (7.84) 1:21.00
2nd Ancker, Anna (7.26) 1:24.84 1:31.59 -0:06.75
3rd Lin, Annika (7.45) 1:46.65
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 1:08.44 1:07.29 +0:01.15
2nd Yeung, Aidan (7.93) 1:11.91 1:13.69 -0:01.78
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.59) 1:01.61 1:01.62 -0:00.01
2nd Chen, Victoria (9.07) 1:08.43 1:11.68 -0:03.25
3rd Chiu, Zoe (8.82) 1:11.46 1:25.62 -0:14.16
4th Barreau, Julia (8.62) 1:23.95 1:24.09 -0:00.14
5th Chung, Allison (8.76) 1:42.39 1:40.60 +0:01.79
6th Chen, Joovy (8.39) 1:55.28 1:51.27 +0:04.01
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.63) 0:50.85 0:49.12 +0:01.73
2nd Childs, Nicholas (8.29) 1:20.78 1:28.00 -0:07.22
3rd Chan, Thomas (8.72) 1:50.75 1:45.60 +0:05.15
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.6) 0:54.28 0:51.94 +0:02.34
2nd Dowd, Evelyn (12.42) 0:54.82
3rd yu, Tiffany (12.04) 1:03.40 1:05.13 -0:01.73
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.6) 2:07.32
2nd yu, Tiffany (12.04) 2:45.76
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ragsdale, Conrad (12.63) 1:56.40 2:49.13 -0:52.73
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dowd, Evelyn (12.42) 1:24.46
2nd Chen, Vivien (11.6) 1:52.06 1:42.00 +0:10.06
3rd Chen, Victoria (9.07) 1:53.40
4th Yeung, Michelle (6.87) 2:20.72 2:18.42 +0:02.30
5th Yeung, Abbie (5.04) 2:26.84 2:20.35 +0:06.49
6th Ancker, Anna (7.26) 2:27.75
7th yu, Tiffany (12.04) 2:29.40 2:18.40 +0:11.00
8th Chiu, Katelyn (5.6) 3:12.18 3:26.00 -0:13.82
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 2:00.68 2:09.38 -0:08.70
2nd Childs, Nicholas (8.29) 2:23.01 2:33.25 -0:10.24
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Claire (4.68) 1:02.39 0:47.84 +0:14.55
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.04) 0:27.85 0:29.22 -0:01.37
2nd Yeung, Michelle (6.87) 0:28.04 0:27.01 +0:01.03
3rd Sahakian, Chloe (5.71) 0:35.60
4th Rose, Madison (5.86) 0:35.81 0:34.81 +0:01.00
5th Lee, Adelynn (5.97) 0:45.61 0:41.88 +0:03.73
6th Pudi, Fiona (5.02) 0:47.85
7th Ruiz, Izabella (5.67) 1:16.47
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Zachary (6.64) 0:39.04 0:39.86 -0:00.82
2nd ji, logan (6.36) 0:40.00 0:46.85 -0:06.85
3rd Chiou, Logan (5.9) 0:45.62
4th Chung, Aidan (6.48) 0:59.28 0:53.38 +0:05.90
5th Rorden, Jace (5.34) 1:00.72
6th Ho, Lucas (5.76) 1:02.57
7th Jong, Brendan (6.64) 1:05.32 0:57.20 +0:08.12
8th Espinosa, Oliver (6.11) 1:05.65
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Claire (7.29) 0:19.44 1:03.13 -0:43.69
2nd Chiu, Zoe (8.82) 0:20.88 0:26.63 -0:05.75
3rd Ancker, Anna (7.26) 0:24.22 0:25.96 -0:01.74
4th Oei, Kathleen (8.06) 0:25.59
5th Lin, Annika (7.45) 0:28.59
6th Chen, Joovy (8.39) 0:39.14 0:38.22 +0:00.92
7th Chung, Allison (8.76) 0:41.00 0:32.75 +0:08.25
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:24.72 0:24.36 +0:00.36
2nd Sung, Ethan (8.19) 0:24.80 0:31.34 -0:06.54
3rd Yeung, Aidan (7.93) 0:27.76 0:25.05 +0:02.71
4th Vien, Landen (7.42) 0:28.34 0:31.43 -0:03.09
5th Childs, Nicholas (8.29) 0:29.09 0:29.66 -0:00.57
6th Ruiz, Noah (7.42) 0:44.06
7th Nguyen, Anderson (7.25) 1:02.62
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Chloe (9.03) 0:20.06 0:21.56 -0:01.50
2nd Wong, Evanna (9.59) 0:21.06 0:22.09 -0:01.03
3rd Lin, Celina (9.12) 0:36.52 0:38.32 -0:01.80
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Cyrus (9.41) 0:30.16 0:31.91 -0:01.75
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (5.04) 1:05.68 1:10.29 -0:04.61
2nd Wang, Charlotte (5.26) 1:19.91
3rd Chiu, Katelyn (5.6) 1:35.06
4th Rose, Madison (5.86) 1:35.07 1:26.84 +0:08.23
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Annika (7.45) 1:08.75 1:10.34 -0:01.59
2nd Yeung, Michelle (6.87) 1:09.56 0:59.81 +0:09.75
3rd Chiou, Iris (7.84) 1:12.02
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.72) 0:56.03 0:53.97 +0:02.06
2nd Yeung, Aidan (7.93) 1:01.47 0:57.85 +0:03.62
3rd Vien, Landen (7.42) 1:07.72 1:08.81 -0:01.09
4th Wu, Zachary (6.64) 1:35.78
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jeng, Chloe (9.03) 0:47.86 0:47.77 +0:00.09
2nd Wong, Evanna (9.59) 0:48.53 0:49.34 -0:00.81
3rd Chen, Victoria (9.07) 0:51.16 0:48.88 +0:02.28
4th Barreau, Julia (8.62) 0:52.69 0:54.64 -0:01.95
5th Chiu, Zoe (8.82) 0:54.09 1:00.25 -0:06.16
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.63) 0:38.00 0:36.72 +0:01.28
2nd Chan, Thomas (8.72) 1:33.41 1:19.01 +0:14.40
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.6) 0:45.90 0:43.44 +0:02.46
2nd yu, Tiffany (12.04) 0:57.53 0:51.92 +0:05.61
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ragsdale, Conrad (12.63) 0:42.29 1:08.91 -0:26.62

Advantages of Learning to Swim at a Young Age

Why Start Swim Lessons at an Early Age?

Some parents are surprised to learn that we have children as young as four months of age taking swim lessons. They also question what can be achieved by starting so young. We would love to take a moment and share those benefits with you.

What they can do.

A child less than one year of age can learn to float on their back, which is an essential water safety skill. Back floating is a skill which does not require much strength of the muscles. It is important because it allows the child to rest and take as many breaths as needed to recuperate their energy before continuing to swim. This results in the child being able to swim a farther distance then if they didn’t practice back floating. We have children as young as 3 years old able to swim the length of our 25 yard lap pool and some participate in our swim competitions!

Water Safety.

Typically, children who fall in a body of water usually panic, swallow water, and sink to the bottom. We teach our young students what it feels like to be underwater, how to hold their breath, and progress to back floating after being submerged under water. Even if your child cannot talk or swim to the side of the pool, when floating on their back they can communicate by crying, which in turn allows them more time to be rescued Not only are these skills important in water safety, but they create a foundation for learning proper swimming technique.

They’re Naturals.

Before babies are born they spend nine months in water and babies under one year old more readily accept water. Everything is new to a baby and they have less potential for developing a fear of the water. Have you noticed how young children often wave their arms about? This is because they haven’t learned a sense of space or boundaries. Although a child cannot feel their arms move through the air, when they are in water and the water touches against their skin it helps activate nerves in their body. Swim classes help increase coordination, balance and strength which can lead to an earlier acquisition of physical skills. Swimming also stimulates circulation throughout the body.

It is important to keep in mind that no matter what the swim level of your child is; a child is never completely water safe. Swim lessons, however, can make your child safer near the water. By starting young you can create a smoother introduction to learning, increase strength, physical and safety skills, and have lots of fun while doing so!

To enroll your child now for swim lessons, or if you have any questions please visit www.waterworksswim.com or give Waterworks Aquatics a call at 949-450-0777. There are twenty Waterworks locations throughout California and Colorado.

January 14th, 2017

1/14/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 41
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.96) 3:08.23 3:00.03 +0:08.20
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.43) 2:32.92
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 2:20.17 2:17.06 +0:03.11
2nd Vega, Jaxon (7.27) 2:29.63 2:02.07 +0:27.56
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 2:05.78
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.96) 0:53.75 0:37.10 +0:16.65
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.43) 0:35.25
2nd Kearney, Casey (5.74) 0:51.02
3rd Cortes, Luke (6.85) 1:01.25 0:44.33 +0:16.92
4th Kearney, Collin (5.74) 1:30.26
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Kaitlyn (8.67) 0:26.04 0:26.21 -0:00.17
2nd Lesko, Katelyn (7.63) 0:33.51
3rd Newton, Isabella (7.59) 0:45.19 0:33.41 +0:11.78
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 0:29.08 0:35.94 -0:06.86
2nd Vega, Jaxon (7.27) 0:34.62 0:34.06 +0:00.56
3rd Welsh, Colin (8.78) 0:37.81 0:31.72 +0:06.09
4th Boock, Branson (7.9) 0:41.30 0:31.06 +0:10.24
5th Ritchie, Bennett (7) 0:46.75
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.18) 0:23.00 0:23.02 -0:00.02
2nd Myers, Natalie (9.26) 0:25.98
3rd Scupien, Sandra (9.75) 0:28.00 0:26.47 +0:01.53
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:27.57 0:23.63 +0:03.94
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.59) 1:42.70 1:42.82 -0:00.12
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 1:17.05
2nd Boock, Branson (7.9) 1:26.41
3rd Cortes, Luke (6.85) 2:05.36 1:39.40 +0:25.96
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.75) 1:10.05 1:02.22 +0:07.83
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.6) 0:54.21 0:51.52 +0:02.69
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.64) 1:07.97 1:05.66 +0:02.31
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.64) 2:38.89 2:39.03 -0:00.14
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.46) 0:46.51 0:59.93 -0:13.42
2nd Jafar-nejad, Rose (3.5) 1:07.07 1:15.43 -0:08.36
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sansom, Andrew (4.92) 1:09.03 1:21.72 -0:12.69
2nd Lang, Jackson (4.58) 1:44.72 1:41.88 +0:02.84
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.66) 0:28.94 0:25.50 +0:03.44
2nd Hannigan, Emmalia (5.95) 0:37.38 0:36.03 +0:01.35
3rd Muscolino, Aubrey (5.96) 0:39.31 0:34.41 +0:04.90
4th Murphy, Orla (6.32) 0:41.16 0:42.00 -0:00.84
5th Cortes, Annabelle (5.39) 0:53.12 0:44.19 +0:08.93
6th Flock, Millie (5.47) 0:53.99
7th Blair, Vivienne (5.1) 1:19.07
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Dillan (6.86) 0:31.01 0:37.13 -0:06.12
2nd Stein, Justin (6.43) 0:31.15 0:36.98 -0:05.83
3rd Kaufman, Asher (5.53) 0:40.04 0:28.34 +0:11.70
4th Kearney, Collin (5.74) 0:43.47 0:44.65 -0:01.18
5th Kearney, Casey (5.74) 0:47.18 0:44.78 +0:02.40
6th Cortes, Luke (6.85) 0:47.72 0:35.40 +0:12.32
7th Jordan, Charlie (5.16) 0:49.11 0:42.41 +0:06.70
8th Wascher, Gunnar (5.09) 0:52.05 1:24.11 -0:32.06
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Kaitlyn (8.67) 0:26.81 0:27.35 -0:00.54
2nd Lesko, Katelyn (7.63) 0:31.21 0:32.25 -0:01.04
3rd Holden, Katie (8.87) 0:32.48
4th Newton, Isabella (7.59) 0:42.72 0:32.79 +0:09.93
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welsh, Colin (8.78) 0:25.07 0:26.03 -0:00.96
2nd Vega, Jaxon (7.27) 0:27.10 0:28.20 -0:01.10
3rd Jordan, Myles (8.38) 0:31.42
4th Ritchie, Bennett (7) 0:35.40 0:28.73 +0:06.67
5th Boock, Branson (7.9) 0:42.64
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.75) 0:28.80 0:25.44 +0:03.36
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:25.31 0:25.26 +0:00.05
2nd Bruce, Jack (9.36) 0:28.98 0:39.81 -0:10.83
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.96) 1:24.67 1:19.35 +0:05.32
2nd Flock, Millie (5.47) 1:55.86 2:34.60 -0:38.74
3rd Cortes, Annabelle (5.39) 2:10.37 1:32.86 +0:37.51
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.66) 1:10.43 1:02.83 +0:07.60
2nd Newton, Isabella (7.59) 1:18.51 1:13.08 +0:05.43
3rd Murphy, Orla (6.32) 1:24.60
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 0:56.09
2nd Vega, Jaxon (7.27) 1:03.60 1:06.59 -0:02.99
3rd Ritchie, Bennett (7) 1:13.00 1:12.90 +0:00.10
4th Cortes, Luke (6.85) 1:49.88 1:24.43 +0:25.45
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myers, Natalie (9.26) 0:53.50
2nd Murphy, Kaitlyn (8.67) 1:02.18 1:03.50 -0:01.32
3rd Scupien, Sandra (9.75) 1:03.28 0:54.03 +0:09.25
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welsh, Colin (8.78) 1:08.38 0:56.18 +0:12.20
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.6) 0:45.59 0:52.50 -0:06.91
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:57.21 0:56.84 +0:00.37
2nd Scupien, David (11.64) 0:57.80 0:54.47 +0:03.33
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.64) 2:14.19 2:10.01 +0:04.18
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.46) 2:00.48
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harmon, Zoey (6.38) 0:41.10 1:00.75 -0:19.65
2nd Moore, Breslin (6.66) 0:41.34 1:01.66 -0:20.32
3rd Muscolino, Aubrey (5.96) 0:46.00 0:50.20 -0:04.20
4th Hannigan, Emmalia (5.95) 1:23.41 1:25.75 -0:02.34
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Dillan (6.86) 0:39.17 0:38.06 +0:01.11
2nd Stein, Justin (6.43) 0:41.38 1:08.27 -0:26.89
3rd Cortes, Luke (6.85) 0:53.19 0:46.06 +0:07.13
4th Kearney, Collin (5.74) 0:55.56 1:08.72 -0:13.16
5th Kearney, Casey (5.74) 0:56.30 1:13.68 -0:17.38
6th Kaufman, Asher (5.53) 1:39.39 1:11.44 +0:27.95
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Seymour, Ariella (7.15) 0:32.40
2nd Murphy, Kaitlyn (8.67) 0:38.50 0:38.00 +0:00.50
3rd Holden, Katie (8.87) 0:49.58
4th Newton, Isabella (7.59) 0:50.12 0:47.16 +0:02.96
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 0:33.65 0:32.50 +0:01.15
2nd Vega, Jaxon (7.27) 0:35.91 0:32.22 +0:03.69
3rd Welsh, Colin (8.78) 0:38.80 0:40.81 -0:02.01
4th Boock, Branson (7.9) 0:41.50
5th Weenig, Drew (7.38) 0:45.17 0:41.39 +0:03.78
6th Ritchie, Bennett (7) 0:53.39 0:40.72 +0:12.67
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.18) 0:22.37 0:22.68 -0:00.31
2nd Powell, Katie (10.9) 0:32.20
3rd Scupien, Sandra (9.75) 0:35.23 0:33.56 +0:01.67
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:38.31 0:32.82 +0:05.49
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.96) 1:59.41 2:00.28 -0:00.87
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Harmon, Zoey (6.38) 1:44.76
2nd Newton, Isabella (7.59) 1:57.91 1:34.04 +0:23.87
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 1:12.70 1:08.72 +0:03.98
2nd Carpenter, Dillan (6.86) 1:22.32 1:20.22 +0:02.10
3rd Vega, Jaxon (7.27) 1:26.70 1:16.85 +0:09.85
4th Weenig, Drew (7.38) 1:27.63 1:30.35 -0:02.72
5th Ritchie, Bennett (7) 1:47.29
6th Cortes, Luke (6.85) 2:00.73 1:47.44 +0:13.29
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.75) 1:23.26 1:14.38 +0:08.88
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.18) 0:52.80 0:51.40 +0:01.40
2nd Lesko, Alea (11.6) 0:58.82
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.64) 1:10.41 1:14.98 -0:04.57
2nd Ramirez, Jacob (10.37) 1:10.65 1:13.16 -0:02.51
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.18) 1:56.86 1:51.50 +0:05.36
2nd Myers, Natalie (9.26) 2:09.29 2:25.32 -0:16.03
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 2:28.44
2nd Scupien, David (11.64) 2:55.60 2:41.22 +0:14.38
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 1:54.65 1:51.30 +0:03.35
2nd Scupien, David (11.64) 2:20.43 2:07.03 +0:13.40
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.46) 0:56.05 1:12.13 -0:16.08
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lang, Jackson (4.58) 1:01.80 1:03.87 -0:02.07
2nd Sansom, Andrew (4.92) 1:18.37 1:35.18 -0:16.81
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.66) 0:34.70 0:30.15 +0:04.55
2nd Muscolino, Aubrey (5.96) 0:38.84 0:32.66 +0:06.18
3rd Harmon, Zoey (6.38) 0:41.80 0:35.47 +0:06.33
4th Hannigan, Emmalia (5.95) 0:45.75 0:39.47 +0:06.28
5th Cortes, Annabelle (5.39) 0:55.01 1:01.81 -0:06.80
6th Flock, Millie (5.47) 0:55.95
7th Blair, Vivienne (5.1) 1:23.32 1:08.65 +0:14.67
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.43) 0:28.25 0:42.74 -0:14.49
2nd Carpenter, Dillan (6.86) 0:30.50 0:33.12 -0:02.62
3rd Kearney, Casey (5.74) 0:36.40 0:45.16 -0:08.76
4th Kearney, Collin (5.74) 0:39.90 0:48.84 -0:08.94
5th Cortes, Luke (6.85) 0:40.10 0:31.78 +0:08.32
6th Jordan, Charlie (5.16) 0:43.82 0:40.61 +0:03.21
7th Kaufman, Asher (5.53) 0:45.79 0:37.65 +0:08.14
8th Wascher, Gunnar (5.09) 0:55.11 1:12.47 -0:17.36
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Katelyn (7.63) 0:29.75 0:32.19 -0:02.44
2nd Holden, Katie (8.87) 0:36.21
3rd Newton, Isabella (7.59) 0:36.78 0:33.62 +0:03.16
4th Kemnitzer, Kara (7.12) 0:43.70
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 0:22.61
2nd Jordan, Myles (8.38) 0:27.21 0:30.16 -0:02.95
3rd Vega, Jaxon (7.27) 0:28.15 0:31.72 -0:03.57
4th Welsh, Colin (8.78) 0:30.22 0:24.58 +0:05.64
5th Weenig, Drew (7.38) 0:30.40 0:27.97 +0:02.43
6th Boock, Branson (7.9) 0:40.70 0:29.03 +0:11.67
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.18) 0:20.17 0:19.09 +0:01.08
2nd Scupien, Sandra (9.75) 0:21.31 0:19.60 +0:01.71
3rd Powell, Katie (10.9) 0:23.64
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:20.30 0:20.63 -0:00.33
2nd Bruce, Jack (9.36) 0:26.62 0:32.87 -0:06.25
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.96) 1:32.00 1:15.31 +0:16.69
2nd Flock, Millie (5.47) 2:03.85 2:19.39 -0:15.54
3rd Cortes, Annabelle (5.39) 2:03.89 2:20.68 -0:16.79
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Katelyn (7.63) 1:06.80
2nd Moore, Breslin (6.66) 1:10.44 1:13.21 -0:02.77
3rd Newton, Isabella (7.59) 1:12.99 1:20.28 -0:07.29
4th Harmon, Zoey (6.38) 1:30.47
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.94) 0:55.50 0:51.69 +0:03.81
2nd Weenig, Drew (7.38) 1:04.34 1:13.37 -0:09.03
3rd Stein, Justin (6.43) 1:06.06
4th Carpenter, Dillan (6.86) 1:12.32 1:12.25 +0:00.07
5th Boock, Branson (7.9) 1:18.50 1:07.00 +0:11.50
6th Cortes, Luke (6.85) 1:26.38 1:16.30 +0:10.08
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.75) 0:51.34 0:44.12 +0:07.22
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.36) 1:00.58 1:19.06 -0:18.48
2nd Welsh, Colin (8.78) 1:09.20 1:04.29 +0:04.91
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lesko, Alea (11.6) 0:41.05 0:42.02 -0:00.97
2nd Carpenter, Danika (10.18) 0:45.59 0:44.78 +0:00.81
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Jacob (10.37) 0:49.12 0:48.33 +0:00.79
2nd Scupien, David (11.64) 0:56.68 0:49.15 +0:07.53

January 14th, 2017

1/14/2017  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 66
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.97) 2:05.51
2nd Bauer, Magnus (5) 2:30.72 2:41.44 -0:10.72
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (8.52) 1:40.75 1:41.54 -0:00.79
2nd Kambal, Sanvi (7.21) 2:05.57 1:58.04 +0:07.53
3rd Tibackx, Sydney (7.7) 2:17.27 2:05.64 +0:11.63
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (7.29) 2:06.00 2:02.40 +0:03.60
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Felisa (9.31) 1:56.14 2:20.27 -0:24.13
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 1:24.75 1:35.84 -0:11.09
2nd Pynko, Arseniy (10.28) 1:40.27 1:40.50 -0:00.23
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.28) 1:39.34 1:35.87 +0:03.47
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.76) 0:41.78
2nd Baek, Grace (5.52) 0:43.01 0:45.95 -0:02.94
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baek, Joseph (6.86) 0:26.07 0:26.13 -0:00.06
2nd Bauer, Magnus (5) 0:35.19 0:33.25 +0:01.94
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (7.21) 0:25.88 0:25.40 +0:00.48
2nd Tibackx, Sydney (7.7) 0:28.78 0:26.08 +0:02.70
3rd Choo, Michelle (8.7) 0:40.01
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (7.29) 0:24.28 0:23.27 +0:01.01
2nd Chen, Benjamin (8.4) 0:29.68 0:41.13 -0:11.45
3rd Geyfman, Daniel (7.9) 0:45.34
4th Lender, Max (7.26) 0:56.97 0:45.00 +0:11.97
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.3) 0:22.59 0:20.39 +0:02.20
2nd Telleria, Lulu (9.67) 0:28.25
3rd Boado, Felisa (9.31) 0:28.38 0:31.14 -0:02.76
4th Le, Kayla (9.16) 0:28.45 0:27.28 +0:01.17
5th Geyfman, Natalie (10.58) 0:31.81
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pynko, Arseniy (10.28) 0:22.37 0:21.58 +0:00.79
2nd Mangum, John (9.22) 0:24.81 0:23.89 +0:00.92
3rd Shah, Rhyan (10.05) 0:28.56 0:33.01 -0:04.45
4th Bukai, Ali (9.45) 0:41.88
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (7.21) 1:01.63 0:58.09 +0:03.54
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (7.29) 1:01.56 0:57.50 +0:04.06
2nd Baek, Joseph (6.86) 1:03.12
3rd Salazar, Cadel (5.97) 1:04.62 1:20.97 -0:16.35
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (8.52) 0:49.59 0:49.22 +0:00.37
2nd Boado, Felisa (9.31) 1:02.94 1:14.38 -0:11.44
3rd Le, Kayla (9.16) 1:08.39 1:05.06 +0:03.33
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 0:39.82 0:47.62 -0:07.80
2nd Shah, Rhyan (10.05) 1:08.33
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 1:32.28
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shulman, Adira (3.98) 0:55.28 0:53.59 +0:01.69
2nd Johnson, Makhana (4.24) 1:05.76 1:02.21 +0:03.55
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Klein, Evan (4.81) 1:11.84 1:06.37 +0:05.47
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baek, Grace (5.52) 0:36.28 0:43.43 -0:07.15
2nd Stevens, Azil (5.99) 0:40.56 0:44.00 -0:03.44
3rd Sarigumba, Maddie (5.56) 0:44.58 0:38.15 +0:06.43
4th Dasgupta, Nihaarika (6.28) 0:44.69
5th Mehta, Siena (6.68) 0:48.68 0:43.76 +0:04.92
6th Aswath, Arushi (6.22) 1:03.88 1:25.26 -0:21.38
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baek, Joseph (6.86) 0:26.25 0:27.32 -0:01.07
2nd Hamilton, Drake (5.76) 0:30.25 0:29.38 +0:00.87
3rd Bauer, Magnus (5) 0:31.20 0:28.60 +0:02.60
4th Palleti, Siddharth (5.7) 0:50.77 0:39.49 +0:11.28
5th Chintam, Charith (5.68) 0:50.90 0:50.01 +0:00.89
6th Dai, Steven (5.1) 0:53.13
7th Green, William (5.65) 0:54.32 0:56.01 -0:01.69
8th Elardo, Jacob (5.65) 0:57.91 0:51.08 +0:06.83
9th Ramirez, Matheo (6.98) 1:04.28 0:48.95 +0:15.33
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (7.98) 0:24.82 0:24.75 +0:00.07
2nd Choo, Michelle (8.7) 0:28.16 0:28.66 -0:00.50
3rd Tibackx, Sydney (7.7) 0:29.00 0:26.31 +0:02.69
4th Kambal, Sanvi (7.21) 0:30.07 0:27.12 +0:02.95
5th Kochinski, Meital (6.99) 0:32.69 0:32.22 +0:00.47
6th Sarigumba, Abigail (7.64) 0:34.13 0:35.64 -0:01.51
7th Kochinski, Orly (6.99) 0:35.21 0:33.65 +0:01.56
8th Bonus, Chloe (7.18) 0:37.75 0:40.78 -0:03.03
9th Farsinejad, Roajon (7.81) 0:40.44
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Benjamin (8.4) 0:26.03 0:36.08 -0:10.05
2nd Geyfman, Daniel (7.9) 0:29.01
3rd Chang, Joshua (7.29) 0:29.32 0:28.82 +0:00.50
4th Robison, Karl (7.12) 0:34.03 0:34.71 -0:00.68
5th Lender, Max (7.26) 0:48.78 0:39.26 +0:09.52
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.3) 0:24.03 0:22.94 +0:01.09
2nd Geyfman, Natalie (10.58) 0:27.26
3rd Le, Kayla (9.16) 0:27.95 0:27.88 +0:00.07
4th Boado, Felisa (9.31) 0:33.72 0:27.95 +0:05.77
5th Shurpalekar, Sahana (9.67) 0:34.78
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pynko, Arseniy (10.28) 0:23.02 0:21.01 +0:02.01
2nd Shah, Rhyan (10.05) 0:28.70 0:30.25 -0:01.55
3rd Bukai, Ali (9.45) 0:38.02
4th Chandra, Mahmt (9.51) 0:43.20
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Manvi (5.08) 2:16.91
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.97) 0:57.94 1:14.88 -0:16.94
2nd Hamilton, Drake (5.76) 1:02.07 1:04.88 -0:02.81
3rd Bauer, Magnus (5) 1:10.59 1:04.75 +0:05.84
4th Hageman, Jack (5.23) 1:17.25 1:18.13 -0:00.88
5th Green, William (5.65) 1:52.76
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (7.98) 0:57.02 0:57.73 -0:00.71
2nd Tibackx, Sydney (7.7) 1:01.40 0:59.82 +0:01.58
3rd Kambal, Sanvi (7.21) 1:02.33 1:00.96 +0:01.37
4th Hageman, Abby (6.7) 1:21.59 1:19.53 +0:02.06
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (7.29) 0:59.87 1:01.20 -0:01.33
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (8.52) 0:46.89 0:45.52 +0:01.37
2nd Truong, Remi (9.3) 0:49.28 0:50.93 -0:01.65
3rd Telleria, Lulu (9.67) 0:55.56 0:55.44 +0:00.12
4th Le, Kayla (9.16) 0:59.44
5th Choo, Michelle (8.7) 1:08.41
6th Boado, Felisa (9.31) 1:15.64 1:04.53 +0:11.11
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.22) 0:57.21
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.28) 0:48.50
2nd Chandra, Aslesha (11.14) 1:21.46
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 0:45.39 0:47.95 -0:02.56
2nd Pynko, Arseniy (10.28) 0:50.34 0:48.03 +0:02.31
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 1:35.31
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shulman, Adira (3.98) 1:11.52 1:20.52 -0:09.00
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Klein, Evan (4.81) 1:31.97 2:03.21 -0:31.24
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hageman, Abby (6.7) 0:44.08 0:32.50 +0:11.58
2nd Dasgupta, Nihaarika (6.28) 0:45.13 0:44.41 +0:00.72
3rd Sarigumba, Maddie (5.56) 0:47.40 0:46.38 +0:01.02
4th Baek, Grace (5.52) 0:49.36
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.97) 0:36.26 0:25.75 +0:10.51
2nd Baek, Joseph (6.86) 0:37.21 0:36.09 +0:01.12
3rd Bauer, Magnus (5) 0:37.63 0:39.70 -0:02.07
4th Hamilton, Drake (5.76) 0:40.59 0:42.08 -0:01.49
5th Hageman, Jack (5.23) 1:00.38 1:01.52 -0:01.14
6th Elardo, Jacob (5.65) 1:03.00 1:02.07 +0:00.93
7th Mazzarese, David (5.37) 1:05.37
8th Chintam, Charith (5.68) 1:21.22 1:24.19 -0:02.97
9th Green, William (5.65) 1:53.22 1:33.46 +0:19.76
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.7) 0:29.08 0:27.22 +0:01.86
2nd Palleti, Sriya (7.98) 0:29.94 0:31.15 -0:01.21
3rd Kambal, Sanvi (7.21) 0:31.46 0:28.97 +0:02.49
4th Choo, Michelle (8.7) 0:42.39 0:37.25 +0:05.14
5th Kochinski, Orly (6.99) 0:42.52 0:45.31 -0:02.79
6th Kochinski, Meital (6.99) 0:42.65 0:48.72 -0:06.07
7th Sarigumba, Abigail (7.64) 0:47.64 0:43.22 +0:04.42
8th Shah, Sophie (7.6) 1:08.25
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Benjamin (8.4) 0:32.59 0:52.50 -0:19.91
2nd Chang, Joshua (7.29) 0:34.28 0:31.91 +0:02.37
3rd Geyfman, Daniel (7.9) 0:35.71
4th Lender, Max (7.26) 0:53.72 0:46.20 +0:07.52
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.3) 0:25.14 0:28.94 -0:03.80
2nd Boado, Felisa (9.31) 0:28.25 0:33.78 -0:05.53
3rd Le, Kayla (9.16) 0:30.25 0:30.45 -0:00.20
4th Robison, Amanda (10.14) 0:35.00 0:41.97 -0:06.97
5th Geyfman, Natalie (10.58) 0:36.90
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pynko, Arseniy (10.28) 0:24.03 0:23.19 +0:00.84
2nd Shah, Rhyan (10.05) 0:32.03 0:36.21 -0:04.18
3rd Bukai, Ali (9.45) 0:47.19 0:49.58 -0:02.39
================================================================================
Event #52  Boys  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bauer, Magnus (5) 1:19.53 1:22.90 -0:03.37
2nd Hamilton, Drake (5.76) 1:28.68 1:22.39 +0:06.29
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (7.98) 1:03.31 1:07.69 -0:04.38
2nd Kambal, Sanvi (7.21) 1:07.09 1:02.10 +0:04.99
3rd Tibackx, Sydney (7.7) 1:12.21 0:59.76 +0:12.45
4th Dasgupta, Nihaarika (6.28) 1:35.02
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (7.29) 1:13.32 1:09.19 +0:04.13
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (8.52) 0:53.59 0:51.88 +0:01.71
2nd Truong, Remi (9.3) 0:54.78 0:57.91 -0:03.13
3rd Boado, Felisa (9.31) 1:01.97 1:20.62 -0:18.65
4th Le, Kayla (9.16) 1:09.76 1:06.33 +0:03.43
5th Choo, Michelle (8.7) 1:38.00
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.22) 1:02.63 1:11.83 -0:09.20
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robison, Amanda (10.14) 1:26.21
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 0:42.20 0:48.59 -0:06.39
2nd Seo, Jiho (14.21) 0:46.62
3rd Pynko, Arseniy (10.28) 0:49.96 0:52.32 -0:02.36
4th Farah, Kameron (11.98) 0:57.69
5th Shah, Rhyan (10.05) 1:14.96 1:22.82 -0:07.86
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.28) 1:45.44
2nd Kambal, Sanvi (7.21) 2:13.69 2:10.50 +0:03.19
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 1:30.23 1:46.34 -0:16.11
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.28) 1:23.00 1:29.82 -0:06.82
2nd Salazar, Reese (8.52) 1:33.43 1:32.27 +0:01.16
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 1:19.39 1:34.63 -0:15.24
2nd Chang, Joshua (7.29) 2:06.90 1:59.63 +0:07.27
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shulman, Adira (3.98) 0:54.40 0:48.91 +0:05.49
2nd Johnson, Makhana (4.24) 1:06.88 1:09.45 -0:02.57
3rd Li, Erin (4.53) 1:18.81
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Klein, Evan (4.81) 1:11.38 0:57.52 +0:13.86
2nd Yang, Jace (4.2) 1:31.68
3rd Stevens, Adhiket (3.78) 1:55.58
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hageman, Abby (6.7) 0:30.52 0:31.47 -0:00.95
2nd Mu, Maggie (5.76) 0:31.50
3rd Dasgupta, Nihaarika (6.28) 0:35.58 0:31.97 +0:03.61
4th Sarigumba, Maddie (5.56) 0:36.32 0:36.44 -0:00.12
5th Stevens, Azil (5.99) 0:42.47
6th Baek, Grace (5.52) 0:49.57 0:48.37 +0:01.20
7th Mehta, Siena (6.68) 0:52.45 0:49.52 +0:02.93
8th Aswath, Arushi (6.22) 1:03.15 0:45.51 +0:17.64
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baek, Joseph (6.86) 0:22.95 0:23.19 -0:00.24
2nd Bauer, Magnus (5) 0:29.34 0:25.43 +0:03.91
3rd Hamilton, Drake (5.76) 0:32.00 0:31.01 +0:00.99
4th Hageman, Jack (5.23) 0:35.50 0:42.63 -0:07.13
5th Mazzarese, David (5.37) 0:42.72 0:43.45 -0:00.73
6th Dai, Steven (5.1) 0:45.13 0:40.15 +0:04.98
7th Lee, Caden (6.75) 0:45.64
8th Ramirez, Matheo (6.98) 0:47.69 0:52.63 -0:04.94
9th Green, William (5.65) 0:48.66 0:45.76 +0:02.90
10th Palleti, Siddharth (5.7) 0:49.82
11th Chintam, Charith (5.68) 0:50.89 0:58.85 -0:07.96
12th Elardo, Jacob (5.65) 0:53.33 0:40.33 +0:13.00
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (7.98) 0:22.91 0:20.45 +0:02.46
2nd Kambal, Sanvi (7.21) 0:23.53 0:22.40 +0:01.13
3rd Tibackx, Sydney (7.7) 0:24.10 0:22.03 +0:02.07
4th Bonus, Chloe (7.18) 0:28.70 0:31.09 -0:02.39
5th Choo, Michelle (8.7) 0:32.00 0:26.32 +0:05.68
6th Kochinski, Orly (6.99) 0:33.08 0:37.09 -0:04.01
7th Kochinski, Meital (6.99) 0:34.56 0:40.59 -0:06.03
8th Shah, Sophie (7.6) 0:52.84 1:10.07 -0:17.23
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Benjamin (8.4) 0:21.21 0:29.20 -0:07.99
2nd Chang, Joshua (7.29) 0:23.20 0:23.39 -0:00.19
3rd Geyfman, Daniel (7.9) 0:25.00
4th Lender, Max (7.26) 0:26.94 0:32.51 -0:05.57
5th Robison, Karl (7.12) 0:29.83 0:30.90 -0:01.07
6th Tamirisa, Saketh (8.72) 0:51.84
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.3) 0:17.77 0:19.68 -0:01.91
2nd Boado, Felisa (9.31) 0:21.18 0:25.57 -0:04.39
3rd Geyfman, Natalie (10.58) 0:23.20
4th Le, Kayla (9.16) 0:23.81 0:22.72 +0:01.09
5th Mateti, Malaika (9.31) 0:24.31
6th Robison, Amanda (10.14) 0:28.64 0:33.07 -0:04.43
7th Shurpalekar, Sahana (9.67) 0:30.18
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pynko, Arseniy (10.28) 0:18.56 0:17.08 +0:01.48
2nd Mangum, John (9.22) 0:20.88 0:25.81 -0:04.93
3rd Shah, Rhyan (10.05) 0:26.03 0:28.90 -0:02.87
4th Chandra, Mahmt (9.51) 0:30.72
5th Bukai, Ali (9.45) 0:39.72 0:32.82 +0:06.90
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.97) 0:55.34 0:53.77 +0:01.57
2nd Hamilton, Drake (5.76) 1:07.97 1:07.59 +0:00.38
3rd Bauer, Magnus (5) 1:08.65 1:04.78 +0:03.87
4th Green, William (5.65) 1:49.52
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Palleti, Sriya (7.98) 0:54.58 0:46.82 +0:07.76
2nd Kambal, Sanvi (7.21) 0:59.50 0:53.34 +0:06.16
3rd Tibackx, Sydney (7.7) 0:59.58 0:53.57 +0:06.01
4th Sarigumba, Abigail (7.64) 1:08.50 1:05.40 +0:03.10
5th Farsinejad, Roajon (7.81) 1:09.78
6th Dasgupta, Nihaarika (6.28) 1:29.90
7th Aswath, Arushi (6.22) 2:28.51 2:01.90 +0:26.61
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baek, Joseph (6.86) 0:56.09 1:19.30 -0:23.21
2nd Chang, Joshua (7.29) 0:56.88 0:54.31 +0:02.57
3rd Robison, Karl (7.12) 1:12.87
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Remi (9.3) 0:42.08 0:41.53 +0:00.55
2nd Boado, Felisa (9.31) 0:49.65 0:57.96 -0:08.31
3rd Le, Kayla (9.16) 0:59.51 0:58.69 +0:00.82
4th Choo, Michelle (8.7) 1:20.16
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Benjamin (8.4) 0:48.52 1:05.50 -0:16.98
2nd Yagnamoorthy, Aadarsh (9.5) 1:08.69 1:03.97 +0:04.72
3rd Chandra, Mahmt (9.51) 1:09.83
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Aslesha (11.14) 1:08.65
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Boado, Justin (10.82) 0:35.38 0:40.47 -0:05.09
2nd Pynko, Arseniy (10.28) 0:41.27 0:41.97 -0:00.70
3rd Shah, Rhyan (10.05) 1:03.58 1:06.51 -0:02.93
4th Tamirisa, Sathuik (12.45) 1:47.69

Top 20 Funniest Family Holiday Cards

We have put together a list of our favorite Family Holiday Cards. These cards are sure to have you laughing out load and showing your friends. More of our favorites that did not make the list can be found on our Pinterest here.

1. Relax this holiday season.

Via Farrell Photography



2. Mittens! Nooo!

mashable.com

Via Mashable.com



3. A not so good boy.

Via Lauren Mcbride Blog



4. Bringing home the tree.

Via Sara Anne Photography



5. Winter is Coming.

Via Buzzfeed



6. Gasp!

Via Brit+Co



7. The Modern Holiday.

Via Brit+Co



8. Capturing a unique holiday spirit.

Via Dust Off The Bible



9. The Grinch hired two new dogs to help him and Max steal Christmas.

Via Brit+Co



10. LOL, HH (Laugh Out Loud, Happy Holidays)

Via Buzzfeed



11. Even Rover is helping.

Via Buzzfeed



12. Just hear them out.

Via How Does She?



13. The holiday version of a lemonade stand

Via Tiera Faith Photography



14. A little reference.

Via Amanda Earles



15. Every one of us.

Via Pinterest



16. Even tried to make it easier for santa to drink.

Via Ellen TV



17. The holiday charge.

Via Buzzfeed



18. Seems like a good deal.

Via Pinterest



19. Be careful what you wish for.

Via Paging Fun Moms



20. They forgot that showglobes are for shaking.

Via McClanahan Studio