ocpb12

Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

May 21st, 2016

5/21/2016  Swim Competition – Sierra Madre
Total Participants Checked-In : 48
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carbone, Teresa (9.78) 4:02.96 3:45.09 +0:17.87
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurdys, Aurelia (5.37) 0:42.18 1:10.63 -0:28.45
2nd Alvarado, Camila (5.94) 1:29.11 1:38.69 -0:09.58
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.09) 0:41.87 1:02.69 -0:20.82
2nd Sachs, Payton (8.82) 0:41.97
3rd Gonzalez, Sofia (8.58) 0:42.75 0:48.57 -0:05.82
4th Gonzalez, Olivia (8.58) 0:43.15 0:44.72 -0:01.57
5th Phan, Meena (7.8) 0:46.88
6th Jeng, Chloe (8.36) 0:57.00
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 0:48.66 0:36.69 +0:11.97
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 0:27.44 0:28.37 -0:00.93
2nd Lew, Ariel (9.32) 0:37.50 0:46.22 -0:08.72
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kang, Joshua (10.13) 0:55.21 1:25.81 -0:30.60
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 1:50.00 1:27.16 +0:22.84
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sachs, Payton (8.82) 1:43.72
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st wen, pearl (11.97) 1:28.78 1:30.28 -0:01.50
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Porter, Samuel (14.35) 1:28.53
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kathol, Alexis (4.76) 1:14.33
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lew, Alexandra (5.49) 0:52.06
2nd Kurdys, Aurelia (5.37) 0:53.19 0:53.59 -0:00.40
3rd Alvarado, Camila (5.94) 0:59.91 1:01.56 -0:01.65
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vien, Landen (6.75) 0:49.63 0:36.19 +0:13.44
2nd Schneider, Adam (6.96) 0:53.69 0:46.75 +0:06.94
3rd Chi, Everett (5.94) 1:05.31 0:57.85 +0:07.46
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gonzalez, Olivia (8.58) 0:35.78 0:37.59 -0:01.81
2nd Jeng, Chloe (8.36) 0:36.48 0:27.53 +0:08.95
3rd Trujillo, Kayla (7.81) 0:37.68 0:37.56 +0:00.12
4th Caballeros, Krista (7.09) 0:41.36 0:46.90 -0:05.54
5th Gonzalez, Sofia (8.58) 0:48.58 0:44.34 +0:04.24
6th Phan, Meena (7.8) 0:52.06 0:41.53 +0:10.53
7th Xu, Eva (7.52) 0:52.59 0:37.43 +0:15.16
8th Chi, Sienna (7.65) 1:00.75 1:00.02 +0:00.73
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 0:47.35 0:35.79 +0:11.56
2nd Wood, Monroe (8.82) 0:48.78
3rd Wibisono, Radifan (7.84) 0:50.47 0:33.09 +0:17.38
4th Clopton, Ellis (7.15) 1:02.49 0:58.32 +0:04.17
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 0:32.22 0:31.65 +0:00.57
2nd Lew, Ariel (9.32) 0:43.28 0:45.16 -0:01.88
3rd Carbone, Teresa (9.78) 0:44.38 0:41.22 +0:03.16
4th Kolahduzan, Saba (9.63) 0:48.31
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.28) 0:56.16 0:31.22 +0:24.94
2nd Chan, Kevin (10.71) 1:06.31
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Phan, Meena (7.8) 1:37.34
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 1:29.00 1:16.61 +0:12.39
2nd Wibisono, Radifan (7.84) 2:17.06 1:19.59 +0:57.47
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 1:10.28
2nd Carbone, Teresa (9.78) 1:54.88 1:43.44 +0:11.44
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.28) 2:15.38 1:22.69 +0:52.69
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Porter, Samuel (14.35) 1:22.69
2nd Porter, Ben (11.83) 1:45.03
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kathol, Alexis (4.76) 1:12.00
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lew, Alexandra (5.49) 1:25.84
2nd Alvarado, Camila (5.94) 1:32.47 1:29.05 +0:03.42
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schneider, Adam (6.96) 1:46.56 1:19.00 +0:27.56
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Caballeros, Krista (7.09) 0:52.48 1:05.93 -0:13.45
2nd Jeng, Chloe (8.36) 0:52.59 0:39.47 +0:13.12
3rd Trujillo, Kayla (7.81) 0:53.85 0:54.50 -0:00.65
4th Phan, Meena (7.8) 1:04.75 1:13.33 -0:08.58
5th Xu, Eva (7.52) 1:09.91
6th Chi, Sienna (7.65) 1:34.54 1:36.00 -0:01.46
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 0:52.23 0:37.19 +0:15.04
2nd Wibisono, Radifan (7.84) 1:12.50 0:45.65 +0:26.85
3rd Clopton, Ellis (7.15) 1:14.75
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 0:41.43 0:40.22 +0:01.21
2nd Rispin, Emma (9.59) 0:58.31
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kang, Joshua (10.13) 0:58.07 1:16.00 -0:17.93
2nd Chan, Kevin (10.71) 1:35.47
3rd Wibisono, Muhammad (9.28) 1:37.72 0:55.78 +0:41.94
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 1:51.49 1:20.09 +0:31.40
2nd Wibisono, Radifan (7.84) 2:35.44
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 1:23.02
2nd Lew, Ariel (9.32) 1:26.28
3rd Gonzalez, Olivia (8.58) 1:50.69 2:02.91 -0:12.22
4th Sachs, Payton (8.82) 1:56.82 1:51.83 +0:04.99
5th Gonzalez, Sofia (8.58) 1:57.84 2:08.44 -0:10.60
6th Kolahduzan, Saba (9.63) 2:21.85
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Llana, Nathaniel (8.51) 1:43.10
2nd Wood, Monroe (8.82) 2:33.87
3rd Wibisono, Muhammad (9.28) 3:04.32
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.61) 1:21.10 1:10.16 +0:10.94
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Porter, Samuel (14.35) 1:23.50
2nd Porter, Ben (11.83) 1:45.07
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.61) 3:06.81 3:01.44 +0:05.37
2nd Carbone, Teresa (9.78) 4:21.78 4:43.83 -0:22.05
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st wen, pearl (11.97) 2:45.22 2:53.47 -0:08.25
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 2:53.78 2:17.25 +0:36.53
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kathol, Alexis (4.76) 1:20.94
2nd Tam, Chloe (4.45) 1:21.47
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rattanapichetkul, Ryan (3.53) 1:23.41
2nd Bordi, Beckett (3.1) 2:13.19
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurdys, Aurelia (5.37) 0:56.19 0:55.18 +0:01.01
2nd Kolahduzan, Sara (6.6) 1:01.97
3rd Lew, Alexandra (5.49) 1:02.47 1:04.00 -0:01.53
4th Radford, Kira (5.15) 1:15.63
5th Alvarado, Camila (5.94) 1:17.31 1:10.63 +0:06.68
6th Phillips, Elizabeth (5.16) 1:39.35
7th Phillips, Margaret (5.16) 1:43.87
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vien, Landen (6.75) 0:51.94 0:32.31 +0:19.63
2nd Salama, Marcus (6.52) 0:53.16 0:51.22 +0:01.94
3rd Clark, Brandon (5.43) 1:06.31
4th Llana, Mariano (6.6) 1:11.91
5th Schneider, Adam (6.96) 1:18.69 0:57.46 +0:21.23
6th Chi, Everett (5.94) 1:37.38 1:31.69 +0:05.69
7th Saito, Hibiki (5.86) 3:17.25
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gonzalez, Olivia (8.58) 0:33.47 0:36.09 -0:02.62
2nd Jeng, Chloe (8.36) 0:36.53 0:24.31 +0:12.22
3rd Gonzalez, Sofia (8.58) 0:37.81 0:36.57 +0:01.24
4th Caballeros, Krista (7.09) 0:39.87 0:51.47 -0:11.60
5th Phan, Meena (7.8) 0:41.22 0:40.78 +0:00.44
6th Xu, Eva (7.52) 0:59.84
7th Chi, Sienna (7.65) 1:24.25 1:19.88 +0:04.37
8th Soehartono, Jessica (8.31) 1:35.18 1:53.72 -0:18.54
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 0:34.62 0:26.09 +0:08.53
2nd Wibisono, Radifan (7.84) 0:47.69 0:33.78 +0:13.91
3rd Clopton, Ellis (7.15) 1:06.35 0:51.04 +0:15.31
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 0:26.37 0:28.41 -0:02.04
2nd Lew, Ariel (9.32) 0:34.94 0:37.00 -0:02.06
3rd Carbone, Teresa (9.78) 0:46.41 0:51.79 -0:05.38
4th Friedman, Emmersen (10.23) 0:54.09
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Friedman, Oliver (10.23) 0:45.72
2nd Chan, Kevin (10.71) 0:49.28 0:53.24 -0:03.96
3rd Kang, Joshua (10.13) 0:55.85 1:03.16 -0:07.31
4th Wibisono, Muhammad (9.28) 0:59.09 0:35.57 +0:23.52
5th Tang, Zachary (9.17) 1:10.31 1:10.69 -0:00.38
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Trujillo, Kayla (7.81) 0:31.03 1:26.02 -0:54.99
2nd Phan, Meena (7.8) 1:24.00 1:21.39 +0:02.61
3rd Caballeros, Krista (7.09) 1:26.72 1:33.79 -0:07.07
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Villegas, Johnathan (7.01) 1:20.03 1:03.72 +0:16.31
2nd Wibisono, Radifan (7.84) 2:07.72 1:39.78 +0:27.94
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cruz, Hadley (9.3) 1:00.43 1:06.11 -0:05.68
2nd Gonzalez, Olivia (8.58) 1:23.75 1:35.87 -0:12.12
3rd Kolahduzan, Saba (9.63) 1:24.60
4th Gonzalez, Sofia (8.58) 1:27.28 1:27.34 -0:00.06
5th Sachs, Payton (8.82) 1:30.31
6th Rispin, Emma (9.59) 1:49.91
7th Carbone, Teresa (9.78) 2:01.03 2:11.09 -0:10.06
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Llana, Nathaniel (8.51) 1:31.22
2nd Wood, Monroe (8.82) 1:51.19
3rd Wibisono, Muhammad (9.28) 2:18.66 1:20.22 +0:58.44
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tang, Chloe (12.61) 1:21.06 1:15.93 +0:05.13
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Porter, Samuel (14.35) 1:08.28
2nd Porter, Ben (11.83) 1:43.47

May 21st, 2016

5/21/2016  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 34
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 2:05.06 1:44.91 +0:20.15
2nd Cortes, Luke (6.2) 5:05.85
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schwartz, Ava (9.87) 1:46.73 1:11.94 +0:34.79
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Annabelle (4.74) 1:59.26
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (5.66) 0:47.04
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:25.27 0:25.00 +0:00.27
2nd Cortes, Luke (6.2) 1:05.94 0:56.96 +0:08.98
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 0:23.85 0:24.29 -0:00.44
2nd Carberry, Mae (7.96) 0:28.75
3rd Murphy, Kaitlyn (8.02) 0:29.03 0:30.16 -0:01.13
4th Mendez, Riley (7.1) 0:30.67 0:36.03 -0:05.36
5th Kulyasova, Dasha (7.5) 0:32.04 0:31.50 +0:00.54
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.01) 0:33.78 0:28.47 +0:05.31
2nd Izmitlian, Alek (7.86) 0:48.15 0:40.97 +0:07.18
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.33) 0:30.74 0:33.88 -0:03.14
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.5) 1:13.30 1:20.12 -0:06.82
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:52.01 0:55.31 -0:03.30
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 0:55.77 1:00.00 -0:04.23
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.75) 0:40.23 0:41.03 -0:00.80
2nd Cortes, Annabelle (4.74) 0:55.01 0:54.81 +0:00.20
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haver, Jacob (4.65) 0:58.00 1:04.37 -0:06.37
2nd Sansom, Andrew (4.27) 1:22.24 1:21.72 +0:00.52
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (5.66) 0:31.83
2nd Boyle, Evelyn (6.25) 0:36.21 0:38.60 -0:02.39
3rd Haglof, Clara (5.63) 0:38.27 0:38.40 -0:00.13
4th Muscolino, Aubrey (5.31) 0:49.58 0:55.97 -0:06.39
5th Murphy, Orla (5.67) 0:55.53 0:45.77 +0:09.76
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:26.54 0:21.13 +0:05.41
2nd Gates, Maxwell (6.93) 0:43.75 0:39.32 +0:04.43
3rd Cortes, Luke (6.2) 0:49.05 0:42.41 +0:06.64
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 0:22.13 0:22.25 -0:00.12
2nd Murphy, Kaitlyn (8.02) 0:27.35 0:29.50 -0:02.15
3rd Kulyasova, Dasha (7.5) 0:28.00 0:29.48 -0:01.48
4th Mendez, Riley (7.1) 0:29.64 0:32.82 -0:03.18
5th Carberry, Mae (7.96) 0:30.95 0:27.93 +0:03.02
6th Simon, Alicia (7.15) 0:36.22 0:35.43 +0:00.79
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.01) 0:29.02 0:28.10 +0:00.92
2nd Izmitlian, Alek (7.86) 0:33.47 0:30.04 +0:03.43
3rd Nikkel, Quinn (7.29) 0:35.05 0:37.71 -0:02.66
4th Hurt, Cooper (7.67) 0:36.75 0:30.70 +0:06.05
5th Demeuse, Jordan (7.36) 0:41.46 0:46.54 -0:05.08
6th Lee, Connor (7.08) 0:43.93 0:44.31 -0:00.38
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.33) 0:26.83 0:25.31 +0:01.52
2nd Hurt, Parker (9.1) 0:30.05 0:26.58 +0:03.47
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.31) 1:55.76 1:52.56 +0:03.20
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kempf, Parker (5.67) 1:55.03 2:14.69 -0:19.66
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.5) 1:00.81 0:59.12 +0:01.69
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:56.86 0:53.22 +0:03.64
2nd Hurt, Cooper (7.67) 1:14.13 1:09.37 +0:04.76
3rd Izmitlian, Alek (7.86) 1:16.51 1:17.72 -0:01.21
4th Cortes, Luke (6.2) 2:06.06 1:43.38 +0:22.68
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schwartz, Ava (9.87) 0:46.54 0:49.97 -0:03.43
2nd Kulyasova, Polina (8.54) 0:48.62 0:51.33 -0:02.71
3rd Murphy, Kaitlyn (8.02) 1:05.91 1:07.13 -0:01.22
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.33) 1:01.33 0:57.47 +0:03.86
2nd Kempf, Joseph (8.75) 1:19.00 1:05.93 +0:13.07
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.75) 1:42.95 1:33.59 +0:09.36
2nd Cortes, Annabelle (4.74) 2:43.07
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haver, Jacob (4.65) 2:03.71
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.31) 1:30.02 1:16.68 +0:13.34
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:31.37 0:29.28 +0:02.09
2nd Cortes, Luke (6.2) 1:23.21 1:17.28 +0:05.93
3rd Kempf, Parker (5.67) 1:36.06 1:04.12 +0:31.94
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 0:30.00 0:26.90 +0:03.10
2nd Carberry, Mae (7.96) 0:33.61 0:35.90 -0:02.29
3rd Kulyasova, Dasha (7.5) 0:37.57 0:42.86 -0:05.29
4th Mendez, Riley (7.1) 0:38.08 0:39.79 -0:01.71
5th Jensen, Charlotte (7.86) 0:45.48
6th Simon, Alicia (7.15) 0:46.35
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.01) 0:32.88 0:30.69 +0:02.19
2nd Kempf, Joseph (8.75) 0:38.04 0:38.40 -0:00.36
3rd Hurt, Cooper (7.67) 0:39.57 0:33.15 +0:06.42
4th Izmitlian, Alek (7.86) 0:48.76 0:44.43 +0:04.33
5th Schwartz, Bram (7.5) 0:51.30
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schwartz, Ava (9.87) 0:26.03 0:21.29 +0:04.74
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Parker (9.1) 0:29.15 0:26.15 +0:03.00
2nd Lacson, Darrin Jon (9.33) 0:37.93 0:39.42 -0:01.49
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carberry, Mae (7.96) 1:14.05 1:15.96 -0:01.91
2nd Mendez, Riley (7.1) 1:19.03
3rd Kulyasova, Dasha (7.5) 1:23.09 1:32.52 -0:09.43
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 1:01.08 0:55.34 +0:05.74
2nd Hurt, Cooper (7.67) 1:30.56 1:38.89 -0:08.33
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 1:05.39 1:04.97 +0:00.42
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Parker (9.1) 1:13.00 1:03.87 +0:09.13
2nd Haglof, Blake (8.01) 1:13.61 1:05.65 +0:07.96
3rd Kempf, Joseph (8.75) 1:22.63
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 2:12.02 2:12.66 -0:00.64
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 1:41.02 1:40.13 +0:00.89
2nd Kulyasova, Dasha (7.5) 2:20.26 2:15.52 +0:04.74
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 1:56.09 1:39.97 +0:16.12
2nd Kempf, Joseph (8.75) 2:28.85
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.75) 0:55.93 0:51.81 +0:04.12
2nd Boyle, GemmaLee (4.24) 1:09.35
3rd Cortes, Annabelle (4.74) 1:27.06 1:22.53 +0:04.53
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haver, Jacob (4.65) 1:44.01 0:57.14 +0:46.87
2nd Sansom, Andrew (4.27) 2:30.96 1:35.18 +0:55.78
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (5.63) 0:29.04 0:31.99 -0:02.95
2nd Nikkel, Ruby (5.66) 0:31.85 1:03.37 -0:31.52
3rd Boyle, Evelyn (6.25) 0:36.46 0:43.81 -0:07.35
4th Muscolino, Aubrey (5.31) 0:56.06 0:45.84 +0:10.22
5th Murphy, Orla (5.67) 1:08.03 1:02.10 +0:05.93
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:20.85 0:19.26 +0:01.59
2nd Gates, Maxwell (6.93) 0:31.82 0:33.35 -0:01.53
3rd Cortes, Luke (6.2) 0:41.39 0:41.68 -0:00.29
4th Kempf, Parker (5.67) 0:49.81 0:47.97 +0:01.84
5th Petrochilos, Ben (6.13) 0:51.07
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.54) 0:22.97 0:21.36 +0:01.61
2nd Kulyasova, Dasha (7.5) 0:25.07 0:26.83 -0:01.76
3rd Carberry, Mae (7.96) 0:27.05 0:28.98 -0:01.93
4th Murphy, Kaitlyn (8.02) 0:28.09 0:33.18 -0:05.09
5th Mendez, Riley (7.1) 0:30.23 0:34.55 -0:04.32
6th Simon, Alicia (7.15) 0:34.76 0:38.75 -0:03.99
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.01) 0:22.07 0:22.87 -0:00.80
2nd Izmitlian, Alek (7.86) 0:27.69 0:28.86 -0:01.17
3rd Kempf, Joseph (8.75) 0:28.00 0:28.10 -0:00.10
4th Hurt, Cooper (7.67) 0:29.10 0:27.84 +0:01.26
5th Nikkel, Quinn (7.29) 0:33.55 0:45.15 -0:11.60
6th Demeuse, Jordan (7.36) 0:39.03 0:50.31 -0:11.28
7th Schwartz, Bram (7.5) 0:43.28
8th Lee, Connor (7.08) 0:59.48 0:47.76 +0:11.72
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.33) 0:22.40 0:25.22 -0:02.82
2nd Hurt, Parker (9.1) 0:23.28 0:20.34 +0:02.94
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nikkel, Ruby (5.66) 1:09.05 1:18.63 -0:09.58
2nd Muscolino, Aubrey (5.31) 2:08.81 1:49.81 +0:19.00
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kempf, Parker (5.67) 1:38.79 1:48.30 -0:09.51
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carberry, Mae (7.96) 0:51.96 1:03.14 -0:11.18
2nd Kulyasova, Dasha (7.5) 1:01.09 1:01.58 -0:00.49
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.66) 0:54.65 0:47.63 +0:07.02
2nd Izmitlian, Alek (7.86) 1:06.60 1:12.46 -0:05.86
3rd Hurt, Cooper (7.67) 1:08.47 1:02.79 +0:05.68
4th Gates, Maxwell (6.93) 1:18.88
5th Demeuse, Jordan (7.36) 1:25.02
6th Cortes, Luke (6.2) 1:30.53 1:46.62 -0:16.09
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schwartz, Ava (9.87) 0:42.85 0:40.63 +0:02.22
2nd Kulyasova, Polina (8.54) 0:45.20 0:46.03 -0:00.83
3rd Murphy, Kaitlyn (8.02) 1:08.05 1:10.81 -0:02.76
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hurt, Parker (9.1) 0:50.00 0:48.22 +0:01.78
2nd Haglof, Blake (8.01) 0:55.01 0:50.15 +0:04.86
3rd Lacson, Darrin Jon (9.33) 0:56.55 1:00.95 -0:04.40

May 21st, 2016

5/21/2016  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 56
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.55) 2:15.76 2:17.70 -0:01.94
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Zoe (7.77) 1:39.57 1:47.22 -0:07.65
2nd Salazar, Reese (7.86) 1:43.64 1:50.32 -0:06.68
3rd Mandel, Lexi (7.78) 1:49.14 2:05.26 -0:16.12
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 1:30.91 1:34.31 -0:03.40
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 1:25.34 1:30.84 -0:05.50
2nd Lenard, Kylie (11.31) 1:41.33
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Trentin (12.85) 1:35.58 1:39.44 -0:03.86
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kambal, Sanvi (6.55) 0:29.51 0:31.57 -0:02.06
2nd Stanisai, Gwyneth (6.35) 0:30.19 0:30.20 -0:00.01
3rd Matutes, Nancy (5.75) 1:01.52
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (6.64) 0:30.03 0:32.57 -0:02.54
2nd Chiang, Matthew (6.02) 0:38.58 0:39.77 -0:01.19
3rd Salazar, Cadel (5.32) 0:46.81 0:39.01 +0:07.80
4th Oh, Parker (5.68) 0:59.63
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:18.26 0:19.77 -0:01.51
2nd Wong, Zoe (7.77) 0:18.41 0:19.50 -0:01.09
3rd Mandel, Lexi (7.78) 0:23.64 0:27.81 -0:04.17
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Bryce (8.87) 0:27.82 0:27.75 +0:00.07
2nd Godse, Neil (8.49) 0:28.77
3rd Mangum, John (8.57) 0:33.28 0:32.97 +0:00.31
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vijay Kumar, Vandana (9.49) 0:28.83
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:17.53 0:17.40 +0:00.13
2nd Lee, Elson (9.74) 0:18.90
3rd Lam, Johann (10.35) 0:26.97 0:35.28 -0:08.31
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Zoe (7.77) 0:42.45 0:44.46 -0:02.01
2nd Salazar, Reese (7.86) 0:55.26 0:58.25 -0:02.99
3rd Mandel, Lexi (7.78) 1:00.01 1:03.03 -0:03.02
4th Kambal, Sanvi (6.55) 1:06.57 1:10.22 -0:03.65
5th Patel, Zeal (7.75) 1:15.44
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (6.64) 1:11.01 1:17.14 -0:06.13
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Godse, Neil (8.49) 1:17.89
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 0:42.20 0:45.27 -0:03.07
2nd Lenard, Kylie (11.31) 0:54.64
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:42.19 0:42.33 -0:00.14
2nd Yee, Trentin (12.85) 0:49.39 0:48.23 +0:01.16
3rd Lam, Johann (10.35) 1:02.40
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Zoe (7.77) 1:35.13
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (4.68) 0:30.09 0:30.08 +0:00.01
2nd Robles, Amy (4.44) 0:40.59 0:45.16 -0:04.57
3rd Nguyen, Kaitlyn (4.42) 0:45.95 0:40.90 +0:05.05
4th Lim, Emmie (3.97) 1:12.89
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Horan, Patrick (4.19) 1:00.21 1:10.84 -0:10.63
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stanisai, Gwyneth (6.35) 0:27.19 0:27.28 -0:00.09
2nd Kambal, Sanvi (6.55) 0:30.44 0:30.08 +0:00.36
3rd Matutes, Nancy (5.75) 0:36.37 0:37.16 -0:00.79
4th Mehta, Siena (6.03) 0:43.76
5th Speltz, Heidi (6.42) 0:43.94 0:32.97 +0:10.97
6th Rahman, Sophia (5.63) 0:45.34 0:44.25 +0:01.09
7th Lam, Aisha (7.01) 0:45.76 0:53.14 -0:07.38
8th Godse, Nia (5.7) 1:11.96
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.32) 0:30.27 0:34.21 -0:03.94
2nd Chang, Joshua (6.64) 0:31.50 0:32.53 -0:01.03
3rd Chiang, Matthew (6.02) 0:38.00 0:37.95 +0:00.05
4th Mckee, William (6.63) 0:40.15 0:48.02 -0:07.87
5th Hamilton, Drake (5.11) 0:42.57 0:35.38 +0:07.19
6th Lee, Grayson (6.08) 0:42.88 0:42.50 +0:00.38
7th Cuellar, Raul (6.66) 0:48.34
8th Kohler, Alexander (5.3) 0:52.97
9th Rahman, Jacob (6.16) 0:53.83 0:59.57 -0:05.74
10th Oh, Parker (5.68) 0:59.64
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:21.84 0:22.03 -0:00.19
2nd Wong, Zoe (7.77) 0:22.65 0:26.00 -0:03.35
3rd Mandel, Lexi (7.78) 0:26.75 0:26.44 +0:00.31
4th Diep, Mikayla (7.91) 0:31.44
5th Dadlani, Misha (7.94) 0:32.90
6th Choo, Michelle (8.05) 1:27.96
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.09) 0:20.51 0:24.75 -0:04.24
2nd Lai, Du (7.84) 0:29.07 0:30.00 -0:00.93
3rd Mangum, John (8.57) 0:29.13 0:27.78 +0:01.35
4th Godse, Neil (8.49) 0:31.96 0:37.63 -0:05.67
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vijay Kumar, Vandana (9.49) 0:26.64
2nd Magruder, Elizabeth (9.57) 0:36.76 0:36.50 +0:00.26
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:19.32 0:19.50 -0:00.18
2nd Lee, Elson (9.74) 0:20.84
3rd Lam, Johann (10.35) 0:28.70 0:27.39 +0:01.31
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matutes, Nancy (5.75) 1:21.59 1:20.18 +0:01.41
2nd Rahman, Sophia (5.63) 1:37.76 1:28.68 +0:09.08
3rd Nguyen, Kaitlyn (4.42) 1:55.66 1:38.48 +0:17.18
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.32) 1:14.88
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (7.86) 0:46.02 0:51.31 -0:05.29
2nd Wong, Zoe (7.77) 0:48.38 0:57.28 -0:08.90
3rd Mandel, Lexi (7.78) 0:59.22 1:00.53 -0:01.31
4th Kambal, Sanvi (6.55) 1:07.89 1:06.70 +0:01.19
5th Patel, Zeal (7.75) 1:15.28 1:38.19 -0:22.91
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.02) 1:15.64 1:14.34 +0:01.30
2nd Chang, Joshua (6.64) 1:18.30 1:12.58 +0:05.72
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:50.63 0:49.26 +0:01.37
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Bryce (8.87) 0:58.59
2nd Godse, Neil (8.49) 1:11.77 1:29.78 -0:18.01
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 0:43.37 0:47.70 -0:04.33
2nd Lenard, Kylie (11.31) 0:49.34 0:44.96 +0:04.38
3rd Cohen, Rubinaz (10.91) 0:58.82
4th Panda, Celina (11.09) 1:21.39 1:20.44 +0:00.95
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:46.05 0:44.38 +0:01.67
2nd Yee, Trentin (12.85) 0:51.71 0:47.47 +0:04.24
3rd Lam, Johann (10.35) 1:06.97
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 1:35.56 1:41.88 -0:06.32
2nd Wong, Zoe (7.77) 1:41.57
3rd Mandel, Lexi (7.78) 2:01.65 1:49.46 +0:12.19
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 1:30.56 1:33.82 -0:03.26
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (4.68) 0:35.81 0:37.07 -0:01.26
2nd Robles, Amy (4.44) 1:17.71 0:58.27 +0:19.44
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stanisai, Gwyneth (6.35) 0:34.16 0:33.53 +0:00.63
2nd Kambal, Sanvi (6.55) 0:34.46 0:34.51 -0:00.05
3rd Speltz, Heidi (6.42) 0:44.00
4th Matutes, Nancy (5.75) 1:02.34 0:55.96 +0:06.38
5th Lam, Aisha (7.01) 1:07.65
6th Mehta, Siena (6.03) 1:18.96
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (6.64) 0:41.34 0:42.76 -0:01.42
2nd Salazar, Cadel (5.32) 0:46.26 0:39.46 +0:06.80
3rd Chiang, Matthew (6.02) 0:46.64 0:41.02 +0:05.62
4th Oh, Parker (5.68) 0:58.70
5th Hamilton, Drake (5.11) 0:59.46 1:11.14 -0:11.68
6th Mckee, William (6.63) 1:07.40 1:03.01 +0:04.39
7th Lee, Grayson (6.08) 1:10.88
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:23.33 0:24.10 -0:00.77
2nd Mandel, Lexi (7.78) 0:26.06 0:26.08 -0:00.02
3rd Wong, Zoe (7.77) 0:26.64 0:27.47 -0:00.83
4th Choo, Michelle (8.05) 0:59.75
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (8.57) 0:39.20 0:39.33 -0:00.13
2nd Godse, Neil (8.49) 0:41.14
3rd Azore, Mikheil (7.92) 0:49.07
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vijay Kumar, Vandana (9.49) 0:32.95
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:21.58 0:21.28 +0:00.30
2nd Lee, Elson (9.74) 0:23.18
3rd Lam, Johann (10.35) 0:34.89 0:34.02 +0:00.87
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (4.68) 1:25.50 1:21.84 +0:03.66
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mandel, Lexi (7.78) 0:54.88 0:57.22 -0:02.34
2nd Salazar, Reese (7.86) 0:55.44 1:03.01 -0:07.57
3rd Wong, Zoe (7.77) 0:56.94 0:58.77 -0:01.83
4th Kambal, Sanvi (6.55) 1:09.89 1:11.14 -0:01.25
5th Stanisai, Gwyneth (6.35) 1:11.20 1:13.34 -0:02.14
6th Patel, Zeal (7.75) 1:18.90
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chang, Joshua (6.64) 1:28.20 1:27.40 +0:00.80
2nd Chiang, Matthew (6.02) 1:41.72 1:35.45 +0:06.27
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:53.93 0:57.09 -0:03.16
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.09) 0:48.76 0:55.83 -0:07.07
2nd Godse, Neil (8.49) 1:37.26
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 0:42.60 0:49.91 -0:07.31
2nd Lenard, Kylie (11.31) 0:53.11 0:55.41 -0:02.30
3rd Panda, Celina (11.09) 1:54.41
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:49.78 0:48.37 +0:01.41
2nd Yee, Trentin (12.85) 0:49.91 0:52.00 -0:02.09
3rd Lam, Johann (10.35) 1:13.18
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 1:41.57 1:43.26 -0:01.69
2nd Wong, Zoe (7.77) 1:57.84 2:15.64 -0:17.80
3rd Mandel, Lexi (7.78) 1:58.03 1:59.19 -0:01.16
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 1:47.94 1:50.34 -0:02.40
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 1:20.71 1:26.88 -0:06.17
2nd Salazar, Reese (7.86) 1:32.27 1:42.07 -0:09.80
3rd Wong, Zoe (7.77) 1:35.37 1:56.57 -0:21.20
4th Mandel, Lexi (7.78) 1:43.03 2:01.57 -0:18.54
5th Patel, Zeal (7.75) 2:18.76
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 1:21.26 1:27.07 -0:05.81
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (4.68) 0:30.84 0:28.46 +0:02.38
2nd Robles, Amy (4.44) 0:44.19 0:53.02 -0:08.83
3rd Nguyen, Kaitlyn (4.42) 1:00.82 0:51.97 +0:08.85
4th Willis, Scarlett (3.8) 1:07.76
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Horan, Patrick (4.19) 0:56.00 1:05.16 -0:09.16
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stanisai, Gwyneth (6.35) 0:22.07 0:24.39 -0:02.32
2nd Lam, Aisha (7.01) 0:38.71 0:40.21 -0:01.50
3rd Matutes, Nancy (5.75) 0:46.83 0:43.84 +0:02.99
4th Rahman, Sophia (5.63) 0:57.15 0:52.35 +0:04.80
5th Godse, Nia (5.7) 0:57.34
6th Mehta, Siena (6.03) 1:23.47
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.32) 0:25.40 0:30.12 -0:04.72
2nd Chiang, Matthew (6.02) 0:26.06 0:25.35 +0:00.71
3rd Chang, Joshua (6.64) 0:26.65 0:28.18 -0:01.53
4th Lee, Grayson (6.08) 0:38.25 0:39.18 -0:00.93
5th Oh, Parker (5.68) 0:40.44 1:28.57 -0:48.13
6th Mckee, William (6.63) 0:43.14 0:44.27 -0:01.13
7th Cuellar, Raul (6.66) 0:44.82
8th Hamilton, Drake (5.11) 0:44.96 0:36.21 +0:08.75
9th Rahman, Jacob (6.16) 0:45.14 0:44.57 +0:00.57
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:17.94 0:19.03 -0:01.09
2nd Wong, Zoe (7.77) 0:18.58 0:19.21 -0:00.63
3rd Mandel, Lexi (7.78) 0:20.56 0:21.01 -0:00.45
4th Dadlani, Misha (7.94) 0:29.27
5th Choo, Michelle (8.05) 0:33.81
6th Diep, Mikayla (7.91) 0:34.47
7th Chandran, Avanthika (8.92) 0:42.65
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Bryce (8.87) 0:24.00 0:23.06 +0:00.94
2nd Godse, Neil (8.49) 0:27.45 0:34.57 -0:07.12
3rd Lai, Du (7.84) 0:32.26 0:31.19 +0:01.07
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vijay Kumar, Vandana (9.49) 0:21.09
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Elson (9.74) 0:15.63
2nd Carlson, John (10.13) 0:15.90 0:15.94 -0:00.04
3rd Lam, Johann (10.35) 0:22.50 0:22.12 +0:00.38
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaves, Summer (4.68) 0:55.14 1:04.33 -0:09.19
2nd Rahman, Sophia (5.63) 1:40.50 1:37.95 +0:02.55
3rd Matutes, Nancy (5.75) 1:40.90 1:26.65 +0:14.25
4th Nguyen, Kaitlyn (4.42) 2:14.88 1:51.64 +0:23.24
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Cadel (5.32) 0:53.77 1:13.14 -0:19.37
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salazar, Reese (7.86) 0:39.57 0:43.95 -0:04.38
2nd Wong, Zoe (7.77) 0:41.19 0:44.72 -0:03.53
3rd Mandel, Lexi (7.78) 0:46.06 0:53.37 -0:07.31
4th Stanisai, Gwyneth (6.35) 0:54.33 0:57.21 -0:02.88
5th Patel, Zeal (7.75) 1:00.94 1:07.50 -0:06.56
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.02) 0:57.72 1:02.52 -0:04.80
2nd Chang, Joshua (6.64) 0:58.50 1:04.89 -0:06.39
3rd Rahman, Jacob (6.16) 1:40.16 1:39.27 +0:00.89
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schechinger, Mutiara (8.88) 0:42.90 0:42.88 +0:00.02
2nd Beck, Eme (9.26) 0:53.90 0:47.91 +0:05.99
3rd Chandran, Avanthika (8.92) 2:29.39
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vohra, Idris (8.09) 0:41.09 0:48.69 -0:07.60
2nd Mangum, John (8.57) 0:54.44 0:58.56 -0:04.12
3rd Godse, Neil (8.49) 1:11.10 1:24.88 -0:13.78
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yee, Madeleine (11.83) 0:36.65 0:39.03 -0:02.38
2nd Lenard, Kylie (11.31) 0:39.28 0:37.45 +0:01.83
3rd Panda, Celina (11.09) 1:20.53 0:25.53 +0:55.00
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, John (10.13) 0:35.58 0:37.28 -0:01.70
2nd Yee, Trentin (12.85) 0:40.45 0:41.75 -0:01.30
3rd Lam, Johann (10.35) 0:55.06

May 14th, 2016

5/14/2016  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 52
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (5.79) 2:50.10 2:53.50 -0:03.40
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.32) 1:45.66 1:44.18 +0:01.48
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (9.42) 1:45.13 1:51.59 -0:06.46
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Iona (6.42) 0:39.97 0:39.15 +0:00.82
2nd Agnew, Keimana (6.16) 0:49.19 0:54.22 -0:05.03
3rd Na, Yeonu (6.32) 1:02.81
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (5.79) 0:35.96 0:37.00 -0:01.04
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 0:37.37 0:35.37 +0:02.00
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Suresh, Rithika (8.99) 0:39.28 0:39.81 -0:00.53
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Warty, Aniket (8.87) 0:37.37
2nd Zhao, Andrew (8.91) 0:38.53 0:39.12 -0:00.59
3rd Lo, Henry (7.51) 0:39.32 0:40.22 -0:00.90
4th Ranin, Aiden (8.99) 0:53.12
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 0:29.15
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quesada, Justin (9.42) 0:38.19
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.19) 1:13.87 1:30.97 -0:17.10
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 1:23.19 1:26.41 -0:03.22
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.32) 0:50.72 0:49.88 +0:00.84
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (9.42) 0:54.59 0:58.47 -0:03.88
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.4) 0:43.68 0:49.84 -0:06.16
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sheyman, Norah (3.3) 1:19.51 1:36.44 -0:16.93
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Teoh, Jayden (4.8) 0:42.68 0:57.75 -0:15.07
2nd Liu, Jayden (4.93) 1:04.94 1:05.88 -0:00.94
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myslinski, Aly (6.73) 0:31.94 0:39.82 -0:07.88
2nd Liu, Iona (6.42) 0:33.58 0:38.35 -0:04.77
3rd Agnew, Keimana (6.16) 0:42.97 0:37.03 +0:05.94
4th Na, Yeonu (6.32) 0:44.09
5th Zhao, Evangeline (6.06) 0:45.44
6th Ye, Bella (6.36) 0:46.56 0:59.56 -0:13.00
7th Fong, Joanne (6.58) 0:49.37 0:41.35 +0:08.02
8th Seaborn, Autumn (5.51) 0:50.16 0:45.53 +0:04.63
9th Chadalavada, Sloka (5.94) 0:50.35
10th Rao, Yuktha (5.26) 0:52.19
11th Li, Mikaela (6.73) 0:53.12
12th Suresh, Sahana (6.09) 1:01.91 1:05.06 -0:03.15
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (6.24) 0:29.84 0:29.97 -0:00.13
2nd Gabrio, Zylas (5.35) 0:33.28
3rd Baylon II, Walter (5.79) 0:36.88 0:32.34 +0:04.54
4th Zhang, Andre (6.36) 0:46.78 0:52.06 -0:05.28
5th Khoshgard, Arsha (6.61) 0:49.15
6th Ibuki, Takeshi (5.53) 1:07.28 0:46.09 +0:21.19
7th Patel, Kavach (5.65) 1:15.90
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Melissa (7.67) 0:27.65
2nd Suresh, Rithika (8.99) 0:36.22 0:32.32 +0:03.90
3rd Chetverykova, Naima (7.34) 0:39.06
4th Ibuki, Mei (7.36) 0:40.91 0:39.75 +0:01.16
5th LaSpina, Lucy (8.35) 0:45.34
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhao, Andrew (8.91) 0:30.94 0:32.91 -0:01.97
2nd Li, Jerry (7.93) 0:36.31
3rd Lo, Henry (7.51) 0:36.59 0:36.53 +0:00.06
4th Ranin, Aiden (8.99) 0:37.31
5th Tsang, Aden (7.39) 0:39.43 0:36.12 +0:03.31
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 0:25.12
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (5.79) 1:18.69 1:13.88 +0:04.81
2nd Patel, Kavach (5.65) 3:18.81
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myslinski, Aly (6.73) 1:20.88 1:29.59 -0:08.71
2nd Agnew, Keimana (6.16) 1:38.22 1:24.28 +0:13.94
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (6.24) 1:13.06 1:08.00 +0:05.06
2nd Konduri, Tanishk (7.19) 1:15.44 1:07.94 +0:07.50
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.32) 0:48.46 0:49.25 -0:00.79
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (9.42) 0:52.69 0:56.29 -0:03.60
2nd Quesada, Justin (9.42) 0:58.82
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 1:02.47
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.4) 0:43.84 0:45.94 -0:02.10
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Iona (6.42) 0:42.03 0:43.53 -0:01.50
2nd Na, Yeonu (6.32) 0:58.56
3rd Li, Mikaela (6.73) 1:18.22
4th Fong, Joanne (6.58) 1:19.91 1:02.19 +0:17.72
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (5.79) 0:41.41 0:43.24 -0:01.83
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 0:41.87 0:32.84 +0:09.03
3rd Khoshgard, Arsha (6.61) 1:08.56
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.32) 0:29.09 0:27.85 +0:01.24
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Li, Jerry (7.93) 0:20.44 0:40.28 -0:19.84
2nd Warty, Aniket (8.87) 0:35.06
3rd Tsang, Aden (7.39) 0:45.53 0:43.53 +0:02.00
4th Zhao, Andrew (8.91) 0:45.88 0:41.00 +0:04.88
5th Lo, Henry (7.51) 0:45.91 0:41.13 +0:04.78
6th Jain, Rian (7.49) 0:47.12 0:47.31 -0:00.19
7th Ranin, Aiden (8.99) 1:00.63
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 0:33.91
2nd Venkatsh, Anushri (9.89) 0:42.43
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.19) 1:15.60 1:13.87 +0:01.73
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 1:21.69 1:14.43 +0:07.26
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (9.42) 0:56.00 0:59.25 -0:03.25
2nd Warty, Aniket (8.87) 1:18.31 1:17.47 +0:00.84
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.4) 0:43.69 0:43.25 +0:00.44
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (6.24) 3:29.32
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.4) 1:25.13 1:35.31 -0:10.18
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 2:31.66 2:23.03 +0:08.63
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sheyman, Norah (3.3) 1:54.50 1:38.84 +0:15.66
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Teoh, Jayden (4.8) 0:44.66 0:50.13 -0:05.47
2nd Liu, Jayden (4.93) 1:07.90
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liu, Iona (6.42) 0:37.40 0:37.44 -0:00.04
2nd Fong, Joanne (6.58) 0:40.16 0:40.85 -0:00.69
3rd Zhao, Evangeline (6.06) 0:42.91
4th Myslinski, Aly (6.73) 0:43.21 0:42.22 +0:00.99
5th Zhang, Vivian (5.66) 0:44.59
6th Na, Yeonu (6.32) 0:45.47
7th Rao, Yuktha (5.26) 0:54.15 1:20.46 -0:26.31
8th Seaborn, Autumn (5.51) 1:10.32 1:13.07 -0:02.75
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nekrestyanov, Maxim (6.24) 0:29.69 0:29.03 +0:00.66
2nd Gabrio, Zylas (5.35) 0:31.53
3rd Baylon II, Walter (5.79) 0:36.88 0:33.59 +0:03.29
4th Yang, Timothy (5.49) 0:53.32
5th Mohamed, Noah (5.11) 1:04.12
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spicknall, Ashlie (8.32) 0:18.47 0:21.57 -0:03.10
2nd Suresh, Rithika (8.99) 0:27.81 0:27.44 +0:00.37
3rd Chetverykova, Naima (7.34) 0:35.40 0:46.72 -0:11.32
4th LaSpina, Lucy (8.35) 0:53.10
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhao, Andrew (8.91) 0:28.78 0:29.31 -0:00.53
2nd Tsang, Aden (7.39) 0:40.50 0:38.37 +0:02.13
3rd Lo, Henry (7.51) 0:41.22 0:45.13 -0:03.91
4th Jain, Rian (7.49) 0:44.56 0:39.85 +0:04.71
5th Ranin, Aiden (8.99) 0:46.75
6th Cournane, Samson (7.73) 1:28.00
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 0:22.50 0:20.75 +0:01.75
2nd Venkatsh, Anushri (9.89) 0:26.96
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stiskin, Ryan (10.55) 0:26.90
2nd Keane, David (9.29) 0:33.43
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Balakrishnan, Annika (5.54) 1:49.44 1:41.91 +0:07.53
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Baylon II, Walter (5.79) 1:16.56 1:13.34 +0:03.22
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chetverykova, Naima (7.34) 1:24.90 1:32.91 -0:08.01
2nd Luo, Sophia (7.62) 1:31.03
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.19) 0:55.21 0:56.35 -0:01.14
2nd Nekrestyanov, Maxim (6.24) 1:07.71 1:00.44 +0:07.27
3rd Lo, Henry (7.51) 1:29.34 1:43.97 -0:14.63
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (9.89) 1:02.41
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Patel, Anish (9.42) 0:50.00 0:49.53 +0:00.47
2nd Quesada, Justin (9.42) 1:05.38 1:02.06 +0:03.32
3rd Warty, Aniket (8.87) 1:12.56
4th Keane, David (9.29) 1:15.13
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Cheryl (10.2) 0:53.31 0:46.44 +0:06.87
2nd Motta, Megan (14.52) 0:59.63
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.4) 0:35.87 0:36.30 -0:00.43

May 14th, 2016

5/14/2016  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 62
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Stella (8.08) 2:13.53
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.71) 1:43.40 1:44.49 -0:01.09
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Allen, Ava (4.7) 0:46.18
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Roman (6.56) 0:38.40
2nd Skelton, Ellis (6.79) 0:45.07
3rd Armantrout, Grayson (5.98) 0:45.31 0:40.78 +0:04.53
4th Shi, Nathan (6.39) 1:00.81
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Nola (8.72) 0:27.63 0:43.52 -0:15.89
2nd Tekippe, Stella (8.08) 0:28.59 0:27.88 +0:00.71
3rd Ji, Elizabeth (8.91) 0:30.50 0:25.03 +0:05.47
4th Chiu, Zoe (8.13) 0:35.79
5th Chen, Joovy (7.7) 1:05.19 1:13.97 -0:08.78
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (7.61) 0:29.25 0:30.22 -0:00.97
2nd Shigemitsu, Kenji (7.12) 0:33.94 0:34.28 -0:00.34
3rd Thomas, Skyler (7.03) 0:34.50 0:34.84 -0:00.34
4th Yung, Brennon (7) 0:35.15 0:48.66 -0:13.51
5th Walker, Will (8.32) 0:44.07 0:38.56 +0:05.51
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.71) 0:20.65 0:18.93 +0:01.72
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Puno, Mia (6.1) 1:40.97
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.03) 1:20.47
2nd Childs, Nicholas (7.6) 1:37.84
3rd Armantrout, Grayson (5.98) 1:39.69 1:47.34 -0:07.65
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin, Cheyenne A (8.69) 1:28.21
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.35) 0:42.78 0:38.00 +0:04.78
2nd Poplock, Lauren (5.74) 0:45.94 0:47.94 -0:02.00
3rd Allen, Ava (4.7) 0:47.28 0:43.74 +0:03.54
4th Chang, Evynne (3.61) 1:34.16
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Lachlan (4.51) 0:46.12 0:47.19 -0:01.07
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Rose, Madison (5.17) 0:41.16 0:51.16 -0:10.00
2nd Shen, Jazlyn (6.77) 0:43.00 0:40.78 +0:02.22
3rd Ngo-Voigt, Starleigh Alexandra (5.17) 0:44.94 0:53.90 -0:08.96
4th Yeung, Michelle (6.18) 0:46.18 0:45.88 +0:00.30
5th Herrera, Jordan (6.63) 0:50.25
6th Lee, Adelynn (5.28) 0:51.69
7th Jones, Sundai (6.14) 0:53.41 0:44.07 +0:09.34
8th Leung, Chloe (5.06) 0:54.50
9th Cheng, Carrie (5.07) 1:00.75
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shi, Nathan (6.39) 0:34.10
2nd KAY, GRIFFIN (6.91) 0:34.13 0:33.78 +0:00.35
3rd Cheng, Nathan (6.6) 0:34.97 0:28.38 +0:06.59
4th Tekippe, Roman (6.56) 0:37.72
5th Shi, Nathan (6.39) 0:38.09
6th Chen, Darren (6.48) 0:41.00 0:35.91 +0:05.09
7th Rumigny, Ziad (6.65) 0:47.31 0:48.00 -0:00.69
8th Armantrout, Grayson (5.98) 0:48.88 0:35.19 +0:13.69
9th ji, logan (5.67) 1:00.09 1:25.16 -0:25.07
10th Yeh, Russell (5.96) 1:07.63
11th Andrade, Gio (5.6) 1:11.35 1:15.31 -0:03.96
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (8.91) 0:23.88 0:23.59 +0:00.29
2nd Tekippe, Stella (8.08) 0:24.44 0:24.28 +0:00.16
3rd Moore, Nola (8.72) 0:27.25 0:28.93 -0:01.68
4th Jeng, Chloe (8.34) 0:27.53 0:29.75 -0:02.22
5th Chiu, Jocelyn (7.75) 0:29.47 0:31.50 -0:02.03
6th Press, Michaela (7.09) 0:31.13 0:46.28 -0:15.15
7th Bell, Sarah (7.18) 0:40.13 0:49.97 -0:09.84
8th Shen, Chantel (8.4) 0:40.66 0:34.06 +0:06.60
9th Vasquez, Sophia (8.28) 0:40.85 0:35.24 +0:05.61
10th Chen, Joovy (7.7) 0:42.06 0:36.97 +0:05.09
11th Chung, Allison (8.07) 0:43.25 0:40.63 +0:02.62
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.03) 0:29.58 0:29.47 +0:00.11
2nd Childs, Nicholas (7.6) 0:30.19 0:30.10 +0:00.09
3rd Salarda, Ryan (7.61) 0:30.91 0:30.46 +0:00.45
4th Shigemitsu, Kenji (7.12) 0:31.91 0:34.02 -0:02.11
5th Yung, Brennon (7) 0:33.22 0:34.03 -0:00.81
6th Wibisono, Radifan (7.82) 0:36.62 0:33.09 +0:03.53
7th Yeung, Aidan (7.24) 0:37.81 0:33.69 +0:04.12
8th Jones, Robby (8.03) 0:44.82 0:40.25 +0:04.57
9th Walker, Will (8.32) 0:47.72
10th Kibbee, Rowan (7.55) 0:52.19 0:54.72 -0:02.53
11th Rumigny, Stephan (7.88) 0:54.75 0:50.49 +0:04.26
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.71) 0:23.85 0:27.69 -0:03.84
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.26) 0:35.03 0:31.22 +0:03.81
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.35) 1:34.97 1:35.41 -0:00.44
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (5.98) 1:29.48 1:16.07 +0:13.41
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.18) 1:31.94 1:34.84 -0:02.90
2nd Shen, Jazlyn (6.77) 1:38.75 1:29.41 +0:09.34
3rd Chen, Joovy (7.7) 1:42.68 1:28.95 +0:13.73
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.03) 1:05.78 1:08.72 -0:02.94
2nd Childs, Nicholas (7.6) 1:06.09 1:05.83 +0:00.26
3rd KAY, GRIFFIN (6.91) 1:15.31 1:15.47 -0:00.16
4th Yeung, Aidan (7.24) 1:19.47 1:15.94 +0:03.53
5th Wibisono, Radifan (7.82) 1:19.59
6th Chen, Darren (6.48) 1:31.81 1:31.93 -0:00.12
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chung, Allison (8.07) 1:29.75 1:28.50 +0:01.25
2nd Shen, Chantel (8.4) 1:42.54 1:35.25 +0:07.29
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.26) 1:22.69
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (7.6) 2:12.06 2:28.41 -0:16.35
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Allen, Ava (4.7) 0:51.91 0:51.75 +0:00.16
2nd Poplock, Lauren (5.74) 1:20.78
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jones, Sundai (6.14) 1:03.94 1:01.97 +0:01.97
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st KAY, GRIFFIN (6.91) 0:36.63 0:32.50 +0:04.13
2nd Tekippe, Roman (6.56) 0:40.72 0:38.75 +0:01.97
3rd Chen, Darren (6.48) 0:53.13 0:48.07 +0:05.06
4th Armantrout, Grayson (5.98) 0:55.03 0:56.72 -0:01.69
5th Rumigny, Ziad (6.65) 1:04.13 1:11.21 -0:07.08
6th Yeh, Russell (5.96) 1:25.22
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (8.91) 0:27.91 0:30.22 -0:02.31
2nd Tekippe, Stella (8.08) 0:30.15 0:31.22 -0:01.07
3rd Moore, Nola (8.72) 0:33.72 0:39.09 -0:05.37
4th Chiu, Zoe (8.13) 0:35.78 0:38.22 -0:02.44
5th Jeng, Chloe (8.34) 0:39.47
6th Holguin, Cheyenne A (8.69) 0:41.28
7th Shen, Chantel (8.4) 0:45.00 0:42.28 +0:02.72
8th Press, Michaela (7.09) 0:45.50
9th Chen, Joovy (7.7) 0:47.78 0:58.44 -0:10.66
10th Vasquez, Sophia (8.28) 0:50.72 0:47.00 +0:03.72
11th Chiu, Jocelyn (7.75) 0:52.62 0:47.22 +0:05.40
12th Bell, Sarah (7.18) 0:58.53
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shigemitsu, Kenji (7.12) 0:32.82 0:37.75 -0:04.93
2nd Salarda, Ryan (7.61) 0:35.88 0:34.69 +0:01.19
3rd Childs, Nicholas (7.6) 0:38.66 0:45.53 -0:06.87
4th Thomas, Skyler (7.03) 0:39.00 0:34.62 +0:04.38
5th Yung, Brennon (7) 0:44.69 0:48.47 -0:03.78
6th Wibisono, Radifan (7.82) 0:45.65
7th Raju, Nathan (7.94) 0:47.54
8th Jones, Robby (8.03) 0:55.15 0:53.56 +0:01.59
9th Kibbee, Rowan (7.55) 0:55.50
10th Rumigny, Stephan (7.88) 0:55.62 1:01.43 -0:05.81
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.26) 0:55.78
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Joovy (7.7) 1:59.09
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.03) 1:19.66 1:15.64 +0:04.02
2nd KAY, GRIFFIN (6.91) 1:20.03 1:16.04 +0:03.99
3rd Childs, Nicholas (7.6) 1:28.00 1:29.87 -0:01.87
4th Tekippe, Roman (6.56) 1:39.03
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.71) 0:58.25 0:57.12 +0:01.13
2nd Moore, Nola (8.72) 1:12.56 1:22.95 -0:10.39
3rd Sheshadri, Mallika (9.34) 1:18.40
4th Chiu, Zoe (8.13) 1:25.62 1:38.81 -0:13.19
5th Shen, Chantel (8.4) 1:52.75 1:43.88 +0:08.87
6th Young, Kayla (8.62) 2:05.38
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, Will (8.32) 1:25.65
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Allen, Ava (4.7) 0:38.41 0:36.32 +0:02.09
2nd Yeung, Abbie (4.35) 0:46.78 0:42.88 +0:03.90
3rd Poplock, Lauren (5.74) 1:07.06 1:57.22 -0:50.16
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Lachlan (4.51) 0:54.22 0:45.50 +0:08.72
2nd Carver, Bryce (4.46) 1:16.53 1:23.06 -0:06.53
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.18) 0:31.72 0:34.01 -0:02.29
2nd Jones, Sundai (6.14) 0:35.10 0:40.93 -0:05.83
3rd Chiu, Samantha (6.62) 0:37.62 0:34.81 +0:02.81
4th Chang, Esme (5.73) 0:42.65
5th Ngo-Voigt, Starleigh Alexandra (5.17) 0:43.90 0:54.22 -0:10.32
6th Rose, Madison (5.17) 0:47.41 0:49.32 -0:01.91
7th Lee, Adelynn (5.28) 1:01.97
8th Shen, Jazlyn (6.77) 1:05.88 0:48.69 +0:17.19
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st KAY, GRIFFIN (6.91) 0:30.28 0:30.75 -0:00.47
2nd Cheng, Nathan (6.6) 0:33.50 0:32.93 +0:00.57
3rd Tekippe, Roman (6.56) 0:37.62 0:33.66 +0:03.96
4th Skelton, Ellis (6.79) 0:39.37 0:59.34 -0:19.97
5th Armantrout, Grayson (5.98) 0:42.75 0:39.43 +0:03.32
6th Rumigny, Ziad (6.65) 0:45.19 0:48.41 -0:03.22
6th Shi, Nathan (6.39) 0:45.19 1:04.00 -0:18.81
8th Shi, Nathan (6.39) 0:45.44 1:04.00 -0:18.56
9th Chen, Darren (6.48) 0:47.85 0:44.50 +0:03.35
10th Yeh, Russell (5.96) 0:57.37
11th ji, logan (5.67) 1:12.56 1:20.63 -0:08.07
12th Andrade, Gio (5.6) 1:22.91 1:12.03 +0:10.88
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (8.91) 0:20.40 0:20.56 -0:00.16
2nd Tekippe, Stella (8.08) 0:22.09 0:20.84 +0:01.25
3rd Moore, Nola (8.72) 0:23.50 0:24.11 -0:00.61
4th Jeng, Chloe (8.34) 0:27.15 0:24.31 +0:02.84
5th Chiu, Zoe (8.13) 0:27.84 0:28.37 -0:00.53
6th Chiu, Jocelyn (7.75) 0:32.32 0:30.09 +0:02.23
7th Shen, Layla (7.17) 0:33.03 0:30.56 +0:02.47
8th Bell, Sarah (7.18) 0:35.28
9th Vasquez, Sophia (8.28) 0:36.31 0:31.65 +0:04.66
10th Press, Michaela (7.09) 0:36.78 0:56.50 -0:19.72
11th Shen, Chantel (8.4) 0:46.06 0:40.06 +0:06.00
12th Chen, Joovy (7.7) 0:47.59 0:42.43 +0:05.16
13th Chung, Allison (8.07) 0:52.19 0:44.50 +0:07.69
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Salarda, Ryan (7.61) 0:23.84 0:27.50 -0:03.66
2nd Yeung, Aidan (7.24) 0:27.38 0:27.81 -0:00.43
3rd Raju, Nathan (7.94) 0:27.60
4th Shigemitsu, Kenji (7.12) 0:28.47 0:30.62 -0:02.15
5th Thomas, Skyler (7.03) 0:30.03 0:31.47 -0:01.44
6th Sung, Ethan (7.5) 0:31.34
7th Yung, Brennon (7) 0:31.72 0:33.69 -0:01.97
8th Chan, Cyrus (8.72) 0:31.91
9th Walker, Will (8.32) 0:34.78 0:47.50 -0:12.72
10th Childs, Nicholas (7.6) 0:35.28 0:30.78 +0:04.50
11th Wibisono, Radifan (7.82) 0:41.31 0:33.78 +0:07.53
12th Jones, Robby (8.03) 0:42.72 0:38.75 +0:03.97
13th Kibbee, Rowan (7.55) 0:51.18 0:49.60 +0:01.58
14th Rumigny, Stephan (7.88) 0:51.69 0:46.85 +0:04.84
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.71) 0:18.47 0:19.41 -0:00.94
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Kerry (10.93) 0:20.03
2nd Wibisono, Muhammad (9.26) 0:39.59 0:35.57 +0:04.02
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.35) 1:40.41 1:31.94 +0:08.47
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (5.98) 1:19.57 1:15.94 +0:03.63
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Layla (7.17) 1:08.78
2nd Yeung, Michelle (6.18) 1:11.87 1:11.31 +0:00.56
3rd Bell, Sarah (7.18) 1:19.66
4th Shen, Jazlyn (6.77) 1:56.78
5th Chen, Joovy (7.7) 1:56.84
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (7.24) 1:04.22 1:08.82 -0:04.60
2nd Shigemitsu, Kenji (7.12) 1:06.13
3rd KAY, GRIFFIN (6.91) 1:13.81 1:08.59 +0:05.22
4th Thomas, Skyler (7.03) 1:14.41 1:14.60 -0:00.19
5th Childs, Nicholas (7.6) 1:17.63 1:12.69 +0:04.94
6th Cheng, Nathan (6.6) 1:23.85
7th Tekippe, Roman (6.56) 1:28.60
8th Wibisono, Radifan (7.82) 1:39.78
9th Skelton, Ellis (6.79) 1:43.28
10th Chen, Darren (6.48) 1:59.66
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Nola (8.72) 0:58.25 0:56.50 +0:01.75
2nd Holguin, Cheyenne A (8.69) 1:05.31
3rd Chiu, Zoe (8.13) 1:13.32 1:04.81 +0:08.51
4th Sheshadri, Mallika (9.34) 1:17.53
5th Young, Kayla (8.62) 1:26.00
6th Shen, Chantel (8.4) 1:46.22 1:42.94 +0:03.28
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.26) 1:20.22

May 14th, 2016

5/14/2016  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 35
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.26) 3:11.44
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gustafson, Audrey (11.44) 1:47.65 1:48.41 -0:00.76
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Michelena, Isabela (8.29) 0:39.57
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Melton, Mikey (8.18) 0:37.37 0:33.50 +0:03.87
2nd Michelena, Gabriel (7.17) 0:39.12
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Madelyn (10.95) 0:26.87 0:28.84 -0:01.97
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gustafson, Audrey (11.44) 0:53.66 0:56.63 -0:02.97
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Makela, Macie (3.3) 1:13.00
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.37) 1:35.38 1:13.12 +0:22.26
2nd Williams, Sebastian (4.55) 1:41.28 1:17.34 +0:23.94
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Emilie (6.41) 0:32.53 0:40.50 -0:07.97
2nd Beake, Madeline (6.41) 0:34.22 0:37.50 -0:03.28
3rd Hawkins, Samantha (5.01) 0:37.03 0:41.00 -0:03.97
4th Tafoya, Riley (5.22) 0:44.75 0:41.34 +0:03.41
5th McCrosky, Sylvia (6.98) 0:47.75 0:43.97 +0:03.78
6th Elmore, Aubryn (6.43) 0:55.84
7th Myrtle, Alexis (6.11) 0:58.63 1:16.13 -0:17.50
8th Matthias, Taylee (5.13) 1:16.91
9th Makela, Avery (5.6) 1:34.72 0:58.00 +0:36.72
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sturm, Luke (6.67) 0:31.81 0:44.38 -0:12.57
2nd Pratt, Brody (6.5) 0:40.56 0:41.15 -0:00.59
3rd Clark, Nickolas (5.94) 1:26.94
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Henbest, Laurel (8.15) 0:30.75
2nd Michelena, Isabela (8.29) 0:31.34 0:30.22 +0:01.12
3rd Gustafson, Annika (7.6) 0:39.25
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Melton, Max (8.19) 0:31.35
2nd Melton, Mikey (8.18) 0:36.75 0:28.59 +0:08.16
3rd Hall, Connor (8.05) 0:42.44
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (9.4) 0:27.79 0:27.06 +0:00.73
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (5.63) 1:21.94 1:30.15 -0:08.21
2nd Makela, Avery (5.6) 1:59.87
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Audrey (8.79) 1:05.13 1:01.84 +0:03.29
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Alex (9.93) 0:48.84
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gustafson, Audrey (11.44) 0:49.22 0:47.06 +0:02.16
2nd McCrosky, Madelyn (10.95) 0:58.10 1:07.31 -0:09.21
3rd Rodefer, maya (10.36) 1:13.50
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Colin (12.68) 1:15.81 1:09.19 +0:06.62
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.26) 2:30.59 2:43.81 -0:13.22
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Madeline (6.41) 0:55.37
2nd Beake, Emilie (6.41) 0:55.78 0:53.69 +0:02.09
3rd McCrosky, Sylvia (6.98) 1:02.50
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Michelena, Isabela (8.29) 0:38.38 0:40.03 -0:01.65
2nd McCrosky, Audrey (8.79) 0:47.09 0:41.97 +0:05.12
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hall, Connor (8.05) 0:43.25 0:47.43 -0:04.18
1st Melton, Max (8.19) 0:43.25
3rd Melton, Mikey (8.18) 0:45.16 0:42.41 +0:02.75
4th Michelena, Gabriel (7.17) 0:48.65
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (9.4) 0:34.44 0:33.60 +0:00.84
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Henbest, Sawyer (9.9) 1:07.66
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Madelyn (10.95) 1:06.78 1:11.81 -0:05.03
2nd Rodefer, maya (10.36) 1:23.47
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Colin (12.68) 1:19.50 1:27.47 -0:07.97
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Makela, Macie (3.3) 1:06.69 1:02.93 +0:03.76
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.37) 1:25.65 0:56.13 +0:29.52
2nd Williams, Sebastian (4.55) 1:28.33 2:22.69 -0:54.36
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Emilie (6.41) 0:37.47 0:34.03 +0:03.44
2nd Tafoya, Riley (5.22) 0:37.94 0:38.09 -0:00.15
3rd Beake, Madeline (6.41) 0:39.53 0:34.60 +0:04.93
4th Hawkins, Samantha (5.01) 0:45.09 0:42.90 +0:02.19
5th McCrosky, Sylvia (6.98) 0:48.03 0:44.03 +0:04.00
6th Myrtle, Alexis (6.11) 0:49.32 0:54.25 -0:04.93
7th Stone, Quinn (5.95) 0:53.85
8th Makela, Avery (5.6) 0:55.60 0:52.50 +0:03.10
9th Elmore, Aubryn (6.43) 1:13.56
10th Matthias, Taylee (5.13) 1:19.06 1:11.38 +0:07.68
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sturm, Luke (6.67) 0:32.60 0:31.69 +0:00.91
2nd Connor, Andrew (6.52) 0:41.34 0:52.05 -0:10.71
3rd Pratt, Brody (6.5) 0:46.13 0:51.12 -0:04.99
4th Clark, Nickolas (5.94) 1:22.75 1:11.34 +0:11.41
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Henbest, Laurel (8.15) 0:29.66
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Melton, Mikey (8.18) 0:26.29 0:23.15 +0:03.14
2nd Melton, Max (8.19) 0:31.90
3rd Hall, Connor (8.05) 0:39.09 0:44.71 -0:05.62
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (9.4) 0:23.82
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (5.63) 1:31.06 1:43.13 -0:12.07
2nd Stone, Quinn (5.95) 1:50.46
3rd Makela, Avery (5.6) 2:09.03 1:55.25 +0:13.78
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (7.26) 1:15.72 1:23.81 -0:08.09
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sturm, Luke (6.67) 1:14.40
2nd Michelena, Gabriel (7.17) 1:27.46
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Michelena, Isabela (8.29) 1:01.75 1:04.82 -0:03.07
2nd McCrosky, Audrey (8.79) 1:08.16 1:12.68 -0:04.52
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Alex (9.93) 0:42.94 0:48.81 -0:05.87
2nd Melton, Mikey (8.18) 0:59.84 0:55.65 +0:04.19
3rd Henbest, Sawyer (9.9) 1:00.97
4th Melton, Max (8.19) 1:09.17
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gustafson, Audrey (11.44) 0:37.56 0:40.37 -0:02.81
2nd McCrosky, Madelyn (10.95) 0:54.47 1:00.46 -0:05.99
3rd Rodefer, maya (10.36) 1:07.72
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Beake, Colin (12.68) 0:52.46 0:55.59 -0:03.13

Water Safety Day

IMG_3456

At Waterworks Aquatics Swim School we are spending the month of May honoring National Safety Month! Swimming and other water-based recreational sports are extremely popular in the United States so it is very important to make sure that our loved ones are prepared for their fun in the water. At our school our swim coaches lead every new lessons with safety instructions. With some preparation and respect for the water our families can have fun in a healthy and safe environment. We’d like to bring you the Top 5 tips from the International Swimming Hall of Fame in regards to water safety.

1. Do not leave objects like pool toys in your home pool. This might lure your children into the water when you are not observing them.
2. Enclose your pool with a full surrounding fence that stands at least 5 feet tall. This fence should have gates that latch shut. This fence should serve as a barrier between your yard and your pool.
3.Teach your children water safety and water skills as early as possible. At Waterworks Aquatics your children can start as early as 3-months old!
4. Post CPR instructions and diagrams in a visible place near the pool.
5. Keep pool rescue equipment pool side. This equipment should not be locked up, instead it should be easily accessible.


In honor of Water Safety Month our location in Irvine, CA will be having a Water-Safety Day on Sunday, May 15th, 2016. This event will take place from 3p-6p and will be open to all families! Waterworks Aquatics will have bounce houses, face painting, and mermaids in the pools during open pool hours! The Irvine Fire Department will also provide a mock drowning demonstration and fire truck tours! Stop by and visit with community sponsors for further Water Safety Month information. For more information visit waterworksswim.com!

May 7th, 2016

5/7/2016  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 28
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 1:44.91 1:47.85 -0:02.94
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (11.31) 1:36.51 1:37.06 -0:00.55
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jurewitz, Ryan (5.67) 0:36.75 0:36.40 +0:00.35
2nd Olucha, Liliana (6.81) 0:47.35 0:21.03 +0:26.32
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:27.77 0:25.00 +0:02.77
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:25.24 0:24.29 +0:00.95
2nd Matteo, Maya (7.71) 0:35.21 0:34.02 +0:01.19
3rd Mendez, Riley (7.06) 0:36.03
4th Kulyasova, Dasha (7.46) 0:36.80 0:31.50 +0:05.30
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (7.98) 0:29.45 0:28.47 +0:00.98
2nd Bhatt, Heth (8.88) 0:43.55
3rd Izmitlian, Alek (7.82) 0:46.06 0:40.97 +0:05.09
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 0:24.73 0:22.87 +0:01.86
2nd Day, Abby (10.23) 0:25.15
3rd Stephenson, Jayden (9.59) 0:37.26 0:41.32 -0:04.06
4th Hosseini, Maryam (10.01) 0:39.49
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.46) 1:27.84 1:20.12 +0:07.72
2nd Matteo, Maya (7.71) 1:36.71 1:23.59 +0:13.12
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 0:48.01 0:52.70 -0:04.69
2nd Kulyasova, Polina (8.5) 1:01.60 1:00.00 +0:01.60
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 2:12.80 2:06.59 +0:06.21
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.71) 0:41.03 0:41.25 -0:00.22
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (4.84) 0:51.44 0:43.03 +0:08.41
2nd Haver, Jacob (4.62) 1:04.37 1:37.43 -0:33.06
3rd Sansom, Andrew (4.23) 1:27.64 1:21.72 +0:05.92
4th Wascher, Gunnar (4.4) 3:00.00
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.46) 0:29.39
2nd Olucha, Liliana (6.81) 0:30.40 0:30.68 -0:00.28
3rd Newton, Isabella (6.9) 0:36.44 0:32.79 +0:03.65
4th Jurewitz, Ryan (5.67) 0:38.42 0:30.35 +0:08.07
5th Haglof, Clara (5.59) 0:39.64 0:38.40 +0:01.24
6th Muscolino, Aubrey (5.27) 0:55.97 0:57.20 -0:01.23
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:27.35 0:21.13 +0:06.22
2nd Nunan, Finn (6.65) 0:46.84 0:43.82 +0:03.02
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:23.00 0:22.25 +0:00.75
2nd Kulyasova, Dasha (7.46) 0:29.48 0:30.11 -0:00.63
3rd Mendez, Riley (7.06) 0:32.82
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (7.98) 0:31.01 0:28.10 +0:02.91
2nd Izmitlian, Alek (7.82) 0:36.68 0:30.04 +0:06.64
3rd Hosseini, Parsa (8.09) 0:37.54 0:45.88 -0:08.34
4th Bhatt, Heth (8.88) 0:44.50
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 0:23.53 0:22.08 +0:01.45
2nd Hosseini, Maryam (10.01) 0:30.96 0:35.97 -0:05.01
3rd Stephenson, Jayden (9.59) 0:31.05 0:32.01 -0:00.96
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.27) 1:52.56 2:06.10 -0:13.54
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.46) 0:59.12 1:03.06 -0:03.94
2nd Olucha, Liliana (6.81) 1:14.68 1:14.00 +0:00.68
3rd Newton, Isabella (6.9) 1:25.57 1:20.32 +0:05.25
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:57.42 0:53.22 +0:04.20
2nd Izmitlian, Alek (7.82) 1:22.02 1:17.72 +0:04.30
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:51.33 0:53.45 -0:02.12
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 0:58.06 0:49.72 +0:08.34
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Day, Abby (10.23) 0:56.98
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.71) 1:33.59 1:34.69 -0:01.10
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.46) 0:54.78 0:53.45 +0:01.33
2nd Jurewitz, Ryan (5.67) 0:56.38 0:50.91 +0:05.47
3rd Newton, Isabella (6.9) 0:58.35 0:52.12 +0:06.23
4th Olucha, Liliana (6.81) 1:02.89 1:00.41 +0:02.48
5th Muscolino, Aubrey (5.27) 1:16.68 1:45.82 -0:29.14
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:30.35 0:29.28 +0:01.07
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:27.37 0:26.90 +0:00.47
2nd Mendez, Riley (7.06) 0:39.79
3rd Matteo, Maya (7.71) 0:41.90 0:36.44 +0:05.46
4th Kulyasova, Dasha (7.46) 0:44.07 0:42.86 +0:01.21
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (7.98) 0:31.81 0:30.69 +0:01.12
2nd Bhatt, Heth (8.88) 0:39.76 0:40.10 -0:00.34
3rd Izmitlian, Alek (7.82) 0:49.67 0:44.43 +0:05.24
4th Hosseini, Parsa (8.09) 1:12.92
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 0:26.75 0:29.09 -0:02.34
2nd Day, Abby (10.23) 0:29.70 0:28.10 +0:01.60
3rd Hosseini, Maryam (10.01) 0:44.60 0:54.96 -0:10.36
4th Stephenson, Jayden (9.59) 0:57.90 1:15.10 -0:17.20
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.46) 1:32.52 1:38.06 -0:05.54
2nd Newton, Isabella (6.9) 1:34.04
3rd Matteo, Maya (7.71) 1:34.40 1:29.76 +0:04.64
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 1:00.07 0:55.34 +0:04.73
2nd Haglof, Blake (7.98) 1:05.65 1:09.03 -0:03.38
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 1:00.52 1:00.42 +0:00.10
2nd Kulyasova, Polina (8.5) 1:05.22 1:04.97 +0:00.25
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bhatt, Heth (8.88) 1:24.35
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (11.31) 0:52.69 0:51.67 +0:01.02
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.22) 2:19.02 2:07.13 +0:11.89
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (11.31) 1:57.71
2nd Quinones, Oliver (6.62) 2:12.66 2:15.45 -0:02.79
3rd Bhatt, Heth (8.88) 3:03.85 2:56.09 +0:07.76
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 1:40.13 1:43.62 -0:03.49
2nd Kulyasova, Dasha (7.46) 2:15.52 2:27.20 -0:11.68
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 1:39.97 1:43.69 -0:03.72
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (4.71) 0:53.20 0:51.81 +0:01.39
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (4.84) 0:55.11 0:48.28 +0:06.83
2nd Haver, Jacob (4.62) 0:57.14
3rd Wascher, Gunnar (4.4) 1:12.47
4th Sansom, Andrew (4.23) 1:36.09 1:35.18 +0:00.91
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.46) 0:31.86 0:32.24 -0:00.38
2nd Haglof, Clara (5.59) 0:32.05 0:31.99 +0:00.06
3rd Jurewitz, Ryan (5.67) 0:34.08 0:34.90 -0:00.82
4th Olucha, Liliana (6.81) 0:40.84 0:44.13 -0:03.29
5th Newton, Isabella (6.9) 0:41.27 0:36.69 +0:04.58
6th Muscolino, Aubrey (5.27) 1:00.10 0:45.84 +0:14.26
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:19.91 0:19.26 +0:00.65
2nd Nunan, Finn (6.65) 0:41.94 0:41.31 +0:00.63
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:22.60 0:21.36 +0:01.24
2nd Kulyasova, Dasha (7.46) 0:27.21 0:26.83 +0:00.38
3rd Mendez, Riley (7.06) 0:34.55
4th Matteo, Maya (7.71) 0:43.50 0:47.48 -0:03.98
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (7.98) 0:23.82 0:22.87 +0:00.95
2nd Izmitlian, Alek (7.82) 0:31.82 0:28.86 +0:02.96
3rd Bhatt, Heth (8.88) 0:35.35
4th Hosseini, Parsa (8.09) 0:43.62 0:47.66 -0:04.04
5th Gay, Nolan (7.23) 0:48.78 0:55.07 -0:06.29
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Day, Abby (10.23) 0:19.53 0:17.97 +0:01.56
2nd Hosseini, Maryam (10.01) 0:35.15 0:38.32 -0:03.17
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.27) 2:09.01 1:49.81 +0:19.20
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.46) 1:01.58 1:08.78 -0:07.20
2nd Mendez, Riley (7.06) 1:19.56
3rd Newton, Isabella (6.9) 1:38.54 1:20.53 +0:18.01
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quinones, Oliver (6.62) 0:48.95 0:47.63 +0:01.32
2nd Haglof, Blake (7.98) 0:50.15 0:52.37 -0:02.22
3rd Izmitlian, Alek (7.82) 1:12.46 1:15.34 -0:02.88
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (8.5) 0:48.65 0:46.03 +0:02.62
2nd Stephenson, Jayden (9.59) 1:05.70 1:11.19 -0:05.49
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nunan, Jack (11.31) 0:38.78 0:32.88 +0:05.90

April 30th, 2016

4/30/2016  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 54
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (6.92) 2:23.56 2:25.25 -0:01.69
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.27) 2:46.31 2:36.97 +0:09.34
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (9.89) 2:12.69
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, Kiefer (11.21) 1:51.59
2nd Simpson, Colt (11.84) 2:35.89 2:26.15 +0:09.74
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (4.87) 0:55.53 1:19.45 -0:23.92
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.99) 0:34.84 0:36.91 -0:02.07
2nd Armantrout, Grayson (5.94) 0:49.12 0:40.78 +0:08.34
3rd Tritt, Ethan (5.54) 0:52.16 1:07.16 -0:15.00
4th Maroto-Campos, Eduardo (6.95) 0:56.90 0:50.03 +0:06.87
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Stella (8.04) 0:27.88
2nd Truong, Alexis (7.21) 0:56.93
3rd Chen, Joovy (7.66) 1:13.97 1:15.90 -0:01.93
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (8.43) 0:24.22 0:23.19 +0:01.03
2nd Salarda, Ryan (7.58) 0:30.22 0:31.15 -0:00.93
3rd Kibbee, Rowan (7.52) 1:00.28
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (10.87) 0:25.13
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Christopher (9.81) 0:32.77 0:33.29 -0:00.52
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (6.92) 1:06.59 1:10.93 -0:04.34
2nd Armantrout, Grayson (5.94) 1:47.34
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Holguin Ochoa, Cheyenne (8.65) 1:30.69 1:20.18 +0:10.51
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, kyle (9.73) 0:55.93 0:56.50 -0:00.57
2nd MacMillan, Reilly (8.27) 1:19.78 1:14.55 +0:05.23
3rd Truong, Christopher (9.81) 1:24.35
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, Kiefer (11.21) 0:53.78 0:59.00 -0:05.22
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (4.87) 0:45.25 0:49.18 -0:03.93
2nd Yeung, Abbie (4.31) 0:53.57 0:38.00 +0:15.57
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Lachlan (4.47) 0:47.19
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (5.99) 0:30.72 0:30.60 +0:00.12
2nd Robinson, Stella (6.54) 0:32.07 0:29.06 +0:03.01
3rd Shen, Jazlyn (6.73) 0:40.78 0:44.72 -0:03.94
4th Yeung, Michelle (6.14) 0:49.35 0:45.88 +0:03.47
5th Ngo-Voigt, Starleigh Alexandra (5.13) 0:53.90
6th Li, Helen (6.12) 1:05.25
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.99) 0:29.47 0:31.23 -0:01.76
2nd Chen, Darren (6.44) 0:35.91 0:43.06 -0:07.15
3rd Cheng, Nathan (6.56) 0:36.28 0:28.38 +0:07.90
4th KAY, GRIFFIN (6.87) 0:38.25 0:33.78 +0:04.47
5th Armantrout, Grayson (5.94) 0:46.84 0:35.19 +0:11.65
6th Tritt, Ethan (5.54) 0:53.72 0:37.75 +0:15.97
7th Maroto-Campos, Eduardo (6.95) 0:56.59 0:55.84 +0:00.75
8th Hsu, Ethan (5.67) 1:13.94 1:11.60 +0:02.34
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Stella (8.04) 0:24.28
2nd Chiu, Jocelyn (7.71) 0:31.50
3rd Kallin, Julia (7.41) 0:32.56
4th Shen, Chantel (8.36) 0:39.91 0:34.06 +0:05.85
5th Chung, Allison (8.04) 0:41.28 0:40.63 +0:00.65
6th Ta, Chloe (8.73) 0:42.37 0:33.03 +0:09.34
7th Kolden, Eres (7.17) 0:42.94
8th Chen, Joovy (7.66) 0:48.31 0:36.97 +0:11.34
9th Truong, Alexis (7.21) 0:50.93 0:53.24 -0:02.31
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (8.43) 0:23.22 0:20.60 +0:02.62
2nd Salarda, Ryan (7.58) 0:31.46 0:30.46 +0:01.00
3rd Wibisono, Radifan (7.78) 0:35.66 0:33.09 +0:02.57
4th Kallin, William (8.46) 0:36.62
5th Yeung, Aidan (7.2) 0:37.72 0:33.69 +0:04.03
6th Kibbee, Rowan (7.52) 0:59.66 0:54.72 +0:04.94
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (10.87) 0:23.97
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wibisono, Muhammad (9.22) 0:34.87 0:31.22 +0:03.65
2nd Truong, Christopher (9.81) 0:39.79 0:35.22 +0:04.57
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (5.99) 1:05.89 1:07.19 -0:01.30
2nd Yeung, Abbie (4.31) 1:45.07 1:35.41 +0:09.66
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (5.94) 1:23.12 1:16.07 +0:07.05
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Press, Michaela (7.05) 1:13.69
2nd Shen, Jazlyn (6.73) 1:29.41 1:33.06 -0:03.65
3rd Yeung, Michelle (6.14) 1:34.84 1:39.28 -0:04.44
4th Chen, Joovy (7.66) 1:53.06 1:28.95 +0:24.11
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (6.92) 1:08.09 1:07.12 +0:00.97
2nd Yeung, Aidan (7.2) 1:17.47 1:15.94 +0:01.53
3rd KAY, GRIFFIN (6.87) 1:19.37 1:15.47 +0:03.90
4th Chen, Darren (6.44) 1:31.93
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Victoria (8.34) 1:00.06
2nd Brandon, Claire (9.89) 1:01.68
3rd Chung, Allison (8.04) 1:28.50 1:33.06 -0:04.56
4th Shen, Chantel (8.36) 1:35.25 1:41.00 -0:05.75
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, kyle (9.73) 0:46.62 0:50.47 -0:03.85
2nd MacMillan, Reilly (8.27) 1:04.40 1:05.03 -0:00.63
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, Kiefer (11.21) 0:49.97 0:54.28 -0:04.31
2nd Simpson, Colt (11.84) 1:11.40 1:02.59 +0:08.81
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robinson, Stella (6.54) 0:46.63 0:45.00 +0:01.63
2nd Kimura, Paloma (5.99) 0:49.46 0:46.90 +0:02.56
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.99) 0:35.03 0:34.62 +0:00.41
2nd KAY, GRIFFIN (6.87) 0:36.78 0:32.50 +0:04.28
3rd Tekippe, Roman (6.52) 0:38.75
4th Chen, Darren (6.44) 0:48.07 0:55.19 -0:07.12
5th Cheng, Nathan (6.56) 0:56.71
6th Armantrout, Grayson (5.94) 1:00.03 0:56.72 +0:03.31
7th Tritt, Ethan (5.54) 1:03.25 1:04.79 -0:01.54
8th Maroto-Campos, Eduardo (6.95) 1:11.96 1:06.12 +0:05.84
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Victoria (8.34) 0:28.91 0:31.86 -0:02.95
2nd Tekippe, Stella (8.04) 0:31.22
3rd Shen, Chantel (8.36) 0:42.28 1:06.37 -0:24.09
4th Holguin Ochoa, Cheyenne (8.65) 0:42.63
5th Chiu, Jocelyn (7.71) 0:47.22
6th Truong, Alexis (7.21) 1:07.90 1:09.26 -0:01.36
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (8.43) 0:23.91 0:24.22 -0:00.31
2nd Salarda, Ryan (7.58) 0:35.40 0:34.69 +0:00.71
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fang, Hugo (10.25) 0:25.88 0:26.85 -0:00.97
2nd Truong, Christopher (9.81) 0:39.06 0:39.72 -0:00.66
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (6.92) 1:09.72 1:11.66 -0:01.94
2nd KAY, GRIFFIN (6.87) 1:16.04 1:16.09 -0:00.05
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (8.36) 1:43.88 2:12.28 -0:28.40
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (8.43) 0:52.34 0:53.78 -0:01.44
2nd Wolfson, kyle (9.73) 1:05.94 1:01.44 +0:04.50
3rd MacMillan, Reilly (8.27) 1:21.84 1:14.38 +0:07.46
4th Truong, Christopher (9.81) 1:30.41 1:22.97 +0:07.44
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (10.87) 0:58.11
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, Kiefer (11.21) 0:59.56 1:01.28 -0:01.72
2nd Simpson, Colt (11.84) 1:22.15 1:15.91 +0:06.24
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (6.92) 2:27.16 2:23.66 +0:03.50
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (10.87) 1:43.53
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Simpson, Colt (11.84) 2:01.88 2:08.65 -0:06.77
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.31) 0:45.84 0:42.88 +0:02.96
2nd Chiu, Katelyn (4.87) 0:50.72 1:03.91 -0:13.19
3rd Li, Elena (4.32) 1:04.28
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Lachlan (4.47) 0:45.50 0:51.46 -0:05.96
2nd Kittle, Henry (4.18) 2:18.41
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robinson, Stella (6.54) 0:30.25 0:29.60 +0:00.65
2nd Chiu, Samantha (6.59) 0:34.81
3rd Yeung, Michelle (6.14) 0:34.90 0:34.01 +0:00.89
4th Kimura, Paloma (5.99) 0:36.68 0:34.62 +0:02.06
5th Li, Helen (6.12) 0:44.40 0:44.79 -0:00.39
6th Shen, Jazlyn (6.73) 0:48.69 0:58.75 -0:10.06
7th Ngo-Voigt, Starleigh Alexandra (5.13) 0:54.22
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.99) 0:31.47 0:33.89 -0:02.42
2nd KAY, GRIFFIN (6.87) 0:32.31 0:30.75 +0:01.56
3rd Cheng, Nathan (6.56) 0:32.93 0:33.32 -0:00.39
4th Tekippe, Roman (6.52) 0:33.66 0:38.88 -0:05.22
5th Tritt, Ethan (5.54) 0:39.34 0:50.09 -0:10.75
6th Armantrout, Grayson (5.94) 0:40.90 0:39.43 +0:01.47
7th Chen, Darren (6.44) 0:44.50 0:47.84 -0:03.34
8th Hsu, Ethan (5.67) 1:14.75 1:21.47 -0:06.72
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Stella (8.04) 0:23.09 0:20.84 +0:02.25
2nd Carmichael, Sascha (8.22) 0:25.75
3rd Chen, Victoria (8.34) 0:26.50 0:28.00 -0:01.50
4th Chiu, Jocelyn (7.71) 0:30.09
5th Ta, Chloe (8.73) 0:34.96
6th Kolden, Eres (7.17) 0:39.66
7th Chung, Allison (8.04) 0:44.50 0:46.30 -0:01.80
8th Shen, Chantel (8.36) 0:44.78 0:40.06 +0:04.72
9th Truong, Alexis (7.21) 0:47.59 0:54.06 -0:06.47
10th Chen, Joovy (7.66) 0:49.41 0:42.43 +0:06.98
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Matthew (8.43) 0:21.03 0:20.53 +0:00.50
2nd Yeung, Aidan (7.2) 0:27.81 0:31.25 -0:03.44
3rd Salarda, Ryan (7.58) 0:28.78 0:27.50 +0:01.28
4th Kim, Ryan (7.41) 0:33.68
5th Wibisono, Radifan (7.78) 0:34.34 0:33.78 +0:00.56
6th Kibbee, Rowan (7.52) 0:49.60 1:02.78 -0:13.18
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fang, Hugo (10.25) 0:28.81 0:27.72 +0:01.09
2nd Truong, Christopher (9.81) 0:31.03 0:28.72 +0:02.31
3rd Wibisono, Muhammad (9.22) 0:35.59 0:35.57 +0:00.02
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.31) 1:31.94 1:35.75 -0:03.81
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (5.94) 1:15.94 1:26.85 -0:10.91
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robinson, Stella (6.54) 1:08.00 1:03.94 +0:04.06
2nd Yeung, Michelle (6.14) 1:11.31 1:13.22 -0:01.91
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st KAY, GRIFFIN (6.87) 1:08.59 1:10.15 -0:01.56
2nd Yeung, Aidan (7.2) 1:08.82 1:17.35 -0:08.53
3rd Kittle, Lucas (6.92) 1:10.13 1:12.47 -0:02.34
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tekippe, Stella (8.04) 0:53.71
2nd Brandon, Claire (9.89) 1:00.69 1:11.94 -0:11.25
3rd Holguin Ochoa, Cheyenne (8.65) 1:17.25
4th Shen, Chantel (8.36) 1:42.94 1:43.19 -0:00.25
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, kyle (9.73) 0:39.66 0:45.91 -0:06.25
2nd Ho, Matthew (8.43) 0:44.28 0:43.31 +0:00.97
3rd MacMillan, Reilly (8.27) 1:06.57 1:03.31 +0:03.26
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (10.87) 0:47.03
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wolfson, Kiefer (11.21) 0:44.19 0:43.38 +0:00.81