June 13, 2009

6/13/2009  Swim Competition
Total Participants Checked-In : 77
Event #1  Girls  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 1:34.13 1:30.00 +0:04.13
2nd Morgan, Sarah (9.95) 1:57.39 1:56.69 +0:00.70
3rd Pham, Aileen (5.99) 1:57.50 1:57.50 -0:03.69
================================================================================
Event #2  Boys  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Du, Brian (9.78) 1:53.86 1:53.86 -0:11.19
2nd Ta, Dan (9.47) 1:56.65 1:56.65 -0:15.18
3rd Diedricks, Ethan (5.44) 2:10.00 2:10.00 -0:07.44
4th Becker, Matt (6.57) 2:11.45 2:11.45 -0:09.25
================================================================================
Event #5  Girls  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Tekawy, Michelle (5.92) 0:24.43 0:22.39 +0:02.04
2nd Pham, Aileen (5.99) 0:26.78 0:25.10 +0:01.68
3rd Cabrera, Jasmine (6.13) 0:32.65 0:32.65 -0:20.85
4th Johnstone, Elaine (5.88) 0:35.46 0:35.46 -0:04.89
5th Lee, Sayana (6.7) 0:46.45 0:39.48 +0:06.97
================================================================================
Event #6  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Diedricks, Ethan (5.44) 0:22.44 0:22.44 -0:06.33
2nd Becker, Matt (6.57) 0:26.66 0:26.66 -0:04.52
3rd Lim, Marco (6.43) 0:43.30 0:28.46 +0:14.84
4th Mendiratta, Manan (5.72) 0:46.75 0:46.75
5th Iyer, Rahul (6.97) 0:47.00 0:47.00 -0:00.52
================================================================================
Event #7  Girls  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Lew, Chloe (7.94) 0:24.09 0:24.09 -0:16.71
2nd Valadez-Bush, Maya (8.99) 0:24.43 0:24.43 -0:01.25
3rd Johnstone, Laura (7.56) 0:25.18 0:24.19 +0:00.99
4th Blyn, Rebecca (8.64) 0:32.89 0:31.11 +0:01.78
5th Cho, Michelle (7.58) 0:40.11 0:40.11 -0:06.09
================================================================================
Event #8  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Sakabe, Kyle (7.04) 0:38.81 0:38.81 -0:02.62
================================================================================
Event #9  Girls  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Su, Karen (9.04) 0:35.03 0:35.03 -0:01.79
================================================================================
Event #10  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Leung, Darron (9.7) 0:24.36 0:24.36 -0:03.01
2nd Bagheri, Cameron (9.16) 0:29.03 0:29.03
3rd Arockiaraj, Rahul (9.88) 0:34.41 0:34.41 -0:00.43
================================================================================
Event #11  Girls  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 0:46.37 0:46.37 -0:01.07
2nd Morgan, Sarah (9.95) 0:50.40 0:50.31 +0:00.09
3rd Tekawy, Michelle (5.92) 0:55.25 0:51.50 +0:03.75
4th Johnstone, Laura (7.56) 0:57.81 0:57.81
5th Baick, Zoe (10.07) 1:01.28 1:01.28
================================================================================
Event #12  Boys  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Du, Brian (9.78) 0:59.20 0:58.92 +0:00.28
2nd Ta, Dan (9.47) 1:05.84 1:05.84 -0:00.14
================================================================================
Event #17  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Byde, Emily (4.12) 0:45.99 0:45.99 -0:07.17
2nd Thompson, Chloe (4.59) 0:54.19 0:54.19 -0:07.22
3rd Tully, Keeley (4.93) 1:02.58 0:50.10 +0:12.48
4th Brandt, Elizabeth (4.54) 1:08.14 1:08.14
================================================================================
Event #18  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Aitken, Shane (4.32) 0:55.33 0:55.33
2nd Nguyen, Jason (4.91) 0:58.13 0:58.13
3rd Birozy, Brendan (4.31) 1:04.56 1:04.56 -0:04.52
4th Loh, Ian (3.94) 1:25.12 1:25.12
================================================================================
Event #19  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Tekawy, Michelle (5.92) 0:24.00 0:24.00 -0:01.30
2nd Pham, Aileen (5.99) 0:24.80 0:24.80 -0:03.89
3rd Cabrera, Jasmine (6.13) 0:28.78 0:28.78 -0:18.92
4th Rathore, Dharani (6.83) 0:30.94 0:30.94
5th Chen, Sarah (6.79) 0:32.14 0:32.14 -0:03.83
6th Johnstone, Elaine (5.88) 0:32.47 0:32.32 +0:00.15
7th Vincent, Alyssa (6.59) 0:33.22 0:33.22 -0:07.61
8th Birozy, Kaela (6.46) 0:35.09 0:35.09 -0:13.41
9th Schweizer, Grace (6.85) 0:35.14 0:34.67 +0:00.47
10th Lin, Valentina (6.95) 0:36.53 0:36.53
11th Fukumoto, Alyssa (6.15) 0:36.79 0:36.79
12th Lee, Sayana (6.7) 0:39.72 0:38.66 +0:01.06
13th Sugino, Miye (5.45) 0:39.85 0:39.85 -0:18.31
14th Dai, Jessica (5.98) 0:53.55 0:53.55
15th O’Brien, Alexandra (5.31) 1:06.18 1:06.18
================================================================================
Event #20  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Becker, Matt (6.57) 0:29.30 0:29.30 -0:00.70
2nd Lim, Marco (6.43) 0:34.28 0:34.28 -0:00.74
3rd Kung, Harrison (6.81) 0:37.55 0:37.55 -0:01.10
4th Cernich, Kai (5.55) 0:38.88 0:32.96 +0:05.92
5th Twist, Koby (6.75) 0:46.28 0:46.28 -0:00.38
6th Morgan, Matthew (5.38) 0:48.27 0:42.85 +0:05.42
7th Iyer, Rahul (6.97) 0:50.73 0:50.63 +0:00.10
8th Mendiratta, Manan (5.72) 0:51.88 0:51.88 -0:05.37
9th George, Tyler (5.62) 2:01.09 2:01.09
================================================================================
Event #21  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Johnstone, Laura (7.56) 0:26.16 0:23.94 +0:02.22
2nd Tzvetanovich, Simone (8.01) 0:26.35 0:26.35 -0:06.09
3rd Valadez-Bush, Maya (8.99) 0:28.12 0:26.20 +0:01.92
4th Blyn, Rebecca (8.64) 0:30.56 0:30.48 +0:00.08
5th Berry, Lauren (8.2) 0:34.91 0:34.91 -0:00.31
6th Cho, Michelle (7.58) 0:36.62 0:36.41 +0:00.21
7th Perez, Averie (8.26) 0:46.19 0:39.00 +0:07.19
================================================================================
Event #22  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Li, Alex (8.55) 0:27.28 0:27.28
2nd Zollinger, Kento (7.56) 0:29.72 0:29.72
3rd Zhang, David (7.27) 0:32.10 0:32.10
4th Kim, Dohoon (8.49) 0:33.53 0:33.53
5th Kiai, Arman (7.47) 0:34.37 0:34.37
6th Zhu, William (8.58) 0:41.43 0:41.43
7th Panic III, Milan (7.93) 0:46.51 0:37.18 +0:09.33
8th Sakabe, Kyle (7.04) 1:05.50 0:36.94 +0:28.56
================================================================================
Event #23  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Chang, Claire (9.16) 0:26.06 0:26.06
2nd Su, Karen (9.04) 0:37.39 0:29.76 +0:07.63
================================================================================
Event #24  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Bagheri, Cameron (9.16) 0:28.75 0:26.20 +0:02.55
2nd Leung, Darron (9.7) 0:29.26 0:29.26 -0:03.49
3rd Arockiaraj, Rahul (9.88) 0:33.66 0:33.66 -0:04.53
4th Wu, Tyler (9.35) 0:42.61 0:42.61
================================================================================
Event #25  Girls  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 0:43.93 0:43.38 +0:00.55
2nd Tekawy, Michelle (5.92) 0:51.73 0:51.73 -0:03.72
3rd Morgan, Sarah (9.95) 0:59.30 0:56.44 +0:02.86
4th Zeitawi, Amanda (6.54) 1:08.26 1:08.26
5th Blyn, Rebecca (8.64) 1:08.27 1:06.63 +0:01.64
================================================================================
Event #26  Boys  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Du, Brian (9.78) 1:03.25 1:02.30 +0:00.95
2nd Diedricks, Ethan (5.44) 1:10.12 1:06.47 +0:03.65
================================================================================
Event #30  Boys  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Ta, Dan (9.47) 1:49.78 1:49.78
================================================================================
Event #31  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Byde, Emily (4.12) 0:50.59 0:50.59 -0:03.02
================================================================================
Event #32  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Birozy, Brendan (4.31) 0:51.95 0:51.95 -0:11.80
2nd Aitken, Shane (4.32) 1:09.66 1:09.66
================================================================================
Event #33  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Aileen (5.99) 0:27.08 0:27.08 -0:02.23
2nd Tekawy, Michelle (5.92) 0:27.34 0:27.34
3rd Schweizer, Grace (6.85) 0:35.64 0:35.64 -0:02.88
4th Cabrera, Jasmine (6.13) 0:35.72 0:35.72 -0:27.80
5th Johnstone, Elaine (5.88) 0:38.03 0:38.03 -0:04.77
6th Lee, Sayana (6.7) 0:40.35 0:40.35 -0:01.56
7th Rathore, Dharani (6.83) 0:42.14 0:42.14
8th Fukumoto, Alyssa (6.15) 0:48.59 0:48.59
9th Chen, Sarah (6.79) 1:00.81 0:52.89 +0:07.92
10th Birozy, Kaela (6.46) 1:01.06 0:55.06 +0:06.00
================================================================================
Event #34  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Becker, Matt (6.57) 0:31.83 0:31.83 -0:05.36
2nd Cernich, Kai (5.55) 0:42.50 0:42.50 -0:10.16
3rd Mendiratta, Manan (5.72) 0:46.47 0:46.47 -0:05.47
4th Twist, Koby (6.75) 0:50.86 0:50.86 -0:08.98
5th Lim, Marco (6.43) 0:52.69 0:52.18 +0:00.51
6th Iyer, Rahul (6.97) 0:57.30 0:54.32 +0:02.98
7th Kung, Harrison (6.81) 1:03.41 1:03.41 -0:34.06
8th Morgan, Matthew (5.38) 1:05.09 1:05.09
================================================================================
Event #35  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Valadez-Bush, Maya (8.99) 0:29.07 0:29.07 -0:00.33
2nd Tzvetanovich, Simone (8.01) 0:29.70 0:28.65 +0:01.05
3rd Johnstone, Laura (7.56) 0:32.16 0:32.16 -0:00.12
4th Blyn, Rebecca (8.64) 0:34.36 0:33.84 +0:00.52
5th Cho, Michelle (7.58) 0:51.38 0:51.38 -0:01.67
================================================================================
Event #36  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Li, Alex (8.55) 0:31.95 0:31.95
2nd Kim, Dohoon (8.49) 0:34.94 0:34.94
3rd Panic III, Milan (7.93) 0:37.68 0:37.68
4th Egertson, Evan (7.16) 0:46.66 0:46.66
5th Sakabe, Kyle (7.04) 0:47.28 0:43.82 +0:03.46
================================================================================
Event #37  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Ivory, Lauren (9.15) 0:35.59 0:35.59
2nd Su, Karen (9.04) 0:38.78 0:35.35 +0:03.43
================================================================================
Event #38  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Leung, Darron (9.7) 0:26.28 0:26.28 -0:01.56
2nd Bagheri, Cameron (9.16) 0:35.25 0:32.27 +0:02.98
3rd Arockiaraj, Rahul (9.88) 0:37.72 0:37.72 -0:01.20
================================================================================
Event #39  Girls  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 0:44.41 0:42.94 +0:01.47
2nd Morgan, Sarah (9.95) 1:02.27 0:57.21 +0:05.06
3rd Tekawy, Michelle (5.92) 1:02.33 0:58.56 +0:03.77
4th Valadez-Bush, Maya (8.99) 1:06.07 1:04.96 +0:01.11
5th Johnstone, Laura (7.56) 1:10.53 1:10.19 +0:00.34
6th Lew, Chloe (7.94) 1:13.25 1:13.25
7th Schweizer, Grace (6.85) 1:23.47 1:23.47
================================================================================
Event #40  Boys  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Du, Brian (9.78) 0:58.28 0:55.88 +0:02.40
2nd Leung, Darron (9.7) 1:00.50 1:00.50 -0:04.03
3rd Ta, Dan (9.47) 1:10.91 1:09.87 +0:01.04
4th Diedricks, Ethan (5.44) 1:13.65 1:08.73 +0:04.92
================================================================================
Event #43  Girls  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 1:40.84 1:34.28 +0:06.56
2nd Su, Karen (9.04) 2:59.17 2:59.17
================================================================================
Event #45  Girls  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.9) 1:22.98 1:22.91 +0:00.07
2nd Pham, Aileen (5.99) 1:49.02 1:49.02
3rd Morgan, Sarah (9.95) 1:54.20 1:45.43 +0:08.77
4th Su, Karen (9.04) 2:21.38 2:21.38
================================================================================
Event #46  Boys  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Leung, Brandon (11.81) 2:00.50 2:00.50
2nd Diedricks, Ethan (5.44) 2:09.57 2:09.57
================================================================================
Event #47  Girls  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Byde, Emily (4.12) 0:43.63 0:43.63 -0:00.15
2nd Tully, Keeley (4.93) 0:51.72 0:49.12 +0:02.60
3rd Thompson, Chloe (4.59) 0:55.27 0:55.27
4th Brandt, Elizabeth (4.54) 0:59.38 0:59.38
5th Jarrett, Makena (3.44) 1:24.47 1:24.47 -0:11.53
6th Kivo, Jane (4.21) 1:40.89 1:36.62 +0:04.27
7th Damush, Ariel (3.52) 2:11.72 2:11.72
================================================================================
Event #48  Boys  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Birozy, Brendan (4.31) 0:46.00 0:46.00 -0:14.03
2nd Nguyen, Jason (4.91) 1:08.53 1:08.53
3rd Aitken, Shane (4.32) 1:15.86 1:15.86
4th Loh, Ian (3.94) 1:52.52 1:52.52
================================================================================
Event #49  Girls  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Tekawy, Michelle (5.92) 0:23.10 0:21.05 +0:02.05
2nd Schweizer, Grace (6.85) 0:25.72 0:25.72 -0:02.93
3rd Cabrera, Jasmine (6.13) 0:26.06 0:26.06 -0:17.07
4th Johnstone, Elaine (5.88) 0:29.60 0:29.60 -0:02.12
5th Lee, Sayana (6.7) 0:30.25 0:30.25 -0:00.16
6th Rathore, Dharani (6.83) 0:31.07 0:31.07
7th Chen, Sarah (6.79) 0:32.97 0:32.97 -0:07.15
8th Wu, Jackie (6.54) 0:33.07 0:33.07
9th Lin, Valentina (6.95) 0:33.73 0:33.73
10th Vincent, Alyssa (6.59) 0:35.23 0:35.23
11th Paul, Alex (6.72) 0:37.03 0:37.03
12th Birozy, Kaela (6.46) 0:38.59 0:38.59 -0:01.12
13th Sugino, Miye (5.45) 0:40.50 0:40.50 -0:00.53
14th Rockwell, Julia (6.49) 0:41.69 0:41.69
15th Fukumoto, Alyssa (6.15) 0:41.78 0:41.78
16th Dai, Jessica (5.98) 0:43.84 0:43.84 -0:35.13
17th O’Brien, Alexandra (5.31) 0:46.47 0:46.47 -0:13.97
18th Paul, Jacklyn (6.72) 0:50.03 0:50.03
================================================================================
Event #50  Boys  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Becker, Matt (6.57) 0:25.93 0:25.93 -0:00.05
3rd Lim, Marco (6.43) 0:31.25 0:30.69 +0:00.56
4th Cernich, Kai (5.55) 0:33.72 0:33.70 +0:00.02
5th Twist, Koby (6.75) 0:37.64 0:37.64 -0:01.75
6th Kung, Harrison (6.81) 0:41.86 0:38.91 +0:02.95
7th Morgan, Matthew (5.38) 0:43.34 0:39.97 +0:03.37
8th Pacun, James (6.92) 0:43.39 0:43.39
9th Mendiratta, Manan (5.72) 0:44.22 0:44.22 -0:01.56
10th Iyer, Rahul (6.97) 0:49.89 0:42.88 +0:07.01
11th Garner, Dean (5.71) 1:15.61 1:15.61
================================================================================
Event #51  Girls  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Tzvetanovich, Simone (8.01) 0:22.11 0:22.11 -0:00.29
2nd Johnstone, Laura (7.56) 0:22.49 0:21.76 +0:00.73
3rd Valadez-Bush, Maya (8.99) 0:25.28 0:22.79 +0:02.49
4th Blyn, Rebecca (8.64) 0:27.60 0:25.34 +0:02.26
5th Berry, Lauren (8.2) 0:31.59 0:31.59 -0:05.64
6th Cho, Michelle (7.58) 0:34.97 0:34.29 +0:00.68
================================================================================
Event #52  Boys  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Childs, Gavin (7.45) 0:24.17 0:24.17
2nd Li, Alex (8.55) 0:26.96 0:26.96
3rd Kim, Dohoon (8.49) 0:27.81 0:27.06 +0:00.75
4th Zollinger, Kento (7.56) 0:29.41 0:29.41
5th Kiai, Arman (7.47) 0:30.63 0:30.63
6th Sakabe, Kyle (7.04) 0:31.56 0:31.28 +0:00.28
7th Panic III, Milan (7.93) 0:32.75 0:32.75 -0:01.87
8th Zhu, William (8.58) 0:34.97 0:34.97
9th Egertson, Evan (7.16) 0:36.14 0:36.14
10th Rockwell, Thomas (7.81) 0:41.09 0:41.09
11th Zhang, David (7.27) 0:44.37 0:44.37
================================================================================
Event #53  Girls  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Su, Karen (9.04) 0:24.69 0:20.15 +0:04.54
2nd Chang, Claire (9.16) 0:26.61 0:26.61
3rd Shih, Haley (9.33) 0:27.63 0:27.63
4th Ivory, Lauren (9.15) 0:36.72 0:36.72
================================================================================
Event #54  Boys  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Leung, Darron (9.7) 0:23.60 0:23.60 -0:02.09
2nd Wu, Tyler (9.35) 0:27.83 0:27.83
3rd Arockiaraj, Rahul (9.88) 0:32.78 0:32.78 -0:04.61
================================================================================
Event #55  Girls  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Baick, Zoe (10.07) 0:42.41 0:42.41
2nd Morgan, Sarah (9.95) 0:48.13 0:45.81 +0:02.32
3rd Lew, Chloe (7.94) 0:49.37 0:49.37 -0:01.48
4th Tekawy, Michelle (5.92) 0:50.25 0:45.74 +0:04.51
5th Johnstone, Laura (7.56) 0:53.47 0:46.87 +0:06.60
6th Cabrera, Jasmine (6.13) 0:57.68 0:57.68
7th Lee, Sayana (6.7) 1:05.03 1:05.03
8th Schweizer, Grace (6.85) 1:05.16 1:05.16
================================================================================
Event #56  Boys  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Ta, Dan (9.47) 0:46.67 0:46.67 -0:09.62
2nd Du, Brian (9.78) 0:47.45 0:47.45 -0:03.55
3rd Diedricks, Ethan (5.44) 0:50.78 0:50.78 -0:12.90
4th Bagheri, Cameron (9.16) 1:00.25 1:00.25 -0:04.41