June 4th, 2011

6/4/2011  Swim Competition
Total Participants Checked-In : 69
Event #1  Girls  Open  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 2:02.17 2:08.16 -0:05.99
================================================================================
Event #5  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 0:28.78 0:32.53 -0:03.75
2nd Sanson, Emma (5.89) 0:30.62 0:32.03 -0:01.41
3rd Scalzo, Ellie (5.73) 0:39.84 0:33.50 +0:06.34
4th Harkins, Ruthie (5.38) 0:48.00 0:36.28 +0:11.72
4th Li, Yi-ning (6.24) 0:48.00 0:52.94 -0:04.94
6th De los santos, Jade (5.79) 0:53.56 1:00.31 -0:06.75
7th McMillan, Nicole (5.66) 0:58.06 0:47.62 +0:10.44
================================================================================
Event #6  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sankovich, Nick (6.28) 0:40.75 0:37.22 +0:03.53
2nd Hammond-St. laurent, Anthony (6.31) 0:45.46 0:41.87 +0:03.59
3rd Li, Bob (6.6) 0:46.59
================================================================================
Event #7  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smith, Aria (7.41) 0:28.71 0:26.94 +0:01.77
2nd Tanasescu, Semiramis (7.15) 0:43.97 0:36.61 +0:07.36
3rd Chohan, Aafiyah (7.66) 0:46.22
================================================================================
Event #8  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 0:23.97 0:26.03 -0:02.06
2nd Cousins, Liam (7.99) 0:30.57 0:29.43 +0:01.14
3rd Sankovich, Luke (7.48) 0:30.65 0:35.68 -0:05.03
================================================================================
Event #9  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kroll, Frances (10.33) 0:22.66 0:21.56 +0:01.10
2nd Russell, Hayley (10.46) 0:23.75 0:24.04 -0:00.29
================================================================================
Event #10  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 0:31.75 0:32.84 -0:01.09
2nd Chaudhary, Anirudh (9.45) 0:33.30
================================================================================
Event #11  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sanson, Emma (5.89) 1:14.19 1:14.75 -0:00.56
================================================================================
Event #15  Girls  11-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wakita, Madison (11.92) 0:42.75 0:49.41 -0:06.66
================================================================================
Event #19  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st De los santos, Hyli (4.7) 0:49.22 0:43.56 +0:05.66
2nd Smith, Eliana (4.7) 0:59.56 0:46.47 +0:13.09
3rd Rosembaum O’kane, Chloe (3.81) 1:05.12
4th Vandersteen, Mia (4.08) 1:07.85 1:00.12 +0:07.73
5th Hewitt, Jane (3.79) 1:09.33 1:14.66 -0:05.33
6th Cheeseman, Joelle (4.17) 1:16.43 1:29.90 -0:13.47
================================================================================
Event #20  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Jimmy (4.83) 0:44.00 0:46.68 -0:02.68
2nd Herbrig, Grayson (4.3) 0:52.34 1:05.80 -0:13.46
3rd Gross, Spencer (4.37) 1:13.00 1:11.60 +0:01.40
4th Wang, Jacob (4.98) 1:18.53 1:00.22 +0:18.31
================================================================================
Event #21  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 0:24.69 0:25.13 -0:00.44
2nd Sanson, Emma (5.89) 0:29.84 0:25.97 +0:03.87
3rd Li, Yi-ning (6.24) 0:33.71 0:30.69 +0:03.02
4th Scalzo, Ellie (5.73) 0:35.12 0:32.98 +0:02.14
5th Harkins, Ruthie (5.38) 0:37.38 0:32.22 +0:05.16
6th McMillan, Nicole (5.66) 0:43.84 0:45.00 -0:01.16
7th Keller, Lara (5.04) 0:48.13 0:44.07 +0:04.06
8th De los santos, Jade (5.79) 0:49.31 0:37.04 +0:12.27
9th Mcrae, Kaitlin (5.38) 0:49.85 0:49.32 +0:00.53
10th Ho, Anh-thu (5.77) 0:58.62 0:45.12 +0:13.50
================================================================================
Event #22  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sankovich, Nick (6.28) 0:31.03 0:36.13 -0:05.10
2nd Keller, Nicolas (6.82) 0:32.90 0:35.69 -0:02.79
3rd Widen, Tanner (6.8) 0:35.19
4th Jocson, Kyan (6.36) 0:36.19 0:52.61 -0:16.42
5th Hammond-St. laurent, Anthony (6.31) 0:37.72 0:39.41 -0:01.69
6th Widen, Seth (6.8) 0:40.00
7th Kitzes, Alex (5.7) 0:41.12 0:38.28 +0:02.84
8th Rodriguez, Antonio (5.35) 0:42.75
9th Li, Bob (6.6) 0:44.32 0:58.03 -0:13.71
10th Puertas, Finnegan (6.25) 0:44.34 0:44.72 -0:00.38
11th Hotchkiss, Aaron (6.75) 0:45.28 0:36.56 +0:08.72
12th Felix, Zachary (6.16) 0:55.22
================================================================================
Event #23  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smith, Aria (7.41) 0:27.22 0:27.10 +0:00.12
2nd Tanasescu, Semiramis (7.15) 0:34.72 0:33.22 +0:01.50
3rd Kim, Katie (7.33) 0:35.00
4th Sirimanne, Kaitlyn (8.12) 0:38.69 0:27.70 +0:10.99
5th Nourisamie, Jasmine (7.57) 0:43.41 0:45.70 -0:02.29
================================================================================
Event #24  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 0:25.88 0:25.65 +0:00.23
2nd Cousins, Liam (7.99) 0:29.63 0:30.09 -0:00.46
3rd Jacoby, Ken (7.6) 0:37.55
4th Hotchkiss, Isaiah (7.68) 0:49.28 0:34.63 +0:14.65
5th Rosenbaum, Kyle (7.02) 1:01.15
================================================================================
Event #25  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Russell, Hayley (10.46) 0:24.25 0:23.73 +0:00.52
2nd Huang, Katherine (9.04) 0:25.03 0:26.34 -0:01.31
3rd Phan, Libbe (9.11) 0:31.00 0:33.88 -0:02.88
4th Jacoby, Karen (9.06) 0:43.32
================================================================================
Event #26  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 0:29.82 0:29.28 +0:00.54
2nd Chaudhary, Anirudh (9.45) 0:34.25 0:30.28 +0:03.97
3rd Bhushan, Naman (10.97) 0:38.81 0:34.56 +0:04.25
================================================================================
Event #27  Girls  7&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 0:56.16 0:56.22 -0:00.06
2nd Sanson, Emma (5.89) 1:08.23 0:58.50 +0:09.73
3rd Tanasescu, Semiramis (7.15) 1:30.75
4th Ho, Anh-thu (5.77) 1:47.40
================================================================================
Event #28  Boys  7&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sankovich, Luke (7.48) 1:06.29 1:08.47 -0:02.18
2nd Hotchkiss, Isaiah (7.68) 1:27.50 1:23.06 +0:04.44
3rd Herbrig, Grayson (4.3) 1:36.28
4th Hotchkiss, Aaron (6.75) 1:37.43 1:44.06 -0:06.63
================================================================================
Event #30  Boys  08-10  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 1:08.12 1:07.71 +0:00.41
================================================================================
Event #31  Girls  11-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wakita, Madison (11.92) 0:44.84 0:42.03 +0:02.81
================================================================================
Event #33  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 1:57.94
2nd Sanson, Emma (5.89) 2:30.75 2:10.06 +0:20.69
================================================================================
Event #35  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st De los santos, Hyli (4.7) 1:13.31 1:20.71 -0:07.40
================================================================================
Event #36  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Jimmy (4.83) 2:04.56
================================================================================
Event #37  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sanson, Emma (5.89) 0:30.22 0:33.59 -0:03.37
2nd Bever, Milan (6.17) 0:30.38 0:32.09 -0:01.71
3rd Scalzo, Ellie (5.73) 0:36.62 0:40.63 -0:04.01
4th Li, Yi-ning (6.24) 0:45.25 0:47.28 -0:02.03
5th McMillan, Nicole (5.66) 0:55.13 0:49.94 +0:05.19
6th De los santos, Jade (5.79) 0:58.75 0:58.72 +0:00.03
7th Harkins, Ruthie (5.38) 1:05.03 0:55.40 +0:09.63
8th Keller, Lara (5.04) 1:07.22 1:11.59 -0:04.37
================================================================================
Event #38  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sankovich, Nick (6.28) 0:35.78 0:42.37 -0:06.59
2nd Keller, Nicolas (6.82) 0:41.50 0:41.47 +0:00.03
3rd Li, Bob (6.6) 0:42.34 0:55.19 -0:12.85
4th Rodriguez, Antonio (5.35) 0:42.71
5th Hammond-St. laurent, Anthony (6.31) 0:46.29 0:47.78 -0:01.49
6th Jocson, Kyan (6.36) 0:47.88
7th Widen, Seth (6.8) 0:48.31
8th Widen, Tanner (6.8) 0:56.94
9th Puertas, Finnegan (6.25) 0:58.47 1:14.19 -0:15.72
10th Kitzes, Alex (5.7) 1:05.03 0:53.78 +0:11.25
================================================================================
Event #39  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Donna (8.19) 0:26.25 0:26.84 -0:00.59
2nd Smith, Aria (7.41) 0:32.56 0:36.06 -0:03.50
3rd Tanasescu, Semiramis (7.15) 0:39.94 0:32.48 +0:07.46
4th Sirimanne, Kaitlyn (8.12) 0:44.85 0:42.88 +0:01.97
5th Kim, Katie (7.33) 0:46.56
6th Rodriguez, Abril (7.39) 0:51.48
7th Chohan, Aafiyah (7.66) 0:54.96
================================================================================
Event #40  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 0:28.72 0:29.59 -0:00.87
2nd Cousins, Liam (7.99) 0:33.25 0:30.37 +0:02.88
3rd Sankovich, Luke (7.48) 0:42.41 0:39.22 +0:03.19
4th Rosenbaum, Kyle (7.02) 0:50.97
================================================================================
Event #41  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Russell, Hayley (10.46) 0:25.19 0:26.06 -0:00.87
2nd Huang, Katherine (9.04) 0:25.91 0:26.85 -0:00.94
3rd Kroll, Frances (10.33) 0:28.65 0:28.09 +0:00.56
================================================================================
Event #42  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 0:39.06 0:38.75 +0:00.31
2nd Chaudhary, Anirudh (9.45) 0:46.82 0:45.62 +0:01.20
================================================================================
Event #43  Girls  7&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 1:08.28 1:12.05 -0:03.77
2nd Sanson, Emma (5.89) 1:08.50 1:14.41 -0:05.91
3rd Tanasescu, Semiramis (7.15) 1:23.14
4th McMillan, Nicole (5.66) 1:52.56 1:47.59 +0:04.97
================================================================================
Event #44  Boys  7&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 1:02.85 1:05.22 -0:02.37
2nd Cousins, Liam (7.99) 1:10.31 1:10.65 -0:00.34
================================================================================
Event #45  Girls  08-10  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Katherine (9.04) 0:55.90 0:57.91 -0:02.01
2nd Russell, Hayley (10.46) 0:57.35 0:56.60 +0:00.75
3rd Kim, Donna (8.19) 0:58.12 0:57.16 +0:00.96
4th Kroll, Frances (10.33) 1:06.12
================================================================================
Event #46  Boys  08-10  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bhushan, Naman (10.97) 1:32.72
================================================================================
Event #47  Girls  11-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wakita, Madison (11.92) 0:54.41 0:51.93 +0:02.48
================================================================================
Event #49  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Katherine (9.04) 2:00.36 2:02.72 -0:02.36
================================================================================
Event #51  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 1:58.05 1:59.62 -0:01.57
2nd Sanson, Emma (5.89) 2:08.66 2:10.09 -0:01.43
================================================================================
Event #53  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smith, Eliana (4.7) 0:48.75 0:50.50 -0:01.75
2nd De los santos, Hyli (4.7) 0:49.44 0:38.38 +0:11.06
3rd Hewitt, Jane (3.79) 0:58.81 0:59.50 -0:00.69
4th Rosembaum O’kane, Chloe (3.81) 1:00.00
5th Vandersteen, Mia (4.08) 1:07.44 0:58.20 +0:09.24
6th Jocson, Skyler (3.1) 1:18.81
7th Cheeseman, Joelle (4.17) 1:26.56 1:41.25 -0:14.69
8th Bouzid, Louisa (3.7) 1:50.46
================================================================================
Event #54  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Jimmy (4.83) 0:38.75 0:43.22 -0:04.47
2nd Pitt, Nathaniel (4.96) 0:56.32
3rd Wang, Jacob (4.98) 1:02.25 1:00.43 +0:01.82
4th Herbrig, Grayson (4.3) 1:06.28 0:50.00 +0:16.28
5th Gross, Spencer (4.37) 1:13.75 1:15.56 -0:01.81
================================================================================
Event #55  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 0:21.68 0:22.75 -0:01.07
2nd Sanson, Emma (5.89) 0:22.75 0:24.87 -0:02.12
3rd Scalzo, Ellie (5.73) 0:30.40 0:33.19 -0:02.79
4th Li, Yi-ning (6.24) 0:32.63 0:30.97 +0:01.66
5th Harkins, Ruthie (5.38) 0:36.78 0:33.22 +0:03.56
6th McMillan, Nicole (5.66) 0:39.59 0:44.91 -0:05.32
7th De los santos, Jade (5.79) 0:42.32 0:41.40 +0:00.92
8th Keller, Lara (5.04) 0:43.28 0:42.35 +0:00.93
9th Riley, Alexia (5.93) 0:50.28 1:02.33 -0:12.05
10th Mcrae, Kaitlin (5.38) 1:05.57 0:50.22 +0:15.35
================================================================================
Event #56  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sankovich, Nick (6.28) 0:27.06 0:29.85 -0:02.79
2nd Keller, Nicolas (6.82) 0:31.60 0:30.62 +0:00.98
3rd Jocson, Kyan (6.36) 0:32.37 1:11.35 -0:38.98
4th Li, Bob (6.6) 0:32.54 0:44.19 -0:11.65
5th Rodriguez, Antonio (5.35) 0:33.50 1:14.31 -0:40.81
6th Hammond-St. laurent, Anthony (6.31) 0:35.15 0:32.00 +0:03.15
7th Puertas, Finnegan (6.25) 0:38.25 0:38.25
8th Felix, Zachary (6.16) 0:38.28 0:45.38 -0:07.10
9th Kumar, Anish (6.98) 0:38.97 0:46.34 -0:07.37
10th Hotchkiss, Aaron (6.75) 0:41.09 0:32.52 +0:08.57
11th Widen, Tanner (6.8) 0:42.75
12th Hewitt, Adam (6.81) 0:45.87 0:46.31 -0:00.44
13th Widen, Seth (6.8) 0:47.43
14th Kitzes, Alex (5.7) 0:58.10 0:42.15 +0:15.95
15th Lowell, Henry (6.96) 1:01.94
16th Bentley, Jack (5.73) 2:03.15
================================================================================
Event #57  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Smith, Aria (7.41) 0:23.60 0:24.12 -0:00.52
2nd Kim, Donna (8.19) 0:24.50 0:22.72 +0:01.78
3rd Chohan, Aafiyah (7.66) 0:32.87 0:42.37 -0:09.50
4th Gupta, Anika (7.65) 0:34.21
5th Sirimanne, Kaitlyn (8.12) 0:35.18 0:29.70 +0:05.48
6th Kim, Katie (7.33) 0:35.53
7th Nourisamie, Jasmine (7.57) 0:40.28 0:37.51 +0:02.77
8th Tanasescu, Semiramis (7.15) 0:41.34 0:31.91 +0:09.43
9th Rodriguez, Abril (7.39) 0:46.13
================================================================================
Event #58  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 0:23.37 0:23.22 +0:00.15
2nd Cousins, Liam (7.99) 0:24.15 0:20.28 +0:03.87
3rd Hotchkiss, Isaiah (7.68) 0:26.19 0:26.06 +0:00.13
5th Jacoby, Ken (7.6) 0:36.56 0:37.57 -0:01.01
6th Lake, Ethan (8.8) 0:38.57
7th Rosenbaum, Kyle (7.02) 0:41.84
================================================================================
Event #59  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Russell, Hayley (10.46) 0:18.94 0:20.09 -0:01.15
2nd Kroll, Frances (10.33) 0:19.00 0:19.44 -0:00.44
3rd Huang, Katherine (9.04) 0:21.59 0:22.91 -0:01.32
4th Jacoby, Karen (9.06) 0:25.37
5th Phan, Libbe (9.11) 0:36.28 0:33.53 +0:02.75
================================================================================
Event #60  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 0:23.73 0:26.35 -0:02.62
2nd Miyashiro, Dhillon (10.02) 0:23.84
3rd Allen, Christopher (10.53) 0:24.56
4th Chaudhary, Anirudh (9.45) 0:26.66 0:29.94 -0:03.28
================================================================================
Event #61  Girls  7&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bever, Milan (6.17) 0:49.53 0:56.97 -0:07.44
2nd Sanson, Emma (5.89) 0:57.53 0:55.00 +0:02.53
3rd Tanasescu, Semiramis (7.15) 1:13.31 1:15.37 -0:02.06
4th Harkins, Ruthie (5.38) 1:20.78
5th Riley, Alexia (5.93) 2:09.63 2:27.00 -0:17.37
================================================================================
Event #62  Boys  7&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cernich, Kai (7.51) 0:49.56 0:50.25 -0:00.69
2nd Sankovich, Luke (7.48) 0:53.59 0:57.64 -0:04.05
3rd Cousins, Liam (7.99) 1:01.44 0:58.69 +0:02.75
4th Hotchkiss, Isaiah (7.68) 1:05.47 1:05.72 -0:00.25
5th Hotchkiss, Aaron (6.75) 1:21.91 1:30.31 -0:08.40
6th Herbrig, Grayson (4.3) 2:16.31
================================================================================
Event #63  Girls  08-10  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kroll, Frances (10.33) 0:49.85 0:45.29 +0:04.56
2nd Kim, Donna (8.19) 0:54.81 0:52.27 +0:02.54
================================================================================
Event #64  Boys  08-10  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Felix, Nicolas (9.19) 1:10.04 1:01.28 +0:08.76
================================================================================
Event #65  Girls  11-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wakita, Madison (11.92) 0:38.13 0:37.69 +0:00.44
2nd Kumar, Pooja (12.9) 1:04.12
================================================================================
Event #66  Boys  11-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Daniel (11.27) 0:52.93