May 16, 2009

5/16/2009  Swim Competition
Total Participants Checked-In : 83
Event #1  Girls  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Adrienne (10.81) 1:30.00 1:30.00 -0:08.47
2nd Pham, Kristin (8.99) 1:31.47 1:31.47 -0:12.97
3rd Reed, Madison (9.39) 1:52.91 1:52.91
4th Morgan, Sarah (9.87) 1:56.69 1:56.69 -0:01.27
5th Pham, Aileen (5.91) 2:01.19 2:01.19 -0:02.56
6th Bernstein, Macy (9.02) 2:06.89 2:06.89
7th Kon, Jasmyne (8.6) 2:07.12 2:07.12
8th Smith, Andrea (6.33) 2:22.72 2:22.72
================================================================================
Event #2  Boys  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Doan, Sean (7.62) 1:54.22 1:54.22 -0:01.69
2nd Hernandez, Julian (8.76) 1:54.27 1:54.27 -0:18.67
3rd Pham, Andrew (7.04) 2:01.22 2:01.22
4th Liang, Richard (8.6) 2:06.75 2:06.75
5th Diedricks, Ethan (5.35) 2:17.44 2:17.44 -0:26.80
6th Pirouz, Niko (10.82) 2:34.16 2:30.19 +0:03.97
================================================================================
Event #5  Girls  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Tekawy, Michelle (5.84) 0:22.39 0:22.39 -0:01.98
2nd Pham, Aileen (5.91) 0:25.10 0:25.10 -0:02.89
3rd Schindler, Madilyn (6.52) 0:29.56 0:29.56 -0:03.97
4th Smith, Andrea (6.33) 0:29.81 0:26.90 +0:02.91
5th Sachdeva, Ishika (6.95) 0:32.66 0:32.58 +0:00.08
6th Waddell, Charlotte (5.73) 0:38.97 0:38.97 -0:07.94
7th Lee, Sayana (6.61) 0:39.48 0:39.48
8th Cassity, Ellen (6.73) 0:39.81 0:39.81 -0:03.77
9th Cook, Yuna (6.12) 1:10.75 1:10.75
================================================================================
Event #6  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Bernstein, Jackson (6.45) 0:28.54 0:28.54 -0:01.44
2nd Diedricks, Ethan (5.35) 0:28.77 0:28.77 -0:09.26
3rd Knoell, Dean (6.92) 0:34.62 0:34.62 -0:03.73
4th Hernandez, Saul (5.78) 0:36.28 0:36.28
5th Andersen,
Christopher
(6.21) 0:40.28 0:40.28 -0:03.50
6th Sakabe, Kyle (6.95) 0:41.43 0:41.43 -0:01.25
7th Lee, Ethan (5.53) 0:43.47 0:43.47 -0:07.17
8th Waddell, Zachary (5.73) 0:46.40 0:33.09 +0:13.31
9th Iyer, Rahul (6.88) 0:51.50 0:47.52 +0:03.98
================================================================================
Event #7  Girls  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Sharifi, Sarah (7.47) 0:23.94 0:22.75 +0:01.19
2nd Kon, Jasmyne (8.6) 0:26.74 0:26.74
3rd Qu, Stephanie (7.48) 0:30.22 0:30.22 -0:07.43
4th Blyn, Rebecca (8.56) 0:31.98 0:31.11 +0:00.87
5th Oztekin, Ayse (7.89) 0:40.88 0:40.88
6th Cho, Michelle (7.49) 0:46.20 0:46.20
================================================================================
Event #8  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Hernandez, Julian (8.76) 0:23.50 0:23.50 -0:03.44
2nd Liang, Richard (8.6) 0:26.86 0:26.86
3rd Pham, Andrew (7.04) 0:27.11 0:25.60 +0:01.51
4th Doan, Sean (7.62) 0:27.59 0:27.55 +0:00.04
5th Arockiaraj, Rahul (8.79) 0:34.84 0:34.84
6th Lee, Daniel (8.12) 0:39.22 0:39.22
7th Chen, Jeffrey (7.12) 0:42.09 0:42.09
================================================================================
Event #10  Boys  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Vezner, Ben (9.39) 0:24.94 0:24.94 -0:02.94
2nd Leung, Darron (9.62) 0:30.07 0:27.37 +0:02.70
3rd Pirouz, Niko (10.82) 0:30.70 0:30.70 -0:02.14
4th Tachibana, Ray (9.74) 0:34.64 0:34.64
================================================================================
Event #11  Girls  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Nie, Celine (10.29) 0:36.00 0:36.00
2nd Pham, Kristin (8.99) 0:43.72 0:43.72
3rd Pham, Adrienne (10.81) 0:47.44 0:47.44 -0:00.66
4th Morgan, Sarah (9.87) 0:50.31 0:50.31 -0:02.61
5th Tekawy, Michelle (5.84) 0:51.50 0:51.50 -0:01.09
================================================================================
Event #12  Boys  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Vezner, Ben (9.39) 0:57.62 0:57.62 -0:10.88
2nd Du, Brian (9.7) 0:58.92 0:58.92
3rd Liang, Richard (8.6) 0:59.85 0:59.85
================================================================================
Event #16  Boys  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Vezner, Ben (9.39) 2:11.66 2:11.66
================================================================================
Event #17  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Nie, Annika (4.79) 0:41.69 0:41.69 -0:16.20
2nd Andersen, Sophie (4.81) 0:50.53 0:50.53 -0:12.28
3rd Sundaram, Sucheta (4.42) 0:56.62 0:56.62 -0:04.74
4th Bever, Milan (4.13) 0:59.56 0:38.59 +0:20.97
5th Thompson, Chloe (4.51) 1:01.41 1:01.41
6th Blyn, Danielle (4.66) 1:05.25 1:05.25 -0:05.15
7th Tully, Keeley (4.85) 1:16.81 0:50.10 +0:26.71
================================================================================
Event #18  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Morse, Tate (4.75) 1:06.75 1:02.24 +0:04.51
2nd Birozy, Brendan (4.23) 1:09.08 1:09.08 -0:06.92
================================================================================
Event #19  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Schindler, Madilyn (6.52) 0:26.56 0:25.44 +0:01.12
2nd Tekawy, Michelle (5.84) 0:26.68 0:25.30 +0:01.38
3rd Smith, Andrea (6.33) 0:29.69 0:28.06 +0:01.63
4th Hernandez, Kiana (5.78) 0:32.78 0:32.78 -0:12.53
5th Waddell, Charlotte (5.73) 0:34.91 0:34.91 -0:02.44
6th Chen, Sarah (6.71) 0:35.97 0:35.97 -0:06.91
7th Cassity, Ellen (6.73) 0:37.22 0:37.22 -0:06.41
8th Cruz, Savanna (6.79) 0:37.70 0:35.49 +0:02.21
9th Lee, Sayana (6.61) 0:38.66 0:38.66
10th Nguyen, Elizabeth (5.92) 0:39.47 0:39.47
11th Cook, Yuna (6.12) 0:40.44 0:40.44
12th Sachdeva, Ishika (6.95) 0:42.25 0:33.91 +0:08.34
13th Hatfield, Kylie (5.02) 0:42.53 0:36.08 +0:06.45
14th Singh, Priyanshi (5.17) 0:44.78 0:44.78
15th Birozy, Kaela (6.38) 0:48.50 0:48.50 -0:05.79
16th Huang, Vernetta (5.62) 0:57.88 0:57.88
17th Hedayati, Nadia (6.01) 0:58.28 0:58.28
18th Kon, Hannah (5.4) 1:02.36 1:02.36
19th Kim, Rachael (6.1) 1:07.29 1:07.29
20th Ouyang, Machaela (5.4) 1:23.81 1:23.81
================================================================================
Event #20  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Bernstein, Jackson (6.45) 0:26.00 0:26.00 -0:00.17
2nd Diedricks, Ethan (5.35) 0:29.38 0:29.25 +0:00.13
3rd Waddell, Zachary (5.73) 0:31.80 0:30.37 +0:01.43
4th Hernandez, Saul (5.78) 0:35.05 0:35.05
5th Sakabe, Kyle (6.95) 0:36.94 0:36.94 -0:03.46
6th Barkhozia, Andre (6.51) 0:37.53 0:37.38 +0:00.15
7th Knoell, Dean (6.92) 0:38.41 0:38.41 -0:02.68
8th Cernich, Kai (5.47) 0:38.66 0:32.96 +0:05.70
9th Andersen,
Christopher
(6.21) 0:44.93 0:42.13 +0:02.80
10th Morgan, Matthew (5.3) 0:47.81 0:42.85 +0:04.96
11th Iyer, Rahul (6.88) 0:50.63 0:50.63 -0:03.81
12th Lee, Ethan (5.53) 0:51.23 0:44.14 +0:07.09
13th Lackey, Parker (5.19) 0:53.59 0:43.20 +0:10.39
14th Mendiratta, Manan (5.63) 0:57.25 0:57.25 -0:00.40
15th Fawaz, Nabil (6.68) 0:59.28 0:59.28 -0:08.41
16th Kung, Harrison (6.72) 1:02.03 0:38.65 +0:23.38
================================================================================
Event #21  Girls  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Sharifi, Sarah (7.47) 0:24.92 0:24.76 +0:00.16
2nd Kon, Jasmyne (8.6) 0:28.16 0:28.16
3rd Blyn, Rebecca (8.56) 0:30.48 0:30.48 -0:00.79
4th Qu, Stephanie (7.48) 0:31.45 0:31.45 -0:00.19
5th Cho, Michelle (7.49) 0:36.41 0:36.41 -0:02.31
6th Lee, Esther (7.19) 0:44.81 0:42.06 +0:02.75
7th Nguyen, Victoria (7.37) 1:08.28 1:08.28
================================================================================
Event #22  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Hernandez, Julian (8.76) 0:26.95 0:26.95
2nd Liang, Richard (8.6) 0:27.56 0:27.18 +0:00.38
3rd Lee, Daniel (8.12) 0:36.31 0:29.72 +0:06.59
4th Arockiaraj, Rahul (8.79) 0:38.19 0:38.19
5th Chen, Jeffrey (7.12) 0:41.63 0:35.12 +0:06.51
6th Yun, Jun (8.9) 0:44.55 0:44.55
================================================================================
Event #24  Boys  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pirouz, Niko (10.82) 0:32.91 0:30.39 +0:02.52
2nd Tachibana, Ray (9.74) 0:34.30 0:34.30
3rd Leung, Darron (9.62) 0:34.65 0:32.75 +0:01.90
================================================================================
Event #25  Girls  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Nie, Celine (10.29) 0:37.14 0:37.14
2nd Pham, Adrienne (10.81) 0:43.38 0:43.38 -0:05.69
3rd Tekawy, Michelle (5.84) 0:55.45 0:55.45 -0:01.46
4th Morgan, Sarah (9.87) 0:56.44 0:56.44 -0:01.90
5th Pham, Aileen (5.91) 0:56.91 0:56.91 -0:03.43
6th Blyn, Rebecca (8.56) 1:08.65 1:06.63 +0:02.02
================================================================================
Event #26  Boys  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Doan, Sean (7.62) 0:54.34 0:54.06 +0:00.28
2nd Du, Brian (9.7) 1:02.30 1:02.30
3rd Diedricks, Ethan (5.35) 1:06.47 1:06.47 -0:06.42
4th Pirouz, Niko (10.82) 1:13.89 1:13.89 -0:02.05
5th Kung, Harrison (6.72) 1:45.28 1:38.85 +0:06.43
================================================================================
Event #29  Girls  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Smith, Andrea (6.33) 2:28.01 2:28.01
================================================================================
Event #31  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Nie, Annika (4.79) 0:45.69 0:45.69
2nd Bever, Milan (4.13) 1:23.37 1:16.13 +0:07.24
================================================================================
Event #32  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Birozy, Brendan (4.23) 1:07.89 1:03.75 +0:04.14
2nd Morse, Tate (4.75) 1:57.35 1:57.35 -0:17.58
================================================================================
Event #33  Girls  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Pham, Aileen (5.91) 0:29.31 0:29.31 -0:12.52
2nd Tekawy, Michelle (5.84) 0:29.77 0:27.34 +0:02.43
3rd Smith, Andrea (6.33) 0:31.50 0:31.50 -0:00.65
4th Schindler, Madilyn (6.52) 0:31.53 0:31.53 -0:00.40
5th Waddell, Charlotte (5.73) 0:38.69 0:38.69
6th Sachdeva, Ishika (6.95) 0:41.44 0:37.69 +0:03.75
7th Lee, Sayana (6.61) 0:43.53 0:41.91 +0:01.62
8th Cassity, Ellen (6.73) 0:45.81 0:44.68 +0:01.13
9th Hatfield, Kylie (5.02) 0:50.69 0:50.69 -0:04.39
10th Chen, Sarah (6.71) 0:52.89 0:52.89
11th Birozy, Kaela (6.38) 0:58.15 0:55.06 +0:03.09
12th Hernandez, Kiana (5.78) 0:59.43 0:59.43
13th Cook, Yuna (6.12) 1:00.69 1:00.69
================================================================================
Event #34  Boys  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Best Time +/- best
1st Waddell, Zachary (5.73) 0:31.12 0:31.12 -0:06.21
2nd Diedricks, Ethan (5.35) 0:32.10 0:32.10 -0:01.53
3rd Knoell, Dean (6.92) 0:39.06 0:35.94 +0:03.12
4th Andersen,
Christopher
(6.21) 0:44.09 0:44.09 -0:02.28
5th Sakabe, Kyle (6.95) 0:49.31 0:43.82 +0:05.49
6th Lee, Ethan (5.53) 0:51.97 0:51.97 -0:00.72
7th Barkhozia, Andre (6.51) 0:53.19 0:53.19 -0:05.88
8th Cernich, Kai (5.47) 0:53.34 0:52.66 +0:00.68
9th Iyer, Rahul (6.88) 0:54.32 0:54.32 -0:02.99
10th Mendiratta, Manan (5.63) 0:56.61 0:51.94 +0:04.67
11th Lackey, Parker (5.19) 1:06.94 1:06.94 -0:20.56
12th Fawaz, Nabil (6.68) 1:18.23 1:18.23
13th Kung, Harrison