Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

March 11th, 2017

3/11/2017  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 35
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 2:36.07 2:31.44 +0:04.63
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 2:16.94 2:17.37 -0:00.43
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 1:43.66 1:46.21 -0:02.55
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:33.31 0:33.35 -0:00.04
2nd Kethini, Siddharth (7.65) 0:54.19
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.56) 0:30.22 0:30.85 -0:00.63
2nd Cheever, Alayna (10.31) 1:31.50 0:31.05 +1:00.45
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:10.32 1:08.72 +0:01.60
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:16.25
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:56.03 0:55.66 +0:00.37
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.97) 1:09.29 1:15.22 -0:05.93
2nd Chandra, Colin (4.51) 1:14.97 1:11.62 +0:03.35
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 0:32.25 0:37.03 -0:04.78
2nd Fleet, Chloe (6.83) 0:43.56 0:41.41 +0:02.15
3rd Gale, Mina (5.01) 0:45.82
4th Schilling, Kayla (6.47) 0:48.63 0:51.72 -0:03.09
5th Deo, Mahi (5.57) 1:03.18
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.38) 0:44.66 1:08.25 -0:23.59
2nd Demuro, Ryan (6.46) 0:59.38 0:49.38 +0:10.00
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:23.81
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:29.19 0:33.06 -0:03.87
3rd Bradley, Aya (7.47) 0:35.96
4th Samoylovich, Angela (7.5) 1:03.47
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ng, Ethan (7.46) 0:31.46 0:36.97 -0:05.51
2nd Miyagi, Hiyu (8.74) 0:33.28 0:30.84 +0:02.44
3rd Park, Steve (7.04) 0:33.63 0:36.78 -0:03.15
4th Chandra, Calvin (7.26) 0:43.22 0:44.84 -0:01.62
5th Forst, Brayden (7.87) 0:57.14
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Manik, Sanvi (10.94) 0:28.84
2nd Cheever, Alayna (10.31) 0:31.38 0:31.44 -0:00.06
3rd Moore, Avery (9.38) 0:37.09
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 0:40.09 0:34.22 +0:05.87
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 1:08.00 1:24.28 -0:16.28
2nd Mistry, Trishna (6.63) 2:07.37
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.26) 1:44.97 1:40.34 +0:04.63
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:31.66 1:10.28 +0:21.38
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tatarov, Banipal (9.47) 1:16.91
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 1:05.37 1:04.47 +0:00.90
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:51.12 0:52.03 -0:00.91
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fleet, Chloe (6.83) 0:55.53 0:59.00 -0:03.47
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:28.03
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:39.54 0:47.72 -0:08.18
3rd Xia, Elaine (7.44) 0:41.79
4th Bradley, Aya (7.47) 0:51.00 0:53.16 -0:02.16
5th Samoylovich, Angela (7.5) 1:17.56 1:16.52 +0:01.04
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:47.60 0:41.28 +0:06.32
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.56) 0:32.21
2nd Manik, Sanvi (10.94) 0:35.38 0:33.13 +0:02.25
3rd Cheever, Alayna (10.31) 0:37.66 0:34.24 +0:03.42
4th Moore, Avery (9.38) 0:45.15
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 1:27.50
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:20.93
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 1:12.00 1:13.32 -0:01.32
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (10.2) 0:51.96 0:54.25 -0:02.29
2nd Cheever, Davin (13.88) 0:57.50 0:56.94 +0:00.56
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.97) 1:14.37 1:05.97 +0:08.40
2nd Chandra, Colin (4.51) 1:18.15 1:28.89 -0:10.74
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 0:31.75 0:39.75 -0:08.00
2nd Schilling, Kayla (6.47) 0:51.35 0:56.28 -0:04.93
3rd Gale, Mina (5.01) 0:51.79 0:53.06 -0:01.27
4th Fleet, Chloe (6.83) 0:52.09 0:47.59 +0:04.50
5th Mistry, Trishna (6.63) 1:00.06 1:08.63 -0:08.57
6th Huntsinger, Alison (5.31) 1:01.63 0:49.00 +0:12.63
7th Deo, Mahi (5.57) 1:05.28 0:58.50 +0:06.78
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.38) 1:01.37 1:01.78 -0:00.41
2nd Demuro, Ryan (6.46) 1:03.22 1:03.72 -0:00.50
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Amrhein, Linda (8.89) 0:19.06
2nd Fong, Joanne (7.39) 0:31.00 0:28.68 +0:02.32
3rd Bradley, Aya (7.47) 0:31.53
4th Xia, Elaine (7.44) 0:37.31 0:49.66 -0:12.35
5th Tatarov, Belina (8.13) 0:40.78 0:30.47 +0:10.31
6th Samoylovich, Angela (7.5) 1:27.19 1:04.72 +0:22.47
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miyagi, Hiyu (8.74) 0:31.75 0:30.69 +0:01.06
2nd Ng, Ethan (7.46) 0:33.04 0:34.13 -0:01.09
3rd Park, Steve (7.04) 0:38.13
4th Forst, Brayden (7.87) 0:48.00 1:14.76 -0:26.76
5th Kethini, Siddharth (7.65) 0:48.90 0:42.84 +0:06.06
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Manik, Sanvi (10.94) 0:25.69 0:26.00 -0:00.31
2nd Cheever, Alayna (10.31) 0:26.50 0:21.36 +0:05.14
3rd Moore, Avery (9.38) 0:30.66
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 0:28.60 0:30.72 -0:02.12
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Agnew, Keimana (6.98) 1:11.66 1:33.06 -0:21.40
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (7.26) 1:59.81
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.72) 0:56.53 0:54.66 +0:01.87
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiwalkar, Ameya (9.6) 1:04.71 1:11.16 -0:06.45
2nd Miyagi, Hiyu (8.74) 1:16.47 1:01.28 +0:15.19
3rd Tatarov, Banipal (9.47) 1:29.84
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.31) 0:55.19 0:53.07 +0:02.12
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.88) 0:36.31 0:37.81 -0:01.50
2nd Von Brzeski, Vidan (10.2) 0:43.34 0:43.56 -0:00.22

March 11th, 2017

3/11/2017  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 50
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 3:10.88 2:55.97 +0:14.91
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 2:15.54
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 2:18.22
2nd Ancker, Anna (7.39) 2:26.12 2:39.77 -0:13.65
3rd Fromer, Becca (7.77) 2:59.16
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Thomas (8.85) 3:10.18 2:58.22 +0:11.96
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 1:58.41 2:07.92 -0:09.51
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 1:36.22 1:30.11 +0:06.11
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 2:06.75 2:08.22 -0:01.47
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:34.75 0:33.74 +0:01.01
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 0:54.15 0:47.82 +0:06.33
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 0:29.75
2nd Ancker, Anna (7.39) 0:36.94 0:36.43 +0:00.51
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st HSU, jayden (7.31) 0:38.22
2nd Chen, Darren (7.3) 0:54.35 0:46.28 +0:08.07
3rd Simon, Julian (7.23) 1:07.69
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:36.82 0:43.31 -0:06.49
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:22.44
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:45.97 0:44.72 +0:01.25
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 1:02.41 1:05.70 -0:03.29
3rd Walker, Will (9.14) 1:12.10 1:19.48 -0:07.38
4th Chan, Thomas (8.85) 1:22.44 1:16.60 +0:05.84
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:55.37 1:04.70 -0:09.33
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.62) 0:40.97 0:38.44 +0:02.53
2nd Miller, Alexa (4.55) 1:07.85
3rd Abdelnour, Annabelle (3.76) 1:40.19
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.8) 1:12.09 0:56.58 +0:15.51
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:29.90 0:27.34 +0:02.56
2nd Lee, Adelynn (6.1) 0:39.62 0:38.29 +0:01.33
3rd Chiu, Katelyn (5.73) 0:42.66 0:39.91 +0:02.75
4th Chow, Jacqueline (6.26) 0:58.53 0:59.53 -0:01.00
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:34.19 0:32.28 +0:01.91
2nd Chiou, Aaron (6.05) 0:37.09
3rd Kurniawan, Cassius (6.97) 0:39.84
4th Park, Ethan (6.24) 0:47.01
5th Galace, Caleb (5.52) 0:52.25 1:19.75 -0:27.50
6th Chung, Aidan (6.61) 0:54.03 1:07.62 -0:13.59
7th Kurniawan, Quentin (5.53) 1:00.91
8th Espinosa, Oliver (6.25) 1:16.47 0:54.64 +0:21.83
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiou, Chloe (8.56) 0:26.72 0:48.31 -0:21.59
2nd Chung, Allison (8.9) 0:28.71 0:30.09 -0:01.38
3rd Ancker, Anna (7.39) 0:32.47 0:32.53 -0:00.06
4th Shen, Jazlyn (7.6) 0:34.54 0:31.34 +0:03.20
5th Chen, Joovy (8.53) 0:40.40 0:36.97 +0:03.43
6th Huynh, Lindsey (8.88) 0:42.68 0:42.53 +0:00.15
7th Cronin, Alex (7.15) 0:58.69 0:51.03 +0:07.66
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Darren (7.3) 0:34.44 0:33.81 +0:00.63
2nd Simon, Julian (7.23) 1:02.91
3rd Leh, Caitlyn (8.07) 1:41.15
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:36.12 0:34.06 +0:02.06
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.78) 0:33.78
2nd Walker, Will (9.14) 0:36.28 0:37.04 -0:00.76
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 1:27.97 1:17.71 +0:10.26
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:59.84 0:59.10 +0:00.74
2nd Ancker, Anna (7.39) 1:07.88 1:08.18 -0:00.30
3rd Shen, Jazlyn (7.6) 1:28.69 1:16.24 +0:12.45
4th Lee, Adelynn (6.1) 1:30.04 1:27.43 +0:02.61
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:04.69
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chung, Allison (8.9) 1:00.78 1:05.85 -0:05.07
2nd Shen, Chantel (9.22) 1:14.19 1:31.49 -0:17.30
3rd Chen, Joovy (8.53) 1:37.81 1:28.95 +0:08.86
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:46.25 0:44.61 +0:01.64
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 1:01.28 0:58.97 +0:02.31
4th Chan, Thomas (8.85) 1:12.79 1:14.37 -0:01.58
5th PAYASAM, Siddarth (9.67) 1:15.78 1:21.62 -0:05.84
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:56.25 0:59.57 -0:03.32
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st ding, michelle (6.33) 0:42.47
2nd Kimura, Paloma (6.85) 0:48.88 0:41.15 +0:07.73
3rd Chiu, Katelyn (5.73) 0:50.72 1:07.69 -0:16.97
4th Lee, Adelynn (6.1) 0:53.90 0:57.77 -0:03.87
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:39.43 0:38.06 +0:01.37
2nd Chung, Aidan (6.61) 1:16.78 1:32.31 -0:15.53
3rd Espinosa, Oliver (6.25) 1:46.35 1:46.50 -0:00.15
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huynh, Lynette (8.88) 0:30.19 0:32.75 -0:02.56
2nd Ancker, Anna (7.39) 0:33.50 0:35.46 -0:01.96
3rd Chiou, Chloe (8.56) 0:36.28 0:55.57 -0:19.29
4th Chung, Allison (8.9) 0:38.40 0:38.06 +0:00.34
5th Davies, Beatrice (7.32) 0:40.60
6th Shen, Jazlyn (7.6) 0:44.44 0:43.52 +0:00.92
7th Lin, Annika (7.58) 0:49.56
8th Chen, Joovy (8.53) 0:51.34 0:38.03 +0:13.31
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Davies, adelaid (7.32) 0:37.13
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:33.65 0:34.71 -0:01.06
2nd Lin, Celina (9.26) 0:55.26
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Marin (9.78) 0:44.19
2nd PAYASAM, Siddarth (9.67) 1:30.44
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 2:06.31 1:53.25 +0:13.06
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (7.39) 1:14.25 1:20.87 -0:06.62
2nd Kimura, Paloma (6.85) 1:39.15 1:28.37 +0:10.78
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:05.32 1:24.59 -0:19.27
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oei, Kathleen (8.19) 1:08.22
2nd Shen, Chantel (9.22) 1:11.75 1:15.78 -0:04.03
3rd Chung, Allison (8.9) 1:17.03 1:40.60 -0:23.57
4th Huynh, Lynette (8.88) 1:23.66 1:13.87 +0:09.79
5th Chen, Joovy (8.53) 1:51.03 1:51.27 -0:00.24
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:47.01 0:49.12 -0:02.11
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 0:58.47 0:58.00 +0:00.47
3rd Chan, Thomas (8.85) 1:23.34 1:45.60 -0:22.26
3rd Walker, Will (9.14) 1:23.34 1:17.50 +0:05.84
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:59.45 1:03.41 -0:03.96
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ancker, Anna (7.39) 2:21.78 2:27.75 -0:05.97
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 2:51.32 2:50.37 +0:00.95
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.62) 0:50.68 1:09.05 -0:18.37
2nd Abdelnour, Annabelle (3.76) 1:20.43
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.8) 1:29.25 1:18.36 +0:10.89
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.85) 0:25.00 0:26.89 -0:01.89
2nd Chiu, Katelyn (5.73) 0:35.41 0:44.66 -0:09.25
3rd Lee, Adelynn (6.1) 0:39.91 0:41.88 -0:01.97
4th Gregorian, Sarineh (6.77) 1:08.65
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.81) 0:32.00 0:29.31 +0:02.69
2nd Chiou, Aaron (6.05) 0:32.41
3rd Kurniawan, Cassius (6.97) 0:40.37
4th Beckham, Ethan (6.24) 0:45.06 0:45.14 -0:00.08
5th Huang, Roy (5.72) 0:52.75
6th Espinosa, Oliver (6.25) 0:58.78 0:54.96 +0:03.82
7th Dunton, West (5.86) 0:58.85
8th Chung, Aidan (6.61) 0:59.37 0:53.38 +0:05.99
9th Kurniawan, Quentin (5.53) 1:18.75
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Zoe (8.95) 0:22.03 0:20.88 +0:01.15
2nd Chiou, Chloe (8.56) 0:23.63 0:30.10 -0:06.47
3rd Ancker, Anna (7.39) 0:24.85 0:24.22 +0:00.63
4th Lin, Annika (7.58) 0:26.03 0:26.49 -0:00.46
5th Huynh, Lynette (8.88) 0:27.88 0:26.88 +0:01.00
6th Chung, Allison (8.9) 0:32.10 0:32.75 -0:00.65
7th Huynh, Lindsey (8.88) 0:37.45 0:37.51 -0:00.06
8th Shen, Jazlyn (7.6) 0:40.22 0:32.44 +0:07.78
9th Chen, Joovy (8.53) 0:46.93 0:38.22 +0:08.71
10th Cronin, Alex (7.15) 0:54.63
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st HSU, jayden (7.31) 0:23.37
2nd Chen, Darren (7.3) 0:42.13 0:39.65 +0:02.48
3rd Leh, Caitlyn (8.07) 0:47.10
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shen, Chantel (9.22) 0:33.06 0:35.80 -0:02.74
2nd Lin, Celina (9.26) 0:34.41 0:36.45 -0:02.04
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st PAYASAM, Siddarth (9.67) 0:27.07
2nd Lu, Marin (9.78) 0:33.88
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.73) 1:22.41 1:20.24 +0:02.17
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Annika (7.58) 1:01.31 1:03.61 -0:02.30
2nd Ancker, Anna (7.39) 1:01.47 1:01.90 -0:00.43
3rd Kimura, Paloma (6.85) 1:01.60 1:01.78 -0:00.18
4th Davies, Beatrice (7.32) 1:12.22
5th Fromer, Becca (7.77) 1:12.66 1:41.95 -0:29.29
6th Shen, Jazlyn (7.6) 1:43.19 1:23.08 +0:20.11
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.49) 1:01.57 1:05.18 -0:03.61
2nd Davies, adelaid (7.32) 1:26.62
3rd Chen, Darren (7.3) 1:54.56 1:59.66 -0:05.10
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oei, Kathleen (8.19) 0:52.69
2nd Chiu, Zoe (8.95) 0:53.63 0:54.09 -0:00.46
3rd Huynh, Lynette (8.88) 1:01.31 1:04.17 -0:02.86
4th Huynh, Lindsey (8.88) 1:23.16 1:23.31 -0:00.15
5th Chen, Joovy (8.53) 1:52.18 1:47.85 +0:04.33
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.76) 0:35.53 0:35.74 -0:00.21
2nd MacMillan, Reilly (9.13) 0:49.22 0:49.64 -0:00.42
3rd Chan, Thomas (8.85) 1:18.56 1:19.01 -0:00.45
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brandon, Claire (10.75) 0:50.53 0:57.25 -0:06.72
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ustundag, Arhan (11.38) 0:55.81

March 4th, 2017

3/4/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 34
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 2:00.06 2:01.25 -0:01.19
2nd Vega, Jaxon (7.4) 2:18.38 2:02.07 +0:16.31
3rd Doshi, Rishabh (7.55) 2:25.73 2:27.34 -0:01.61
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myers, Natalie (9.4) 2:08.50
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.42) 0:36.12 0:34.62 +0:01.50
2nd Muscolino, Aubrey (6.1) 0:38.20 0:37.10 +0:01.10
3rd Guzman, Ella (5.53) 0:49.84 0:39.05 +0:10.79
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Kaitlyn (8.8) 0:27.69 0:26.04 +0:01.65
2nd Newton, Isabella (7.72) 0:41.79 0:33.41 +0:08.38
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 0:28.70 0:28.00 +0:00.70
2nd Vega, Jaxon (7.4) 0:32.29 0:34.06 -0:01.77
3rd Izmitlian, Alek (8.65) 0:34.45 0:40.97 -0:06.52
4th Doshi, Rishabh (7.55) 0:36.93 0:24.58 +0:12.35
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:27.23 0:23.81 +0:03.42
2nd Venegas, Isabella (9.32) 0:31.80
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.42) 1:24.06
2nd Newton, Isabella (7.72) 1:33.46 1:26.59 +0:06.87
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.4) 1:17.60
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 1:09.40 1:02.22 +0:07.18
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 1:08.65 1:06.50 +0:02.15
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.77) 1:07.61 1:05.66 +0:01.95
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.77) 2:37.92 2:38.89 -0:00.97
2nd Kovalenko, Ian (8.08) 2:45.72 2:53.03 -0:07.31
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.59) 0:42.50 0:46.47 -0:03.97
2nd Smith, Sydney (4.2) 1:02.50
3rd Yancy, Olivia (3.8) 1:17.03
4th Hardie, Brenna (4.2) 1:23.71
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.8) 0:30.30 0:25.50 +0:04.80
2nd Guzman, Ella (5.53) 0:30.44 0:33.59 -0:03.15
3rd Strickland, Kate (6.89) 0:30.64
4th Hannigan, Emmalia (6.08) 0:31.41 0:36.03 -0:04.62
5th Haglof, Clara (6.42) 0:32.52 0:32.90 -0:00.38
6th Muscolino, Aubrey (6.1) 0:33.56 0:34.41 -0:00.85
7th Flock, Millie (5.6) 0:37.79 0:40.59 -0:02.80
8th Murphy, Orla (6.46) 0:47.30 0:41.16 +0:06.14
9th Hawkinson, Hailey (5.54) 0:54.20 1:06.95 -0:12.75
10th Jernee, Madeline (5.05) 1:16.00
11th Blair, Vivienne (5.23) 1:25.62 1:13.78 +0:11.84
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.67) 0:34.65 0:28.34 +0:06.31
2nd Howard, Ryan (5.68) 0:44.65
3rd Wascher, Gunnar (5.22) 0:51.30 0:52.05 -0:00.75
4th Sansom, Andrew (5.05) 1:10.70 1:09.03 +0:01.67
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Kaitlyn (8.8) 0:25.32 0:26.81 -0:01.49
2nd Newton, Isabella (7.72) 0:31.97 0:32.79 -0:00.82
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vega, Jaxon (7.4) 0:27.70 0:27.10 +0:00.60
2nd Izmitlian, Alek (8.65) 0:28.16 0:30.04 -0:01.88
3rd Doshi, Rishabh (7.55) 0:30.70 0:35.57 -0:04.87
4th Lee, Connor (7.87) 0:37.12 0:35.82 +0:01.30
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:26.50 0:23.97 +0:02.53
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Guzman, Ella (5.53) 1:10.13
2nd Flock, Millie (5.6) 1:28.94 1:47.71 -0:18.77
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.67) 1:17.56 1:24.03 -0:06.47
2nd Sansom, Andrew (5.05) 2:44.30
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.8) 1:12.70 1:02.83 +0:09.87
2nd Newton, Isabella (7.72) 1:18.24 1:13.08 +0:05.16
3rd Murphy, Orla (6.46) 1:29.29 1:24.60 +0:04.69
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Doshi, Rishabh (7.55) 0:13.12 1:06.03 -0:52.91
2nd Pan, Max (7.4) 1:07.30 1:12.19 -0:04.89
3rd Vega, Jaxon (7.4) 1:08.87 1:03.60 +0:05.27
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:58.84 0:54.03 +0:04.81
2nd Myers, Natalie (9.4) 0:59.82 0:53.50 +0:06.32
3rd Murphy, Kaitlyn (8.8) 1:00.93 1:02.18 -0:01.25
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 0:59.74 0:56.09 +0:03.65
2nd Izmitlian, Alek (8.65) 1:03.12 1:16.51 -0:13.39
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.77) 0:54.83 0:53.22 +0:01.61
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 1:57.34 1:54.40 +0:02.94
2nd Scupien, David (11.77) 2:03.86 2:08.91 -0:05.05
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.59) 1:14.72 1:52.38 -0:37.66
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.42) 0:39.44 0:42.47 -0:03.03
2nd Muscolino, Aubrey (6.1) 0:44.75 0:45.25 -0:00.50
3rd Moore, Breslin (6.8) 0:47.68 0:41.34 +0:06.34
4th Guzman, Ella (5.53) 0:48.90 1:01.83 -0:12.93
5th Hannigan, Emmalia (6.08) 1:17.30 1:23.41 -0:06.11
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.72) 0:37.80 0:40.34 -0:02.54
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Doshi, Rishabh (7.55) 0:35.06 0:34.81 +0:00.25
2nd Vega, Jaxon (7.4) 0:35.60 0:32.22 +0:03.38
3rd Izmitlian, Alek (8.65) 0:43.42 0:44.43 -0:01.01
4th Lee, Connor (7.87) 0:55.60 0:59.22 -0:03.62
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:34.83 0:33.56 +0:01.27
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.72) 1:28.80 1:29.85 -0:01.05
2nd Haglof, Clara (6.42) 1:29.56
3rd Moore, Breslin (6.8) 1:35.65
4th Muscolino, Aubrey (6.1) 1:39.73 1:50.69 -0:10.96
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.4) 1:17.70
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 1:19.15 1:14.38 +0:04.77
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 1:04.36 1:08.72 -0:04.36
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.77) 1:03.80 1:10.41 -0:06.61
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myers, Natalie (9.4) 2:26.56 2:09.29 +0:17.27
2nd Muscolino, Aubrey (6.1) 3:23.00
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 2:13.79 2:25.44 -0:11.65
2nd Scupien, David (11.77) 2:15.63 2:32.16 -0:16.53
3rd Vega, Jaxon (7.4) 2:22.73
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.08) 1:54.50 1:51.30 +0:03.20
2nd Scupien, David (11.77) 2:17.17 2:07.03 +0:10.14
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.59) 0:44.96 0:56.05 -0:11.09
2nd Smith, Sydney (4.2) 0:58.69
3rd Yancy, Olivia (3.8) 1:18.89
4th Howard, Grace (3.12) 1:33.20
5th Hardie, Brenna (4.2) 3:17.90
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.8) 0:28.78 0:30.15 -0:01.37
2nd Strickland, Kate (6.89) 0:29.10
3rd Haglof, Clara (6.42) 0:31.07 0:28.16 +0:02.91
4th Guzman, Ella (5.53) 0:35.57 0:36.85 -0:01.28
5th Murphy, Orla (6.46) 0:39.35 0:39.26 +0:00.09
6th Flock, Millie (5.6) 0:40.63 0:55.95 -0:15.32
7th Clarke, Lorelei (5.07) 0:41.11 0:38.81 +0:02.30
8th Hannigan, Emmalia (6.08) 0:53.41 0:39.47 +0:13.94
9th Blair, Vivienne (5.23) 0:57.66 1:08.65 -0:10.99
10th Jernee, Madeline (5.05) 1:05.60
11th Hawkinson, Hailey (5.54) 1:06.10 1:17.72 -0:11.62
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.67) 0:38.23 0:35.15 +0:03.08
2nd Howard, Ryan (5.68) 0:47.45
2nd O’brien, Jack (5.58) 0:47.45
4th Wascher, Gunnar (5.22) 0:48.49 0:55.11 -0:06.62
5th Sansom, Andrew (5.05) 1:22.57 1:18.37 +0:04.20
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.72) 0:31.60 0:33.62 -0:02.02
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Izmitlian, Alek (8.65) 0:23.07 0:26.20 -0:03.13
2nd Vega, Jaxon (7.4) 0:27.46 0:28.15 -0:00.69
3rd Doshi, Rishabh (7.55) 0:28.33 0:37.54 -0:09.21
4th Lee, Connor (7.87) 0:41.40 0:39.41 +0:01.99
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:22.49 0:19.60 +0:02.89
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Flock, Millie (5.6) 1:42.71 2:03.85 -0:21.14
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.72) 1:07.59 1:12.99 -0:05.40
2nd Muscolino, Aubrey (6.1) 1:10.13 1:14.06 -0:03.93
3rd Moore, Breslin (6.8) 1:10.50 1:10.44 +0:00.06
4th Haglof, Clara (6.42) 1:14.76 1:09.28 +0:05.48
5th Murphy, Orla (6.46) 1:28.46 1:28.92 -0:00.46
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.4) 1:00.59 1:07.30 -0:06.71
2nd Vega, Jaxon (7.4) 1:04.57
3rd Doshi, Rishabh (7.55) 1:11.72 1:10.59 +0:01.13
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.88) 0:53.55 0:44.12 +0:09.43
2nd Myers, Natalie (9.4) 0:57.97
3rd Venegas, Isabella (9.32) 1:02.33
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Izmitlian, Alek (8.65) 0:53.49 1:06.60 -0:13.11
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.77) 0:51.42 0:49.15 +0:02.27

March 4th, 2017

3/4/2017  Swim Competition – Irvine
Total Participants Checked-In : 60
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 2:05.01 2:02.70 +0:02.31
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 1:59.02 1:54.00 +0:05.02
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Trevor (9.64) 1:36.23
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.41) 1:27.62 1:35.87 -0:08.25
2nd Adamick, Katie (12.45) 1:31.30
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Victor (12.54) 1:40.41
2nd Ofarrill, Connor (11.46) 2:01.00
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dasgupta, Nihaarika (6.42) 0:29.66
2nd Mu, Maggie (5.89) 0:37.89
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Peyton (6.51) 0:20.95
2nd Chiang, Matthew (6.81) 0:28.58 0:32.84 -0:04.26
3rd Chintam, Charith (5.82) 0:45.59 0:49.57 -0:03.98
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 0:26.39 0:26.08 +0:00.31
2nd Dadlani, Misha (8.73) 0:34.56
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:23.76 0:24.78 -0:01.02
2nd Streeter, Madelyn (9.26) 0:34.29 0:40.04 -0:05.75
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.35) 0:26.64 0:23.89 +0:02.75
2nd Lin, Vincent (9.04) 0:38.57
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.81) 1:05.19 1:10.01 -0:04.82
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choo, Michelle (8.83) 1:27.14 1:44.87 -0:17.73
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Trevor (9.64) 0:50.91
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:57.20 0:56.58 +0:00.62
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Maldonado, Daniel (10.71) 0:46.89 0:56.27 -0:09.38
2nd Carter, Hudson (11.68) 0:53.39
3rd Kiyani, Sam (10.48) 1:01.84
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Kyle (4.59) 1:21.09
2nd Stevens, Adhiket (3.91) 1:55.76 1:42.20 +0:13.56
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.9) 0:28.18 0:29.38 -0:01.20
2nd Dasgupta, Nihaarika (6.42) 0:36.39 0:44.69 -0:08.30
3rd Stevens, Azil (6.13) 0:40.31 0:40.56 -0:00.25
4th Park, Minseo (6.43) 0:44.53
5th Lin, Kathryn (5.04) 0:46.76 1:11.17 -0:24.41
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Peyton (6.51) 0:28.69
2nd Chiang, Matthew (6.81) 0:29.41 0:29.39 +0:00.02
3rd Luna, Shibli (5.82) 0:34.89
4th Lin, William (5.29) 0:36.03
5th Smidt, Will (6.35) 0:49.58 0:45.20 +0:04.38
6th Chintam, Charith (5.82) 0:56.09 0:50.01 +0:06.08
7th Dai, Steven (5.23) 1:04.57 0:53.13 +0:11.44
8th Marinescu, Andre (6.51) 1:04.63
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hardy, Aubrey (8.42) 0:24.34
2nd Tibackx, Sydney (7.84) 0:27.38 0:26.31 +0:01.07
3rd Choo, Michelle (8.83) 0:31.63 0:28.16 +0:03.47
4th Lin, Hannah (7.01) 0:34.03 0:50.89 -0:16.86
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:26.34 0:25.96 +0:00.38
2nd Agahi, Rana (10.96) 0:28.46
3rd Mateti, Malaika (9.45) 0:32.52
4th Streeter, Madelyn (9.26) 0:38.85 0:39.14 -0:00.29
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kiyani, Sam (10.48) 0:25.84
2nd Lin, Vincent (9.04) 0:33.50 0:29.70 +0:03.80
3rd Bukai, Ali (9.58) 0:34.83 0:38.02 -0:03.19
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hamilton, Drake (5.9) 1:02.25 1:02.07 +0:00.18
2nd Howell, Theone (5.3) 1:26.94
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 1:02.56 0:58.57 +0:03.99
2nd Dasgupta, Nihaarika (6.42) 1:13.22
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.81) 1:04.38 1:07.01 -0:02.63
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choo, Michelle (8.83) 1:12.02 1:08.41 +0:03.61
2nd Dadlani, Misha (8.73) 1:18.94
3rd Streeter, Madelyn (9.26) 1:22.76 1:19.27 +0:03.49
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Trevor (9.64) 0:53.96
2nd Mangum, John (9.35) 0:56.90 0:56.56 +0:00.34
3rd Miles, Lucas (9.26) 1:02.96
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:57.01 0:56.66 +0:00.35
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Maldonado, Daniel (10.71) 0:42.03 0:51.12 -0:09.09
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 1:55.78 2:04.42 -0:08.64
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shulman, Adira (4.11) 1:09.91 1:11.52 -0:01.61
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huang, Kyle (4.59) 1:08.76
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dasgupta, Nihaarika (6.42) 0:38.38 0:44.41 -0:06.03
2nd Mu, Maggie (5.89) 0:40.07
3rd Hamilton, Drake (5.9) 0:41.83 0:40.59 +0:01.24
4th Stevens, Azil (6.13) 1:01.71 1:00.50 +0:01.21
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Peyton (6.51) 0:31.99
2nd Chiang, Matthew (6.81) 0:37.59 0:40.50 -0:02.91
3rd Smidt, Will (6.35) 0:49.84 0:54.09 -0:04.25
4th Mazzarese, David (5.51) 0:52.03 1:03.50 -0:11.47
5th Luna, Shibli (5.82) 1:05.97
6th Chintam, Charith (5.82) 1:06.65 1:16.59 -0:09.94
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 0:27.65 0:27.22 +0:00.43
2nd Choo, Michelle (8.83) 0:34.47 0:37.25 -0:02.78
3rd Lin, Hannah (7.01) 0:54.77 0:39.04 +0:15.73
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zahibi, Parsa (8.4) 0:40.06
2nd Karchmer, Owen (7.63) 0:40.58
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:28.13 0:30.26 -0:02.13
2nd Kush, Rachel (9.13) 0:29.21
3rd Karchmer, Naomi (9.78) 0:30.88
4th Mateti, Malaika (9.45) 0:41.06
5th Streeter, Madelyn (9.26) 0:51.43 0:48.82 +0:02.61
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Vincent (9.04) 0:36.78 0:36.71 +0:00.07
2nd Bukai, Ali (9.58) 0:51.41 0:47.19 +0:04.22
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.89) 1:20.90
2nd Hamilton, Drake (5.9) 1:24.58 1:22.39 +0:02.19
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 1:02.70 0:59.76 +0:02.94
2nd Xu, Elisa (7.31) 1:28.09
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.81) 1:27.69 1:28.85 -0:01.16
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hardy, Aubrey (8.42) 0:58.59
2nd Dadlani, Misha (8.73) 1:19.70
3rd Choo, Michelle (8.83) 1:21.65 1:20.40 +0:01.25
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Trevor (9.64) 0:59.75
2nd Mangum, John (9.35) 1:05.64 1:02.63 +0:03.01
3rd Miles, Lucas (9.26) 1:09.43
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Julia (14.41) 0:46.59
2nd Adamick, Katie (12.45) 0:49.27
3rd Virgin, Megan (12.86) 0:51.90
4th Schafer, Iris (10.37) 1:03.39 1:08.52 -0:05.13
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Maldonado, Daniel (10.71) 0:52.34 1:01.84 -0:09.50
2nd Brestyansky, Victor (12.54) 0:53.38 0:51.22 +0:02.16
3rd Carter, Hudson (11.68) 0:57.16 1:03.90 -0:06.74
4th Farah, Kameron (12.11) 0:57.33 0:57.69 -0:00.36
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wood, Bethlehem (10.75) 2:18.70
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wood, Christian (17.7) 2:33.83
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Virgin, Megan (12.86) 1:24.28
2nd Wood, Bethlehem (10.75) 1:34.56
3rd Schafer, Iris (10.37) 1:36.37 1:47.70 -0:11.33
4th Hardy, Aubrey (8.42) 1:44.65
5th Choo, Michelle (8.83) 2:52.44
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Brestyansky, Victor (12.54) 1:27.65 1:29.50 -0:01.85
2nd Wood, Christian (17.7) 1:55.03
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shulman, Adira (4.11) 0:59.14 0:48.91 +0:10.23
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Leo (4.68) 0:59.14
2nd Huang, Kyle (4.59) 1:22.70
3rd Wang, Jeremy (4.81) 1:31.21
4th Stevens, Adhiket (3.91) 2:09.82 1:49.76 +0:20.06
5th Lin, Ethan (4.36) 2:16.89 2:02.16 +0:14.73
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.89) 0:26.82
2nd Hamilton, Drake (5.9) 0:30.01 0:28.88 +0:01.13
3rd Dasgupta, Nihaarika (6.42) 0:30.95 0:31.97 -0:01.02
4th Stevens, Azil (6.13) 0:35.39 0:42.47 -0:07.08
5th Park, Minseo (6.43) 0:41.28
6th Lin, Kathryn (5.04) 0:44.25 0:50.28 -0:06.03
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Peyton (6.51) 0:22.82
2nd Chiang, Matthew (6.81) 0:24.45 0:25.35 -0:00.90
3rd Luna, Shibli (5.82) 0:30.39
4th Goh, Gareth (6.45) 0:39.03 0:57.88 -0:18.85
5th Mazzarese, David (5.51) 0:40.45 0:42.72 -0:02.27
6th Dai, Steven (5.23) 0:45.94 0:40.15 +0:05.79
7th Smidt, Will (6.35) 0:49.07 0:58.40 -0:09.33
8th Goo, Carter (5.67) 1:00.40
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 0:22.96 0:21.64 +0:01.32
2nd Choo, Michelle (8.83) 0:24.94 0:26.32 -0:01.38
3rd Lin, Hannah (7.01) 0:29.50 0:32.13 -0:02.63
4th Xu, Elisa (7.31) 0:29.58
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zahibi, Parsa (8.4) 0:28.40
2nd Karchmer, Owen (7.63) 0:29.59 0:34.00 -0:04.41
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:21.58 0:21.57 +0:00.01
2nd Agahi, Rana (10.96) 0:23.66
3rd Kush, Rachel (9.13) 0:27.40
4th Mateti, Malaika (9.45) 0:27.70 0:24.31 +0:03.39
5th Streeter, Madelyn (9.26) 0:28.53 0:33.16 -0:04.63
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mangum, John (9.35) 0:22.35 0:20.88 +0:01.47
2nd Yang, Eddie (10.24) 0:22.39
3rd Lin, Vincent (9.04) 0:33.38 0:27.15 +0:06.23
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mu, Maggie (5.89) 0:59.94
2nd Hamilton, Drake (5.9) 1:06.14 1:06.81 -0:00.67
3rd Howell, Theone (5.3) 1:36.76
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tibackx, Sydney (7.84) 0:52.51 0:53.45 -0:00.94
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiang, Matthew (6.81) 1:11.83 0:57.72 +0:14.11
2nd Mandal, Rohit (7.36) 2:07.43
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hardy, Aubrey (8.42) 0:45.41
2nd Karchmer, Naomi (9.78) 0:46.64 0:53.20 -0:06.56
3rd Streeter, Madelyn (9.26) 1:05.63 1:18.06 -0:12.43
4th Choo, Michelle (8.83) 1:07.57 1:11.85 -0:04.28
5th Dadlani, Misha (8.73) 1:13.38
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheng, Trevor (9.64) 0:41.44
2nd Miles, Lucas (9.26) 0:47.38 1:13.28 -0:25.90
3rd Mangum, John (9.35) 0:50.25 0:49.46 +0:00.79
4th Farah, Sherwin (9.94) 0:52.88
5th Bukai, Ali (9.58) 1:34.13 1:13.06 +0:21.07
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schafer, Iris (10.37) 0:31.31 0:48.01 -0:16.70
2nd Brestyansky, Julia (14.41) 0:34.25 0:39.19 -0:04.94
3rd Virgin, Megan (12.86) 0:35.78
4th Adamick, Katie (12.45) 0:36.19
5th Suclla, Teagan (10.03) 0:43.45
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Maldonado, Daniel (10.71) 0:35.44 0:39.87 -0:04.43
2nd Farah, Kameron (12.11) 0:43.62
3rd Kiyani, Sam (10.48) 0:46.75
4th Yang, Eddie (10.24) 0:50.50

February 18th, 2017

2/18/2017  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 70
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (8.03) 2:27.96 2:34.41 -0:06.45
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.55) 3:27.72 3:09.41 +0:18.31
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 1:32.44
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menzel, Maddie (8.91) 0:29.91 0:39.00 -0:09.09
2nd Sparks, Gracie (7.71) 0:34.78 0:39.00 -0:04.22
3rd Elmore, Aubryn (7.2) 0:48.69
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (8.19) 0:33.84 0:34.28 -0:00.44
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Krishnan, Roshni (9.45) 0:37.88 0:44.12 -0:06.24
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (6.4) 1:19.87
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.55) 1:45.00
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alderson, Liana (8.03) 1:22.44 1:25.75 -0:03.31
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 0:43.75
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myrtle, Allison (4.97) 0:55.72 0:54.34 +0:01.38
2nd Smith, McKenna (3.95) 0:56.96
3rd Waller, Bryn (3.57) 1:24.60
4th Stager, Zoey (3.54) 1:42.53
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ongert, Trey (4.7) 1:14.09
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perez, Hanna (6.64) 0:28.10 0:34.28 -0:06.18
2nd Cassady, Gianna (5.2) 0:30.07 0:32.87 -0:02.80
3rd Weimer, Calla (6.07) 0:34.88 0:41.56 -0:06.68
4th Lam-Etz, Madeline (6.76) 0:35.37
5th Myrtle, Alexis (6.87) 0:38.58 0:39.41 -0:00.83
6th Trueman, Madeline (5.36) 0:43.75
7th Clarke, Keira (5.5) 0:57.50 2:08.54 -1:11.04
8th Lee, Rebecca (6.1) 1:05.56
9th Knudsen, Mckenzie (5.53) 1:10.90
10th Hulse, Jenny (5.16) 1:18.56
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.46) 0:31.25 0:33.13 -0:01.88
2nd Cambell, Nicholas (6.43) 0:37.12
3rd Heim, Blayne (6.59) 0:39.56
4th Ashley, Levi (5.87) 0:43.93
5th Clark, Nickolas (6.71) 0:46.25 1:05.96 -0:19.71
6th Kislukhin, Anthony (5.14) 0:50.34 0:56.31 -0:05.97
7th Vizcaya, Ezra (5.75) 1:27.07
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mullins, Kira (8.43) 0:23.03 0:26.22 -0:03.19
2nd Trueman, Maria (7.34) 0:30.81
3rd Armock, Taylor (7.74) 0:34.50
4th Bradley, Jordyn (8.27) 0:36.56
5th Baum, Evelyn (7.38) 0:46.88 0:56.62 -0:09.74
6th Matthews, Violet (7.4) 0:50.97
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Nicholas (7.68) 0:27.75 0:31.35 -0:03.60
2nd Murphy, Brayden (8.19) 0:29.47 0:29.85 -0:00.38
3rd Pike, Carson (7.92) 0:31.60 0:31.78 -0:00.18
4th Souhrada, Tyler (8.16) 0:37.56
5th Libby, Jackson (8.15) 0:43.37 0:43.84 -0:00.47
6th Varner, Ethan (7.83) 0:45.31
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (10.17) 0:26.47 0:24.30 +0:02.17
2nd Brunson, Sabrina (9.19) 0:30.28
3rd Keillor, Natalie (9.5) 0:31.12
4th Krishnan, Roshni (9.45) 0:32.07 0:34.43 -0:02.36
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Matthews, Wyatt (9.33) 0:27.72
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (5.2) 1:13.25 1:13.13 +0:00.12
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ashley, Levi (5.87) 1:34.47
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sparks, Gracie (7.71) 1:15.75
2nd Myrtle, Alexis (6.87) 1:16.50 1:25.10 -0:08.60
3rd Elmore, Aubryn (7.2) 1:30.28 1:26.44 +0:03.84
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.46) 1:13.81 1:08.63 +0:05.18
2nd Marquez, Tyler (7.55) 1:19.68 1:30.12 -0:10.44
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mullins, Kira (8.43) 0:53.03 0:56.44 -0:03.41
2nd Menzel, Maddie (8.91) 1:00.31 1:02.71 -0:02.40
3rd Potvin, Tara (8.39) 1:08.04 1:04.50 +0:03.54
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.94) 0:47.41 0:56.25 -0:08.84
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 0:41.81
2nd Miles, Matthew (11.83) 0:57.44 1:27.19 -0:29.75
3rd Oleson, Robert (11.35) 1:03.41
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mullins, Kira (8.43) 2:01.09 2:06.69 -0:05.60
2nd Alderson, Liana (8.03) 2:15.69 2:20.65 -0:04.96
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 1:36.44
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (6.4) 0:42.84
2nd Dicicco, Zoe (5.36) 0:48.18
3rd Perez, Hanna (6.64) 0:59.97 1:03.00 -0:03.03
4th Weimer, Calla (6.07) 1:09.68
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.46) 0:54.75 1:07.69 -0:12.94
2nd Cambell, Nicholas (6.43) 0:57.62
3rd Clark, Nickolas (6.71) 1:08.40 1:11.00 -0:02.60
4th Kislukhin, Anthony (5.14) 1:42.37 1:19.47 +0:22.90
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st DiCicco, Sidney (7.73) 0:34.91 0:37.00 -0:02.09
2nd Trueman, Maria (7.34) 0:39.75
3rd Sparks, Gracie (7.71) 0:49.47 0:51.75 -0:02.28
4th Elmore, Aubryn (7.2) 1:00.10 1:01.91 -0:01.81
5th Baum, Evelyn (7.38) 1:25.38
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (8.19) 0:36.13 0:35.52 +0:00.61
2nd Kevelighan, Hunter (7.1) 0:49.63
3rd Pike, Carson (7.92) 0:49.90
4th Gamet, Nicholas (7.68) 0:51.25
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (10.17) 0:31.12 0:30.09 +0:01.03
2nd Krishnan, Roshni (9.45) 0:39.28 0:41.12 -0:01.84
3rd Thoutt, Paige (10.39) 0:42.09 0:52.19 -0:10.10
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chaudhari, Rehan (9.15) 0:46.72
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.55) 1:37.53 1:29.21 +0:08.32
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Potvin, Tara (8.39) 1:22.72 1:24.28 -0:01.56
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.94) 1:13.85 1:23.64 -0:09.79
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 0:50.06
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menzel, Maddie (8.91) 2:11.78
2nd Alderson, Liana (8.03) 2:19.60 2:24.53 -0:04.93
3rd Zajacs, Brynn (6.4) 2:36.13
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.94) 1:59.00
2nd Pruner, Lincoln (6.46) 2:39.66
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Heim, Brynley (4.82) 0:50.07
2nd Smith, McKenna (3.95) 1:00.62
3rd Myrtle, Allison (4.97) 1:06.97 0:49.44 +0:17.53
4th Stager, Zoey (3.54) 1:30.43
5th Waller, Bryn (3.57) 1:38.34
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dean, Andrew (4.85) 0:53.22
2nd Ongert, Trey (4.7) 1:15.31
3rd Campbell, Torin (4.63) 1:56.59
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (5.2) 0:34.07 0:37.37 -0:03.30
2nd Dicicco, Zoe (5.36) 0:34.62 0:42.50 -0:07.88
3rd Perez, Hanna (6.64) 0:34.84 0:34.79 +0:00.05
4th Lam-Etz, Madeline (6.76) 0:36.40
5th Trueman, Madeline (5.36) 0:43.97
6th Myrtle, Alexis (6.87) 0:50.40 0:41.40 +0:09.00
7th Lee, Rebecca (6.1) 0:52.75
8th Clarke, Keira (5.5) 1:06.47 2:20.05 -1:13.58
9th Hulse, Jenny (5.16) 1:12.44
10th Knudsen, Mckenzie (5.53) 1:14.75
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Weber, Robby (6.55) 0:27.28
2nd Pruner, Lincoln (6.46) 0:31.06 0:33.29 -0:02.23
3rd Heim, Blayne (6.59) 0:42.69
4th Clark, Nickolas (6.71) 0:45.56 0:53.25 -0:07.69
5th Flaim, Gregory (5.67) 0:46.03
6th Keillor, Andrew (6.42) 0:55.21
7th Kislukhin, Anthony (5.14) 0:57.90 0:56.13 +0:01.77
8th Valpey, Tyson (5.37) 1:02.72
9th Eaton, Charlie (6.01) 1:34.19 1:49.06 -0:14.87
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mullins, Kira (8.43) 0:22.93 0:26.63 -0:03.70
2nd Trueman, Maria (7.34) 0:29.91
3rd Potvin, Tara (8.39) 0:30.60 0:27.75 +0:02.85
4th Armock, Taylor (7.74) 0:31.09
5th Bradley, Jordyn (8.27) 0:37.25
6th Baum, Evelyn (7.38) 0:37.62 0:42.81 -0:05.19
7th Matthews, Violet (7.4) 0:39.84
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (8.19) 0:26.31 0:25.78 +0:00.53
2nd Kevelighan, Hunter (7.1) 0:36.50
3rd Varner, Ethan (7.83) 0:48.35
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thoutt, Paige (10.39) 0:24.97 0:27.13 -0:02.16
2nd Reetz, Allison (9.02) 0:26.65 0:29.56 -0:02.91
3rd Keillor, Natalie (9.5) 0:26.75
4th Reetz, Nissa (9.02) 0:31.65 0:37.47 -0:05.82
5th Krishnan, Roshni (9.45) 0:33.19 0:32.53 +0:00.66
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chaudhari, Rehan (9.15) 0:44.37
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st DiCicco, Sidney (7.73) 0:53.57 1:05.91 -0:12.34
2nd Sparks, Gracie (7.71) 1:13.10 1:23.69 -0:10.59
3rd Armock, Taylor (7.74) 1:15.13
4th Myrtle, Alexis (6.87) 1:30.72 1:33.68 -0:02.96
5th Elmore, Aubryn (7.2) 1:31.43
6th Weimer, Calla (6.07) 1:34.50
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pike, Carson (7.92) 1:07.09
2nd Connor, Andrew (7.29) 1:08.38 1:43.42 -0:35.04
3rd Gamet, Nicholas (7.68) 1:14.56
4th Cambell, Nicholas (6.43) 1:25.50
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mullins, Kira (8.43) 0:48.28 1:03.12 -0:14.84
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (8.19) 0:59.06 1:00.31 -0:01.25
2nd Libby, Jackson (8.15) 2:05.41 1:52.00 +0:13.41
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (10.17) 0:48.71 0:52.40 -0:03.69
2nd Roberts, Lilly (14.71) 1:24.50 1:39.88 -0:15.38
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armour, Dylan (11.92) 0:36.12
2nd Connor, Cameron (12.19) 0:36.66 0:38.21 -0:01.55
3rd Oleson, Robert (11.35) 1:14.35
4th Cox, Ethan (10.23) 1:19.56

February 18th, 2017

2/18/2017  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 70
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (7.67) 2:55.97 3:12.31 -0:16.34
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tritt, Ethan (6.35) 3:00.00
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Luo, Sarah (8.97) 1:35.77
2nd Povenmire, Melissa (8.83) 2:02.89
3rd Nhan, Sonnet (7.51) 2:06.21 2:16.31 -0:10.10
4th Press, Michaela (7.86) 2:38.74
5th Ancker, Anna (7.34) 2:39.77
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (8.34) 1:45.00 1:52.85 -0:07.85
2nd Chan, Thomas (8.79) 3:00.17 2:58.22 +0:01.95
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Boey (10.22) 1:30.95
2nd Choi, Ellen (10.35) 1:54.21
3rd Chen, Victoria (9.14) 2:03.12 2:07.19 -0:04.07
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.71) 1:37.75 1:30.11 +0:07.64
2nd Paiz, De’Andre (9.89) 1:55.29 2:03.29 -0:08.00
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st contrezes, Alejandra (11.04) 1:29.51
2nd Chen, Vivien (11.67) 1:38.62 1:21.03 +0:17.59
3rd Thomas, Chloe (13.78) 1:48.10 2:47.41 -0:59.31
4th Povenmire, Isabella (11.23) 2:05.19
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.79) 0:33.74
2nd Wang, Charlotte (5.34) 0:40.98 0:45.15 -0:04.17
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Luo, Sarah (8.97) 0:22.59
2nd Povenmire, Melissa (8.83) 0:25.97 0:26.28 -0:00.31
3rd Wen, Sky (7.96) 0:29.75
4th Ancker, Anna (7.34) 0:36.43 0:37.03 -0:00.60
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.8) 0:28.95 0:29.63 -0:00.68
2nd Markarian, Leon (7.5) 0:29.02
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Boey (10.22) 0:19.85
2nd Ryan-Romo, Samantha (9.95) 0:21.55
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.51) 0:57.77 1:02.60 -0:04.83
2nd Chiu, Katelyn (7.67) 1:37.53 1:35.50 +0:02.03
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.8) 1:06.90 1:08.28 -0:01.38
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Victoria (9.14) 0:57.78 0:59.78 -0:02.00
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.71) 0:47.56 0:44.72 +0:02.84
2nd Paiz, De’Andre (9.89) 0:54.96 1:01.25 -0:06.29
3rd Perrigue, Mason (8.34) 0:55.54
4th MacMillan, Reilly (9.07) 1:07.98 1:05.70 +0:02.28
5th PAYASAM, Siddarth (9.61) 1:19.06
6th Walker, Will (9.09) 1:19.48 1:42.21 -0:22.73
7th Chan, Thomas (8.79) 1:32.25 1:16.60 +0:15.65
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.67) 0:46.80 0:49.93 -0:03.13
2nd Thomas, Chloe (13.78) 0:54.20 0:52.53 +0:01.67
3rd Choi, Ellen (10.35) 1:03.65 1:26.97 -0:23.32
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soto-Garcia, David (12.06) 0:39.26
2nd Ramirez, Andrew (13.45) 0:42.51
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.56) 0:38.44
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.74) 0:56.58 1:03.50 -0:06.92
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.79) 0:27.85 0:27.34 +0:00.51
2nd Lee, Margaret (6.14) 0:29.50 0:32.40 -0:02.90
3rd Nguyen, Kaitlyn (5.16) 0:34.67 0:36.60 -0:01.93
4th Sun, Hannah (6.36) 0:35.87 0:42.87 -0:07.00
5th Wang, Charlotte (5.34) 0:37.53 0:35.28 +0:02.25
6th Lee, Adelynn (6.04) 0:38.29 0:41.00 -0:02.71
7th Sahakian, Chloe (5.79) 0:50.73
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ho, Gavin (6.59) 0:32.69
2nd Armantrout, Grayson (6.75) 0:33.55 0:32.28 +0:01.27
3rd Espinosa, Oliver (6.19) 0:54.64
4th Chung, Aidan (6.55) 1:07.88 1:07.62 +0:00.26
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tamppari, Annika (8.94) 0:23.65 0:31.97 -0:08.32
2nd Wen, Sky (7.96) 0:27.02 0:41.87 -0:14.85
3rd Huyang, Zoe (8.1) 0:28.11 0:32.75 -0:04.64
4th Luo, Sarah (8.97) 0:29.63
5th Chung, Allison (8.84) 0:32.25 0:30.09 +0:02.16
6th Ancker, Anna (7.34) 0:33.95 0:32.53 +0:01.42
7th Shen, Jazlyn (7.54) 0:34.63 0:31.34 +0:03.29
8th Chiu, Zoe (8.9) 0:35.45 0:27.87 +0:07.58
9th Savitala, Rio (7.07) 0:39.87
10th Thomas, Julia (8.6) 0:41.22
11th Easter, Aria (8.67) 0:41.96
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (8.34) 0:23.96 0:28.06 -0:04.10
2nd Thomas, Skyler (7.8) 0:26.99 0:24.71 +0:02.28
3rd Lin, Hunter (7.23) 0:30.22 0:35.13 -0:04.91
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Boey (10.22) 0:19.27
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, Will (9.09) 0:41.49 0:37.04 +0:04.45
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Kaitlyn (5.16) 1:15.21 1:26.56 -0:11.35
2nd Chiu, Katelyn (7.67) 1:17.71 1:25.37 -0:07.66
3rd Wang, Charlotte (5.34) 1:18.29 1:22.00 -0:03.71
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.79) 1:00.38 0:59.10 +0:01.28
2nd Press, Michaela (7.86) 1:00.51 0:59.82 +0:00.69
3rd Ancker, Anna (7.34) 1:13.52 1:08.18 +0:05.34
4th Lee, Adelynn (6.04) 1:27.43
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Markarian, Leon (7.5) 0:58.01
2nd Thomas, Skyler (7.8) 0:58.37 0:57.59 +0:00.78
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Luo, Sarah (8.97) 0:49.20
2nd Ryan-Romo, Samantha (9.95) 0:51.38
3rd Chen, Victoria (9.14) 0:58.10 0:58.63 -0:00.53
4th Povenmire, Melissa (8.83) 1:01.68 1:01.06 +0:00.62
5th Chung, Allison (8.84) 1:07.40 1:05.85 +0:01.55
6th Huyang, Zoe (8.1) 1:13.13 1:34.66 -0:21.53
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.71) 0:45.78 0:44.61 +0:01.17
2nd MacMillan, Reilly (9.07) 0:58.97 0:59.06 -0:00.09
3rd Chan, Thomas (8.79) 1:16.57 1:14.37 +0:02.20
4th PAYASAM, Siddarth (9.61) 1:21.62
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Choi, Ellen (10.35) 0:53.01 1:02.62 -0:09.61
2nd Povenmire, Isabella (11.23) 0:54.11 0:53.90 +0:00.21
3rd Thomas, Chloe (13.78) 0:54.43 1:38.94 -0:44.51
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ramirez, Andrew (13.45) 0:45.92
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.67) 1:49.98 2:03.47 -0:13.49
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soto-Garcia, David (12.06) 1:27.58
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sun, Hannah (6.36) 0:48.00 0:54.96 -0:06.96
2nd Kimura, Paloma (6.79) 0:49.02 0:41.15 +0:07.87
3rd Lee, Margaret (6.14) 0:55.28 0:55.98 -0:00.70
4th Lee, Adelynn (6.04) 0:57.77 1:06.47 -0:08.70
5th Sahakian, Chloe (5.79) 1:04.00
6th Wang, Charlotte (5.34) 1:09.90 0:54.72 +0:15.18
7th Nguyen, Kaitlyn (5.16) 1:14.04 1:19.50 -0:05.46
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.75) 0:40.62 0:38.06 +0:02.56
2nd Cologne, Lucas (5.96) 0:58.61
3rd Chung, Aidan (6.55) 1:32.49 1:32.31 +0:00.18
4th Espinosa, Oliver (6.19) 1:46.50
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.51) 0:29.50 0:33.37 -0:03.87
2nd Chiu, Zoe (8.9) 0:30.03 0:32.00 -0:01.97
3rd Wen, Sky (7.96) 0:31.30
4th Povenmire, Melissa (8.83) 0:33.66 0:31.63 +0:02.03
5th Chung, Allison (8.84) 0:38.06 0:44.76 -0:06.70
6th Ancker, Anna (7.34) 0:39.07 0:35.46 +0:03.61
7th Thomas, Julia (8.6) 0:43.20
8th Shen, Jazlyn (7.54) 0:43.52 0:47.81 -0:04.29
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (8.34) 0:25.16 0:24.75 +0:00.41
2nd Thomas, Skyler (7.8) 0:34.08 0:30.81 +0:03.27
3rd Lin, Hunter (7.23) 0:52.27
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Boey (10.22) 0:23.30
2nd Leizman, Sarah (9.74) 0:30.71 0:33.94 -0:03.23
3rd Shen, Chantel (9.16) 0:34.71 0:37.40 -0:02.69
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Paiz, De’Andre (9.89) 0:29.03 0:31.53 -0:02.50
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (7.67) 1:53.25 2:28.13 -0:34.88
2nd Wang, Charlotte (5.34) 1:58.73
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Press, Michaela (7.86) 1:11.88 1:15.28 -0:03.40
2nd Ancker, Anna (7.34) 1:20.87 1:24.84 -0:03.97
3rd Kimura, Paloma (6.79) 1:40.64 1:28.37 +0:12.27
4th Lin, Annika (7.52) 1:44.43 1:46.65 -0:02.22
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.8) 1:15.85 1:07.29 +0:08.56
2nd Markarian, Leon (7.5) 1:27.39
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Luo, Sarah (8.97) 0:54.22
2nd Chen, Victoria (9.14) 1:02.23 1:08.43 -0:06.20
3rd Leizman, Sarah (9.74) 1:14.60 1:13.59 +0:01.01
4th Shen, Chantel (9.16) 1:15.78 1:23.32 -0:07.54
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perrigue, Mason (8.34) 0:52.34 0:50.87 +0:01.47
2nd Espinosa, Reilly (9.71) 0:52.46 0:49.12 +0:03.34
3rd MacMillan, Reilly (9.07) 0:58.00 1:07.57 -0:09.57
4th Paiz, De’Andre (9.89) 1:02.70 1:05.68 -0:02.98
5th Walker, Will (9.09) 1:19.22 1:17.50 +0:01.72
6th PAYASAM, Siddarth (9.61) 1:28.27
7th Chan, Thomas (8.79) 1:51.38 1:45.60 +0:05.78
8th Kurbatov, Alex (8.53) 1:57.05
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Chloe (13.78) 0:55.09 1:19.22 -0:24.13
2nd Choi, Ellen (10.35) 1:04.03 1:16.03 -0:12.00
3rd yu, Tiffany (12.11) 1:05.58 1:03.40 +0:02.18
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soto-Garcia, David (12.06) 0:45.93
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.67) 2:01.00 2:07.32 -0:06.32
2nd yu, Tiffany (12.11) 2:43.39 2:45.76 -0:02.37
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.8) 2:33.06
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Vivien (11.67) 1:38.67 1:42.00 -0:03.33
2nd Povenmire, Isabella (11.23) 1:49.57
3rd Chen, Victoria (9.14) 1:49.76 1:53.40 -0:03.64
4th Tamppari, Annika (8.94) 2:03.83
5th Leizman, Sarah (9.74) 2:09.63
6th Kimura, Paloma (6.79) 2:19.42 2:16.56 +0:02.86
7th yu, Tiffany (12.11) 2:27.85 2:18.40 +0:09.45
8th Ancker, Anna (7.34) 2:28.86 2:27.75 +0:01.11
9th Wang, Charlotte (5.34) 2:49.21
10th Chiu, Katelyn (7.67) 2:50.37 3:12.18 -0:21.81
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Paiz, De’Andre (9.89) 1:52.56 1:56.94 -0:04.38
2nd Thomas, Skyler (7.8) 1:54.59 2:00.68 -0:06.09
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Chloe (4.56) 1:09.05
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Liao, Vincent (4.46) 1:12.15
2nd MacMillan, Asher (4.74) 1:18.36
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.79) 0:29.63 0:26.89 +0:02.74
2nd Lee, Margaret (6.14) 0:34.44 0:33.00 +0:01.44
3rd Nguyen, Kaitlyn (5.16) 0:39.75 0:46.07 -0:06.32
4th Fong, Leah (5.54) 0:42.93
5th Sun, Hannah (6.36) 0:43.19 0:48.06 -0:04.87
6th Sahakian, Chloe (5.79) 0:45.59 0:35.60 +0:09.99
7th Lee, Adelynn (6.04) 0:49.85 0:41.88 +0:07.97
8th Zolotarevsky, Maya (5.53) 0:55.50
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Armantrout, Grayson (6.75) 0:30.29 0:29.31 +0:00.98
2nd Cologne, Lucas (5.96) 0:38.51
3rd Ho, Gavin (6.59) 0:43.12
4th Beckham, Ethan (6.19) 0:45.14
5th Carver, Bryce (5.23) 0:50.10 0:51.20 -0:01.10
6th Espinosa, Oliver (6.19) 0:54.96 1:05.65 -0:10.69
7th Chung, Aidan (6.55) 1:05.13 0:53.38 +0:11.75
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Luo, Sarah (8.97) 0:18.17
2nd Povenmire, Melissa (8.83) 0:22.33 0:21.65 +0:00.68
3rd Wen, Sky (7.96) 0:24.08 0:34.26 -0:10.18
4th Chiu, Zoe (8.9) 0:26.06 0:20.88 +0:05.18
5th Lin, Annika (7.52) 0:26.49 0:28.59 -0:02.10
6th Ancker, Anna (7.34) 0:28.20 0:24.22 +0:03.98
7th Bell, Sarah (7.94) 0:29.50 0:35.28 -0:05.78
8th Easter, Aria (8.67) 0:33.76 0:50.34 -0:16.58
9th Savitala, Rio (7.07) 0:34.03
10th Thomas, Julia (8.6) 0:34.45 0:51.72 -0:17.27
11th Shen, Jazlyn (7.54) 0:34.46 0:32.44 +0:02.02
12th Huyang, Zoe (8.1) 0:39.25 0:42.68 -0:03.43
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kurbatov, Alex (8.53) 0:24.00
1st Thomas, Skyler (7.8) 0:24.00 0:24.36 -0:00.36
3rd Nguyen, Anderson (7.33) 0:53.19 1:02.62 -0:09.43
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fu, Boey (10.22) 0:16.71
2nd Leizman, Sarah (9.74) 0:24.07 0:24.09 -0:00.02
3rd Shen, Chantel (9.16) 0:35.80 0:36.47 -0:00.67
4th Lin, Celina (9.2) 0:36.45 0:36.52 -0:00.07
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Paiz, De’Andre (9.89) 0:20.78 0:22.31 -0:01.53
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (7.67) 1:20.24 1:35.06 -0:14.82
2nd Wang, Charlotte (5.34) 1:20.80 1:19.91 +0:00.89
3rd Nguyen, Kaitlyn (5.16) 1:28.15 1:43.90 -0:15.75
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Annika (7.52) 1:03.61 1:08.75 -0:05.14
2nd Ancker, Anna (7.34) 1:06.37 1:01.90 +0:04.47
3rd Kimura, Paloma (6.79) 1:06.70 1:01.78 +0:04.92
4th Wong, Nikki (6.13) 1:19.67
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.8) 0:52.60 0:53.97 -0:01.37
2nd Markarian, Leon (7.5) 0:53.46
3rd Fong, Eli (7.19) 1:39.00
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ryan-Romo, Samantha (9.95) 0:43.38
2nd Chen, Victoria (9.14) 0:53.09 0:48.88 +0:04.21
3rd Chiu, Zoe (8.9) 0:59.73 0:54.09 +0:05.64
4th Leizman, Sarah (9.74) 1:01.95 0:53.79 +0:08.16
5th Huyang, Zoe (8.1) 1:21.59 1:23.50 -0:01.91
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Espinosa, Reilly (9.71) 0:35.74 0:36.72 -0:00.98
2nd Paiz, De’Andre (9.89) 0:44.35 0:53.61 -0:09.26
3rd Perrigue, Mason (8.34) 0:45.90 0:48.40 -0:02.50
4th MacMillan, Reilly (9.07) 0:53.68 0:49.64 +0:04.04
5th PAYASAM, Siddarth (9.61) 1:04.10
6th Chan, Thomas (8.79) 1:19.23 1:19.01 +0:00.22
7th Walker, Will (9.09) 1:20.16 1:15.41 +0:04.75
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st contrezes, Alejandra (11.04) 0:35.36
2nd Chen, Vivien (11.67) 0:39.39 0:43.44 -0:04.05
3rd Thomas, Chloe (13.78) 0:42.29 0:47.37 -0:05.08
4th Choi, Ellen (10.35) 0:49.46 1:06.07 -0:16.61
5th yu, Tiffany (12.11) 0:53.40 0:51.92 +0:01.48
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Soto-Garcia, David (12.06) 0:33.43
2nd Ramirez, Andrew (13.45) 0:37.89

February 18th, 2017

2/18/2017  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 36
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.67) 2:31.44 2:37.72 -0:06.28
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.96) 2:17.78
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.26) 2:17.37
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Joaquin, Kea (14.72) 2:04.04
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.82) 1:46.21 1:50.22 -0:04.01
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.43) 0:23.31 0:23.09 +0:00.22
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Elyashev, Maxim (7.12) 0:47.25
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.66) 0:24.92 0:22.31 +0:02.61
2nd Talaich, Yelena (9.57) 0:30.94
3rd Cheever, Alayna (10.26) 0:31.05
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Warty, Aniket (9.64) 0:29.24 0:31.22 -0:01.98
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.96) 1:11.48 1:13.87 -0:02.39
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.67) 1:08.72 1:13.43 -0:04.71
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.82) 0:55.66
2nd Ouverney, Leandro (11.72) 1:13.51
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, layla (4.86) 0:28.42 0:57.62 -0:29.20
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Colin (4.45) 1:11.62 1:36.53 -0:24.91
2nd Schilling, Ty (3.91) 1:15.22 1:38.78 -0:23.56
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fleet, Chloe (6.78) 0:41.41 0:44.29 -0:02.88
2nd Schilling, Kayla (6.41) 0:51.72
3rd Panchagnula, Aditi (6.76) 0:52.87 0:49.03 +0:03.84
4th Bonner, mia (6.93) 1:11.91 0:30.78 +0:41.13
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st D’sa, Aaron (6.1) 0:44.68
2nd Demuro, Ryan (6.41) 0:49.38
3rd Arun, Rithvik (5.32) 1:08.25
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Elyashev, Maxim (7.12) 0:29.53
2nd Kethini, Siddharth (7.59) 0:44.16
3rd Chandra, Calvin (7.2) 0:44.84 0:51.41 -0:06.57
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.66) 0:24.88 0:25.63 -0:00.75
2nd Talaich, Yelena (9.57) 0:27.22
3rd Gustafson, Arisa (9.49) 0:29.72
4th Cheever, Alayna (10.26) 0:42.00 0:31.44 +0:10.56
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st wu, Kaylee (5.5) 1:58.25
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.43) 0:51.97 0:50.47 +0:01.50
2nd Bonner, mia (6.93) 1:06.67 1:12.88 -0:06.21
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.96) 1:04.28 1:07.94 -0:03.66
2nd Chandra, Calvin (7.2) 1:42.34 1:40.34 +0:02.00
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.67) 1:14.03 1:10.28 +0:03.75
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Warty, Aniket (9.64) 1:07.88 1:06.34 +0:01.54
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.26) 1:14.75 1:04.47 +0:10.28
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.82) 0:52.60 0:52.03 +0:00.57
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, mia (6.93) 0:43.00 0:47.85 -0:04.85
2nd Fleet, Chloe (6.78) 0:59.00
3rd Panchagnula, Aditi (6.76) 1:20.07
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.43) 0:28.88 0:32.43 -0:03.55
2nd Deo, Jiya (8.67) 0:34.93 0:39.87 -0:04.94
3rd Bradley, Aya (7.42) 0:53.16
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Elyashev, Maxim (7.12) 0:49.44
2nd wu, alex (7.71) 1:09.97
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.66) 0:24.33 0:30.03 -0:05.70
2nd Cheever, Alayna (10.26) 0:34.24 0:35.34 -0:01.10
3rd Gustafson, Arisa (9.49) 0:43.59
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miles, Parker (9.48) 0:47.55
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.96) 1:10.68 1:13.87 -0:03.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Talaich, Yelena (9.57) 1:12.53
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Warty, Aniket (9.64) 1:12.22 1:04.63 +0:07.59
2nd Lai, James (9.15) 1:28.32
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.26) 1:15.36 1:13.32 +0:02.04
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.82) 0:56.94 0:59.57 -0:02.63
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, layla (4.86) 1:01.28 1:05.31 -0:04.03
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schilling, Ty (3.91) 1:05.97 1:35.31 -0:29.34
2nd Chandra, Colin (4.45) 1:28.89 1:50.94 -0:22.05
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, mia (6.93) 0:37.16 0:37.22 -0:00.06
2nd Schilling, Kayla (6.41) 0:56.28
3rd Fleet, Chloe (6.78) 0:56.63 0:47.59 +0:09.04
4th Panchagnula, Aditi (6.76) 0:57.10 1:18.03 -0:20.93
5th Deo, Mahi (5.51) 0:58.50 1:02.69 -0:04.19
6th wu, Kaylee (5.5) 0:58.66
7th Mistry, Trishna (6.57) 1:08.63
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Arun, Rithvik (5.32) 1:01.78
2nd Demuro, Ryan (6.41) 1:03.72
3rd Khandelwal, Aarnav (6.03) 1:22.10
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Jalyn (7.52) 0:33.69
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ahn, Nathan (8.82) 0:31.09 0:35.78 -0:04.69
2nd Elyashev, Maxim (7.12) 0:31.97
3rd Kethini, Siddharth (7.59) 0:42.84
4th Chandra, Calvin (7.2) 0:50.97 0:56.53 -0:05.56
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.66) 0:20.61 0:18.97 +0:01.64
2nd Cheever, Alayna (10.26) 0:21.36 0:27.87 -0:06.51
3rd Joaquin, Karsten (10.55) 0:23.52
4th Gustafson, Arisa (9.49) 0:26.69
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Miles, Parker (9.48) 0:35.19
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.43) 0:49.71 0:49.12 +0:00.59
2nd Bonner, mia (6.93) 1:24.35 1:14.84 +0:09.51
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Konduri, Tanishk (7.96) 0:56.52 0:55.21 +0:01.31
2nd wu, alex (7.71) 1:34.75
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.67) 0:54.66 1:05.28 -0:10.62
2nd Talaich, Yelena (9.57) 0:59.35
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Warty, Aniket (9.64) 1:07.28 1:04.84 +0:02.44
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.66) 0:49.51 0:45.87 +0:03.64
2nd Cheever, Alayna (10.26) 0:53.07 0:57.66 -0:04.59
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.82) 0:38.31 0:37.81 +0:00.50
2nd Ouverney, Leandro (11.72) 0:54.00

February 11th, 2017

2/11/2017  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 40
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.04) 2:57.25 3:00.03 -0:02.78
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 2:35.25 2:32.92 +0:02.33
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 3:00.66
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 2:01.25 2:17.06 -0:15.81
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shokraei, Neeka (10.85) 1:40.60 1:59.00 -0:18.40
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.36) 0:34.62 0:38.12 -0:03.50
2nd Schafer, Sydney (5.73) 1:00.50 0:51.63 +0:08.87
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:32.81 0:35.25 -0:02.44
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:24.50 0:26.41 -0:01.91
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:30.87 0:37.00 -0:06.13
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:36.85 0:33.03 +0:03.82
4th Newton, Isabella (7.67) 0:42.44 0:33.41 +0:09.03
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:28.00 0:29.08 -0:01.08
2nd Reddi, Krish (8.65) 0:29.40
3rd Welsh, Colin (8.86) 0:35.41 0:31.72 +0:03.69
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:20.38 0:22.65 -0:02.27
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:21.69 0:23.38 -0:01.69
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:23.81 0:26.47 -0:02.66
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.67) 1:26.59 1:42.70 -0:16.11
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.82) 1:02.50 1:02.22 +0:00.28
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 1:06.50 1:17.05 -0:10.55
================================================================================
Event #21  Girls  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:37.28 1:04.50 -0:27.22
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:50.07
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 1:09.63 1:05.66 +0:03.97
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 2:42.47 2:38.89 +0:03.58
2nd Kovalenko, Ian (8.02) 2:53.03
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 0:46.47 0:46.51 -0:00.04
2nd Jafar-nejad, Rose (3.58) 1:30.44 1:07.07 +0:23.37
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 0:37.15 0:37.09 +0:00.06
2nd Niemann, Landon (4.42) 1:13.07 1:18.25 -0:05.18
3rd Reddi, Rishi (4.82) 1:19.53
4th Lang, Jackson (4.66) 1:20.50 1:41.88 -0:21.38
5th Gonzalez, Zair (4.19) 1:21.84
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Breslin (6.74) 0:31.37 0:25.50 +0:05.87
2nd Muscolino, Aubrey (6.04) 0:35.18 0:34.41 +0:00.77
3rd Haglof, Clara (6.36) 0:38.69 0:32.90 +0:05.79
4th Flock, Millie (5.54) 0:40.59 0:53.99 -0:13.40
5th Clarke, Lorelei (5.01) 0:44.78 1:51.47 -1:06.69
6th Schafer, Sydney (5.73) 1:00.40 0:49.22 +0:11.18
7th Blair, Vivienne (5.17) 1:13.78 1:19.07 -0:05.29
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:30.25 0:31.15 -0:00.90
2nd Kaufman, Asher (5.61) 0:39.63 0:28.34 +0:11.29
3rd Wascher, Gunnar (5.16) 0:52.25 0:52.05 +0:00.20
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:26.97 0:25.45 +0:01.52
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:27.72 0:27.72
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:30.63 0:28.85 +0:01.78
4th Newton, Isabella (7.67) 0:33.91 0:32.79 +0:01.12
5th Avila, Scarlett (7.29) 0:39.72
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:27.06 0:26.88 +0:00.18
2nd Ritchie, Bennett (7.08) 0:30.28 0:28.73 +0:01.55
3rd Labeja, Wangari (7.41) 0:30.50
4th Welsh, Colin (8.86) 0:33.50 0:25.07 +0:08.43
5th Shokraei, Kayson (7.12) 0:34.13 0:32.40 +0:01.73
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:22.97 0:21.19 +0:01.78
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:23.34 0:25.88 -0:02.54
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:23.97 0:25.44 -0:01.47
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 0:34.09 0:28.98 +0:05.11
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Flock, Millie (5.54) 1:47.71 1:55.86 -0:08.15
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.61) 1:24.03
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 1:12.22 1:01.72 +0:10.50
2nd Moore, Breslin (6.74) 1:13.03 1:02.83 +0:10.20
3rd Newton, Isabella (7.67) 1:17.19 1:13.08 +0:04.11
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ritchie, Bennett (7.08) 1:08.84 1:12.90 -0:04.06
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:49.12 0:47.12 +0:02.00
2nd Scupien, Sandra (9.82) 0:57.38 0:54.03 +0:03.35
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 0:57.38 0:56.09 +0:01.29
2nd Welsh, Colin (8.86) 1:12.22 0:56.18 +0:16.04
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:38.91 0:42.46 -0:03.55
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:51.25
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 0:53.22 0:54.47 -0:01.25
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 1:54.40
2nd Scupien, David (11.71) 2:08.91 2:10.01 -0:01.10
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 1:52.38 2:00.48 -0:08.10
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 1:03.22
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (6.04) 0:45.25 0:46.00 -0:00.75
2nd Moore, Breslin (6.74) 0:46.04 0:41.34 +0:04.70
3rd Haglof, Clara (6.36) 0:56.53 0:42.47 +0:14.06
4th Schafer, Sydney (5.73) 1:18.93 1:05.72 +0:13.21
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:46.34 0:41.38 +0:04.96
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:32.06 0:36.47 -0:04.41
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:36.96 0:42.22 -0:05.26
3rd Newton, Isabella (7.67) 0:40.34 0:47.16 -0:06.82
4th Niemann, Brielle (7.53) 0:40.91 0:49.65 -0:08.74
5th Avila, Scarlett (7.29) 0:42.44
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Killian, Jude (8.11) 0:35.59
2nd Welsh, Colin (8.86) 0:41.94 0:38.80 +0:03.14
3rd Labeja, Wangari (7.41) 0:42.53
4th Ritchie, Bennett (7.08) 0:49.62 0:40.72 +0:08.90
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shokraei, Neeka (10.85) 0:26.06 0:26.57 -0:00.51
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:26.19 0:26.75 -0:00.56
3rd Mcgonegle, Kahlei (9.25) 0:27.62 0:33.48 -0:05.86
4th Scupien, Sandra (9.82) 0:35.25 0:33.56 +0:01.69
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Newton, Isabella (7.67) 1:29.85 1:34.04 -0:04.19
2nd Muscolino, Aubrey (6.04) 1:50.69 1:59.41 -0:08.72
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 1:27.68
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, Sandra (9.82) 1:15.79 1:14.38 +0:01.41
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:47.81 0:54.79 -0:06.98
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:55.00 0:52.13 +0:02.87
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 1:13.75 1:10.41 +0:03.34
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (8.02) 2:25.44 2:28.44 -0:03.00
2nd Scupien, David (11.71) 2:32.16 2:41.22 -0:09.06
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 2:12.03 2:07.03 +0:05.00
2nd Bruce, Jack (9.44) 2:12.16
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Leighton (4.53) 1:05.78 0:56.05 +0:09.73
2nd Jafar-nejad, Rose (3.58) 1:30.15
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.84) 0:39.25 0:43.02 -0:03.77
2nd Lang, Jackson (4.66) 0:57.53 1:01.80 -0:04.27
3rd Niemann, Landon (4.42) 1:08.00 1:07.50 +0:00.50
4th Gonzalez, Zair (4.19) 1:15.88 1:22.03 -0:06.15
5th Reddi, Rishi (4.82) 1:50.02
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.36) 0:28.16 0:28.35 -0:00.19
2nd Moore, Breslin (6.74) 0:31.84 0:30.15 +0:01.69
3rd Muscolino, Aubrey (6.04) 0:32.13 0:32.66 -0:00.53
4th Clarke, Lorelei (5.01) 0:38.81 1:59.16 -1:20.35
5th Schafer, Sydney (5.73) 0:52.31 0:43.44 +0:08.87
6th Flock, Millie (5.54) 1:05.91 0:55.95 +0:09.96
7th Blair, Vivienne (5.17) 1:17.69 1:08.65 +0:09.04
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 0:30.66 0:28.25 +0:02.41
2nd Kaufman, Asher (5.61) 0:35.15 0:37.65 -0:02.50
3rd Wascher, Gunnar (5.16) 1:01.81 0:55.11 +0:06.70
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Audrey (8.59) 0:23.25 0:25.32 -0:02.07
2nd Jacobson, Cori (8.87) 0:23.97 0:25.88 -0:01.91
3rd Niemann, Brielle (7.53) 0:26.15 0:25.78 +0:00.37
4th Soylemez, Reyhana (7.86) 0:29.94
5th Mcgonegle, Mia (7.04) 0:35.19
6th Newton, Isabella (7.67) 0:35.56 0:33.62 +0:01.94
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Welsh, Colin (8.86) 0:28.10 0:24.58 +0:03.52
2nd Killian, Jude (8.11) 0:29.31
3rd Shokraei, Kayson (7.12) 0:30.96
4th Ritchie, Bennett (7.08) 0:34.00 0:29.08 +0:04.92
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:18.87 0:17.84 +0:01.03
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:19.06 0:20.28 -0:01.22
3rd Scupien, Sandra (9.82) 0:25.09 0:19.60 +0:05.49
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 0:26.56 0:26.62 -0:00.06
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Flock, Millie (5.54) 2:04.22 2:03.85 +0:00.37
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Niemann, Brielle (7.53) 1:02.19 1:03.88 -0:01.69
2nd Moore, Breslin (6.74) 1:11.50 1:10.44 +0:01.06
3rd Muscolino, Aubrey (6.04) 1:14.06 1:15.31 -0:01.25
4th Haglof, Clara (6.36) 1:14.81 1:09.28 +0:05.53
5th Newton, Isabella (7.67) 1:18.19 1:12.99 +0:05.20
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Stein, Justin (6.51) 1:08.56 1:06.06 +0:02.50
2nd Labeja, Wangari (7.41) 1:13.66
3rd Ritchie, Bennett (7.08) 1:13.78 1:13.69 +0:00.09
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.99) 0:45.06 0:42.03 +0:03.03
2nd Scupien, Sandra (9.82) 0:57.28 0:44.12 +0:13.16
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bruce, Jack (9.44) 1:00.78 1:00.58 +0:00.20
2nd Reddi, Krish (8.65) 1:12.44
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McMahon, Jadyn (12.44) 0:33.82 0:32.59 +0:01.23
2nd Shokraei, Neeka (10.85) 0:44.82 0:50.35 -0:05.53
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.71) 0:50.59 0:49.15 +0:01.44