ocpb12

Awarded Best Swim Classes!

Waterworks was awarded “Best Swim Classes in Orange County” by Parenting OC Magazine for the sixth consecutive year! This award includes both South and North Orange County. We are so appreciative of this award and want to thank all of our loyal customers for their continued support.

December 3rd, 2016

12/3/2016  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 48
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.34) 3:22.25 3:09.41 +0:12.84
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chisenhall, Joanna (9.95) 2:20.31 2:22.62 -0:02.31
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Thomas (11.6) 2:10.87 2:24.58 -0:13.71
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (6.19) 0:33.25 0:39.06 -0:05.81
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Milausnic, Megan (8.55) 0:30.15 0:32.10 -0:01.95
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Emerson (8.92) 0:31.28 0:42.56 -0:11.28
2nd Murphy, Brayden (7.98) 0:34.28 0:34.31 -0:00.03
3rd Marquez, Tyler (7.34) 0:43.44 0:40.66 +0:02.78
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Audrey (9.34) 0:35.82 0:32.78 +0:03.04
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.99) 0:36.43 0:32.87 +0:03.56
2nd Myrtle, Allison (4.76) 0:54.34 1:08.94 -0:14.60
3rd Johnson, Caitlyn (4.81) 0:57.16
4th Stone, Haley (4.46) 1:10.34 1:09.81 +0:00.53
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.93) 0:56.31 0:56.88 -0:00.57
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perez, Hanna (6.43) 0:34.28 0:34.50 -0:00.22
2nd Myrtle, Alexis (6.66) 0:40.94 0:39.41 +0:01.53
3rd Weimer, Calla (5.86) 0:41.56 1:04.31 -0:22.75
4th Zekovich, Maia (5.89) 0:41.91
5th Stoft, Hannah (5.12) 0:56.84
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.25) 0:35.60 0:33.13 +0:02.47
2nd Clark, Nickolas (6.5) 1:05.96 1:06.87 -0:00.91
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Johnson, Ani (8.42) 0:26.91 0:32.46 -0:05.55
2nd Lutz, Cora (8.77) 0:30.97 0:28.31 +0:02.66
3rd Scheich, Danica (7.54) 0:34.06
4th Pennington, Julia (8.34) 0:34.15 0:32.90 +0:01.25
5th Reetz, Allison (8.81) 0:34.91
6th Chavez, Danica (8.26) 0:43.00
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.98) 0:29.85 0:30.91 -0:01.06
2nd Hughen, Emerson (7.93) 0:29.94 0:25.38 +0:04.56
3rd Gamet, Nicholas (7.47) 0:31.35
4th Serna, Simon (8.31) 0:33.19 0:36.97 -0:03.78
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ouderkirk, Johanna (9.13) 0:27.03 0:24.47 +0:02.56
2nd Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 0:28.64 0:27.62 +0:01.02
3rd Krishnan, Roshni (9.24) 0:34.43 0:39.56 -0:05.13
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.99) 1:15.88 1:13.13 +0:02.75
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Antonovich, Isabella (7.73) 1:15.75 1:14.81 +0:00.94
2nd Myrtle, Alexis (6.66) 1:25.10 1:27.44 -0:02.34
3rd Zajacs, Brynn (6.19) 1:27.82 1:03.06 +0:24.76
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.98) 1:03.97 1:06.00 -0:02.03
2nd Marquez, Tyler (7.34) 1:44.25 1:30.12 +0:14.13
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ouderkirk, Johanna (9.13) 1:01.78 1:00.28 +0:01.50
2nd McCrosky, Audrey (9.34) 1:03.28 1:01.50 +0:01.78
3rd Menzel, Maddie (8.7) 1:03.41 1:02.71 +0:00.70
4th Milausnic, Megan (8.55) 1:03.69 0:59.32 +0:04.37
5th Chisenhall, Joanna (9.95) 1:04.06 1:14.56 -0:10.50
6th Potvin, Tara (8.18) 1:04.50
7th Lutz, Cora (8.77) 1:06.44
8th Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 1:09.50 1:05.03 +0:04.47
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.73) 0:56.25 1:05.53 -0:09.28
2nd Serna, Simon (8.31) 1:07.75
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lutz, Caitlin (11.83) 0:51.25
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Badding, Evan (12.52) 0:59.44
2nd Miles, Matthew (11.62) 1:27.19
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.93) 1:19.47 1:43.78 -0:24.31
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perez, Hanna (6.43) 1:17.15 1:03.00 +0:14.15
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.25) 1:07.69
2nd Clark, Nickolas (6.5) 1:21.25 1:11.00 +0:10.25
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pennington, Julia (8.34) 0:35.78 0:35.85 -0:00.07
2nd Antonovich, Isabella (7.73) 0:38.78
3rd Potvin, Tara (8.18) 0:39.69 0:42.84 -0:03.15
4th Johnson, Ani (8.42) 0:40.28 0:54.81 -0:14.53
5th Lutz, Cora (8.77) 0:47.87 0:44.96 +0:02.91
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.98) 0:35.52 0:36.88 -0:01.36
2nd Hughen, Emerson (7.93) 0:41.91
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ouderkirk, Johanna (9.13) 0:36.66 0:38.47 -0:01.81
2nd Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 0:40.16 0:44.35 -0:04.19
3rd Krishnan, Roshni (9.24) 0:44.22 0:41.12 +0:03.10
4th Thoutt, Paige (10.18) 0:52.19
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, Jack (9.32) 0:37.09 0:34.18 +0:02.91
2nd Serna, Lucas (9.82) 0:43.63 0:42.63 +0:01.00
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.34) 1:43.44 1:29.21 +0:14.23
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Menzel, Maddie (8.7) 1:11.59 1:06.97 +0:04.62
2nd Pennington, Julia (8.34) 1:15.63 1:15.94 -0:00.31
3rd Ouderkirk, Johanna (9.13) 1:16.13 1:14.37 +0:01.76
4th McCrosky, Audrey (9.34) 1:18.81 1:15.00 +0:03.81
5th Potvin, Tara (8.18) 1:24.28
6th Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 1:24.97 1:37.35 -0:12.38
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.73) 1:23.64 1:38.07 -0:14.43
2nd Serna, Lucas (9.82) 1:50.54
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dunne, Alex (10.49) 1:30.10
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.99) 0:42.07 0:37.37 +0:04.70
2nd Stone, Haley (4.46) 1:10.53 1:07.57 +0:02.96
3rd Myrtle, Allison (4.76) 1:13.62 0:49.44 +0:24.18
4th Antonovich, Preslee (3.99) 1:49.97
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.93) 1:03.31 0:56.13 +0:07.18
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Weimer, Calla (5.86) 0:36.63
2nd Perez, Hanna (6.43) 0:43.72 0:34.79 +0:08.93
3rd Myrtle, Alexis (6.66) 0:49.25 0:41.40 +0:07.85
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.25) 0:34.13 0:33.29 +0:00.84
2nd Quast, Soren (5.59) 0:42.25 0:43.93 -0:01.68
3rd Clark, Nickolas (6.5) 0:53.84 0:53.25 +0:00.59
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Johnson, Ani (8.42) 0:26.06 0:27.60 -0:01.54
2nd Potvin, Tara (8.18) 0:31.29 0:27.75 +0:03.54
3rd Reetz, Allison (8.81) 0:32.81 0:29.56 +0:03.25
4th Lutz, Cora (8.77) 0:32.93 0:37.75 -0:04.82
5th Chavez, Danica (8.26) 0:34.91
6th Pennington, Julia (8.34) 0:35.03 0:35.35 -0:00.32
7th Reetz, Nissa (8.81) 0:37.47
8th Scheich, Danica (7.54) 0:40.69
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.98) 0:27.75 0:25.78 +0:01.97
2nd Carlson, Ben (7.92) 0:29.03
3rd Gamet, Nicholas (7.47) 0:30.10
4th Serna, Simon (8.31) 0:31.81 0:29.59 +0:02.22
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thoutt, Paige (10.18) 0:27.13
2nd Ouderkirk, Johanna (9.13) 0:27.97 0:24.44 +0:03.53
3rd Krishnan, Roshni (9.24) 0:37.03 0:32.53 +0:04.50
4th Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 0:37.85 0:32.37 +0:05.48
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carlson, Jack (9.32) 0:26.09 0:28.78 -0:02.69
2nd Serna, Lucas (9.82) 0:26.32 0:29.22 -0:02.90
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zajacs, Brynn (6.19) 1:14.62 1:16.42 -0:01.80
2nd Myrtle, Alexis (6.66) 1:50.25 1:33.68 +0:16.57
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.98) 1:06.90 1:00.31 +0:06.59
2nd Hughen, Emerson (7.93) 1:08.44 1:09.56 -0:01.12
3rd Pruner, Lincoln (6.25) 1:15.43 1:15.91 -0:00.48
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chisenhall, Joanna (9.95) 0:55.28 0:54.06 +0:01.22
2nd Milausnic, Megan (8.55) 0:57.38 0:55.53 +0:01.85
3rd Menzel, Maddie (8.7) 1:06.19 1:08.47 -0:02.28
4th McCrosky, Audrey (9.34) 1:07.38 1:04.96 +0:02.42
5th Ouderkirk, Johanna (9.13) 1:07.82 1:02.94 +0:04.88
6th Potvin, Tara (8.18) 1:08.22
7th Ouderkirk, Elizabeth (9.13) 1:28.68 1:23.97 +0:04.71
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gamet, Luke (9.73) 0:52.47 0:52.62 -0:00.15
2nd Serna, Lucas (9.82) 0:57.97
3rd Clark, Emerson (8.92) 1:03.79 1:16.94 -0:13.15
4th Serna, Simon (8.31) 1:22.28
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lutz, Caitlin (11.83) 0:46.72
2nd Roberts, Lilly (14.5) 1:39.88
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Thomas (11.6) 0:49.34 0:58.21 -0:08.87
2nd Badding, Evan (12.52) 0:56.32
3rd Dunne, Alex (10.49) 1:03.28 0:42.94 +0:20.34

December 3rd, 2016

12/3/2016  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 40
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.45) 2:37.72
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.05) 2:22.59
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 1:50.22 2:12.10 -0:21.88
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fong, Joanne (7.13) 0:45.32 0:43.31 +0:02.01
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, Leroy (8.51) 0:34.81
2nd Hirotsuka, Lucas (8.29) 0:35.06 0:32.82 +0:02.24
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.45) 0:27.03 0:23.34 +0:03.69
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.45) 1:13.43
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.29) 1:29.16 1:30.12 -0:00.96
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mattia (11.87) 0:54.09 0:55.31 -0:01.22
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hicks, carsen (4.85) 0:59.63
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Colin (4.24) 1:36.53
2nd Main, Nathaniel (3.35) 3:05.57
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mia (6.39) 0:38.97 0:42.34 -0:03.37
2nd Adapala, Inika (6.1) 0:41.22 0:37.97 +0:03.25
3rd Fleet, Chloe (6.57) 0:48.12 0:48.93 -0:00.81
4th wu, Kaylee (5.29) 0:54.72
5th Main, Beatrice (5.51) 1:25.88 1:04.25 +0:21.63
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Alvarez, Avery (8.61) 0:32.47 0:34.06 -0:01.59
2nd Fong, Joanne (7.13) 0:36.85 0:33.06 +0:03.79
3rd Xue, Celina (7.61) 0:54.91
4th Duafala, Lucy (7.21) 0:55.63
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.29) 0:30.34
2nd Shaughnessy, Liam (7.02) 0:51.94
3rd Chandra, Calvin (6.99) 0:55.41 0:51.41 +0:04.00
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.45) 0:25.63 0:28.44 -0:02.81
2nd Cheever, Alayna (10.05) 0:31.44 0:33.59 -0:02.15
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tatarov, Banipal (9.21) 0:41.81
2nd Alvarez, Omar (10.81) 0:53.53 1:05.65 -0:12.12
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chandra, Calvin (6.99) 1:59.91 1:40.34 +0:19.57
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.45) 1:10.28
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.05) 1:04.47
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 0:52.03 0:56.16 -0:04.13
2nd Nucci, Mattia (11.87) 0:54.12 0:53.75 +0:00.37
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.45) 0:39.87
2nd Fong, Joanne (7.13) 0:50.68 0:50.65 +0:00.03
3rd Alvarez, Avery (8.61) 0:52.66
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Walker, Leroy (8.51) 0:36.72
2nd Hirotsuka, Lucas (8.29) 0:44.09 0:36.53 +0:07.56
3rd Hou, Eric (8.1) 0:55.75
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.45) 0:32.81 0:30.13 +0:02.68
2nd Manik, Sanvi (10.68) 0:33.13
3rd Cheever, Alayna (10.05) 0:35.34 0:37.66 -0:02.32
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (9.93) 0:26.00 0:27.85 -0:01.85
2nd Hou, Edwin (10.13) 0:55.47
3rd Alvarez, Omar (10.81) 1:20.19
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Park, Helen (9.29) 1:07.31
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (9.93) 0:54.25 1:00.56 -0:06.31
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Alayna (10.05) 1:13.32
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 0:59.57 1:03.53 -0:03.96
2nd Nucci, Mattia (11.87) 1:07.34 1:01.71 +0:05.63
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 2:05.81
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 1:37.00
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Hicks, carsen (4.85) 0:52.03
3rd Gale, Mina (4.74) 0:53.06
4th Duong, Noelle (2.94) 2:42.10
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mia (6.39) 0:39.78 0:40.85 -0:01.07
2nd Adapala, Inika (6.1) 0:44.78 0:44.82 -0:00.04
3rd Fleet, Chloe (6.57) 0:47.59 0:51.22 -0:03.63
4th Karpova, kristina (6.95) 0:51.22
5th Deo, Mahi (5.3) 1:02.69 1:03.50 -0:00.81
6th Gosalia, Aanya (6.24) 1:09.59
7th Siau, Leia (6.35) 1:10.35
8th Main, Beatrice (5.51) 1:27.28 1:14.28 +0:13.00
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Li, Leshan (5.14) 1:50.35
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tatarov, Belina (7.86) 0:30.47
2nd Alvarez, Avery (8.61) 0:32.91 0:38.49 -0:05.58
3rd Duafala, Lucy (7.21) 0:36.34
4th Fong, Joanne (7.13) 0:36.44 0:31.22 +0:05.22
5th Xue, Celina (7.61) 0:59.75 0:42.50 +0:17.25
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hirotsuka, Lucas (8.29) 0:23.31 0:22.90 +0:00.41
2nd Walker, Leroy (8.51) 0:35.41
3rd Hou, Eric (8.1) 0:39.12
4th wu, alex (7.5) 0:42.85
5th Chandra, Calvin (6.99) 1:05.40
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.45) 0:18.97 0:19.10 -0:00.13
2nd Manik, Sanvi (10.68) 0:26.00
3rd Cheever, Alayna (10.05) 0:27.87
4th Johnson, Emily (9.72) 0:29.93
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (9.93) 0:20.72 0:22.28 -0:01.56
2nd Hou, Edwin (10.13) 0:37.47
3rd Alvarez, Omar (10.81) 0:44.18 1:03.50 -0:19.32
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Shaughnessy, Liam (7.02) 1:52.41
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Deo, Jiya (8.45) 1:05.28
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Von Brzeski, Vidan (9.93) 0:47.09
2nd Hirotsuka, Lucas (8.29) 1:01.56 0:53.60 +0:07.96
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Venkatsh, Anushri (10.45) 0:47.25 0:45.87 +0:01.38
2nd Cheever, Alayna (10.05) 1:02.34 0:57.66 +0:04.68
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cheever, Davin (13.61) 0:37.81 0:45.81 -0:08.00
2nd Nucci, Mattia (11.87) 0:44.94 0:42.84 +0:02.10
3rd Sugath, Shiv (12.02) 0:56.18

December 3rd, 2016

12/3/2016  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 48
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.74) 2:24.59 2:24.80 -0:00.21
2nd Yeung, Abbie (4.9) 2:42.05 2:48.02 -0:05.97
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.3) 2:16.31
2nd Chiu, Zoe (8.68) 2:23.14
================================================================================
Event #9  Girls  4&U  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 0:44.32 0:51.28 -0:06.96
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.74) 0:31.95 0:29.80 +0:02.15
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.22) 0:38.84
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Melissa (8.62) 0:26.47 0:26.28 +0:00.19
2nd Nhan, Sonnet (7.3) 0:26.60 0:27.68 -0:01.08
3rd Shen, Chantel (8.95) 0:55.00 0:43.31 +0:11.69
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 0:30.88 0:29.63 +0:01.25
2nd Walker, Will (8.88) 0:40.15 0:38.56 +0:01.59
3rd Chen, Darren (7.03) 0:46.28
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.3) 1:03.23 1:02.60 +0:00.63
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 1:13.41 1:10.69 +0:02.72
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Essmiller, Emiko (8.9) 0:05.60
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.86) 1:05.70 1:14.55 -0:08.85
2nd Chan, Thomas (8.58) 1:20.66 1:16.60 +0:04.06
3rd Walker, Will (8.88) 1:42.21 1:44.81 -0:02.60
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 0:32.35 0:34.59 -0:02.24
2nd Jeng, Claire (4.55) 0:50.34 0:49.94 +0:00.40
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Asher (4.53) 1:03.50
2nd Kwan, Zander (4.26) 1:05.51 1:12.11 -0:06.60
3rd Lin, Jonathan (4.93) 1:42.65
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.74) 0:30.18 0:30.94 -0:00.76
2nd Kimura, Paloma (6.58) 0:31.59 0:27.34 +0:04.25
3rd Rose, Madison (5.73) 0:39.78 0:31.88 +0:07.90
4th Lee, Adelynn (5.83) 0:44.47 0:44.12 +0:00.35
5th Taylor, Annika (5.55) 0:54.47
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Zachary (6.5) 0:44.47 0:38.04 +0:06.43
2nd Green, William (6.89) 0:52.16
3rd Chung, Aidan (6.34) 1:47.56
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Melissa (8.62) 0:26.41 0:26.47 -0:00.06
2nd Chiu, Zoe (8.68) 0:27.90 0:27.87 +0:00.03
3rd Chung, Allison (8.63) 0:30.40 0:32.89 -0:02.49
4th Shen, Jazlyn (7.33) 0:31.34 0:34.90 -0:03.56
5th Huyang, Zoe (7.89) 0:32.75 0:34.36 -0:01.61
6th Chen, Joovy (8.26) 0:40.38 0:36.97 +0:03.41
7th Huynh, Lindsey (8.61) 0:42.53 0:45.47 -0:02.94
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (7.8) 0:27.45 0:29.84 -0:02.39
2nd Thomas, Skyler (7.58) 0:29.16 0:26.19 +0:02.97
3rd Chen, Darren (7.03) 0:34.45 0:35.91 -0:01.46
4th Walker, Will (8.88) 0:48.31 0:37.04 +0:11.27
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crosson, Jack (9.1) 0:31.32 0:35.81 -0:04.49
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 1:11.32 1:16.82 -0:05.50
2nd Rose, Madison (5.73) 1:28.13 1:20.25 +0:07.88
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kwan, Zander (4.26) 2:21.98
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.58) 1:02.50 0:59.10 +0:03.40
2nd Nhan, Sonnet (7.3) 1:02.63 1:09.75 -0:07.12
3rd Yeung, Michelle (6.74) 1:09.17 1:03.47 +0:05.70
4th Shen, Jazlyn (7.33) 1:16.24 1:17.75 -0:01.51
5th Huyang, Zoe (7.89) 1:34.66
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 1:03.66 0:58.28 +0:05.38
2nd Yeung, Aidan (7.8) 1:06.09 1:06.35 -0:00.26
3rd Cheng, Nathan (7.16) 1:06.90
4th Hu, Rylan (6.76) 1:23.31
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Essmiller, Emiko (8.9) 0:52.86
2nd Povenmire, Melissa (8.62) 1:01.06 1:01.87 -0:00.81
3rd Chung, Allison (8.63) 1:11.54 1:10.95 +0:00.59
4th Shen, Chantel (8.95) 1:31.49 1:33.00 -0:01.51
5th Chen, Joovy (8.26) 1:37.54 1:28.95 +0:08.59
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.86) 0:59.06 1:04.40 -0:05.34
2nd Chan, Thomas (8.58) 1:14.37 1:21.49 -0:07.12
3rd Mcbride, Ryan (9.76) 1:17.97
4th Crosson, Jack (9.1) 1:22.70
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Isabella (11.01) 0:53.90
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 2:20.01 2:35.59 -0:15.58
2nd Yeung, Michelle (6.74) 2:24.22
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.74) 0:34.38
2nd Kimura, Paloma (6.58) 0:46.87 0:41.15 +0:05.72
3rd Lee, Adelynn (5.83) 1:07.14 1:06.47 +0:00.67
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hu, Rylan (6.76) 1:09.75
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Essmiller, Emiko (8.9) 0:29.75 0:37.29 -0:07.54
2nd Povenmire, Melissa (8.62) 0:31.63 0:33.48 -0:01.85
3rd Huynh, Lynette (8.61) 0:32.75 0:36.86 -0:04.11
4th Nhan, Sonnet (7.3) 0:33.37 0:35.18 -0:01.81
5th Chiu, Zoe (8.68) 0:34.97 0:35.28 -0:00.31
6th Chen, Joovy (8.26) 0:38.03 0:45.22 -0:07.19
7th Shen, Chantel (8.95) 0:42.12 0:37.40 +0:04.72
8th Chung, Allison (8.63) 0:46.44 0:45.91 +0:00.53
9th Shen, Jazlyn (7.33) 0:49.53 0:47.81 +0:01.72
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (7.8) 0:32.53 0:34.38 -0:01.85
2nd Thomas, Skyler (7.58) 0:39.69 0:30.87 +0:08.82
3rd Walker, Will (8.88) 0:40.34 0:42.81 -0:02.47
4th Chen, Darren (7.03) 0:50.57 0:48.07 +0:02.50
5th McLaughlin, Ethan (7.55) 1:04.38 0:55.90 +0:08.48
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 1:32.56
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.3) 1:13.01 1:11.71 +0:01.30
2nd Kimura, Paloma (6.58) 1:51.56 1:28.37 +0:23.19
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Taylor, Aiden (7.76) 1:07.68 1:16.88 -0:09.20
2nd Yeung, Aidan (7.8) 1:13.91 1:13.69 +0:00.22
3rd Thomas, Skyler (7.58) 1:15.19 1:07.29 +0:07.90
4th Egorov, Mikhal (6.13) 1:22.78 1:20.95 +0:01.83
5th Kusuma, Aston (6.22) 1:24.59 1:34.19 -0:09.60
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Huynh, Lynette (8.61) 1:13.87
2nd Shen, Chantel (8.95) 1:23.32 1:24.04 -0:00.72
3rd Chung, Allison (8.63) 1:40.60
4th Chen, Joovy (8.26) 1:51.27 1:52.78 -0:01.51
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.86) 1:07.57 1:14.38 -0:06.81
2nd Walker, Will (8.88) 1:17.50 1:19.90 -0:02.40
3rd Chan, Thomas (8.58) 1:45.60 1:50.06 -0:04.46
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st yu, Tiffany (11.9) 1:05.13 1:11.50 -0:06.37
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Sophie (9.56) 2:13.40 2:13.54 -0:00.14
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Egorov, Mikhal (6.13) 2:56.16
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.58) 2:16.56 2:24.83 -0:08.27
2nd yu, Tiffany (11.9) 2:18.40
3rd Yeung, Abbie (4.9) 2:20.35 2:23.53 -0:03.18
4th Yeung, Michelle (6.74) 2:23.85 2:18.42 +0:05.43
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 2:09.38
2nd Egorov, Mikhal (6.13) 2:25.44
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 0:29.22 0:29.86 -0:00.64
2nd Jeng, Claire (4.55) 0:47.84 0:54.82 -0:06.98
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Jonathan (4.93) 1:03.42 1:33.56 -0:30.14
2nd Friedman, Zach (4.34) 1:21.39
3rd Pelato, Roman (4.72) 1:23.87
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.58) 0:28.17 0:26.89 +0:01.28
2nd Yeung, Michelle (6.74) 0:28.81 0:27.01 +0:01.80
3rd Lee, Adelynn (5.83) 0:41.88 0:48.44 -0:06.56
4th Rose, Madison (5.73) 0:42.33 0:34.81 +0:07.52
5th Taylor, Annika (5.55) 0:55.38
6th Lee, Adrienna (6.86) 0:56.43
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Friedman, Ethan (6.94) 0:35.15
2nd Wu, Zachary (6.5) 0:41.47 0:39.86 +0:01.61
3rd li, Nathan (6.73) 0:49.15 0:28.19 +0:20.96
4th Green, William (6.89) 0:53.22
5th Chung, Aidan (6.34) 0:53.38
6th Jong, Brendan (6.51) 0:57.20
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Melissa (8.62) 0:22.41 0:21.65 +0:00.76
2nd Chiu, Zoe (8.68) 0:26.63 0:26.69 -0:00.06
3rd Huynh, Lynette (8.61) 0:26.88 0:29.53 -0:02.65
4th Shen, Jazlyn (7.33) 0:32.44 0:33.22 -0:00.78
5th Chung, Allison (8.63) 0:32.75 0:35.62 -0:02.87
6th Shen, Chantel (8.95) 0:36.47 0:37.75 -0:01.28
7th Huynh, Lindsey (8.61) 0:38.13 0:37.51 +0:00.62
8th Huyang, Zoe (7.89) 0:42.68
9th Chen, Joovy (8.26) 0:51.50 0:38.22 +0:13.28
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 0:24.36 0:24.56 -0:00.20
2nd Cheng, Nathan (7.16) 0:24.83 0:25.27 -0:00.44
3rd Yeung, Aidan (7.8) 0:25.05 0:26.84 -0:01.79
4th McLaughlin, Ethan (7.55) 0:32.44 0:31.72 +0:00.72
5th Walker, Will (8.88) 0:39.53 0:29.85 +0:09.68
6th Chen, Darren (7.03) 0:42.96 0:39.65 +0:03.31
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Sophie (9.56) 0:27.56 0:23.18 +0:04.38
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Crosson, Jack (9.1) 0:33.22 0:29.04 +0:04.18
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.9) 1:12.38 1:10.29 +0:02.09
2nd Rose, Madison (5.73) 1:26.84 1:27.41 -0:00.57
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.58) 1:04.50 1:01.78 +0:02.72
2nd Yeung, Michelle (6.74) 1:10.44 0:59.81 +0:10.63
3rd Huyang, Zoe (7.89) 1:23.50
4th Shen, Jazlyn (7.33) 1:39.84 1:23.08 +0:16.76
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (7.58) 0:53.97 0:54.03 -0:00.06
2nd Cheng, Nathan (7.16) 0:55.76 0:58.69 -0:02.93
3rd Taylor, Aiden (7.76) 0:57.54 1:02.44 -0:04.90
4th Yeung, Aidan (7.8) 0:57.85 1:00.53 -0:02.68
5th Egorov, Mikhal (6.13) 1:02.75 1:02.82 -0:00.07
6th Kusuma, Aston (6.22) 1:05.18 1:11.12 -0:05.94
7th McLaughlin, Ethan (7.55) 1:21.13 1:19.28 +0:01.85
8th Hu, Rylan (6.76) 1:33.54
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Essmiller, Emiko (8.9) 0:45.49
2nd Chiu, Zoe (8.68) 1:01.47 1:00.25 +0:01.22
3rd Huynh, Lynette (8.61) 1:05.50 1:04.17 +0:01.33
4th Huynh, Lindsey (8.61) 1:23.31
5th Shen, Chantel (8.95) 1:24.62 1:33.00 -0:08.38
6th Chen, Joovy (8.26) 1:47.85 1:56.84 -0:08.99
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.86) 0:49.64 1:03.31 -0:13.67
2nd Walker, Will (8.88) 1:16.50 1:15.41 +0:01.09
3rd Crosson, Jack (9.1) 1:18.02
4th Chan, Thomas (8.58) 1:19.01 1:25.65 -0:06.64
5th Mcbride, Ryan (9.76) 1:23.44
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Isabella (11.01) 0:48.87
2nd yu, Tiffany (11.9) 0:51.92 0:59.33 -0:07.41

November 5th, 2016

11/5/2016  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 62
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.66) 2:28.03 2:24.80 +0:03.23
2nd Zamora, Malena (6.11) 2:49.05 2:49.98 -0:00.93
3rd Yeung, Abbie (4.83) 2:49.07 2:48.02 +0:01.05
4th Chiu, Katelyn (5.39) 3:58.41
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.78) 2:08.22 2:36.97 -0:28.75
2nd Kittle, Lucas (7.44) 2:16.93 2:18.16 -0:01.23
3rd Yeung, Aidan (7.72) 2:31.56 2:42.56 -0:11.00
4th Zamora, Marcel (8.22) 2:34.66 2:28.82 +0:05.84
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (9.39) 1:39.63 2:38.45 -0:58.82
2nd Wong, Evanna (9.38) 1:59.19
3rd Xiao, Adrienne (9.75) 2:04.69
================================================================================
Event #8  Boys  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 1:30.73
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.66) 0:29.80 0:30.57 -0:00.77
2nd Robison, leah (6.72) 0:40.37
3rd Zamora, Malena (6.11) 0:46.28 0:36.57 +0:09.71
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ye, Austin (6.71) 0:52.91
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Povenmire, Melissa (8.54) 0:26.28 0:32.27 -0:05.99
3rd Nhan, Sonnet (7.22) 0:27.68 0:27.96 -0:00.28
4th Wilson, Isabella (8.52) 0:32.15 0:34.88 -0:02.73
5th Ancker, Anna (7.05) 0:39.54 0:39.28 +0:00.26
6th Shen, Chantel (8.88) 0:43.31 0:47.56 -0:04.25
7th Ye, Lola (8.53) 0:45.28 0:51.97 -0:06.69
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.78) 0:25.60 0:36.78 -0:11.18
2nd Yung, Brennon (7.48) 0:28.85 0:29.44 -0:00.59
3rd Kittle, Lucas (7.44) 0:29.32 0:31.56 -0:02.24
4th Zamora, Marcel (8.22) 0:34.25 0:35.28 -0:01.03
5th Yeung, Aidan (7.72) 0:39.67
6th Headley, Jackson (8.32) 0:42.88 0:38.65 +0:04.23
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Isabella (10.94) 0:27.85
2nd Xiao, Adrienne (9.75) 0:28.61
3rd Wong, Evanna (9.38) 0:30.22 0:28.38 +0:01.84
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.22) 1:02.60
2nd Chiu, Katelyn (5.39) 2:31.75
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (9.39) 0:53.75 0:56.25 -0:02.50
2nd Wong, Evanna (9.38) 1:09.72 1:06.66 +0:03.06
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Thomas (8.51) 1:16.60
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.66) 2:50.61
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.83) 0:34.59 0:34.91 -0:00.32
2nd Jeng, Claire (4.47) 0:49.94
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Evan (4.94) 0:55.54 0:49.56 +0:05.98
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.5) 0:27.34 0:27.81 -0:00.47
2nd Zamora, Malena (6.11) 0:31.55 0:31.60 -0:00.05
3rd Robison, leah (6.72) 0:33.65
4th Rose, Madison (5.65) 0:38.00 0:31.88 +0:06.12
5th Vernon, Maya (6.2) 0:40.22
6th Lee, Adelynn (5.76) 0:44.12 0:45.53 -0:01.41
7th Shephard, Amelia (6.25) 1:01.64
8th Wen, Sophie (5.52) 1:13.78
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Brandon (5.89) 0:27.61 0:46.72 -0:19.11
2nd ji, logan (6.15) 0:36.19 0:39.03 -0:02.84
3rd Chen, Darren (6.95) 0:36.22 0:35.91 +0:00.31
4th Yang, Andersen (6.19) 0:58.77 0:52.34 +0:06.43
5th Demirjian, Charles (6.54) 1:09.25 0:42.45 +0:26.80
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Povenmire, Melissa (8.54) 0:28.03 0:26.47 +0:01.56
3rd Lin, Kyleen (7.01) 0:30.44 0:34.69 -0:04.25
4th Nhan, Sonnet (7.22) 0:30.45 0:28.53 +0:01.92
5th Chung, Allison (8.55) 0:32.89 0:33.09 -0:00.20
6th Huyang, Zoe (7.81) 0:34.36
7th Shen, Jazlyn (7.25) 0:34.97 0:34.90 +0:00.07
8th Ancker, Anna (7.05) 0:37.57 0:33.47 +0:04.10
9th Demirjian, Meline (8.41) 0:37.65 0:38.53 -0:00.88
10th Chen, Joovy (8.18) 0:39.63 0:36.97 +0:02.66
11th Huynh, Lindsey (8.53) 0:45.47
12th Ta, Lana (7.64) 0:55.92
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.78) 0:26.92 0:39.81 -0:12.89
2nd Yung, Brennon (7.48) 0:28.52 0:28.46 +0:00.06
3rd Yeung, Aidan (7.72) 0:29.84 0:30.31 -0:00.47
4th Zamora, Marcel (8.22) 0:31.80 0:26.97 +0:04.83
5th Paxton, Corbin (8.42) 0:31.82 0:30.13 +0:01.69
6th Headley, Jackson (8.32) 0:44.09 0:35.82 +0:08.27
7th Lin, Leon (8.43) 0:49.05
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Isabella (10.94) 0:21.92 0:22.94 -0:01.02
2nd Moore, Nola (9.19) 0:23.35 0:27.25 -0:03.90
3rd Wong, Evanna (9.38) 0:24.45 0:25.04 -0:00.59
4th Lin, Sophie (9.48) 0:28.72 0:29.56 -0:00.84
5th Ta, Chloe (9.25) 0:34.02 0:33.03 +0:00.99
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Paxton, Cameron (10.91) 0:28.67 0:32.47 -0:03.80
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.83) 1:16.82 1:19.00 -0:02.18
2nd Rose, Madison (5.65) 1:20.25 1:26.00 -0:05.75
3rd Chiu, Katelyn (5.39) 1:42.94
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Brandon (5.89) 1:05.53 1:01.37 +0:04.16
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (6.5) 0:59.10 1:00.97 -0:01.87
2nd Press, Michaela (7.57) 0:59.82 1:00.25 -0:00.43
3rd Nhan, Sonnet (7.22) 1:09.75
4th Zamora, Malena (6.11) 1:14.78 1:13.06 +0:01.72
5th Lin, Kyleen (7.01) 1:17.51 1:18.22 -0:00.71
6th Shen, Jazlyn (7.25) 1:19.00 1:17.75 +0:01.25
7th Ancker, Anna (7.05) 1:23.50
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Aidan (7.72) 1:06.35 1:10.28 -0:03.93
2nd Chen, Darren (6.95) 1:29.43 1:31.81 -0:02.38
3rd Demirjian, Charles (6.54) 1:57.82 1:57.83 -0:00.01
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Ye, Lola (8.53) 1:12.19
3rd Chung, Allison (8.55) 1:17.58 1:10.95 +0:06.63
4th Demirjian, Meline (8.41) 1:28.04 1:23.35 +0:04.69
5th Shen, Chantel (8.88) 1:33.00 1:35.25 -0:02.25
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Marcel (8.22) 1:15.87 0:59.16 +0:16.71
2nd Chan, Thomas (8.51) 1:21.49
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 0:47.57 0:46.66 +0:00.91
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (9.39) 1:54.90 1:57.90 -0:03.00
2nd Yeung, Abbie (4.83) 2:35.59 2:35.59
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Evan (4.94) 1:02.31 1:14.94 -0:12.63
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Robison, leah (6.72) 0:42.97
2nd Kimura, Paloma (6.5) 0:49.15 0:41.15 +0:08.00
3rd Zamora, Malena (6.11) 0:50.42 0:51.22 -0:00.80
4th Mew, Geneva (5.6) 0:56.50
5th Lee, Adelynn (5.76) 1:06.47
6th Wen, Sophie (5.52) 1:44.28
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.14) 0:35.45
2nd Clark, Brandon (5.89) 0:54.13
3rd ji, logan (6.15) 1:05.18 1:19.70 -0:14.52
4th Demirjian, Charles (6.54) 1:18.27
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Povenmire, Melissa (8.54) 0:33.48 0:43.19 -0:09.71
3rd Nhan, Sonnet (7.22) 0:35.18
4th Chiu, Zoe (8.61) 0:35.28 0:35.78 -0:00.50
5th Huynh, Lynette (8.53) 0:36.86
6th Ancker, Anna (7.05) 0:37.40 0:38.72 -0:01.32
7th Shen, Chantel (8.88) 0:39.06 0:37.40 +0:01.66
8th Chen, Joovy (8.18) 0:45.22 0:46.19 -0:00.97
9th Chung, Allison (8.55) 0:45.91 0:46.94 -0:01.03
10th Lin, Kyleen (7.01) 0:50.66 0:48.39 +0:02.27
11th Shen, Jazlyn (7.25) 0:51.97 0:47.81 +0:04.16
12th Demirjian, Meline (8.41) 0:59.56
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.78) 0:28.30 0:45.41 -0:17.11
2nd Yung, Brennon (7.48) 0:34.35 0:36.81 -0:02.46
3rd Yeung, Aidan (7.72) 0:34.38 0:35.94 -0:01.56
4th Zamora, Marcel (8.22) 0:38.25 0:38.22 +0:00.03
5th Headley, Jackson (8.32) 0:48.73 0:48.70 +0:00.03
6th McLaughlin, Ethan (7.47) 0:55.90
7th Lin, Leon (8.43) 1:04.28
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Nola (9.19) 0:27.31 0:33.72 -0:06.41
2nd Wong, Evanna (9.38) 0:28.47 0:28.91 -0:00.44
3rd Lin, Sophie (9.48) 0:29.72 0:30.19 -0:00.47
4th Xiao, Adrienne (9.75) 0:31.15
5th Ta, Chloe (9.25) 0:33.82
6th Povenmire, Isabella (10.94) 0:39.75 0:31.49 +0:08.26
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chiu, Katelyn (5.39) 2:55.22
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nhan, Sonnet (7.22) 1:16.43 1:11.71 +0:04.72
2nd Press, Michaela (7.57) 1:25.29 1:15.28 +0:10.01
3rd Yeung, Michelle (6.66) 1:26.73 1:28.60 -0:01.87
4th Ancker, Anna (7.05) 1:31.59
5th Zamora, Malena (6.11) 1:45.69
6th Kimura, Paloma (6.5) 1:46.19 1:28.37 +0:17.82
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kittle, Lucas (7.44) 1:06.49 1:07.65 -0:01.16
2nd Yeung, Aidan (7.72) 1:13.69 1:27.39 -0:13.70
3rd Egorov, Mikhal (6.05) 1:20.95
4th Kusuma, Aston (6.14) 1:34.19
5th Ye, Austin (6.71) 2:02.39
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Evanna (9.38) 1:01.62 1:03.15 -0:01.53
2nd Moore, Nola (9.19) 1:08.12 1:12.56 -0:04.44
3rd Wilson, Isabella (8.52) 1:12.37
4th Shen, Chantel (8.88) 1:24.04 1:28.06 -0:04.02
5th Chen, Joovy (8.18) 1:52.78 1:59.09 -0:06.31
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zamora, Marcel (8.22) 1:28.04 1:22.59 +0:05.45
2nd Chan, Thomas (8.51) 1:50.06
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st yu, Tiffany (11.83) 1:11.50
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 0:48.51 0:49.96 -0:01.45
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (9.39) 2:01.35 2:05.52 -0:04.17
2nd Lin, Sophie (9.48) 2:13.54 2:24.35 -0:10.81
3rd Yeung, Abbie (4.83) 3:02.68
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 1:40.57 1:53.00 -0:12.43
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ji, Elizabeth (9.39) 1:38.19
2nd Xiao, Adrienne (9.75) 1:57.62
3rd Moore, Nola (9.19) 1:57.71
4th Kimura, Paloma (6.5) 2:25.34 2:24.83 +0:00.51
5th Yeung, Abbie (4.83) 2:29.89 2:23.53 +0:06.36
6th Chiu, Katelyn (5.39) 3:26.00
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 1:28.70 1:28.49 +0:00.21
3rd Yeung, Aidan (7.72) 2:24.19 2:19.79 +0:04.40
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.83) 0:29.86 0:32.38 -0:02.52
2nd Jeng, Claire (4.47) 0:54.82
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Evan (4.94) 0:52.97 0:51.66 +0:01.31
2nd Lin, Jonathan (4.85) 1:33.56
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.66) 0:27.48 0:27.01 +0:00.47
2nd Kimura, Paloma (6.5) 0:27.97 0:26.89 +0:01.08
3rd Zamora, Malena (6.11) 0:29.83 0:31.54 -0:01.71
4th Robison, leah (6.72) 0:31.46
5th Rose, Madison (5.65) 0:38.23 0:34.81 +0:03.42
6th Mew, Geneva (5.6) 0:44.99
7th Vernon, Maya (6.2) 0:47.66
8th Shephard, Amelia (6.25) 0:56.05
9th Lee, Adelynn (5.76) 1:00.32 0:48.44 +0:11.88
10th Wen, Sophie (5.52) 1:30.19
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kusuma, Aston (6.14) 0:34.07
2nd Clark, Brandon (5.89) 0:38.80 1:01.92 -0:23.12
3rd Demirjian, Charles (6.54) 0:43.47 0:44.28 -0:00.81
4th Chen, Darren (6.95) 0:45.62 0:39.65 +0:05.97
5th Yang, Andersen (6.19) 0:50.47 0:54.13 -0:03.66
6th ji, logan (6.15) 0:54.37 0:46.85 +0:07.52
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Povenmire, Melissa (8.54) 0:21.65 0:23.45 -0:01.80
3rd Nhan, Sonnet (7.22) 0:26.06 0:24.71 +0:01.35
4th Ancker, Anna (7.05) 0:27.42 0:25.96 +0:01.46
5th Chiu, Zoe (8.61) 0:27.79 0:26.69 +0:01.10
6th Huynh, Lynette (8.53) 0:29.53
7th Wilson, Isabella (8.52) 0:32.03 0:27.92 +0:04.11
8th Shen, Jazlyn (7.25) 0:33.22 0:33.30 -0:00.08
9th Demirjian, Meline (8.41) 0:34.28 0:33.58 +0:00.70
10th Huynh, Lindsey (8.53) 0:37.51
11th Shen, Chantel (8.88) 0:37.75 0:40.06 -0:02.31
12th Chung, Allison (8.55) 0:39.60 0:35.62 +0:03.98
13th Lin, Kyleen (7.01) 0:43.42 0:42.03 +0:01.39
14th Chen, Joovy (8.18) 0:50.78 0:38.22 +0:12.56
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (8.78) 0:21.20 0:36.09 -0:14.89
2nd Yung, Brennon (7.48) 0:23.56 0:26.58 -0:03.02
3rd Paxton, Corbin (8.42) 0:27.14
4th Yeung, Aidan (7.72) 0:27.93 0:26.84 +0:01.09
5th Zamora, Marcel (8.22) 0:29.03 0:25.30 +0:03.73
6th McLaughlin, Ethan (7.47) 0:31.72
7th Headley, Jackson (8.32) 0:41.19 0:33.62 +0:07.57
8th Lin, Leon (8.43) 0:54.24 0:34.72 +0:19.52
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Nola (9.19) 0:20.19 0:23.50 -0:03.31
2nd Povenmire, Isabella (10.94) 0:21.06 0:21.17 -0:00.11
3rd Wong, Evanna (9.38) 0:22.09 0:22.18 -0:00.09
4th Lin, Sophie (9.48) 0:23.18 2:17.65 -1:54.47
5th Xiao, Adrienne (9.75) 0:24.80 0:26.88 -0:02.08
6th Ta, Chloe (9.25) 0:29.12 0:29.04 +0:00.08
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Paxton, Cameron (10.91) 0:25.82
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Abbie (4.83) 1:10.29 1:11.81 -0:01.52
2nd Rose, Madison (5.65) 1:31.08 1:27.41 +0:03.67
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Evan (4.94) 1:47.00 1:51.38 -0:04.38
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yeung, Michelle (6.66) 1:01.59 0:59.81 +0:01.78
2nd Ancker, Anna (7.05) 1:01.90 1:03.21 -0:01.31
3rd Kimura, Paloma (6.5) 1:03.76 1:01.78 +0:01.98
4th Lin, Kyleen (7.01) 1:36.46
5th Shen, Jazlyn (7.25) 1:40.12 1:23.08 +0:17.04
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yung, Brennon (7.48) 1:00.29 1:06.19 -0:05.90
2nd Egorov, Mikhal (6.05) 1:02.82
3rd Kusuma, Aston (6.14) 1:11.12
4th Yeung, Aidan (7.72) 1:13.81 1:00.53 +0:13.28
5th McLaughlin, Ethan (7.47) 1:19.28
6th Ye, Austin (6.71) 1:36.02
7th Demirjian, Charles (6.54) 2:35.02 1:41.09 +0:53.93
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Moore, Nola (9.19) 0:44.99 0:56.50 -0:11.51
3rd Wong, Evanna (9.38) 0:49.34 0:50.97 -0:01.63
4th Xiao, Adrienne (9.75) 0:54.13
5th Chiu, Zoe (8.61) 1:00.25 1:04.81 -0:04.56
6th Huynh, Lynette (8.53) 1:04.17
7th Ye, Lola (8.53) 1:06.53
8th Demirjian, Meline (8.41) 1:20.00 1:17.58 +0:02.42
9th Shen, Chantel (8.88) 1:35.51 1:33.00 +0:02.51
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chan, Thomas (8.51) 1:25.65
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st yu, Tiffany (11.83) 0:59.33
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lin, Darien (12.24) 0:42.87 0:40.19 +0:02.68

Michael Berry – Team Member Award for the October Quarter (Huntington Beach)

hb-employee-of-the-month-oct-michael-berry-cropped

Waterworks Aquatics HB wants to offer congratulations to Michael Berry for being chosen for our team member award for the October quarter.

The team member award is given to the person whom best exemplifies the four core values of Waterworks Aquatics: passion, approachability, adaptability, and self-responsibility. Along with an excellent demonstration of our core values, the chosen team member would also demonstrate reliability, be able to boost morale within our facility, be able to demonstrate lasting connections with families in the facility and go above and beyond in their daily work.

Michael is 18 years old and a newer member of our Waterworks Aquatics HB family. He was born and raised in Garden Grove, CA and is currently living in Anaheim, CA. He attends school at Orange Coast Community College where he studies business. Michael’s goal in life is to be successful in a job he loves going to every day. With a degree in business, he hopes to own his own rave company, gaining the ability to make people happy by organizing and providing concerts featuring a large variety of DJs.

In his free time, Michael loves to practice “gloving”. Gloving is a form of modern dance that used fingertip LED lights to accentuate hand and digit movement. He also loves to play his PS4, go hiking, and go on any adventure with his friends.

Michael loves working at Waterworks Aquatics because it’s always changing. He loves that his kids are constantly growing and learning something new. He also loves forming lasting relationships with his kids and their families. His favorite type of class to teach are the higher levels (level 8 and above) because he loves working on the more advanced techniques of swimming. He also loves hyper kids to match his outgoing personality, but loves the shy kids because he loves to “bring them out of their shells”.

A fun fact about Michael is that he is colorblind, but his favorite color is blue even though he can’t see it. When asked what he wants in life, he replied, “to be better than the person I was yesterday”.

Congratulations Michael Berry!

Thanksgiving Poems For the Family

thanksgiving-poems-top-banner

Each year Thanksgiving seems to be overshadowed by the winter holidays. Once Halloween ends Mariah Carey and Michael Bublé take over the radio waves with their songs about Santa Clause and Jack Frost. Well we believe that Thanksgiving deserves its time in the lime-light. We believe that November belongs to turkeys, pilgrims, and giving thanks. So, in tribute to Thanksgiving, Waterworks Aquatics has compiled a collection of our favorite Thanksgiving poems, courtesy of “Coolest Thanksgiving Poems,” for you and your families to enjoy this Thanksgiving!

The first poem is the traditional historical recognition of the coming together of the Native Americans and the Pilgrims.

First Thanksgiving

If I had been a Pilgrim child

Among the fields and forests wild

Where deer and turkey used to roam,

A cabin would have been my home

With fireplace and earthen floor

And bearskins hanging at the door.

I would have gathered berries bright

For candles fragrantly alight,

And dug for clams and picked the corn

And laid the table smooth and worn.

Or hunted nuts hard-shelled and good

And helped in any way I could,

With time to laugh and play and run

When Indian children came for fun.

And on the first Thanksgiving Day

I would have met with friends to pray

And thank the Lord for all his care

In keeping us together there.

— By Margaret Hillert—

The poem about how delicious turkeys are.

Five Turkeys

Five big turkeys sitting on the gate.

The first one said, “It’s getting late.”

The second one said, “Who goes there”?

The third one said, “There are farmers everywhere.”

The fourth one said, “Let’s run, run, run.”

The fifth one said, “It’s just Thanksgiving fun.”

Then Gobble Gobble went the wind.

And out went the lights.

And the five fat turkeys were out of sight.

— Coolest Thanksgiving Poems –

And we cannot forget the poem about the great Thanksgiving food!

After Thanksgiving

I ate too much Turkey; I ate too much corn,

I ate too much pudding and pie.

I’m stuffed up with muffins and too much stuffin’

I’m probably going to die.

I piled up my plate and I ate and I ate.

But I wish I had known when to stop,

For I’m so crammed with yams, sauces, gravies, and jams

That my buttons are starting to pop!

I’m full of tomatoes and French fried potatoes

My stomach is swollen and sore,

But there’s still some dessert so I guess it won’t hurt if

I eat just a little bit more!

— Coolest Thanksgiving Poems —

Waterworks Aquatics Food Drive

food-drive

We have all felt some form of hunger in our lives and experienced how debilitating it gets. We can’t focus, we become weak, and our mental capacity is hindered. Typically, this is solved when lunch or dinnertime comes around. But what about for those that don’t have that benefit? The people who wonder where their next meal will come from. The parents who worry that they will not be able to put food on their children’s plates. This is more common than many people believe, as one in eight Americans struggle with hunger. That is 12.5% of Americans, 395,824 people.

In the season of being grateful for what we have, let us spread our good fortune. Help families in our local communities celebrate Thanksgiving by donating food for their tables. Waterworks Aquatics locations throughout California and Colorado are holding food drives for the hungry. All food collected will be donated to local food banks. So please donate any non-perishable items you can, because they are guaranteed to put a smile on someone’s face.

 

November 12th, 2016

11/12/2016  Swim Competition – Carlsbad
Total Participants Checked-In : 51
Event #1  Girls  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.79) 3:00.03 3:02.56 -0:02.53
================================================================================
Event #2  Boys  6&U  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Jackson (6.05) 20:00.00 3:00.00 +17:00.00
================================================================================
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 2:15.12 2:22.00 -0:06.88
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 1:47.25 1:48.63 -0:01.38
2nd Mcarthur, Kayla (10.71) 1:54.68 2:09.97 -0:15.29
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Brayden (9.48) 20:00.00 2:01.70 +17:58.30
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.79) 0:37.10 0:42.12 -0:05.02
2nd Haglof, Clara (6.11) 0:38.97 0:38.12 +0:00.85
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Luke (6.68) 0:54.94 0:44.33 +0:10.61
2nd Peacox, Jackson (6.05) 20:00.00 0:35.70 +19:24.30
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:28.56 0:26.28 +0:02.28
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:25.44 0:24.80 +0:00.64
2nd Welsh, Colin (8.61) 0:31.72
3rd Pan, Max (7.09) 0:36.09 0:42.00 -0:05.91
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.01) 0:23.03 0:23.02 +0:00.01
2nd Mcarthur, Kayla (10.71) 0:23.43 0:26.81 -0:03.38
3rd Kulyasova, Polina (9.02) 0:23.84 0:23.85 -0:00.01
4th Scupien, Sandra (9.57) 20:00.00 0:27.60 +19:32.40
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:29.53 0:30.74 -0:01.21
2nd Peacox, Brayden (9.48) 20:00.00 0:27.00 +19:33.00
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 1:07.28 1:09.26 -0:01.98
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortes, Luke (6.68) 2:08.41 1:39.40 +0:29.01
2nd Peacox, Jackson (6.05) 20:00.00 1:20.55 +18:39.45
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Kulyasova, Polina (9.02) 0:53.82 0:50.57 +0:03.25
3rd Scupien, Sandra (9.57) 20:00.00 1:02.22 +18:57.78
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacox, Brayden (9.48) 20:00.00 1:02.35 +18:57.65
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.46) 20:00.00 1:05.66 +18:54.34
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.46) 20:00.00 2:44.14 +17:15.86
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.59) 0:48.69 0:37.09 +0:11.60
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fisher, Sidney (6.98) 0:25.06 0:29.39 -0:04.33
2nd Haglof, Clara (6.11) 0:32.90 0:33.75 -0:00.85
3rd Muscolino, Aubrey (5.79) 0:34.41 0:34.93 -0:00.52
4th spencer, ariana (6.61) 0:35.38 0:33.68 +0:01.70
5th Cortes, Annabelle (5.22) 0:46.31 0:44.19 +0:02.12
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kaufman, Asher (5.36) 0:28.34 0:35.09 -0:06.75
2nd Ritchie, Bennett (6.83) 0:32.00 0:28.73 +0:03.27
4th Carpenter, Dillan (6.69) 0:37.13 0:38.85 -0:01.72
5th Cortes, Luke (6.68) 0:41.10 0:35.57 +0:05.53
6th Kulyasov, Victor (5.68) 0:56.65 0:58.28 -0:01.63
7th Walden, Waylen (5.69) 1:02.92
8th Balogh, Mckinley (6.43) 1:03.09
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:26.08 0:25.04 +0:01.04
2nd Jacobson, Cori (8.62) 0:27.72 0:31.05 -0:03.33
3rd Dulin, Sofia (8.9) 0:28.22 0:25.69 +0:02.53
4th Murphy, Kaitlyn (8.5) 0:29.75 0:27.35 +0:02.40
5th Peacock, Ainsley (7.43) 0:30.19
6th Young, Emma (7.41) 0:31.09 0:36.26 -0:05.17
7th Simon, Alicia (7.63) 0:32.13 0:35.43 -0:03.30
8th Ireland, Brooke (8.15) 0:32.66 0:35.44 -0:02.78
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:24.13 0:24.55 -0:00.42
2nd Lee, Connor (7.56) 0:35.82 0:39.29 -0:03.47
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 0:21.06 0:22.13 -0:01.07
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 0:21.19 0:22.08 -0:00.89
3rd Young, Leila (9.18) 0:22.06 0:23.28 -0:01.22
4th Carpenter, Danika (10.01) 0:23.32 0:22.31 +0:01.01
5th Mcarthur, Kayla (10.71) 0:24.48 0:28.00 -0:03.52
6th Scupien, Sandra (9.57) 0:27.47 0:27.09 +0:00.38
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:23.36 0:25.31 -0:01.95
2nd Peacock, Kieran (10.06) 0:25.44
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.79) 1:27.47 1:19.35 +0:08.12
2nd Cortes, Annabelle (5.22) 2:07.50 1:32.86 +0:34.64
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasov, Victor (5.68) 1:54.47
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:58.47 0:57.37 +0:01.10
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pan, Max (7.09) 1:12.19 1:20.50 -0:08.31
2nd Ritchie, Bennett (6.83) 1:12.90 1:16.66 -0:03.76
4th Cortes, Luke (6.68) 1:38.69 1:24.43 +0:14.26
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 0:46.65 0:47.85 -0:01.20
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 0:47.87 0:49.72 -0:01.85
3rd Young, Leila (9.18) 0:49.73 0:51.01 -0:01.28
4th Scupien, Sandra (9.57) 1:03.12 0:54.03 +0:09.09
5th Murphy, Kaitlyn (8.5) 1:06.91 1:05.91 +0:01.00
6th Abe, Erica (9.08) 1:10.16
7th Correa, Sofia (9.62) 1:13.43 1:08.26 +0:05.17
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:53.72
3rd Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:59.62 0:57.47 +0:02.15
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cao, Sophia (12.68) 0:43.77
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cao, Adriann (11.08) 0:44.66
2nd Scupien, David (11.46) 0:54.54 0:54.47 +0:00.07
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.46) 2:14.16 2:10.01 +0:04.15
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.11) 0:45.00 0:42.47 +0:02.53
2nd Fisher, Sidney (6.98) 0:47.25 0:42.38 +0:04.87
3rd spencer, ariana (6.61) 0:49.47 1:01.37 -0:11.90
4th Muscolino, Aubrey (5.79) 0:51.15 0:50.20 +0:00.95
5th Hannigan, Emmalia (5.78) 1:27.82 1:25.75 +0:02.07
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Carpenter, Dillan (6.69) 0:38.06 0:40.14 -0:02.08
3rd Ritchie, Bennett (6.83) 0:52.63 0:40.72 +0:11.91
4th Cortes, Luke (6.68) 0:58.41 0:46.87 +0:11.54
5th Balogh, Mckinley (6.43) 1:01.82
6th Kaufman, Asher (5.36) 1:18.14 1:11.44 +0:06.70
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:33.80 0:34.35 -0:00.55
2nd Peacock, Ainsley (7.43) 0:36.66
3rd Dulin, Sofia (8.9) 0:38.28 0:36.52 +0:01.76
4th Simon, Alicia (7.63) 0:41.19 0:46.35 -0:05.16
5th Jacobson, Cori (8.62) 0:42.22 0:55.47 -0:13.25
6th Young, Emma (7.41) 0:48.79 0:53.00 -0:04.21
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:30.18 0:29.50 +0:00.68
2nd Pan, Max (7.09) 0:43.97 0:53.71 -0:09.74
3rd Lee, Connor (7.56) 1:07.28 0:59.22 +0:08.06
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.01) 0:23.30 0:22.68 +0:00.62
2nd Kulyasova, Polina (9.02) 0:27.22 0:26.90 +0:00.32
3rd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 0:29.35 0:26.75 +0:02.60
4th Young, Leila (9.18) 0:31.62 0:35.88 -0:04.26
5th Scupien, Sandra (9.57) 0:33.84 0:33.56 +0:00.28
6th Abe, Erica (9.08) 0:38.72
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Peacock, Kieran (10.06) 0:26.91
3rd Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:33.94 0:37.93 -0:03.99
================================================================================
Event #51  Girls  5&U  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.79) 2:00.28 2:02.28 -0:02.00
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 1:18.15 1:21.25 -0:03.10
2nd Simon, Alicia (7.63) 1:18.96
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.77) 1:14.25
2nd Carpenter, Dillan (6.69) 1:20.22
4th Cortes, Luke (6.68) 2:17.69 1:52.88 +0:24.81
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 1:01.53 1:01.86 -0:00.33
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 1:05.18 1:00.42 +0:04.76
3rd Scupien, Sandra (9.57) 1:14.38 1:15.84 -0:01.46
4th Correa, Sofia (9.62) 1:40.19 1:29.41 +0:10.78
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
2nd Haglof, Blake (8.49) 1:03.94 1:03.95 -0:00.01
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.01) 0:51.40 0:52.21 -0:00.81
2nd Cao, Sophia (12.68) 0:51.79
3rd Mcarthur, Kayla (10.71) 0:57.87 1:04.28 -0:06.41
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cao, Adriann (11.08) 0:50.40
2nd Scupien, David (11.46) 1:20.91 1:14.98 +0:05.93
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Carpenter, Danika (10.01) 1:56.00 1:51.50 +0:04.50
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 2:07.85 2:07.13 +0:00.72
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Scupien, David (11.46) 2:52.77 2:50.98 +0:01.79
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 1:30.88 1:33.95 -0:03.07
2nd Mcarthur, Kayla (10.71) 1:43.97
3rd Kulyasova, Dasha (7.98) 2:04.28 2:11.88 -0:07.60
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.77) 1:51.30
2nd Scupien, David (11.46) 2:10.38 2:07.03 +0:03.35
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Spencer, Juliana (4.67) 0:53.00 1:13.48 -0:20.48
2nd Blair, Vivienne (4.92) 1:18.25
3rd Hutton, Abigail (3.57) 2:35.97
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clarke, Tyler (4.59) 0:46.50 0:43.02 +0:03.48
2nd Lang, Jackson (4.41) 1:03.87
3rd Gonzalez, Zair (3.95) 1:22.03
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Clara (6.11) 0:29.65 0:28.35 +0:01.30
2nd spencer, ariana (6.61) 0:31.31 0:32.47 -0:01.16
3rd Muscolino, Aubrey (5.79) 0:32.66 0:34.64 -0:01.98
4th Murphy, Orla (6.15) 0:39.26 0:45.03 -0:05.77
5th Hannigan, Emmalia (5.78) 0:47.37 0:39.47 +0:07.90
6th Jurewitz, Ryan (6.19) 0:56.69 0:34.08 +0:22.61
7th Cortes, Annabelle (5.22) 1:34.60 1:01.81 +0:32.79
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ritchie, Bennett (6.83) 0:31.47 0:29.08 +0:02.39
2nd Peacox, Jackson (6.05) 0:31.72 0:32.35 -0:00.63
3rd Cortes, Luke (6.68) 0:34.81 0:33.35 +0:01.46
4th Carpenter, Dillan (6.69) 0:36.02 0:33.12 +0:02.90
5th Kaufman, Asher (5.36) 0:40.63 0:37.65 +0:02.98
6th Kulyasov, Victor (5.68) 0:53.91 0:59.87 -0:05.96
7th Walden, Waylen (5.69) 1:00.94
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:21.72 0:24.78 -0:03.06
2nd Murphy, Kaitlyn (8.5) 0:25.16 0:26.18 -0:01.02
3rd Peacock, Ainsley (7.43) 0:25.44
4th Jacobson, Cori (8.62) 0:26.37 0:25.88 +0:00.49
5th Dulin, Sofia (8.9) 0:26.66 0:29.13 -0:02.47
6th Young, Emma (7.41) 0:29.44 0:31.70 -0:02.26
7th Ireland, Brooke (8.15) 0:29.63 0:24.86 +0:04.77
8th Simon, Alicia (7.63) 0:32.34 0:34.76 -0:02.42
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:21.79 0:20.37 +0:01.42
2nd Welsh, Colin (8.61) 0:24.58
3rd Lee, Connor (7.56) 0:39.41 0:41.18 -0:01.77
4th Mcarthur, Collin (7.61) 0:39.97 0:50.50 -0:10.53
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 0:17.84 0:18.89 -0:01.05
2nd Scupien, Sandra (9.57) 0:19.60 0:19.95 -0:00.35
3rd Kulyasova, Polina (9.02) 0:19.62 0:21.28 -0:01.66
4th Young, Leila (9.18) 0:20.53 0:19.95 +0:00.58
5th Carpenter, Danika (10.01) 0:22.69 0:19.09 +0:03.60
6th Correa, Sofia (9.62) 0:33.53 0:32.10 +0:01.43
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:21.09 0:22.40 -0:01.31
2nd Peacox, Brayden (9.48) 0:22.57 0:25.65 -0:03.08
3rd Peacock, Kieran (10.06) 0:23.00
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Muscolino, Aubrey (5.79) 1:15.31 1:19.00 -0:03.69
2nd Cortes, Annabelle (5.22) 3:08.91 2:20.68 +0:48.23
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasov, Victor (5.68) 1:59.43
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Dasha (7.98) 0:56.16 0:55.21 +0:00.95
2nd Murphy, Orla (6.15) 1:28.92
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kovalenko, Ian (7.77) 0:52.90
2nd Pan, Max (7.09) 1:07.30 1:13.60 -0:06.30
3rd Ritchie, Bennett (6.83) 1:16.19 1:13.69 +0:02.50
4th Peacox, Jackson (6.05) 1:18.53 1:19.09 -0:00.56
5th Carpenter, Dillan (6.69) 1:23.40 1:12.25 +0:11.15
6th Mcarthur, Collin (7.61) 1:27.00
7th Cortes, Luke (6.68) 1:32.56 1:16.30 +0:16.26
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kulyasova, Polina (9.02) 0:41.93 0:43.92 -0:01.99
2nd Nagorniuk, Anastasiya (9.74) 0:44.22 0:50.00 -0:05.78
3rd Young, Leila (9.18) 0:45.45 0:43.66 +0:01.79
4th Scupien, Sandra (9.57) 0:49.75 0:44.12 +0:05.63
5th Murphy, Kaitlyn (8.5) 1:01.85 1:05.25 -0:03.40
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Haglof, Blake (8.49) 0:46.53 0:47.03 -0:00.50
2nd Lacson, Darrin Jon (9.81) 0:48.47 0:56.55 -0:08.08
3rd Peacox, Brayden (9.48) 1:00.31 0:51.02 +0:09.29
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cao, Sophia (12.68) 0:36.65
2nd Carpenter, Danika (10.01) 0:49.98 0:44.78 +0:05.20
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cao, Adriann (11.08) 0:38.41
2nd Scupien, David (11.46) 0:57.50 0:49.15 +0:08.35

November 12th, 2016

11/12/2016  Swim Competition – San Jose
Total Participants Checked-In : 75
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Willa (7.83) 2:07.75
2nd Proskuryakova, Anna (7.11) 3:23.12 3:20.19 +0:02.93
================================================================================
Event #5  Girls  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quach, Jillian (9.72) 2:07.78
================================================================================
Event #6  Boys  09-10  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.43) 1:38.41 1:36.38 +0:02.03
2nd Saeed, Jibraan (9.16) 2:14.31
3rd Guerrero, Ethan (10.35) 2:32.22 2:38.00 -0:05.78
================================================================================
Event #11  Girls  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gupta, Adya (6.77) 0:35.88
2nd Tham, Alyssa (6.21) 0:37.50 1:01.97 -0:24.47
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st rockwell, crichton (6.51) 0:54.72 0:56.03 -0:01.31
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:24.53 0:23.09 +0:01.44
2nd Zhang, Willa (7.83) 0:30.69
3rd Proskuryakova, Anna (7.11) 0:44.37 0:41.78 +0:02.59
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cordani, Griffin (8.59) 0:26.63 0:25.93 +0:00.70
2nd Hirotsuka, Lucas (8.23) 0:32.82 0:34.06 -0:01.24
3rd Tham, Maxwell (8.03) 0:33.88 0:40.69 -0:06.81
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernal, Juliana (9.04) 0:32.41
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Kyan (10.65) 0:20.09 0:37.06 -0:16.97
2nd Cortright, Joshua (10.77) 0:24.78 0:21.06 +0:03.72
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ashok, Advaith (8.8) 1:19.22
2nd Miyagi, Hiyu (8.41) 1:24.00
================================================================================
Event #22  Boys  10-16  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mattia (11.81) 0:55.31 0:55.62 -0:00.31
2nd Guerrero, Ethan (10.35) 1:15.00 1:20.15 -0:05.15
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.9) 1:38.22 1:51.34 -0:13.12
2nd Miyagi, Hiyu (8.41) 2:50.69
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Dhavale, Reva (4.42) 0:54.56
2nd Bonner, layla (4.59) 1:02.22 1:38.03 -0:35.81
3rd Duncan, Emma (4.55) 1:07.22
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Proskuryakov, Pavel (4.9) 0:51.47
2nd Sihotang, Matthew (4.62) 0:53.97 1:07.60 -0:13.63
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bonner, mia (6.66) 0:30.78 0:31.16 -0:00.38
2nd Tham, Alyssa (6.21) 0:36.65 0:36.96 -0:00.31
3rd Nucci, Mia (6.33) 0:42.34
4th Wu, Lisa (6.75) 0:42.44
5th Ng, Alessandra (5.1) 0:49.34 0:40.12 +0:09.22
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gabrio, Zylas (5.85) 0:28.19 0:26.01 +0:02.18
2nd Wu, Eric (6.75) 0:37.87
3rd Fong, Kyle (5.96) 0:43.62 0:40.68 +0:02.94
4th rockwell, crichton (6.51) 0:46.75 0:54.56 -0:07.81
5th Yue, Jackson (6.67) 0:47.09 0:38.00 +0:09.09
6th Fan, Zachary (5.83) 0:49.57 1:18.75 -0:29.18
7th Chandra, Calvin (6.94) 0:55.25 0:51.41 +0:03.84
8th Bernal, Santiago (5.72) 1:01.31
9th Wang, William (6.31) 1:10.75 0:47.08 +0:23.67
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:22.18 0:23.31 -0:01.13
2nd Vo, Megan (7.77) 0:29.84
3rd Myslinski, Aly (7.23) 0:37.53 0:31.94 +0:05.59
4th Proskuryakova, Anna (7.11) 0:37.97 0:38.00 -0:00.03
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tham, Maxwell (8.03) 0:32.31 0:34.22 -0:01.91
2nd Ng, Ethan (7.14) 0:36.97 0:40.44 -0:03.47
3rd Qi, Jayden (7.19) 0:52.29
4th zonoobi, Sonia (7.21) 0:53.00
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernal, Juliana (9.04) 0:29.31 0:37.05 -0:07.74
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wong, Kyan (10.65) 0:24.09 0:26.06 -0:01.97
2nd Cortright, Joshua (10.77) 0:24.65 0:21.69 +0:02.96
3rd Lim, YiHeng (9.76) 1:08.47 0:58.60 +0:09.87
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ng, Alessandra (5.1) 1:36.66 1:30.06 +0:06.60
2nd Gavrielov regev, Emma (5.86) 1:56.09 2:17.63 -0:21.54
3rd Welles, Jacqueline (4.47) 1:57.78 1:51.53 +0:06.25
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gabrio, Zylas (5.85) 1:06.13 1:06.88 -0:00.75
2nd Fong, Kyle (5.96) 1:33.10 1:39.31 -0:06.21
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:50.47 0:52.85 -0:02.38
2nd Zhang, Willa (7.83) 0:56.22
3rd Bonner, mia (6.66) 1:12.88 1:18.54 -0:05.66
4th Tham, Alyssa (6.21) 1:24.18 1:28.69 -0:04.51
5th Berset, Claire (6.52) 1:27.28
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Belousov, Zachary (7.57) 1:19.28
2nd Wong, Caleb (6.98) 1:24.87
3rd Chandra, Calvin (6.94) 1:40.34 1:42.34 -0:02.00
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quach, Jillian (9.72) 1:13.10
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.43) 0:51.63 0:51.93 -0:00.30
2nd Tham, Maxwell (8.03) 1:08.29 1:15.06 -0:06.77
3rd Miyagi, Hiyu (8.41) 1:15.16
4th Ashok, Advaith (8.8) 1:15.93
================================================================================
Event #40  Boys  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mattia (11.81) 0:54.28 0:53.75 +0:00.53
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Saeed, Jibraan (9.16) 2:08.43
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sihotang, Matthew (4.62) 1:24.69
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tham, Alyssa (6.21) 0:45.87 0:56.87 -0:11.00
2nd Bonner, mia (6.66) 0:47.85 0:48.81 -0:00.96
3rd Ng, Alessandra (5.1) 2:07.25 1:16.41 +0:50.84
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wu, Eric (6.75) 1:01.41
2nd Yue, Jackson (6.67) 1:06.00
3rd rockwell, crichton (6.51) 1:06.22 0:58.44 +0:07.78
4th Fong, Kyle (5.96) 1:22.90 1:19.94 +0:02.96
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:36.12 0:33.29 +0:02.83
2nd Myslinski, Aly (7.23) 0:38.00 0:39.47 -0:01.47
3rd Proskuryakova, Anna (7.11) 0:47.12 0:55.25 -0:08.13
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cordani, Griffin (8.59) 0:29.32 0:29.56 -0:00.24
2nd Hirotsuka, Lucas (8.23) 0:36.53 0:38.25 -0:01.72
3rd Tham, Maxwell (8.03) 0:39.06 0:52.78 -0:13.72
4th Ng, Ethan (7.14) 0:47.97
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernal, Juliana (9.04) 0:41.00 0:59.94 -0:18.94
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cortright, Joshua (10.77) 0:26.37 0:25.81 +0:00.56
2nd Ke, Shan (9.51) 0:27.31 0:26.53 +0:00.78
3rd Gupte, Anvay (9.93) 0:49.62
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Willa (7.83) 1:05.25
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Belousov, Mark (7.57) 1:23.66
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quach, Jillian (9.72) 1:03.75
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Magallanes, Keith (9.43) 0:51.72 0:47.35 +0:04.37
2nd Ke, Shan (9.51) 1:00.84 0:55.72 +0:05.12
3rd Cordani, Griffin (8.59) 1:01.78 1:03.79 -0:02.01
4th Miyagi, Hiyu (8.41) 1:27.97
================================================================================
Event #58  Boys  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nucci, Mattia (11.81) 1:01.71 1:19.28 -0:17.57
2nd Guerrero, Ethan (10.35) 1:11.22 1:09.84 +0:01.38
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Zhang, Willa (7.83) 2:24.22
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.9) 1:35.78 1:37.41 -0:01.63
2nd Ke, Shan (9.51) 2:07.69
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ke, Shan (9.51) 1:54.91
2nd Saeed, Jibraan (9.16) 2:19.13 2:10.19 +0:08.94
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Xuwei (4.73) 0:48.44 1:27.47 -0:39.03
2nd Huntsinger, Alison (4.98) 0:57.91 0:49.00 +0:08.91
3rd Tatsumi, Sakura (4.68) 0:59.87
4th Bonner, layla (4.59) 1:05.31 2:20.69 -1:15.38
5th Dhavale, Reva (4.42) 1:07.65
6th Duncan, Emma (4.55) 1:15.19 1:05.94 +0:09.25
7th Welles, Jacqueline (4.47) 1:15.90 1:04.25 +0:11.65
8th Arellano, Abrianna (4.09) 2:16.03
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Sihotang, Matthew (4.62) 0:59.97 1:37.34 -0:37.37
2nd Proskuryakov, Pavel (4.9) 1:21.78
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tham, Alyssa (6.21) 0:36.94 0:51.62 -0:14.68
2nd Bonner, mia (6.66) 0:39.62 0:37.22 +0:02.40
3rd Nucci, Mia (6.33) 0:40.85
4th Wang, Grace (6.19) 0:42.25
5th Au, Clare (5.94) 0:43.94
6th Wu, Lisa (6.75) 0:45.23
7th Ng, Alessandra (5.1) 0:50.19 0:49.03 +0:01.16
8th Fleet, Chloe (6.51) 0:53.09 0:51.22 +0:01.87
9th Gavrielov regev, Emma (5.86) 1:08.09 0:48.56 +0:19.53
10th Krishnayana, Kyra (5.98) 1:14.69
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Yue, Jackson (6.67) 0:35.43 0:34.47 +0:00.96
2nd Fan, Zachary (5.83) 0:41.50
3rd Vo Van, Rafael (5.91) 0:49.31
4th rockwell, crichton (6.51) 0:49.56 0:50.87 -0:01.31
5th Wang, William (6.31) 0:50.44 1:06.15 -0:15.71
5th Wu, Eric (6.75) 0:50.44
7th Fong, Kyle (5.96) 0:52.12 0:41.22 +0:10.90
8th Kalchuri, Anay (6.97) 0:59.21
9th Bernal, Santiago (5.72) 1:08.78
10th kappachali, nihal (5.93) 1:53.19
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:22.66 0:22.06 +0:00.60
2nd Tang, Chloe (8.56) 0:26.04
3rd Allen, Zoe Allen (7.41) 0:27.28 0:31.53 -0:04.25
4th Myslinski, Aly (7.23) 0:33.50 0:34.88 -0:01.38
5th Truong, Jasmin (8.75) 0:35.59
6th Xue, Celina (7.55) 0:42.50 0:52.94 -0:10.44
7th Lye, Natalie (7.56) 0:45.28
8th Proskuryakova, Anna (7.11) 0:46.06 0:39.50 +0:06.56
9th Chen, Ava (8.6) 0:49.25
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cordani, Griffin (8.59) 0:23.34 0:23.06 +0:00.28
2nd Hirotsuka, Lucas (8.23) 0:23.53 0:22.90 +0:00.63
3rd Vo, Benjamin (7.93) 0:26.31
4th Tham, Maxwell (8.03) 0:32.59 0:38.62 -0:06.03
5th Ng, Ethan (7.14) 0:34.41 0:34.13 +0:00.28
6th Qi, Jayden (7.19) 0:39.62 0:51.72 -0:12.10
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bernal, Juliana (9.04) 0:29.08 0:30.35 -0:01.27
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kirk, Ryder (10.08) 0:20.72
2nd Ke, Shan (9.51) 0:20.93 0:20.37 +0:00.56
3rd Cortright, Joshua (10.77) 0:21.81 0:20.58 +0:01.23
4th Gupte, Anvay (9.93) 0:27.94
5th Lim, YiHeng (9.76) 1:00.28 1:05.47 -0:05.19
================================================================================
Event #72  Boys  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Gabrio, Zylas (5.85) 1:08.03
2nd Douglass, Zachary (5.74) 1:13.53
3rd Fong, Kyle (5.96) 2:09.12 1:41.22 +0:27.90
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kim, Abigail (7.16) 0:50.90 0:56.13 -0:05.23
2nd Zhang, Willa (7.83) 0:51.75
3rd Douglass, Zella (7.73) 0:56.56
4th Gupta, Adya (6.77) 1:07.28
5th Bonner, mia (6.66) 1:14.84 1:22.18 -0:07.34
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Mo, Spencer (7.81) 1:41.97
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Quach, Jillian (9.72) 0:52.59
2nd Vo Van, Sofia (8.28) 0:55.35
3rd Tang, Chloe (8.56) 0:57.85
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ke, Shan (9.51) 0:47.59 0:45.81 +0:01.78
2nd Hirotsuka, Lucas (8.23) 0:57.29 0:53.60 +0:03.69
3rd Miyagi, Hiyu (8.41) 1:01.28
================================================================================
Event #78  Boys  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lim, Yi-Xuan (13.9) 0:36.72 0:33.50 +0:03.22
2nd Nucci, Mattia (11.81) 0:42.84 0:46.65 -0:03.81
3rd Cortright, Joshua (10.77) 0:55.81 0:52.25 +0:03.56

November 12th, 2016

11/12/2016  Swim Competition – Highlands Ranch
Total Participants Checked-In : 55
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.29) 3:13.97 3:09.41 +0:04.56
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bisarya, Sarina (8.91) 0:31.28
2nd Milausnic, Megan (8.49) 0:32.10
3rd Menzel, Maddie (8.64) 0:39.00
3rd Sparks, Gracie (7.44) 0:39.00 0:42.66 -0:03.66
5th McCrosky, Sylvia (7.48) 0:45.87
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.92) 0:34.81 0:34.31 +0:00.50
2nd Marquez, Tyler (7.29) 0:43.00 0:40.66 +0:02.34
================================================================================
Event #15  Girls  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Oyloe, Casey (9.11) 0:24.00
2nd Fawcett, Katelin (9.12) 0:30.93 0:31.56 -0:00.63
3rd McCrosky, Audrey (9.29) 0:32.78 0:36.76 -0:03.98
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.93) 0:36.13 0:32.87 +0:03.26
2nd Copeland, Channing (4.8) 0:54.25
3rd Myrtle, Allison (4.7) 1:08.94
4th Dickson, Natalia (4.78) 1:31.25
================================================================================
Event #26  Boys  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.87) 0:56.88 1:07.35 -0:10.47
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Perez, Hanna (6.37) 0:34.50
2nd Fawcett, Tegan (6.49) 0:34.75 0:31.91 +0:02.84
3rd Jergensen, Dani (5.79) 0:38.53 0:43.47 -0:04.94
4th Myrtle, Alexis (6.6) 0:40.15 0:39.41 +0:00.74
5th Bisarya, Reya (5.39) 0:48.78 0:48.04 +0:00.74
6th Schreiber, Yasmina (5.04) 0:57.56 0:55.32 +0:02.24
7th Clarke, Keira (5.23) 2:08.54
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.19) 0:33.13 0:34.07 -0:00.94
2nd Scott, Brady (5.87) 0:56.85 0:57.13 -0:00.28
3rd Clark, Nickolas (6.44) 1:14.12 1:06.87 +0:07.25
4th Lucey, Diego (5.15) 1:39.88 1:01.84 +0:38.04
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lutz, Cora (8.72) 0:28.31
2nd Bisarya, Sarina (8.91) 0:31.66 0:31.58 +0:00.08
3rd Lu, Shiqi (7.94) 0:32.31
4th Sparks, Gracie (7.44) 0:33.94 0:35.50 -0:01.56
5th Oyloe, Stella (7.48) 0:35.25
6th McCrosky, Sylvia (7.48) 0:44.50 0:37.60 +0:06.90
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hughen, Emerson (7.87) 0:27.85 0:25.38 +0:02.47
2nd Pike, Carson (7.65) 0:31.78
3rd Murphy, Brayden (7.92) 0:32.37 0:30.91 +0:01.46
4th Frankenfield, Trenton (7.91) 0:39.12 0:48.38 -0:09.26
5th Fast, Colby (7.65) 0:50.19
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (9.9) 0:24.30 0:26.07 -0:01.77
2nd Cushing, Hannah (10.28) 0:25.81
3rd Ouderkirk, Johanna (9.08) 0:26.69 0:24.47 +0:02.22
4th Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 0:27.62 0:34.75 -0:07.13
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.93) 1:13.13 1:14.66 -0:01.53
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lu, Shiqi (7.94) 1:11.60
2nd Myrtle, Alexis (6.6) 1:27.44
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.19) 1:08.63
2nd Marquez, Tyler (7.29) 1:37.12 1:30.12 +0:07.00
================================================================================
Event #37  Girls  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (9.12) 0:52.44 0:51.68 +0:00.76
2nd Milausnic, Megan (8.49) 0:59.32 1:00.09 -0:00.77
3rd McCrosky, Audrey (9.29) 1:01.50 1:01.84 -0:00.34
4th Ouderkirk, Johanna (9.08) 1:02.96 1:00.28 +0:02.68
5th Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 1:05.03 1:14.84 -0:09.81
6th Menzel, Maddie (8.64) 1:09.22 1:02.71 +0:06.51
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Tombre, Ben (9.11) 1:18.87
================================================================================
Event #39  Girls  10-16  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Madelyn (11.45) 0:55.62 0:55.31 +0:00.31
================================================================================
Event #44  Boys  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.87) 1:43.78
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jergensen, Dani (5.79) 0:59.60
2nd Perez, Hanna (6.37) 1:03.00
3rd Fawcett, Tegan (6.49) 1:05.21 1:39.06 -0:33.85
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Clark, Nickolas (6.44) 1:11.00 1:15.03 -0:04.03
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bisarya, Sarina (8.91) 0:39.22 0:32.68 +0:06.54
2nd Potvin, Tara (8.13) 0:42.84
3rd Lutz, Cora (8.72) 0:44.96
4th Sparks, Gracie (7.44) 0:51.75
5th McCrosky, Sylvia (7.48) 0:55.85 0:51.50 +0:04.35
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.92) 0:37.00 0:36.88 +0:00.12
================================================================================
Event #49  Girls  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Connor, Morgan (9.9) 0:30.09 0:30.82 -0:00.73
2nd Ouderkirk, Johanna (9.08) 0:38.47
3rd Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 0:44.35
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Marquez, Tyler (7.29) 1:29.21 1:38.28 -0:09.07
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (9.12) 0:59.84 1:03.15 -0:03.31
2nd Eaton, Amelia (9.84) 1:05.85
3rd Ouderkirk, Johanna (9.08) 1:14.37
4th Menzel, Maddie (8.64) 1:14.81 1:06.97 +0:07.84
5th McCrosky, Audrey (9.29) 1:15.00 1:19.94 -0:04.94
6th Oyloe, Casey (9.11) 1:23.31
7th Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 1:37.35
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fast, Trey (9.8) 1:23.25
================================================================================
Event #57  Girls  10-16  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Madelyn (11.45) 1:03.37 1:02.97 +0:00.40
2nd Schroder, Lydia (11.64) 1:09.09
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schroder, Lydia (11.64) 2:31.04
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Schroder, Lydia (11.64) 2:03.28
2nd Milausnic, Megan (8.49) 2:09.97
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cassady, Gianna (4.93) 0:37.37 0:40.19 -0:02.82
2nd Copeland, Channing (4.8) 1:09.18
3rd Myrtle, Allison (4.7) 1:15.22 0:49.44 +0:25.78
4th Dickson, Natalia (4.78) 1:28.50
================================================================================
Event #64  Boys  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kislukhin, Anthony (4.87) 1:25.81 0:56.13 +0:29.68
2nd Scott, Logan (3.89) 2:09.12 2:57.43 -0:48.31
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Tegan (6.49) 0:31.00 0:37.00 -0:06.00
2nd Perez, Hanna (6.37) 0:34.79
3rd Jergensen, Dani (5.79) 0:40.90 0:54.41 -0:13.51
4th Myrtle, Alexis (6.6) 0:41.40 0:44.12 -0:02.72
5th Bisarya, Reya (5.39) 0:42.62 0:56.56 -0:13.94
6th Schreiber, Yasmina (5.04) 0:59.22 1:07.38 -0:08.16
7th Clarke, Keira (5.23) 2:20.05
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Pruner, Lincoln (6.19) 0:34.87 0:33.29 +0:01.58
2nd Quast, Soren (5.53) 0:43.93 0:48.96 -0:05.03
3rd Clark, Nickolas (6.44) 0:53.25 0:56.00 -0:02.75
4th Scott, Brady (5.87) 0:56.28 1:35.78 -0:39.50
5th Eaton, Charlie (5.74) 1:49.06
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Bisarya, Sarina (8.91) 0:25.50 0:25.00 +0:00.50
2nd Potvin, Tara (8.13) 0:27.75
3rd Reetz, Allison (8.75) 0:29.56
4th Oyloe, Stella (7.48) 0:31.66
5th Sparks, Gracie (7.44) 0:35.25
6th Lutz, Cora (8.72) 0:37.75
7th McCrosky, Sylvia (7.48) 0:43.09 0:39.22 +0:03.87
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.92) 0:25.91 0:25.78 +0:00.13
2nd Pike, Carson (7.65) 0:31.89
3rd Fast, Colby (7.65) 0:44.31
4th Frankenfield, Trenton (7.91) 0:48.12 0:46.37 +0:01.75
================================================================================
Event #69  Girls  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Ouderkirk, Johanna (9.08) 0:27.56 0:24.44 +0:03.12
2nd Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 0:40.65 0:32.37 +0:08.28
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fast, Trey (9.8) 0:36.16 0:28.91 +0:07.25
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Myrtle, Alexis (6.6) 1:33.68 1:36.25 -0:02.57
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Murphy, Brayden (7.92) 1:06.68 1:00.31 +0:06.37
2nd Hughen, Emerson (7.87) 1:09.56
3rd Pruner, Lincoln (6.19) 1:22.47 1:15.91 +0:06.56
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fawcett, Katelin (9.12) 0:51.87 0:53.90 -0:02.03
2nd Connor, Morgan (9.9) 0:57.10 0:52.40 +0:04.70
3rd Oyloe, Casey (9.11) 1:02.66
4th Ouderkirk, Johanna (9.08) 1:02.94 1:12.56 -0:09.62
5th McCrosky, Audrey (9.29) 1:04.96 1:08.16 -0:03.20
6th Eaton, Amelia (9.84) 1:05.75 1:06.40 -0:00.65
7th Menzel, Maddie (8.64) 1:08.47 1:12.94 -0:04.47
8th Ouderkirk, Elizabeth (9.08) 1:23.97
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st McCrosky, Madelyn (11.45) 0:52.00 0:50.90 +0:01.10
2nd Schroder, Lydia (11.64) 0:54.22 1:15.28 -0:21.06