November 7th, 2015

11/7/2015  Swim Competition – Pasadena
Total Participants Checked-In : 42
Event #3  Girls  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, Marisol (8.64) 1:47.90 1:57.75 -0:09.85
================================================================================
Event #4  Boys  07-08  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, John (8.29) 2:10.09 2:05.37 +0:04.72
================================================================================
Event #7  Girls  11-16  100yd  Individual Medley
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Williams, Jane (11.75) 2:22.09
================================================================================
Event #12  Boys  05-06  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.51) 0:48.91
================================================================================
Event #13  Girls  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burnett, Shelby (7.81) 0:31.31 0:30.09 +0:01.22
================================================================================
Event #14  Boys  07-08  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 0:24.42 0:25.69 -0:01.27
================================================================================
Event #16  Boys  09-10  25yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Joshua (10.1) 0:30.03 0:27.94 +0:02.09
================================================================================
Event #17  Girls  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burnett, Shelby (7.81) 1:16.46
================================================================================
Event #18  Boys  7&U  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (7.79) 1:29.22 1:26.41 +0:02.81
================================================================================
Event #19  Girls  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.19) 0:50.83 0:54.97 -0:04.14
================================================================================
Event #20  Boys  08-09  50yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 1:01.79 1:02.07 -0:00.28
================================================================================
Event #23  Girls  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, Marisol (8.64) 2:16.22 2:14.06 +0:02.16
2nd Williams, Jane (11.75) 2:39.91
================================================================================
Event #24  Boys  Open  100yd  Butterfly
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, John (8.29) 2:42.68
================================================================================
Event #25  Girls  4&U  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Margaret (4.85) 0:39.67 0:42.21 -0:02.54
2nd Nguyen, Kaitlyn (3.88) 0:47.25 0:43.22 +0:04.03
3rd Wang, Charlotte (4.06) 0:51.31 1:10.39 -0:19.08
4th Wang, Claire (3.66) 0:56.91 1:01.54 -0:04.63
================================================================================
Event #27  Girls  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Kimura, Paloma (5.51) 0:30.60 0:30.85 -0:00.25
2nd Patel, Ruchita (6.04) 0:37.50
3rd Wang, Hailey (6.48) 0:38.26 0:35.32 +0:02.94
4th kuo, kamryn (6.23) 0:39.31 0:36.94 +0:02.37
5th Chiou, Iris (6.63) 0:47.06 0:40.12 +0:06.94
6th Bohan, Kayla (5.54) 0:55.78
7th Jones, Sundai (5.62) 0:59.25 0:57.34 +0:01.91
8th Truong, Alexis (6.73) 1:36.66
================================================================================
Event #28  Boys  05-06  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.51) 0:35.93 0:35.41 +0:00.52
2nd Cheng, Nathan (6.08) 0:45.44 0:43.78 +0:01.66
3rd Armantrout, Grayson (5.47) 0:55.91 0:54.62 +0:01.29
4th Andrade, Adrien (6.92) 1:12.47 0:57.03 +0:15.44
5th Andrade, Gio (5.09) 1:21.47 2:06.31 -0:44.84
================================================================================
Event #29  Girls  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burnett, Shelby (7.81) 0:30.79 0:29.56 +0:01.23
2nd Vasquez, Sophia (7.76) 0:39.70 0:35.56 +0:04.14
3rd Chung, Allison (7.56) 0:40.63 0:42.46 -0:01.83
================================================================================
Event #30  Boys  07-08  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 0:24.80 0:24.97 -0:00.17
2nd Childs, Nicholas (7.09) 0:30.10 0:33.72 -0:03.62
3rd Jones, Robby (7.52) 0:47.78 0:46.21 +0:01.57
================================================================================
Event #31  Girls  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Xu, Alice (10.28) 0:27.13
================================================================================
Event #32  Boys  09-10  25yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Christopher (9.33) 0:41.19
================================================================================
Event #33  Girls  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Kaitlyn (3.88) 1:51.09 1:50.75 +0:00.34
================================================================================
Event #34  Boys  5&U  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Hsu, Albert (5.79) 1:41.18 1:35.59 +0:05.59
================================================================================
Event #35  Girls  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Allison (6.11) 1:13.81 1:07.93 +0:05.88
2nd Villegas-Olivera, Cassia (6.12) 1:19.47 1:26.57 -0:07.10
3rd Chung, Allison (7.56) 1:36.25 1:33.06 +0:03.19
================================================================================
Event #36  Boys  06-07  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Childs, Nicholas (7.09) 1:14.38
2nd MacMillan, Reilly (7.79) 1:21.27 1:14.12 +0:07.15
3rd Thomas, Skyler (6.51) 1:26.44 1:17.06 +0:09.38
4th Andrade, Adrien (6.92) 2:08.93 2:02.87 +0:06.06
================================================================================
Event #38  Boys  08-09  50yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 0:55.53 0:56.58 -0:01.05
================================================================================
Event #41  Girls  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, Marisol (8.64) 1:57.53 1:48.41 +0:09.12
2nd Williams, Jane (11.75) 2:20.57
3rd Villegas-Olivera, Cassia (6.12) 2:53.15 2:51.66 +0:01.49
================================================================================
Event #42  Boys  Open  100yd  Back Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, John (8.29) 2:12.34
================================================================================
Event #43  Girls  4&U  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Charlotte (4.06) 1:40.34 1:23.59 +0:16.75
================================================================================
Event #45  Girls  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Allison (6.11) 0:47.18 0:48.75 -0:01.57
2nd Chiou, Iris (6.63) 0:47.35 0:48.03 -0:00.68
3rd Wang, Hailey (6.48) 0:48.98 0:53.28 -0:04.30
4th Kimura, Paloma (5.51) 1:05.25 1:06.85 -0:01.60
================================================================================
Event #46  Boys  05-06  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Thomas, Skyler (6.51) 0:50.66 0:52.30 -0:01.64
================================================================================
Event #47  Girls  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Vasquez, Sophia (7.76) 1:00.90 0:57.72 +0:03.18
================================================================================
Event #48  Boys  07-08  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Strong, Gavin (8.43) 0:28.12
2nd Jue, Devan (8.14) 0:28.97 0:28.57 +0:00.40
3rd Jones, Robby (7.52) 0:59.25 1:02.75 -0:03.50
4th Childs, Nicholas (7.09) 1:11.38 1:10.16 +0:01.22
================================================================================
Event #50  Boys  09-10  25yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Truong, Christopher (9.33) 0:49.00
================================================================================
Event #53  Girls  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burnett, Shelby (7.81) 1:31.19 1:12.65 +0:18.54
2nd Villegas-Olivera, Cassia (6.12) 2:03.68 1:59.12 +0:04.56
================================================================================
Event #54  Boys  06-07  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (7.79) 1:28.57 1:38.31 -0:09.74
================================================================================
Event #55  Girls  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.19) 0:57.13 0:58.94 -0:01.81
================================================================================
Event #56  Boys  08-09  50yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 1:06.12 1:01.61 +0:04.51
================================================================================
Event #59  Girls  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, Marisol (8.64) 2:21.44 2:24.62 -0:03.18
2nd Williams, Jane (11.75) 2:57.35
3rd Villegas-Olivera, Cassia (6.12) 4:25.66 4:36.57 -0:10.91
================================================================================
Event #60  Boys  Open  100yd  Breast Stroke
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, John (8.29) 3:07.43
================================================================================
Event #61  Girls  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, Marisol (8.64) 1:53.11 1:55.62 -0:02.51
2nd Williams, Jane (11.75) 2:25.63
================================================================================
Event #62  Boys  Open  100yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Cowles, John (8.29) 2:05.72 3:18.50 -1:12.78
================================================================================
Event #63  Girls  4&U  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lee, Margaret (4.85) 0:42.53 0:44.97 -0:02.44
2nd Jimenez, Ava (4.55) 0:49.40 1:16.40 -0:27.00
3rd Wang, Charlotte (4.06) 0:59.54 1:12.29 -0:12.75
4th Wang, Claire (3.66) 1:02.90 1:03.94 -0:01.04
5th Nguyen, Kaitlyn (3.88) 1:16.69 0:55.40 +0:21.29
================================================================================
Event #65  Girls  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Wang, Hailey (6.48) 0:33.42 0:37.93 -0:04.51
2nd Kimura, Paloma (5.51) 0:39.62 0:34.62 +0:05.00
3rd Chiou, Iris (6.63) 0:39.97 0:38.09 +0:01.88
4th Patel, Ruchita (6.04) 0:49.12
5th Sun, Hannah (5.07) 0:53.25 1:06.47 -0:13.22
6th Jones, Sundai (5.62) 0:55.00 1:07.47 -0:12.47
7th kuo, kamryn (6.23) 0:57.32 0:41.79 +0:15.53
8th Bohan, Kayla (5.54) 0:59.66
9th Truong, Alexis (6.73) 1:02.47
================================================================================
Event #66  Boys  05-06  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chow, Ethan (5.95) 0:38.19 0:36.22 +0:01.97
2nd Thomas, Skyler (6.51) 0:38.78 0:40.22 -0:01.44
3rd Cheng, Nathan (6.08) 0:42.66 0:46.12 -0:03.46
4th Armantrout, Grayson (5.47) 0:51.64 0:51.94 -0:00.30
5th Hsu, Albert (5.79) 0:53.37 0:53.06 +0:00.31
6th Andrade, Gio (5.09) 1:12.03 1:57.66 -0:45.63
7th Andrade, Adrien (6.92) 1:22.59 1:03.53 +0:19.06
================================================================================
Event #67  Girls  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Burnett, Shelby (7.81) 0:29.04 0:24.01 +0:05.03
2nd Vasquez, Sophia (7.76) 0:39.00 0:34.41 +0:04.59
3rd Chung, Allison (7.56) 0:52.69 0:46.30 +0:06.39
================================================================================
Event #68  Boys  07-08  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Jue, Devan (8.14) 0:22.94 0:22.03 +0:00.91
2nd Childs, Nicholas (7.09) 0:36.79 0:38.75 -0:01.96
3rd Jones, Robby (7.52) 0:46.47 0:49.97 -0:03.50
================================================================================
Event #70  Boys  09-10  25yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Fang, Hugo (9.77) 0:29.75
2nd Truong, Christopher (9.33) 0:30.28
================================================================================
Event #71  Girls  5&U  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Nguyen, Kaitlyn (3.88) 2:45.53 1:51.64 +0:53.89
================================================================================
Event #73  Girls  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Chen, Allison (6.11) 1:14.57 1:11.59 +0:02.98
================================================================================
Event #74  Boys  06-07  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st MacMillan, Reilly (7.79) 1:08.03 1:11.96 -0:03.93
2nd Taylor, Aiden (6.69) 1:14.36 1:13.31 +0:01.05
================================================================================
Event #75  Girls  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Valdez, Layla (9.19) 0:45.03 0:45.16 -0:00.13
2nd Xiao, Enxi (8.35) 1:04.37
================================================================================
Event #76  Boys  08-09  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Strong, Gavin (8.43) 0:51.86 0:51.44 +0:00.42
2nd Jue, Devan (8.14) 0:52.22 0:51.97 +0:00.25
================================================================================
Event #77  Girls  10-16  50yd  Freestyle
Place Name Age Final Time Prev Best Time +/- best
1st Lei, Candace (11.55) 0:55.69